Connect with us

Свят

В руската Белгородска област е въведено извънредно положение

Публикувано преди

на

В руската Белгородска област е въведено извънредно положение от федерален характер, съобщи министърът на гражданската отбрана, извънредните ситуации и ликвидирането на последствията от стихийните бедствия Александър Куренков, цитиран от ТАСС, предаде БТА.

„Предлагам да причислим извънредната ситуация, възникнала на територията на Белгородска област, към извънредните ситуации от федерален характер и да установим федерално ниво на реагиране“, каза той.

Четирима руски мирни граждани бяха ранени в Шебекино, Белгородска област, в резултат на украински нападения с дронове, съобщи губернаторът на областта Вячеслав Гладков в социалната мрежа „Телеграм“.

„Град Шебекино беше атакуван от безпилотни самолети на Въоръжените сили на Украйна. Ранени са четирима мирни граждани, включително двама фелдшери от Бърза помощ“, пише той.

Въвеждането на режим на извънредни ситуации от федерален характер позволява по опростена процедура да се вземат решения за отпускане на материална помощ на хората от федералния бюджет и да се финансират дейности, насочени към настаняване на хората.

Също така е обявена евакуация на жителите на Глушковски район в Курска област. Изпълняващият длъжността губернатор на Курск Алексей Смирнов заяви, че Глушковски район с население от 20 000 души е евакуиран, предаде Ройтерс. По руски данни досега от граничните райони са евакуирани най-малко 200 000 души.

Евакуациите и извънредните положения са следствие на най-голямото чуждестранно нападение на суверенна руска територия от Втората световна война насам, уточнява Ройтерс. То започна на 6 август, когато хиляди украински войници пробиха западната граница на Русия.

Подкрепяни от дронове, тежка артилерия и танкове, украинските части вече се сражават по фронт на около 18 км навътре в руската територия, посочва Ройтерс.

Украйна заяви, че навлиза по-дълбоко в страната, за да принуди Москва да забави настъплението си по останалата част от фронта.

Вчера украинският президент Володимир Зеленски заяви, че украинските войски са напреднали с няколко километра и че целта за попълване на „фонда за обмен“ на военнопленници е постигната. Един украински държавен служител заяви пред Ройтерс, че Киев очертава буферна зона, за да защити населението си от нападение.

Днес руското министерство на отбраната съобщи, че неговите сили са свалили украински дронове над съседната Белгородска област в Русия и че военни самолети Су-34 са обстрелвали украински позиции в Курск.

Руското Министерство на отбраната също съобщи за тежки сражения по украинския фронт и заяви, че войските на страната са заели по-добри позиции на няколко места.

Макар че украинската атака смути Москва, разкри слабостта на граничната ѝ отбрана и промени публичния разказ за войната, руски официални лица заявиха, че това, което те определят като украинско „нахлуване“, няма да промени хода на войната, предаде Ройтерс.

Русия нахлу в Украйна през 2022 г. През по-голямата част от т.г. настъпва по протежение на 1000-километровия фронт в Украйна и има огромно числено превъзходство. Тя контролира 18% от територията на Украйна.

Навлизането на Украйна в Русия ѝ донесе най-големите успехи на бойното поле от 2022 г. насам, отбелязва агенцията.

Политика

САЩ спират временно военната си помощ за Украйна

Published

on

Снимка: BBC

Президентът на САЩ Доналд Тръмп е спрял временно всякаква военна помощ за Украйна след сблъсъка си с украинския президент Володимир Зеленски, съобщиха Асошиейтед Прес, Ройтерс, „Фокс Нюз“, „Блумбърг“ и редица други големи американски и световни медии, като се позоваха на представител на Белия дом, предаде БТА.

„Президентът ясно заяви, че е съсредоточен върху мира. Необходимо е партньорите ни също да бъдат ангажирани с тази цел. Спираме и преразглеждаме помощта си, за да сме сигурни, че тя допринася за намирането на решение“, заяви източникът, цитиран от Ройтерс. Същото изявление е цитирано от всички други медии, съобщили новината, в това число украинската агенция Укринформ, която се позовава на „Блумбърг“.

Кабинетът на Зеленски не отговори веднага на молбата на Ройтерс за коментар, отправена в извънработно време.

Телевизия „Фокс Нюз“ цитира друг американски представител, който подчерта, че става дума за пауза, а не за спиране на помощта за постоянно.

