Connect with us

Анализ

Петролът продължава да поскъпва след като ОПЕК+ се придържа към съкращенията на производството

Публикувано преди

на

И през месец април групата ОПЕК+ продължи с намаляването на производството, което най-вероятно ще продължи поне до края на първата половина на 2024 г. Това става ясно от вчерашното официално съобщение на Съвместният министерски мониторингов комитет (JMMC) на алианса, според което JMMC не препоръча никакви промени в политиката за добив на срещата си в сряда.

( JMMC е орган на ОПЕК+, който следи ситуацията на петролния пазар и оценява спазването на съкращенията. Той не взема решения относно политиката, тъй като просто препоръчва възможни действия на пълните министерски срещи на ОПЕК+ )

Следващото заседание на OПЕК+ е планирано да се проведе на 1 юни, преди планираните пълни министерски срещи на ОПЕК и ОПЕК+, които се очаква да решат дали да продължат с текущото ниво на съкращения след юни или да отменят някои от намаленията.

В резултат на съобщението суровият петрол Brent се повиши с 0,73% до $89,61 вчера. Тенденцията за ръст в цената явно ще се запази и това тримесечие, тъй като в началото на март членовете на алианса ОПЕК+ обещаха съкращенията да продължат до края на месец юни.

Припомням, че доброволните съкращенияна страните от ОПЕК+ бяха обявени през април 2023 г. и бяха със срок до края на 2023 година. По-късно обаче сделката за съкращенията беше удължена до края на 2024 г.

Руският вицепремиер Александър Новак обяви миналата седмица, че Русия също ще намали производството на петрол през второто тримесечие на 2024 г., така че всички производители от ОПЕК+, които намалят производството, да допринесат еднакво за съкращенията.

Какви са очакванията на пазара? Ако страните от ОПЕК+ удържат на обещанията си за съкращение на обемите още 3 месеца цената на петрола ще се стабилизира около 90$ за барел. Това естествено няма как да не се отрази на цените по бензиностанциите.

Каква е ситуацията в нашия район? В момента на Балканския полуостров има известно напрежение на пазара. Сръбската рафинерия в Панчево не работи на пълни обороти, рафинерията в Петромидия в Румъния има технически проблеми и също не работи на пълен капацитет. Това неминуемо ще се отрази на вноса на румънски горива в България. Тази ситуация прави рафинерията на Лукойл в Бургас основен доставчик на дизел в района през следващите месеци, като дава възможност на Лукойл да диктува цените на горивата в района. При това положение руската компания ще генерира допълнителни печалба и едва ли ще бърза да се раздели с активите си в България.

инж. Пламен Дочев е експерт в сферата на петролната индустрия и икономиката. Завършил е Технически университет в град Варна. Работи в петролна компания и има богат опит в изготвянето на професионални анализи по национални и международни енергийни въпроси.

Анализ

Нова тенденция: Гигантите в търговията с петрол използват свръхпечалбите си за придобиване на петролни рафинерии

Published

on

През последните две години заради войната в Украйна и постоянно увеличаващите се цени гигантите в търговията с петрол генерираха огромни печалби. Акумулирането на такъв огромен паричен ресурс нямаше как да не доведе до размествания във веригата на петролната индустрия и увеличаване на влиянието на големите търговци на петрол.

От няколко месеца се забелязва една нова тенденция – гигантите в търговията с петрол да използват натрупаните ресурси за закупуване на петролни рафинерии.

По този начин търговците на суровини получават директен достъп до рафинерия, в която могат да изпратят част от суровия петрол, който продават, и да станат още по-големи играчи на пазара на опции за суров петрол и фючърси, за да хеджират излагането си на физически суров петрол. Тази нова тенденция наминуемо ще доведе до още по-голямо окрупняване на търговията с петрол и все по-голяма тежест на търговците в определянето на цените на дериватите.

От друга страна петролните компании се подготвят за електрическото бъдеще и насочват своите инвестиции към възоновяемата енергия и за да финансират това са все по-склонни да се разделят в притежаваните от тях рафинерии. Това са причините само за няколко месеца да се осъществят няколко големи сделки.

Най-големият независим търговец на петрол, Vitol Group подписа сделка за закупуване на 35% от рафинерията Saras в Италия, след като постигна сделка с членове на семейство Морати. Vitol също е наддава за компанията-майка на рафинериите Citgo Petroleum в текущия назначен от съда търг през юни, според информация на Блумбърг.

