Connect with us

Варна

Над 460 мерки за ускорение на икономиката на Варна и спиране на обедняването представи Благомир Коцев в управленската си програма

Публикувано преди

на

Точно в стотния ден от избирането му като кмет на Варна Благомир Коцев публикува програмата за мандата си до 2027 г. Документът от 60 страници, наречен „Варна – град на растежа и иновациите. Град на действието“, съдържа над 460 мерки за икономически растеж, ръст на доходите и модернизиране на Морската столица след застоя от последните 10 години.  В това число не са други десетки проекти за подобряване на градската среда, ремонти и нови улици от инвестиционната програма на МФ за общински проекти, от ремонтната и капиталовата програми  на Община Варна, задължения по бюджета на общината, инвестиции на държавата във Варна, както и дейности, които по закон кметският екип е длъжен да осъществява.

 

Акцент пред скоби в програмата е образованието и модернизирането на образователната среда. То е изведено като приоритет с над 24 посочени проекта за модернизация на учебната среда, нови сгради и корпуси на училища, градини и ясли, както и с други 24 политики в подкрепа на децата, учителите, връзката на училищата и ВУЗ с бизнеса.

 

Коцев залага на икономическа част за увеличаване на доходите и преодоляване на изоставането от предходните мандати чрез над 160 мерки. Сред тях са изграждане на Индустриални зони и паркове на посочени три локации, поетапно обновяване на градското осветление за над 20 млн. лв., ударно осигуряване на европейски средства, изграждане на канализация в зони на града, оставени без такава години наред, дигитализация на над 1 млн. данъчни документа, въвеждане на електронен подпис и създаване на дигитален архив и документооборот в общината, както и нова визия за туризма. Иновативна е политиката за сформиране на екипи с ремонтни „линейки“, които да правят бързи градски ремонти при възникване на малки повреди, както и грижа и поетапно обновяване на зелената система на Морската градина. Планът на Коцев предвижда и нов приют за безстопанствените кучета и грижа за животните в Зоопарка. Особен акцент е поставен и на над 60 социални услуги,  подкрепа за културата и спортната общност и финансово обезпечаване на всички варненски фестивали, над 30 мерки за превенция на рисковете, свързани с младите хора и младежките дейности. Концепцията за дигитализация на Коцев предвижда множество иновативни проекти и разработки. Сред тях са ново дигитално приложение за Варна с опции за безкешови плащания за всякакви градски, транспортни и данъчни услуги, както и участие на младите хора чрез интелигенти разработки за управление на градски процеси, апове, приложения и др., които общината да внедри. Подобряване на чистотата и подземни контейнери за боклук, където това е приложимо, пък е предложението на кмета за подобряване на сметосъбирането. От по-големите инфраструктурни проекти, Коцев акцентира върху основния ремонт на Аспаруховия мост съвместно с АПИ, за който екипът му обяви по-рано тази година, че са осигурени средства.

 

За мандата си до 2027 г. Коцев предлага решения за „Дупката“, която от няколко мандата остава нерешен проблем, ремонт на тръбата под Варненското езеро, за която вече се осигуриха над 20 млн. лв., Шокъровия канал, масирано проектиране на обекти, паркове и улици, за да има общината проекта готовност за мащабна 4-годишна инвестиционна програма за естетизация на целия град. Акцент е изграждането на нова сграда на Математическата гимназия, както и санирането на всички ДКЦ и ясли в града. Изграждане на многоетажни паркинги и оптимизация на синя и зелена зона също предстоят, както и ремонт на Летния театър, на десетки междублокови пространства и пазари. Сред заявените инициативи на новото ръководство е изграждането на голям център за видеонаблюдение на Варна, която в момента притежава едва малко над 400 камери за управление на сигурността.

 

В програмата специално място има и Морската градина, за която е предвидено да се изработи цялостна визия за дългосрочно развитие на парка с широко публично и експертно обсъждане. Решаване на проблема с колите в Морската градина е сред приоритетите на кмета Коцев, който той обяви още по време на предизборната си кампания.

