Connect with us

Интересно

Ето за какво да внимавате при почивката на плажа

Публикувано преди

на

Търговците да бъдат коректни, а почиващите да четат внимателно условията за ползването на туристическите услуги. За това призова Габриела Руменова от онлайн платформата „Ние, потребителите“ пред радио „Фокус“.

„В началото на новия летен сезон станах свидетел на ситуация, в която туристи се възмущаваха, че са им таксували шалтета и масичка към наетите от тях два шезлонга и чадър, като твърдяха, че не е имало предварителна информация за това. Нашата проверка на информационната табела за платената зона показа, че цени за наем на масичка и шалтета все пак има, но те са със значително по-дребен шрифт и в далеч по-невзрачен цвят в сравнение с тези за основните атрибути – шезлонг и чадър. Това е некоректно от страна на търговеца и може да въведе в заблуждение потребителя, както и се е случило с тези хора“, разказа Руменова. Тя добави, че това е нелоялна търговска практика и за нея трябва да сезират контролния орган – Комисия за защита на потребителите, както и Министерството на туризма.

Във връзка със случая експертът припомни, че ценоразписите за предоставяните на плажа и където и да било другаде услуги, менютата в заведенията и т.н., трябва задължително да са и на български език и в български лева. Те трябва да са ясно и четливо изписани и да не въвеждат в заблуждение чрез игра с шрифтове, цветове и пр. Освен това, ако търговецът не е посочил цена за дадена услуга, то потребителят не следва да дължи нищо.

Габриела Руменова препоръча още преди да резервираме място за настаняване, след като вече сме прегледали няколко оферти, да се върнем и да прочетем отново в детайли тази, на която сме се спрели, преди да я капарираме. Така ще се уверим, че не сме се заблудили за нещо. Добре е също така преди това да се свържем с обекта и да се поинтересуваме на рецепция за важните за нас неща, тъй като от наша гледна точка те може да се решаващи да се спрем на именно тази оферта, а за хотелиера да са второстепенни или съвсем незначителни.

Тя даде пример с чадъри към all inclusive-a на хотел, които се оказват на последна линия. А също и с история на майка с малки деца с резервация на стая, за която се е знаело, че няма изглед към морето, но не е било известно, че прозорците гледат към гробищата. Руменова обърна внимание и на това да се внимава с амбулантните търговци на храна и плажни принадлежности, както и задължително да се изисква касов бон.

expert.bg

Продължи с четенето

Интересно

На 14 юли стартира „Диви и щастливи“ – първото по рода си романтично онлайн риалити предаване

Published

on

“Диви и Красиви” е първо по рода си романтично онлайн риалити предаване в България, в което 14 напълно непознати мъже и жени ще преминат през буря от емоции и куп вълнуващи предизвикателства, за да открият цената на истинската любов.

За разлика от стандартните предавания в българския ефир, зрителите на “Диви и Красиви” могат да очакват изключителна динамика, професионална кинематография, интригуващо съдържание. Първото излъчване ще бъде на 14ти юли 2024 от 18ч, като седмично ще се излъчват по два епизода.
“Диви и Красиви” е изцяло авторска концепция, създадена от Михаил Недков и Неделчо Богданов.

Вижте трейлъра и се абонирайте за Ютуб канала на “Диви и Красиви”, за да не пропускате нито един епизод.

 

 

Продължи с четенето

Интересно

Ватикана ще изгражда соларен парк за своите енергийни нужди

Published

on

Папа Франциск разпореди изграждането на фотоволтаична централна, която да покрива енергийните нужди на Ватикана, предаде Ройтерс. Ватиканът е най-малката държава в света с площ от едва 0,44 кв. км.

87-годишният понтифик нареди чрез личен папски указ централата да бъде изградена извън стените на Ватикана, в северозападните покрайнини на Рим.

Районът принадлежи на Ватикана и в него вече се помещава радиопредавателен център на Радио Ватикана, който също ще се захранва от новия соларен парк. В папския указ не се уточнява колко голяма ще бъде този парк и кога ще бъде готов.

„Трябва да преминем към устойчив модел на развитие, който намалява парниковите емисии в атмосферата, като се стреми към климатична неутралност“, казва Франциск в указа.

