Променя се часът за външното оценяване след 10-и клас на 10 юни. Това съобщи пред БНТ министърът на образованието и науката в служебния кабинет Галин Цоков.
„Външното оценяване за 10-и клас е ден след изборите. Ще променим часа на началото на външното оценяване от 8:00 на 11:00 часа. То продължава час и половина, мисля, че няма да попречи на десетокласниците промяната на часа. Ще издам заповед 10 юни да се обяви за неучебен ден за училищата, в които има секции и са проведени избори“, каза проф. Цоков и уточни:
„За външното оценяване след 10-и клас променихме част от самите тестови задачи, в които ще има по-голяма практическа насоченост, които да свържат знанията и уменията на учениците с практически ситуации“.
На 10 юни ще се проведе НВО по Български език и литература за десетокласниците. Два дни след това е изпитът по математика.
Днес ще бъде издадена заповедта, с която ще бъдат обявени промените в началния час на НВО на 10 юни, каза още проф. Цоков.
Министърът обърна внимание на контрола върху програмата от 240 млн. лева за изграждане и ремонт на физкултурни салони и спортни площадки в училищата.
„Парите ще се превеждат след изразходването, това означава следене на строителството и ремонта. 496 училища ще реализират на базата на тази програма нови салони, нови площадки и т.н.“, каза той.
Цоков коментира и факта, че един от четиримата министри, запазили поста си от кабинета „Денков“ и продължили работа в кабинета „Главчев“.
„Разглеждам предложението на г-н Главчев като знак за приемственост. Надделяха плюсовете за това, че предстоят два месеца много усилена работа в образователната система от гледна точка на това, че ще се провеждат матури, национални външни оценявания след 4-ти, 7-и, 10-и клас. А също и да продължим промените, които започнахме. Всеки ден ще работим така, че да оползотворим времето. Подготвили сме някои промени – визия за промяна в учебната програма, визия за промяна в оценяването, рамка на качеството в средното образование и други. Предстои в следващите седмици да обсъдим с педагогическите специалисти, с учителите с училищните директори до следващото редовно правителство да има мнение на педагогическата общност как да се промени закона за предучилищно и училищно образование“, допълни проф. Цоков.