 

В частта публичност кметът потвърждава обещанието си за провеждане на приемни за гражданите в отговор на общественото очакване, породено от лошата комуникация на хората с местната власт през изминалите години.  Такъв ангажимент поемат и всички заместник-кметове в екипа на Коцев.

 

Структурата на програмата е разделена на три приоритетни цели. В първия приоритет, Варна – град на растежа и иновациите, са включени промяна в икономическия профил на общината в посока високотехнологични, иновативни производства и такива с висока добавена стойност; нов подход при привличането на инвеститори; интегрирани инвестиции в Североизтока с цел икономическо оживление на Варна и региона и за повишаване доходите на гражданите.

 

Във втория приоритет  – Варна – град на действието са заложени над 100 мерки за  повишаване качеството на общинските услуги и внедряването на високотехнологични решения в сферите на транспорта, чистотата, осветлението, озеленяването, сигурността и контрола, и грижата за животните.

 

В приоритетна цел три, Варна – град на хората, град без периферия, са посочени политики за модернизация, достъпност и качество на живота на хората и градската среда чрез изграждане и поддържане на здравна, социална, културна, младежка, спортна, градска и зелена инфраструктура. Опазването на природните, исторически и обществени ресурси, в т.ч. и Морската градина, са основните акценти по това направление, а специално място е отделено на публичността и достъпа на гражданите до кметския екип.

 

Управленска програма: https://varna.bg/bg/2321 

Продължи с четенето

Варна

Започна проектирането на парк „Младост“

Published

on

Започна проектиране на дейностите по благоустрояване на парк „Младост 1“, който е разположен на терен от близо 20 декара в пространството между ул. „Мечтание“ и детските градини „Морска звездица“ и „Синчец“. В момента се изготвя технически проект за изграждане, основен ремонт и реконструкция на парка. Целта е да се създаде модерна и съвременна многофункционална паркова и рекреационна зона за отдих и различни видове спорт. Предвидените дейности включват още озеленяване и осигуряване на достъпност за хора с увреждания и майки с детски колички.

Необходимите средства за проекта са близо 4,5 млн. лв. С тях ще се извърши функционално зониране на парка, ще се изградят пешеходни алеи на всички входове, нови тротоари около парка, както и велосипедни алеи. Предвидено е също монтиране на паркова мебел – пейки, беседки и кошчета. Ще бъдат изградени – комбинирано игрище за баскетбол и волейбол, тенис маси на открито, детска площадка, фитнес на открито. Предвидени са също обособяване на зони за отдих и площадка за културни мероприятия. Проектират се и цветни фигури на подходящи места, предвижда се и изграждане на фонтани и чешми.

Към момента паркът е с амортизирани настилки и липсващи тревни площи, няма осигурена достъпна среда и условия за хора с увреждания. Настилката от бетонови плочи е деформирана, парковата мебел и съоръженията в детския кът са амортизирани и недостъпни за деца със специални потребности.

Успоредно с парк „Младост 1“, се предвижда и изграждането на още един парк – Република. Той е с площ от близо 22 декара и също се намира в район „Младост“. Двата парка се финансират по Инвестиционната програма за общински проекти на Министерство на финансите, по която Община Варна получава 100 млн. лв. Парковете са на обща стойност над 11 млн. лв.

Продължи с четенето

Варна

Варненец с награда от космическия лагер в Турция

Published

on

Снимка: БТА

Денис Фейзулов, ученик в Частното основно училище „Малкият принц“ във Варна, получи престижната награда Outstanding Camper („Изключителен лагерник“) в своята група по време на космическия лагер Space Camp в Турция. Той се открои сред участниците със своите изключителни постижения и активно участие в учебните и практическите задачи на лагера. Денис е част от STEAM програмата за училища „Бъдещи изследователи“, съобщиха от Центъра за творческо обучение, предаде БТА.