Франциск отправи предупреждение за опасностите и предизвикателствата, свързани с изменението на климата, както и за необходимостта от намаляване на използването на изкопаеми горива в своята забележителна енциклика „Laudato Si“ от 2015 г. В нея той предупреди, че планетата „започва все повече да прилича на огромна купчина боклук“.

Папата възложи задачата за изграждането на соларния парк на кардинала, който изпълнява функциите на управител на Ватикана, и на ръководителя на Администрацията за управление на имуществото на Светия престол. Това е службата, която управлява имуществото на Ватикана и обикновено се описва като нейната централна банка.

БТА

Продължи с четенето

Интересно

Български град се класира в Топ 10 на най-достъпните плажни дестинации за живот по света

Published

on

Мнозина мечтаят да се събудят от успокояващия звук на разбиващите се вълни, но с инфлацията и цените на недвижимите имоти, които повишават разходите за живот, малцина могат да си позволят да се преместят в крайбрежен град. Това обаче не означава, че трябва да изоставите фантазията си, тъй като много плажни общности по целия свят предлагат достъпни жилища и живот на добра стойност.

И докато разходите за живот до голяма степен зависят от вашите навици за харчене, плажните градове, които екпът на Travel & Leisure, гарантират, че бюджетът ви ще ви позволи да не жертвате малките удоволствия като хранене навън, наслаждаване на културни дейности и събития и възползване от всичко, което дестинацията може да предложи.

Независимо дали планирате пенсионирането си, или искате да опитате живота на дигиталните номади, ето 10 бюджетни места по целия свят – както малки, така и големи, където сърфът, пясъкът и слънцето са 365 дни на годината.

За съставянето на този списък от T+L са се консултирали с експерти по живот в чужбина от International Living. Взети са предвид и множество доклади за разходите за живот в градовете по света.

1. Джорджтаун, Пенанг, Малайзия 

Столицата на Пенанг – остров край западното крайбрежие на Малайзия, е оживен град, известен със своите исторически забележителности и колониална архитектура, които бяха признати от ЮНЕСКО и включени в списъка на организацията за обекти на световното наследство през 2008 г. Градът е известен и със своите улично изкуство, оживен нощен живот и разнообразно население, отразено в еклектичната сцена за хранене, която съчетава малайски, китайски и индийски влияния.

Според данни на International Living една двойка може да живее в града с месечен бюджет от 1 760 долара, докато 2 500 долара ще ви осигурят място в луксозна многоетажна сграда с изглед към океана и курортни удобства.

2. Валенсия, Испания 

Известна като родното място на паелята, Валенсия предлага фантастична кулинарна сцена, поразителна архитектура и достъпен живот, което редовно ѝ дава място в класациите на най-добрите плажни дестинации за живот в Европа.

Градът има няколко плажа със златен пясък и е на кратък полет от Балеарските острови Майорка, Ибиса и Менорка (или 5 до 7 часа пътуване с ферибот).

Двойка, която наема апартамент с две спални в центъра на Валенсия, може да живее комфортно с месечен бюджет от 2635 долара, според International Living.

3. Масатлан, Мексико 

Миналата година тази недооценена плажна дестинация се класира сред най-достъпните общности в Мексико за експати. GoBankingRates изчисли, че човек се нуждае от по-малко от 1300 долара на месец, за да живее комфортно, като тази цифра включва наема. Компанията също отбелязва, че апартамент с една спалня в центъра на града струва около 620 долара на месец.

Населеното място, което вече има значителна общност от емигранти, е дом на красива историческа местност, над 16 км плажове (включително няколко на трите острова край бреговете му) и много музикални събития през цялата година.

4. Кангу, Бали, Индонезия 

Перфектните плажове на Бали и спокойният начин на живот са привлекли много чужденци, но ако търсите една от най-достъпните дестинации на острова, помислете за Кангу. Това все по-популярно село на южния бряг на Бали е близо до някои от най-важните храмове на острова, плюс това е заобиколено от живописни оризища и бананови плантации.

Можете да очаквате да харчите под 1500 долара на месец тук, от които 800 долара отиват за наемане на вила с две спални, според International Living.

