Connect with us

Варна

Калин Калинов: Варненски учени ще картографират релефа на морското дъно около българската база в Антарктика

Публикувано преди

на

Снимка: ВВМУ

По време на 33-тата българска експедиция до Антарктика учените ще продължат за картографират морското дъно в района, тъй като там все още има „бели“ петна. Това каза за БТА началникът на Висшето военноморско училище (ВВМУ) във Варна флотилен адмирал проф. Калин Калинов. Той припомни, че научноизследователският кораб „Св.св. Кирил и Методий“ (НИК 421) ще отплава на 7 ноември от Варна. Това ще бъде третата полярна експедиция на НИК 421.

По думите на Калинов при това плаване акцентите в неговото участие постепенно ще се изместят от логистичното осигуряване на антарктиците към научно-изследователската дейност. Балансът между задачите на кораба започва да се изравнява, а целта е в обозримо бъдеще научните изследвания да започнат да доминират, посочи началникът на ВВМУ.

През миналата година на остров Ливигстън бе изградена уникална база – лаборатория за българските учени, припомни Калинов и допълни, че това е станало възможно, след като необходимите материали са пренесени с НИК 421. В количествен план превозените товари през последните две години надхвърлят 10-годишния предходен период, обясни той. Калинов припомни, че участието на кораба даде възможност и за изпълнението на една непосилна за предишните експедиции задача – почистването на остров Ливигстън и извозването на отпадъците от района.

И при 33-тата експедиция учените ще продължат с геологичните изследвания, каза още Калинов. Ще вземат още проби от водите, шелфа, дъното. Специално за военните моряци той определи като огромно предизвикателство батиметрията. В този район релефът на морското дъно не е надеждно картографиран, поясни началникът на ВВМУ. Той допълни, че по сведения на антарктиците в най-прибежната част има и голяма динамика в релефа заради навлизането на ледени блокове във водата. Картографирането ще бъде от полза не само за нуждите на корабоплаването, поясни Калинов. По думите му по-амбициозната цел е разработването на модел, който да обедини батиметричните изследвания с ортофотограметрия на съществуващите ледници. Изследването ще бъде направено с дронове, а обработката на данните ще помогне за изследване на темпа на климатичните промени и техния характер.

По време на експедицията ще бъде направено и едно индикативно изследване на морските обитатели, каза още Калинов. То ще се проведе в четири района на Световния океан – в Черно, в Средиземно море, в Атлантическия океан и в района на Антарктида. Ще бъдат взети тъканни проби от морски обитатели, като целта е да се търсят индикации за повишено замърсяване на рибите в Черно море, има ли такова изобщо, обясни Калинов. И подчерта, че така ще бъде намерен отговор на въпроса дали обитателите на Черно море са засегнати по някакъв начин от войната и разрушенията в Украйна. В рамките на този проект ще се правят проучвания и за наличие на микропластмаси в тъканите на рибите, но за нас основният интерес е да търсим индикации за тежки метали, обясни Калинов. И допълни, че като еталон нула ще бъдат приети обитателите на Антарктика, тъй като се очаква, че там замърсяванията са най-малко.

Бюджетът за реализацията на този проект е осигурен от ВВМУ и Община Варна. Взетите тъканни проби ще бъдат изследвани в Медицинския университет във Варна, а като референтна ще бъде определена лаборатория в София. По думите на Калинов вече е готов списък с видовете риби, от които трябва да бъдат осигурени проби. През тази година, тъй като изследването ще бъде индикативно, няма да претендира за пълна представителност, но ще постави основата на бъдещи по-системни и по-задълбочени проучвания, каза още началникът на ВВМУ.

Екипът на ВВМУ работи и по проекти за свързаността с този отдалечен район на планетата. Обменът на данни в тази зона е много скъп, обясни Калинов. Той припомни, че ВВМУ активно си партнира с компанията „ЕндуроСат“ и уточни, че се работи за академично сателитно съзвездие – група от няколко спътника, които да се дават преимуществено за ползване от изследователи. В момента се работи този модел да се ситуира като обект от националната пътна карта за научна инфраструктура, защото е изключително перспективен, обясни Калинов.

Според него реализацията на такъв проект ще даде решения за комуникационно-информационното осигуряване на тази отдалечена от страната ни точка на Земята. Сега има много процеси, за които можем да набираме информация само през летния период, допълни Калинов. Според него не е проблем поставянето на сензори, които да набират информация, проблемът е с акумулирането й, тъй като данните трябва или да се събират на място, или да се вземат следващото лято. Много по-добре би било, ако информацията се подава непрекъснато, което ще позволи тя да се обработва на момента, посочи Калинов. Той уточни, че в това отношение академичното съзвездие от сателити би решило проблемите.