Друг голям търговец, Trafigura, обяви през април, че Rhône Energies, неговият консорциум с Entara LLC, е влязъл в ексклузивни преговори за закупуване на рафинерията Fos-sur-Mer и терминалите в Тулуза и Вилет дьо Виен от местното подразделение на ExxonMobil Esso.

Glencore също влезе в списъка на най-големите петролни търговци, които купуват рафинерии като през месец май постигна споразумение със Shell за придобиване на рафиниращи и химически активи в Сингапур на CAPGC Pte. Ltd., съвместно дружество между Chandra Asri Capital Pte. Ltd. и Glencore Asian Holdings Pte. ООД

Всички тези сделки показват, че гигантите в търговията с петрол имат амбициите не само да влияят на цените на петрола, но и да определят самостоятелно цените на крайните деривати. Това преразпределение на ключови ресурси в петролната индустрия няма как да не доведе до промяна в петролния пазар. Резултатът ще е още по-намаляващо влияние над цените на страните от ОПЕК, които вече губят контрол над петролния пазар заради САЩ, Канада и другите независими производители.

При такава тенденция каква е вероятността рафинерията в Бургас да бъда продадена от Лукойл?

Още преди година Лукойл обяви, че възнамерява да се раздели с активите си в България, включително и рафинерията в Бургас. В петролния бранш има слухове за проявен интерес от страна на няколко големи търговци на петрол, но няма информация да се водят сериозни разговори с нито един от тях. Липсата на активност от страна на Лукойл в момент, когато е голямо търсенето на такива активи ясно показва, че каквото и да говори руската компания, тя няма никакво намерение да се раздели с рафинерията си в Бургас.

Продължи с четенето

Анализ

Идва ли края на монопола на ОПЕК при cвeтoвнитe цeни нa пeтpoлa?

Published

on

Създадена през 1960 г., Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) обединява няколко от най-големите производители на петрол в света, които заедно контролират значителна част от глобалното предлагане на петрол. Още от създаването си ОПЕК играе ключова роля в определянето на световните цени на петрола, но през последните години на хоризонта се появиха различни фактори, които поставят под въпрос способността на ОПЕК да продължи да доминира на пазара.

Идва ли края на монопола на ОПЕК при cвeтoвнитe цeни нa пeтpoлa?

През последните години световния петролен пазар започна да се променя, в резултат на което е заплашено доминиращото положение на ОПЕК. За това може да се съди по неуспешните усилия на страните от ОПЕК за подкрепа на цената на петрола чрез намаление на производството. Цената на петрола не се увеличи въпреки наложените строги ограничения на производството на петрол през последните две години и стриктното им спазване на всички страни от ОПЕК. Защо обаче ограничителни мерки, които десетилетие наред са давали резултат вече са неефективни?

Един от основните фактори за намаляване на влиянието на ОПЕК са увеличаващите се доставки на петрол от Съединените щати и други страни от Америка.  Това доведе до много голямо увеличение на свободния нефтен капацитет в света, което на практика изцяло компенсира съкратените обеми на предлаган петрол от страните на ОПЕК.

Как се стигна до това положение?

Не е изненадващо, че основната причина за намаляването на влиянието на ОПЕК са Съединените американски щати. Правителствената подкрепа за американските нефтени компании пред последното десетилетие доведоха до значителното увеличаване на добива на петрол в Съединените американски щати и от нетен вносител на петрол САЩ се превърнаха в най-големия производител на петрол в света. Това е резултат не само на субсидиране, а и на технологичния напредък в добива на шистов петрол. Технологии като хидравличния фракинг и хоризонталното сондиране позволиха на американските производители да увеличат значително добива и да намалят разходите, което доведе до значително нарастване на доставките на петрол на световния пазар.

Други страни, като Канада и Бразилия, през последните години също инвестираха в разширяване на своите петролни индустрии и постоянно увеличават износа си. Русия също имаше влияние върху настъпващите процеси, тъй като през последните две години заради войната в Украйна имаше нужда от много приходи и трудно спазваше договорените с ОПЕК ограничения за добив на петрол.

Какви са переспективите за световния петролен пазар?

Според анализите на Международната агенция по енергетика (МАЕ) до 2030 г. глoбaлнoтo пpeдлaгaнe нa пeтpoл щe нaдxвъpли тъpceнeтo c 8 милиoнa бapeлa нa дeн. Ако това се случи, то ще сме свидетели на най-големия излишък на петрол в историята и това неминуемо ще срине цената му. Тази тенденция напълно обезмисля продължаването в дългосрочен план на досегашната стратегия на ОПЕК за намаляване на обемите на производство.

