Connect with us

Икономика

Rystad Energy: Русия изгаря газ за милиони, предназначен за Германия

Публикувано преди

на

Докато разходите за енергия в Европа растат до небето, Русия изгаря големи количества природен газ, показва анализ на Rystad Energy. Според него централата, намираща се близо до границата с Финландия, изгаря около 4.34 милиона кубични метра газ дневно, чиято стойност се равнява около 10 милиона долара.

Експерти твърдят, че газът преди това е щял да бъде изнасян за Германия. Посланикът на Берлин в Обединеното кралство коментира пред BBC News, че Русия изгаря газа, защото не може да го продаде другаде.

Учените са загрижени за големите количества въглероден диоксид и сажди, които се образуват при това горене. Те алармират, че всичко това може да влоши топенето на арктическия лед.

Според информацията горивото идва от нов завод за втечнен природен газ (LNG) в Портовая, северозападно от Санкт Петербург.

Първите признаци, че нещо не е наред, дойдоха от финландски граждани, намиращи се се до близката граница. По-рано това лято те забелязаха голям пламък на хоризонта.

Портовая се намира близо до компресорна станция в началото на газопровода „Северен поток 1“, който пренася газ до Германия. Доставките по него бяха драстично намалени в средата на юли под претекст за технически проблеми. Берлин твърди, че това е чисто политически ход на Москва след нахлуването ѝ в Украйна.

От юни насам изследователите засичат значително увеличение на топлината, излъчвана от съоръжението. Въпреки че изгарянето на газ е обичайно в преработвателните предприятия – обикновено се прави по технически причини или от съображения за безопасност – мащабът на сегашното обърква експертите.

„Никога не съм виждала завод за втечнен природен газ да гори толкова много“, коментира д-р Джесика Маккарти, експерт по сателитни данни от университета в Маями в Охайо. Според нея процесите, започнали да се наблюдават от юни, са запазили възходяща тенденция и нивата остават „аномално високи“.

Мигел Бергер, германският посланик в Обединеното кралство, каза пред BBC News, че европейските усилия за намаляване на зависимостта от руски газ „имат силен ефект върху руската икономика“.

Те нямат други места, където да продават газа си, така че трябва да го горят“, предположи той.

Марк Дейвис е главен изпълнителен директор на Capterio, компания, която се занимава с намирането на решения за изгаряне на газ във факел. Той казва, че запалването не е случайно и е по-вероятно да е резултат от умишлено решение, взето по оперативни причини.

Операторите често се колебаят дали да затворят съоръженията от страх, че може да е технически трудно или скъпо да стартират отново. И това вероятно е случаят тук“, каза той пред BBC News.

Други смятат, че може да има технически предизвикателства при справянето с големите количества газ, които иначе се доставят по газопровода „Северен поток 1“.

Руската енергийна компания „Газпром“ може да е възнамерявала да използва този газ за производството на LNG в новия завод, но може да е имала проблеми с него и така да е прибегнала до най-безопасния вариант – да го запали.

Това може да е и резултат от търговското ембарго на Европа с Русия в отговор на нахлуването в Украйна.

„Този вид дългосрочно изгаряне може да означава, че им липсва някакво оборудване“, посочи Еса Ваккилайнен, професор по енергийно инженерство от финландския университет LUT.

Поради търговското ембарго те може да не са в състояние да направят висококачествените клапани, необходими при преработката на нефт и газ. Така че може би някои клапани са счупени и те не могат да ги сменят.“

economic.bg

Продължи с четенето

Анализ

Украйна удари Каспийския тръбопровод, по който се снабдява рафинерията в Бургас

Published

on

Снимка: AutoZona.bg

Преди два дни украйнски дронове са атакували Каспийския тръбопроводен консорциум СРС, като са поразили основна помпена станция. Следствие на удара тръбопровода СРС е спрял работа за неопределено време. Все още няма информация какви са щетите от удара и кога тръбопровода ще заработи отново с пълния си капацитет.

Значението на Каспийския тръбопровод

Припомням, че Каспийския тръбопроводен консорциум СРС е основния тръбопровод, по който Казахстан осъществява своя износ на петрол и атаката срещу него от страна на Украйна определено ще предизвика реакция от страна на Казахстан. Не е маловажен и факта, че СРС е съвместен проект на руски, казахстански и западни компании сред които е и Chevron и Shell. По него се транспортира около 1% от световното производство на петрол и спирането му за дълъг период може да бъде причина за повишаване на цените на петрола.

Кой използва СРС в момента

В момента заради санкциите Русия почти не използва този тръбопровод като износа се осъществява основно с танкери. Над 80% от транспортирания петрол е на Казахстан и именно от там се захранват с петрол както рафинериите на КазМунайГаз в Румъния, така и рафинерията на Лукойл в Бургас.

Атаката на Украйна на практика няма да се отрази толкована Русия, колкото на Казахстан, Румъния и на … България. Именно затова няма логично обяснение защо украинците са предприели такава необмислема атака и то в момент, когато най-малко им трябва конфликт с държавите в района.