5. Хуа Хин, Тайланд 

Бивше рибарско селище, Хуа Хин  сега е предпочитано крайбрежно място за бягство както за местните жители, така и за посетителите, благодарение на своите красиви плажове, голф игрища, ресторанти с морска храна, оживен нощен пазар и храмове. И докато дестинацията има много градски удобства, ако ви липсва оживлението на големия град, Банкок е на около 3 часа с кола и е лесен за посещение за един уикенд.

International Living посочва, че двойките в Хуа Хин могат да живеят комфортно с месечен бюджет от 2000 долара, който покрива хранене навън няколко пъти седмично, хранителни стоки, развлечения и наемане на имот с 1 или 2 спални.

6. Варна, България 

Разположена на българското черноморско крайбрежие, северно от Гърция и Турция, Варна  е средно голям град, предлагащ достъп до живописни плажове, музеи, аквариум, оживена градина, много курорти и международно летище. Регионът е перспективна луксозна дестинация на Балканския полуостров, с присъствие на световни хотелиерски марки като Meliá. Nobu наскоро обяви плановете си да отвори имот в района. А голф ентусиастите могат да практикуват на едно от най-живописните игрища в региона на Thracian Cliffs, с изглед към Черно море.

По местни данни обзаведен тристаен апартамент във Варна  струва около 655 долара на месец и горе-долу толкова за други разходи. България, като цяло, беше обявена за едно от най-добрите места за инвестиране в недвижимите имоти  от Sothebys през 2023 г., припомнят от T+L.

7. Лагос, Португалия 

Регионът Алгарве в Португалия е магнит за експати, благодарение на своите окъпани от слънце плажове, вкусна кухня и много очарователни села и малки градове. Лагос, по-специално, е популярен избор, тъй като комбинира градски удобства със спокойния начин на живот на курортен град, включително оживен нощен живот, отлично пазаруване и яхтено пристанище.

Експертите на International Living изчисляват, че една двойка ще се нуждае от месечен бюджет от около 2080 долара, включително наема.

8. Тулон, Франция 

Този град по протежение на Средиземно море може да не е толкова известен като Марсилия или Ница, което го прави привлекателен като начална база. Като врата към Прованс, Тулон е идеална дестинация за вкусна храна от региона и за любуване на зашеметяващата природа. Жителите се радват на изобилие от слънце през цялата година, красива историческа архитектура, изобилие от кафенета и ресторанти и процъфтяваща художествена сцена. С няколко плажа в и около града, никога не сте твърде далеч от пясъчна ивица.

Capital.fr съобщава, че средният наем за апартамент с една спалня в Тулон е 16 долара на кв. метър (или около 600 долара на месец), плюс около 150 долара за електричество и отопление.

9. Азорски острови, Португалия 

Азорските острови са много по-спокойна, по-малко пренаселена и по-достъпна алтернатива на континенталната част на Португалия. Деветте острова, съставляващи архипелага, се гордеят с драматични пейзажи с вулкани, лагуни, термални извори и малки градове, където животът тече с по-бавно темпо.

Въпреки че някои стоки може да струват повече, защото са вносни, животът на Азорските острови обикновено е по-евтин, отколкото на континента – около 1500 долара на месец. В столицата Понта Делгада на остров Сао Мигел месечните разходи са около 1200 долара, ако сте сам, и 2850 долара за 4-членно семейство, според Expatistan.com.

10. Пуерто Морелос, Мексико 

Ривиера Мая е оживена дестинация за ваканция и втори дом, където жилищата не са съвсем евтини в наши дни, но ако търсите достъпна алтернатива в района, малкото рибарско селище Пуерто Морелос, разположено между Плая дел Кармен и Канкун е най-добрият ви залог.

За разлика от по-известните си съседи, тази карибска общност е по-спокойна, предлагайки много възможности да останете активни. Същевременно благодарение на близостта си до Канкун (градът е на около 1 час път с кола), жителите имат достъп до качествено здравеопазване и други градски удобства.

International Living отбелязва, че една двойка може да живее тук с 1700 долара на месец, от които наемът е от 500 до 700 долара, в зависимост от апартамента.

Източник: Travel & Leisure

Продължи с четенето

ПОПУЛЯРНО

You cannot copy content of this page