Друга дългосрочна тенденция, която допринася за отслабването на влиянието на ОПЕК, е намаляването на търсенето на петрол в глобален мащаб. Светът постепенно се насочва към възобновяеми енергийни източници и по-ефективни енергийни технологии, което води до намаляване на зависимостта от петрола. Тази тенденция е подкрепена от правителствени политики и международни договори за намаляване на въглеродните емисии. Много страни, които са основни потребители на петрол, предприемат мерки за диверсификация на източниците на енергия. Китай, Индия и Европейският съюз, например, значително увеличават своите инвестиции в алтернативни енергийни източници и разработват стратегии за намаляване на зависимостта си от петрола.

Всичко това води до извода, че ерата на ниски цени на петрола ще настъпи още в края на това десетилетие и е неибежна. Страните от ОПЕК явно не са подготвани за нея и по всичко изглежда, че нямат ясна стратегия как да я посрещнат. От ОПЕК все още не могат да свикнат с новата ситуация, в която вече сме свидетели на по-голяма конкуренция и пренареждане на световния пазар на петрол. Дали това ще доведе до по-голяма стабилност е рано да се каже. Едно обаче е сигурно – доминацията на ОПЕК вече никога няма да е същата.

инж.Пламен Дочев

Продължи с четенето

Анализ

Мариела Иванова: Тревожност при подрастващите – как да я избегнете?

Published

on

Тревожността при подрастващите е нарастващ проблем за много родители и педагози. Тъй като натискът на заобикалящата ни среда разширява обхвата си в живота дори на най-младите сред нас, изключително важно е да разберем как да помогнем на децата да се ориентират и да смекчат чувството на тревожност. Ето защо днес решихме да поговорим малко повече за това как да разпознаете първите признаци на безпокойство у децата, но също така споделихме и различни стратегии за справяне с този проблем.

Разпознаване на тревожността при малки деца

Децата, особено тези под 5-годишна възраст, може да нямат богатия езиков ресурс, с който да изразят безпокойството си. Вместо това те често показват емоционалното си състояние посредством поведението. Ето някои често срещани признаци на тревожност при малки деца:

  1. Промени в поведението: Внезапни промени в моделите на сън или хранене, повишена честота на избухванията, привързаност или отдръпване от социални взаимодействия могат да бъдат признак на повишено безпокойство.
  2. Физически симптоми: Честите главоболия, стомашни болки или оплаквания от неразположение без ясна медицинска причина могат да бъдат физически прояви на тревожност. Забележете, че тези болки са почти винаги на едно и също място в тялото и в сходни моменти и/или ситуации.
  3. Регресивно поведение: Децата могат да се върнат към по-ранни етапи на развитие, като смучене на палец, напикаване в леглото, изпускане през деня или нужда от утешителен предмет.
  1. Прекомерно безпокойство: Постоянно безпокойство за неща, които е малко вероятно да се случат или не са под техен контрол, като здравето на членовете на семейството или природни бедствия. Често може да се прояви като склонност към доминиране и влизане в поведенчески модел, характерен за по-напреднала възраст.

Признаци на тревожност при по-големи деца :

  • По-големите деца, които могат да изразят преживяванията си с думи, могат да заявят своите притеснения, но все пак това не е най-честият сценарий. Можете отново да наблюдавате емоционални и поведенчески прояви като затваряне за околните, предпочитания да останат сами, чести избухвания без видима причина. Не е изключен вариант, в който и по-големи деца да регресират и да се върнат към по-ранни навици, да потърсят любимите си детски играчки и или да търсят повече вниманието и помощта на родителите са за неща, които отлично умеят сами.

Стратегии за избягване на безпокойството

Предотвратяването на тревожност при малки деца включва създаване на подкрепяща и стабилна среда. Ето някои ефективни стратегии:

●      Установете рутина в ежедневието на детето

Последователните ежедневни процедури осигуряват усещане за сигурност. Редовните часове на хранене, лягане и дейности помагат на децата да знаят какво да очакват, намалявайки безпокойството. Подгответе децата за промени и преходи, като им обясните какво ще се случи след това. Използването на визуален график може да им помогне да разберат и предвидят промените. Можете да използвате техники за т.нар. “транзиции” – когато детето не е готово да премине към следващата дейност за деня, опитайте да “пренесете” сегашната му дейност към следващата. Например ако детето се е заиграло с нещо много интересно, може да е добра идея да вземе тази играчка в колата и да се раздели с нея малко по-късно.