Реакцията на Казахстан

Преди малко официален представител на казахстанското правителство е заявил пред Reuters, че страната му ще иска официално обяснение от Украйна за атаката и в зависимост от отговора ще реши какви действия да предприеме.

Как ще се отрази спирането на СРС на рафинерията в Бургас

Рафинерията в Бургас в момента работи основно с петрол от Казахстан, който се доставя именно по СРС. На всеки 4 дни танкер доставя по 70 000 тона петрол. Ако спирането е само за няколко дни не би трябвало това да се отрази на работата на рафинерията. Ако обаче пораженията по помпената станция са сериозни и ако има още украинкси удари, то има реална опасност да има криза с доставките на петрол за бургаската рафинерия.

Реакцията на държавата

Да се надяваме от рафинерията да имат резервни варианти за доставка. Ролята на държавата в такива момента е изключително важна. Шри такава новина тя трябва незабавно да се задейства и да проведе разговори със собственика на рафинерията и при установяване на опасност от криза да може да поеме оперативен контрол и да осигури работата на рафинерията.

Продължи с четенето

Варна

Тази пролет във Варна отвaря най-голямото представителство на Dongfeng Motor в Европа

Published

on

Тази пролет Voyah България ще отвори най-новото си представителство във Варна. Новият комплекс ще бъде разположен на повече от 3 000м2 РЗП, като това ще бъде най-голямото представителство на Dongfeng Motor в Европа, праде авторитетната автомобилна медия AutoZona.bg.

Инвеститорът ADG Bulgaria е изключителен вносител на автомобили за марките VOYAH, Dongfeng и M-Hero за България. Новото представителство в Морската столица се намира на адрес гр. Варна, Цар Освободител 271 (срещу бензиностанция Ромпетрол).

Отварянето на новия търговски център ще съвпадне с официалния старт на продажбите Aeolus Huge Hybrid , който ще пристигне с нови по-атрактивни цени, което ще го нареди на първо място в класацията за най-достъпен, напълно оборудван семеен SUV с хибридно задвижване. По-късно тази година се очаква и идването на Voyah Courage SUV – първия модел, който ще включва технологията DeepSeek AI.

Няма налично описание на снимката.

Може да бъде изображение с автомобил и текстово съобщение

Няма налично описание на снимката.

Снимки: Voyah България

Продължи с четенето

България

Богдан Богданов: Не е нормално държавата да не знае какво се случва в „Лукойл Нефтохим“

Published

on

Снимка: БНР

Не е нормално държавата да не знае какво се случва в „Лукойл Нефтохим“.

Това каза пред БНР бившият министър на икономиката и депутат от ПП-ДБ Богдан Богданов и обясни, че това е един от най-важните стратегически активи на страната в сферата на енергийната сигурност.

От края на 1999 г., когато се приватизира „Нефтохим Бургас“, последователно „Лукойл“ придобива контрол върху ключови национални активи. … „Лукойл“ е един от основните участници на пазара на дребно на горива – с над 250 бензиностанции. Така през годините е създадена ситуация на господстващо положение на „Лукойл“, при което компанията има контрол върху всички тези активи и не е нормално държавата да не знае какво се случва с всички тези активи. Още повече, че държавата има и представител, а Министерството на енергетиката през т.нар. златна акция има и контролен механизъм, през който стратегически решения за рафинерията – производствен капацитет, инвестиции в инфраструктура и екологични технологии, както и промяна на собствеността – държавата би имала блокираща квота през тази „златна акция. … Друг механизъм е през Комисията за защита на конкуренцията (КЗК), когато имаме такова съществено придобиване и голям пазарен дял в преработката на петрол и горива… КЗК също има възможност да блокира една такава сделка, Народното събрание също би могло„, уточни бившият министър, но добави, че има своите притеснения, че „не можем изцяло да разчитаме на КЗК, а само на парламента.

Богданов съобщи, че ПП-ДБ обмислят в 51-вия парламент да се създаде временна комисия, която да установи всички факти и обстоятелства около изнесената информация за обсъждане на сделка с конкретни инвеститори:

„Въпреки излязлото опровержение, че не се обсъжда продажба, ние трябва ясно да знаем какви са условията, които българската държава ще заложи като задължителни на потенциален инвеститор“.

По думите му смяната на собствеността на рафинерията е и възможност за диверсифициране на пазара на горива в България, за повече конкуренция и да се осигури достъп до стратегическа национална инфраструктура и на други участници, а не да има монополно положение.

„Службите за сигурност трябва да проверят собствениците и капиталите на фирмата, за да сме сигурни, че инвеститорът, който би поел контрол на този стратегически на държавата ни актив, ще бъде надежден. … Това беше едно от изискванията, което ние заложихме в комуникацията ни с „Лукойл“ по време на кабинета „Денков“, когато се обсъждаха и дерогацията, и преминаването на производство на изцяло неруски петрол, възможните рискове – и технологични, и финансови“, подчерта Богдан Богданов.

БНР

Продължи с четенето

ПОПУЛЯРНО

You cannot copy content of this page