Този ход бе направен, след като Тръмп промени политиката на САЩ по отношение на Украйна и Русия при встъпването си в длъжност през януари, възприемайки по-примирителна позиция спрямо Москва – и след взривоопасната конфронтация със Зеленски в Белия дом в петък, в която Тръмп го разкритикува, че не е достатъчно благодарен за подкрепата на Вашингтон във войната с Русия, посочва Ройтерс.

Вчера Тръмп отново заяви, че Зеленски трябва да е по-благодарен за американската подкрепа, след като по-рано реагира гневно на материал на Асошиейтед Прес, в който Зеленски е цитиран да казва, че краят на войната е „много, много далеч“.

„Това е най-лошото изявление, което можеше да бъде направено от Зеленски, и Америка няма да го търпи още дълго!“, написа Тръмп в социалната мрежа „Трут Соушъл“

Продължи с четенето

Свят

Президентът на САЩ Доналд Тръмп призова милиардера Илон Мъск да бъде „по-агресивен“ в съкращенията на служители

Published

on

Снимка: CNN

Президентът на САЩ Доналд Тръмп призова милиардера Илон Мъск да бъде „по-агресивен“ в усилията си за свиване на правителството въпреки масовите уволнения и дълбоките съкращения на разходите за отбрана, съобщи Ройтерс, предаде БТА.

„Илон върши чудесна работа, но бих искал да да бъде по-агресивен. Не забравяйте, че имаме страна, която трябва да спасим, но и трябва да я направим по-велика от всякога. Да направим Америка отново велика!“, написа Тръмп изцяло с главни букви в своята социална платформа „Трут Соушъл“ (Truth Social).

Министерството на правителствената ефективност, което Мъск оглави, иска да закрие хиляди служби и да уволни десетки хиляди държавни служители – от учени до портиери, като се фокусира най-вече върху тези, които са на изпитателен срок.

Продължи с четенето

България

Мицкоски в САЩ: Не е честно една държава да се меси в Македония и да спира пътя ѝ към ЕС

Published

on

Снимка: БГНЕС

Македонският премиер Християн Мицкоски заяви, че страната му не може да стане част от Европейския съюз /ЕС/, защото отново е под натиск да промени конституцията си, предаде БГНЕС.

Мицкоски коментира речта на вицепрезидента на САЩ Джей Ди Ванс на Мюнхенската конференция по сигурността:

„Може би някои европейски лидери ще ми се разсърдят, но за мен това беше историческо събитие. Това беше вдъхновяваща реч“, каза той на Конференцията за консервативно политическо действие във Вашингтон.

Относно обвиненията, че речта на Ванс е намеса във вътрешните работи на суверенните европейски държави, Мицкоски подчерта, че от самото начало на своята независимост от бивша Югославия Скопие е имало две стратегически цели: „Първо, да станем пълноправен член на НАТО, а второто е да станем пълноправен член на Европейския съюз.“

„Станахме член на НАТО, но преди това сменихме знамето си, сменихме си валутата, сменихме конституцията си, сменихме си името, защото един наш съсед стана член на НАТО преди нас и злоупотреби с ветото, за да изпълни двустранни искания. Ако това не е намеса във вътрешните работи, тогава какво е?… Ние не можем да станем членове на ЕС, защото отново сме под натиск да променим конституцията си“, каза още Мицкоски и допълни, че „двойните стандарти“ продължават и днес.

Министър-председателят на Северна Македония не пропусна да обяви подкрепата си за Доналд Тръмп.
„Македонците са традиционалисти, обичат семействата си. Може да сме малко, но македонската общност в САЩ е много важна част от американското общество. Знам, че те подкрепиха президента Тръмп по време на изборите, те са консерватори и знам, че ще продължат да подкрепят президента Тръмп. Ние също бяхме избрани като ново правителство с преобладаващо мнозинство преди осем месеца. Имаме голяма диаспора по света, почти равна по численост на живеещите в родината“, заяви той, описвайки македонското общество като мултиетническо с две трети македонци и една трета албанци, власи, сърби, турци и други.

Определяйки Северна Македония за „сърцето на Балканите“ и „югоизточната врата към Европа“, Мицкоски подчерта, че като такава тя е била важна точка по пътя на мигрантите към Европа.

„Бяхме на фронта и се борихме срещу нелегалната миграция, защитавайки Европа от нелегални мигранти“, каза Мицкоски и припомни, че именно това е основният фокус на администрацията на американския президент Доналд Тръмп днес. Македонският премиер се похвали също, че страната му отделя над 2% от БВП за отбрана.

Продължи с четенето

ПОПУЛЯРНО

You cannot copy content of this page