Space Camp е разположен в Измир, Турция, и е един от двата космически центъра за обучение, създадени по модел на НАСА. Лагерът предлага интензивна програма, фокусирана върху STEAM (наука, технологии, инженерство, изкуства и математика), която включва симулатори, тренажори и практически дейности, свързани с космически мисии.

През 2024 г. лагерът прие 201 участници от България и стотици ученици от други държави. Денис се отличи със своите способности в решаването на космически предизвикателства. Това е третият индивидуален медал за България през тази година, след като Ния Парушева от София спечели индивидуален медал за изключително представяне, а Теа Венкова от София получи наградата Right Stuff за качества на бъдещ космически изследовател.

Българското участие в Space Camp в Турция за 2024 г. завърши с три индивидуални награди и успехи в отборните мисии – рекорд за страната.

За първи път, освен ученици, и учителите ще имат уникалната възможност да се включат в космическия лагер, ако станат част от специалното обучение – „Космическа програма за учители: STEM обучение в Space Camp в Турция“. Това събитие, което ще се състои от 17 до 20 ноември 2024 г. в Измир, Турция, предлага на българските директори и учители да надградят своите знания в областта на STEM чрез иновативен подход, базиран на модела на НАСА.

Програмата включва практическо участие в космически STEM дейности, методическо обучение и работа със специализирани симулатори и тренажори. Това е новаторска възможност за училищата в България да създадат свои „космически“ проекти, които да вдъхновят ученици от трети до десети клас.

Учителите, които искат да се включат в тази изключителна програма, могат да се регистрират до 11 октомври 2024 г. и да станат част от първата група български учители, преминали обучение в Space Camp в Турция.

Продължи с четенето

Варна

До края на септември ще бъдат определени места за допълнителни контейнери за смет

Published

on

До края на септември с помощта на интерактивна карта ще бъдат определени местата в града, където има нужда от разполагане на допълнителни съдове за смет. Това поясни заместник-кметът по екологията и финансовите въпроси Христо Рафаилов по повод въпроси за сигналите за чистотата във Варна. По думите му, интерактивната карта е част от мерките за подобряване режима на сметопочистването.

Всеки сигнал, който се получава писмено, под формата на снимка или коментар в социалните мрежи, се отразява в интерактивната карта с точни координати. След натрупване на 10 сигнала за една и съща точка, тя сменя цвета си, което показва, че има нужда от допълнителни контейнери на мястото. Система дава ясна индикация и добра проследимост за  концентрация на микросметища и недостиг на съдове, обясни Рафаилов и пред БНР. Той допълни, че в рамките на месец и половина, след края на активния туристически сезон, на базата на направен анализ, ще се вземе мотивирано решение, къде и колко нови контейнери трябва да бъдат разположени.

Рафаилов допълни, че във връзка с натрупването на големи количества зелен отпадък във вилните зони, администрацията е предложила да бъдат закупени и поставени 20 броя 7-кубикови контейнери за зелена маса. По време на днешната сесия на Общинския съвет той обясни, че Община Варна няма изградена система за този вид отпадък и той остава извън системата за събиране и извозване на битов отпадък. Проектът е пилотен и предвижда контейнерите да бъдат разполагани на места, различни от тези на съдовете за смесен битов отпадък и за разделно събиране. Целта е гражданите да привикнат да изхвърлят зелената маса в специалните контейнери и да не я смесват с останалите видове. Заместник-кметът по въпросите на екологията уточни, че сумата за закупуването им е в порядъка на 57 000 лв. и е най-ниска според пазарни проучвания и оферти на различни търговци и местни фирми-производители. Във връзка с опасенията на общински съветници, че пилотната система няма да сработи, Рафаилов обясни, че т.нар. „зелени“ контейнери има как да бъдат оползотворени според най-високите стандарти. Въпреки положителното становище на финансовата комисия, Общинският съвет днес не допусна поставяне на контейнерите, като за предложението на администрацията гласуваха само 16 общински съветници.

Продължи с четенето

ПОПУЛЯРНО

You cannot copy content of this page