Connect with us

Варна

Какви са постиженията на УМБАЛ „Св. Марина“ за изминалата 2022 година?

Публикувано преди

на

2022 година е сред най-успешните за лечебното заведение. Това споделя в своя публикация в социалната мрежа Facebook ръководството на УМБАЛ „Св. Марина“. Ето какво гласи и тяхното послание:

„През 2022г. ръководството на УМБАЛ „Света Марина“-Варна беше длъжно да намери соломоновско решение на предизвикателството – от една страна повишаващата се потребност на населението от висококачествена и резултатна лечебна дейност в отлични битови условия, а от друга – неадекватното финансиране на болничната помощ, както за дейност, така и за капиталови разходи. На фона на тези на пръв поглед непреодолими препятствия, болницата постигна отлични резултати, без задължения, със средна брутна заплата на двехилядния си колектив над 2 793,73лв., като в републиканския бюджет бяха върнати 22 823 897,68лв. под формата на осигуровки, данъци и такси. Болничното заведение е с отлична капиталова адекватност с коефициент на абсолютна ликвидност от 2,04 за деветмесечието на 2022г.

Най-големият капитал на УМБАЛ „Света Марина“ са хората, които работят в нея. Ръководството на болницата съвместно с ръководството на Медицински университет „Проф. д-р Параскев Стоянов“ – Варна спомогна за кариерното развитие на 34 професори, 58 доценти, 60 главни асистенти, 187 асистенти, 683 специалисти по здравни грижи, 382 санитари и 592 помощен персонал на средна възраст 43 години.

Тези успехи са постигнати въпреки огромното натоварване (в УМБАЛ „Света Марина“ са лекувани най-много пациенти с Ковид-19 в цяла България), непрекъснато променящата се нормативна уредба и очевидно непригодните текстове, добавяни към Националния рамков договор за медицинските дейности. През 2022г. лечебното заведение бе проверявано от Министерство на здравеопазването, НЗОК, РЗОК – Варна, РЗИ – Варна, Главна инспекция по труда и др. компетентни органи общо 74 пъти. Използваме повода за пореден път да апелираме за изграждане на нова Инфекциозна болница, за която сме изготвили идеен проект.

Ръководството на болницата изказва своята искрена и сърдечна благодарност към служителите и техните семейства, към Ръководството на Медицински университет – Варна и всички хора, които помагаха и помагат, за да бъде УМБАЛ „Света Марина“ – Варна Европейското лице на българското болнично здравеопазване.

Честито Рождество Христово!

Здрава, Мирна и Успешна 2023 година!“

УМБАЛ „Св. Марина“ е най-голямото лечебно заведение в Североизточна България. Тя обслужва нуждите на стотици хиляди пациенти от цялата страна и е сред най-реномираните болнични структури не само тук, но и в Европа.

Екипът на Varna Live изказва дълбока благодарност към цялото ръководство на болницата, както и към всички лекари, медицински сестри, санитари и здравни работници за неуморния труд през изминалите 12 месеца.

Снимка: Facebook/ УМБАЛ „Св. Марина“ Варна

Продължи с четенето

Варна

Започна проектирането на парк „Младост“

Published

on

Започна проектиране на дейностите по благоустрояване на парк „Младост 1“, който е разположен на терен от близо 20 декара в пространството между ул. „Мечтание“ и детските градини „Морска звездица“ и „Синчец“. В момента се изготвя технически проект за изграждане, основен ремонт и реконструкция на парка. Целта е да се създаде модерна и съвременна многофункционална паркова и рекреационна зона за отдих и различни видове спорт. Предвидените дейности включват още озеленяване и осигуряване на достъпност за хора с увреждания и майки с детски колички.

Необходимите средства за проекта са близо 4,5 млн. лв. С тях ще се извърши функционално зониране на парка, ще се изградят пешеходни алеи на всички входове, нови тротоари около парка, както и велосипедни алеи. Предвидено е също монтиране на паркова мебел – пейки, беседки и кошчета. Ще бъдат изградени – комбинирано игрище за баскетбол и волейбол, тенис маси на открито, детска площадка, фитнес на открито. Предвидени са също обособяване на зони за отдих и площадка за културни мероприятия. Проектират се и цветни фигури на подходящи места, предвижда се и изграждане на фонтани и чешми.

Към момента паркът е с амортизирани настилки и липсващи тревни площи, няма осигурена достъпна среда и условия за хора с увреждания. Настилката от бетонови плочи е деформирана, парковата мебел и съоръженията в детския кът са амортизирани и недостъпни за деца със специални потребности.

Успоредно с парк „Младост 1“, се предвижда и изграждането на още един парк – Република. Той е с площ от близо 22 декара и също се намира в район „Младост“. Двата парка се финансират по Инвестиционната програма за общински проекти на Министерство на финансите, по която Община Варна получава 100 млн. лв. Парковете са на обща стойност над 11 млн. лв.

