Connect with us

Варна

Учениците във Варненско страдат най-често от болести на дихателните пътища и на зрението

Публикувано преди

на

Учениците във Варненско страдат най-често от болести на дихателните пътища и на зрението, е посочено в анализ на здравословното състояние и физическото развитие на децата и учениците от региона през учебната 2022 – 2023 година, предаде БТА. Той е част от Областната стратегия за периода 2024-2025 година, приета от Консултативния съвет за подкрепа за личностното развитие на децата и учениците от региона. Документът е публикуван на страницата на Областната администрация във Варна.

Общият брой детски градини и училища в региона е 222. В анализа за здравословното състояние на учениците е посочено, че 3,5 на сто от тях са диспансеризирани. Най-много са децата с проблеми в зрението. Анализът показва, че този показател е най-висок при учениците от 7-и клас, а най-нисък – при първокласниците. Водещо място сред децата имат и болестите на дихателната система, най-често ринит, астма и хроничен бронхит. На второ място са диспансеризираните с психични и поведенчески разстройства. Като проблем анализът очертава и затлъстяването сред учениците. Регистрираните случаи през миналата учебна година са 971. Нараства и броят на гръбначните изкривявания, като в сравнение с 2021 година те са се увеличили с 30 процента.

В стратегията е посочено, че проблем пред приобщаващото образование е липсата на достатъчно педагогически специалисти – ресурсни учители, логопеди и т.н. През миналата учебна година броят на училищата, в които е осигурена обща подкрепа, е 105. Децата със специални образователни потребности, получили допълнителна подкрепа, са 116, а тези в риск – 236. В документа е представена и информация за инцидентите, регистрирани в училищата. Най-честите сред тях са вербална и физическа агресия. Случаите на тормоз са били 56, а на кибертормоз – 14. Регистрираните инциденти с прояви на вандализъм са 15.

Затрудненото осигуряване на ресурсни учители и логопеди е валидно най-вече за отдалечените от областния център селища. В стратегията е посочено, че възможен път за преодоляването на този проблем е включването на учители по различни учебни предмети във форми за придобиване на допълнителна професионална квалификация. Вариант е общините да заделят от бюджетите си средства за насърчаване и задържане на млади специалисти чрез изграждане и оборудване на кабинети за специализирана допълнителна подкрепа на децата. Акцент в стратегията се поставя върху необходимостта от привличането на родителите в процесите на подкрепа на личностното развитие на децата, като се мисли и в посока тяхното обучение. В документа е посочено още, че трябва да се работи за подобряване на координацията и сътрудничеството между институциите, които имат отношение към работата с децата.

Варна

Варна има нов заместник-кмет с ресор „Инженерна инфраструктура и благоустрояване“

Published

on

Варна има нов заместник-кмет с ресор „Инженерна инфраструктура и благоустрояване“. Това е Димитър Кирчев, който поема един от най-големите ресори в Община Варна – „Инженерна инфраструктура и благоустрояване“. Досега тази дейност се ръководеше от инж. Пламен Китипов, който продължава да отговаря за ресор „Архитектура, градоустройство и устройствено планиране“ .

Димитър Кирчев е роден във Варна. Висшето си образование завършва в Икономическия университет в града, магистър в специалност „Публични финанси“. Той притежава компетенции в областта на публичните финанси, данъчно-осигурителната практика, счетоводството, както и анализ на финансови рискове и възможности при реализиране на инвестиционни проекти. Притежава опит и във финансовото управление, контрола и мониторинга на проекти в сферата на строителството.

В професионалния си път Кирчев е работил като управител на фирма, която е консултант по данъчно-счетоводна практика и финансови инвестиции. Той има дългогодишен трудов стаж в Националната агенция по приходите във Варна. Бил е и регионален мениджър на счетоводно-консултантско предприятие. Преди да заеме поста заместник-кмет, е бил директор на дирекция „Контрол и санкции“ в Община Варна.

Заради различната натовареност, промяна има и в други ресори на заместник-кметовете в Община Варна. Илия Коев, който отговаря за обществения ред и сигурността, ще поеме и ресор „Екология и опазване на околната среда“. Досега тази дирекция бе под ръководството на Христо Рафаилов, който продължава да отговаря за ресор финанси и бюджет. Без промяна са ресорите на останалите заместници на Благомир Коцев.

Продължи с четенето

Варна

Неработещи светофари край Стадион „Тича“ и наводнение на част от Околовръстното предизвикват задръствания

Published

on

Тапа се е образувала тази сутрин на кръстовището на ул. „Д-р Анастасия Железкова“ и бул. „Осми Приморски полк“, предаде Радио Варна. Задръстването започва още от спирка „Явор“, а причината са неработещи светофари.

Заради дъжда, изливащ се във Варна, бул. „Христо Смирненски“ е затънал с вода, реки са се образували по пътното платно и движението е затруднено.

С повишено внимание трябва да се шофира и край ЖП гара-Варна, където тази сутрин също е натоварено, алармират слушатели на Радио Варна.

Не работят и светофарните уредби в района на КАТ-Варна.

Голямо задръстване се е образувало и на ул. „Студентска“ край Техническия университет, до ул. „Петър Скорчев“.

Продължи с четенето

Варна

Десетият национален конкурс-рецитал по творби на Вапцаров ще се проведе на 30 ноември

Published

on

Десетият национален конкурс-рецитал по творби на Никола Й. Вапцаров, предназначен за любители, ще се проведе на 30 ноември, от 9:00 ч. в зала „Вапцаров“ на Висшето военноморско училище, носещо името на поета.

Наградният фонд е осигурен от Община Варна, а събитието е част от програма „Младежки дейности 2024“, на дирекция „Образование и младежки дейности“.

Галаконцертът на класиралите се на първите три места във всяка възрастова група, обявяването и връчването на наградите е предвидено за същия ден от 15:00 часа.

Съгласно регламента, в конкурса се допускат за участие непрофесионални изпълнители на художествено слово по творби на Вапцаров (поезия или проза) с времетраене на изпълненията до 5 мин.

Те ще бъдат разпределени в следните възрастови групи: участници до 11 години; 11-15 години; 16-24 години и над 25 години. Наградният фонд е за всяка възрастова група и е съответно: І награда – 400 лв., ІІ награда – 300 лв. и ІІІ награда – 200 лв. Голямата награда в конкурса е в размер на 550 лв. и плакет от началника на ВВМУ.

Заявки за участие се приемат до 28.11.2024 г. на следния електронен адрес: vaptsarovi-dni-2024@naval-acad.bg. В заявката да бъдат приложени: трите имена на участника; ввъзраст; заглавие на произведението; времетраене на изпълнението.

Разноските по пребиваването по време на конкурса са за сметка на участниците или на ведомството, което ги изпраща. Справки на тел.: 052/552258.

Продължи с четенето

ПОПУЛЯРНО

You cannot copy content of this page