И през предстоящата експедиция на борда на НИК 421 ще има курсанти – практиканти, каза още началникът на ВВМУ. Ще бъде приложен досегашният модел. Младежите ще плават от България до Картахена, Испания, след което се прибират у дома. Този път на борда на българския кораб ще има и двама курсанти от Румъния, посочи Калинов. Той уточни, че практикантите ще бъдат общо 20. Други четирима младежи ще бъдат на борда на НИК по време на цялото плаване.

При прибирането на кораба у дома през пролетта на следващата година от Картахена на борда ще се качи нова група курсанти, които ще имат възможност да трупат практически знания на море до Варна.

Варна

Варна има нов заместник-кмет с ресор „Инженерна инфраструктура и благоустрояване“

Published

on

Варна има нов заместник-кмет с ресор „Инженерна инфраструктура и благоустрояване“. Това е Димитър Кирчев, който поема един от най-големите ресори в Община Варна – „Инженерна инфраструктура и благоустрояване“. Досега тази дейност се ръководеше от инж. Пламен Китипов, който продължава да отговаря за ресор „Архитектура, градоустройство и устройствено планиране“ .

Димитър Кирчев е роден във Варна. Висшето си образование завършва в Икономическия университет в града, магистър в специалност „Публични финанси“. Той притежава компетенции в областта на публичните финанси, данъчно-осигурителната практика, счетоводството, както и анализ на финансови рискове и възможности при реализиране на инвестиционни проекти. Притежава опит и във финансовото управление, контрола и мониторинга на проекти в сферата на строителството.

В професионалния си път Кирчев е работил като управител на фирма, която е консултант по данъчно-счетоводна практика и финансови инвестиции. Той има дългогодишен трудов стаж в Националната агенция по приходите във Варна. Бил е и регионален мениджър на счетоводно-консултантско предприятие. Преди да заеме поста заместник-кмет, е бил директор на дирекция „Контрол и санкции“ в Община Варна.

Заради различната натовареност, промяна има и в други ресори на заместник-кметовете в Община Варна. Илия Коев, който отговаря за обществения ред и сигурността, ще поеме и ресор „Екология и опазване на околната среда“. Досега тази дирекция бе под ръководството на Христо Рафаилов, който продължава да отговаря за ресор финанси и бюджет. Без промяна са ресорите на останалите заместници на Благомир Коцев.

Продължи с четенето

Варна

Неработещи светофари край Стадион „Тича“ и наводнение на част от Околовръстното предизвикват задръствания

Published

on

Тапа се е образувала тази сутрин на кръстовището на ул. „Д-р Анастасия Железкова“ и бул. „Осми Приморски полк“, предаде Радио Варна. Задръстването започва още от спирка „Явор“, а причината са неработещи светофари.

Заради дъжда, изливащ се във Варна, бул. „Христо Смирненски“ е затънал с вода, реки са се образували по пътното платно и движението е затруднено.

С повишено внимание трябва да се шофира и край ЖП гара-Варна, където тази сутрин също е натоварено, алармират слушатели на Радио Варна.

Не работят и светофарните уредби в района на КАТ-Варна.

Голямо задръстване се е образувало и на ул. „Студентска“ край Техническия университет, до ул. „Петър Скорчев“.

Продължи с четенето

Варна

Десетият национален конкурс-рецитал по творби на Вапцаров ще се проведе на 30 ноември

Published

on

Десетият национален конкурс-рецитал по творби на Никола Й. Вапцаров, предназначен за любители, ще се проведе на 30 ноември, от 9:00 ч. в зала „Вапцаров“ на Висшето военноморско училище, носещо името на поета.

Наградният фонд е осигурен от Община Варна, а събитието е част от програма „Младежки дейности 2024“, на дирекция „Образование и младежки дейности“.

Галаконцертът на класиралите се на първите три места във всяка възрастова група, обявяването и връчването на наградите е предвидено за същия ден от 15:00 часа.

Съгласно регламента, в конкурса се допускат за участие непрофесионални изпълнители на художествено слово по творби на Вапцаров (поезия или проза) с времетраене на изпълненията до 5 мин.

Те ще бъдат разпределени в следните възрастови групи: участници до 11 години; 11-15 години; 16-24 години и над 25 години. Наградният фонд е за всяка възрастова група и е съответно: І награда – 400 лв., ІІ награда – 300 лв. и ІІІ награда – 200 лв. Голямата награда в конкурса е в размер на 550 лв. и плакет от началника на ВВМУ.

Заявки за участие се приемат до 28.11.2024 г. на следния електронен адрес: vaptsarovi-dni-2024@naval-acad.bg. В заявката да бъдат приложени: трите имена на участника; ввъзраст; заглавие на произведението; времетраене на изпълнението.

Разноските по пребиваването по време на конкурса са за сметка на участниците или на ведомството, което ги изпраща. Справки на тел.: 052/552258.

Продължи с четенето

ПОПУЛЯРНО

You cannot copy content of this page