Продължи с четенето

Варна

Варненец с награда от космическия лагер в Турция

Published

on

Снимка: БТА

Денис Фейзулов, ученик в Частното основно училище „Малкият принц“ във Варна, получи престижната награда Outstanding Camper („Изключителен лагерник“) в своята група по време на космическия лагер Space Camp в Турция. Той се открои сред участниците със своите изключителни постижения и активно участие в учебните и практическите задачи на лагера. Денис е част от STEAM програмата за училища „Бъдещи изследователи“, съобщиха от Центъра за творческо обучение, предаде БТА.

Space Camp е разположен в Измир, Турция, и е един от двата космически центъра за обучение, създадени по модел на НАСА. Лагерът предлага интензивна програма, фокусирана върху STEAM (наука, технологии, инженерство, изкуства и математика), която включва симулатори, тренажори и практически дейности, свързани с космически мисии.

През 2024 г. лагерът прие 201 участници от България и стотици ученици от други държави. Денис се отличи със своите способности в решаването на космически предизвикателства. Това е третият индивидуален медал за България през тази година, след като Ния Парушева от София спечели индивидуален медал за изключително представяне, а Теа Венкова от София получи наградата Right Stuff за качества на бъдещ космически изследовател.

Българското участие в Space Camp в Турция за 2024 г. завърши с три индивидуални награди и успехи в отборните мисии – рекорд за страната.

За първи път, освен ученици, и учителите ще имат уникалната възможност да се включат в космическия лагер, ако станат част от специалното обучение – „Космическа програма за учители: STEM обучение в Space Camp в Турция“. Това събитие, което ще се състои от 17 до 20 ноември 2024 г. в Измир, Турция, предлага на българските директори и учители да надградят своите знания в областта на STEM чрез иновативен подход, базиран на модела на НАСА.

Програмата включва практическо участие в космически STEM дейности, методическо обучение и работа със специализирани симулатори и тренажори. Това е новаторска възможност за училищата в България да създадат свои „космически“ проекти, които да вдъхновят ученици от трети до десети клас.

Учителите, които искат да се включат в тази изключителна програма, могат да се регистрират до 11 октомври 2024 г. и да станат част от първата група български учители, преминали обучение в Space Camp в Турция.

Продължи с четенето

Варна

До края на септември ще бъдат определени места за допълнителни контейнери за смет

Published

on

До края на септември с помощта на интерактивна карта ще бъдат определени местата в града, където има нужда от разполагане на допълнителни съдове за смет. Това поясни заместник-кметът по екологията и финансовите въпроси Христо Рафаилов по повод въпроси за сигналите за чистотата във Варна. По думите му, интерактивната карта е част от мерките за подобряване режима на сметопочистването.

Всеки сигнал, който се получава писмено, под формата на снимка или коментар в социалните мрежи, се отразява в интерактивната карта с точни координати. След натрупване на 10 сигнала за една и съща точка, тя сменя цвета си, което показва, че има нужда от допълнителни контейнери на мястото. Система дава ясна индикация и добра проследимост за  концентрация на микросметища и недостиг на съдове, обясни Рафаилов и пред БНР. Той допълни, че в рамките на месец и половина, след края на активния туристически сезон, на базата на направен анализ, ще се вземе мотивирано решение, къде и колко нови контейнери трябва да бъдат разположени.

Рафаилов допълни, че във връзка с натрупването на големи количества зелен отпадък във вилните зони, администрацията е предложила да бъдат закупени и поставени 20 броя 7-кубикови контейнери за зелена маса. По време на днешната сесия на Общинския съвет той обясни, че Община Варна няма изградена система за този вид отпадък и той остава извън системата за събиране и извозване на битов отпадък. Проектът е пилотен и предвижда контейнерите да бъдат разполагани на места, различни от тези на съдовете за смесен битов отпадък и за разделно събиране. Целта е гражданите да привикнат да изхвърлят зелената маса в специалните контейнери и да не я смесват с останалите видове. Заместник-кметът по въпросите на екологията уточни, че сумата за закупуването им е в порядъка на 57 000 лв. и е най-ниска според пазарни проучвания и оферти на различни търговци и местни фирми-производители. Във връзка с опасенията на общински съветници, че пилотната система няма да сработи, Рафаилов обясни, че т.нар. „зелени“ контейнери има как да бъдат оползотворени според най-високите стандарти. Въпреки положителното становище на финансовата комисия, Общинският съвет днес не допусна поставяне на контейнерите, като за предложението на администрацията гласуваха само 16 общински съветници.

Продължи с четенето

ПОПУЛЯРНО

You cannot copy content of this page