●      Насърчавайте емоционалното изразяване

Насърчавайте децата да говорят за чувствата си. Използвайте език, подходящ за възрастта, и потвърждавайте емоциите им. В ежедневието можете да включите също книги и играчки, за да научите децата на различни емоции и здравословни начини за изразяването им. Това ще толерира усещането за споделеност и разбиране. Не забранявайте емоции – няма лоши емоции. Подкрепете децата в тъгата, гнева, разочарованието като покажете, че е нормално и човешко да се чувстват по този начин. Ако забележите, че детето проявява неприемливо поведение в резултат на дадена емоция, отделете следващите няколко дни в обучение какво може да се прави в такъв момент вместо да забраните самото чувство.

●      Модел на спокойно поведение

Децата се учат чрез наблюдението на възрастните около тях. Ето защо е важно вие самите да показвате спокойно и уравновесено поведение, особено в стресови ситуации. Това е от особена важност не само в семейната среда, но и в рамките на яслата или детската градина. Децата са онова, което виждат, и затова е добре всички ние да сме добър пример за тях. А когато все пак преминавате през стресов за вас момент и смятате, че е имало по-добър начин за справяне, можете да споделите с тях (съобразявайки се с възрастта им) без да навлизате в неподходящи и ненужни за детето подробности.

●      Насърчавайте навиците за здравословен начин на живот

Редовната физическа активност спомага за намаляване на тревожността. Насърчавайте игрите на открито и дейности, които позволяват на децата да изразходват енергия. Ако детето ви не е много социално, заложете на допълнителни ресурси като велосипед или тротинетка. Така ще бъдете сигурни, че детето ще има прекарано време във физическа дейност навън. Игрите сред природата осигуряват незаменима сетивна стимулация, която допринася за доброто емоционално развитие.

Уверете се, че децата имат балансирана диета и достатъчно сън. И двете са от решаващо значение за емоционалната регулация. Изключете приема на всякакви вредни храни, които по биохимичен път биха довели до увеличаване на нивата на стрес и тревожност в подрастващия организъм.

●      Ограничете излагането на стресори

Наблюдавайте и ограничавайте излагането на медии, особено съдържание, което е насилствено или тревожно, в това число и новинарските емисии. Внимавайте за стреса, който може неволно да предадете на детето си. Телевизор, вкл

3,ючен като фон, често се оказва източник на тревожна за децата информация, тъй като те чуват, макар и неволно, съдържание, за което далеч не са готови.  Потърсете подкрепа, ако се чувствате претоварени или смятате, че средата около подрастващите е такава.

Кога да потърсите професионална помощ?

Не всичко зависи от вас и въпреки всички усилия, някои деца все още могат да изпитват значителна тревожност. Стресът е част от живота и работата на родителя е не да го ограничава, а да подкрепи детето си и да му помогне да бъде по-устойчиво на стрес. Ако тревожността на вашето дете пречи на ежедневието му или изглежда неконтролируема, може би е време да потърсите професионална помощ. Детски психолози или педагози, психомоторни и невро-двигателни специалисти  могат да предоставят специализирана подкрепа и стратегии, съобразени с нуждите на вашето дете.

Но какво можете да очаквате от тази допълнителна подкрепа и дали тя ще бъде достатъчна? Можете да очаквате подкрепа по две направления. От една страна Специалистите по психично здраве имат опит в диагностицирането и лечението на тревожни състояния и разстройства при деца. Те могат да работят пряко с детето с цел усвояване на нови стратегии за справяне и трансформиране на тревожните преживявания.

От друга страна те могат да предложат насоки и подкрепа и за самите родители, като им помагат да разберат как най-добре да подкрепят детето си през ефективно и уважително общуване. С допълнителна подкрепа децата могат да научат специфични умения и стратегии за ефективно управление на безпокойството, като подобрят цялостното си благосъстояние и функциониране. Проследяването на семейната динамика е една от първите стъпки в процеса на подкрепа на тревожно дете.

Тревожността при подрастващите може да бъде предизвикателство, но с правилните стратегии може да се управлява ефективно. Създаването на стабилна, подкрепяща среда и насърчаването на отворена комуникация са ключови стъпки в подпомагането на децата да развият здравословни механизми за справяне с подобни чувства. С помощта на родителите и педагозите може значително да се намали въздействието на тревожността върху живота на малките деца, помагайки им да се превърнат в устойчиви и уверени личности.

Продължи с четенето

ПОПУЛЯРНО

You cannot copy content of this page