Connect with us

Интересно

Откъде идва суровият петрол?

Публикувано преди

на

Суровият петрол получава прозвището „черно злато“ заради монументалното количество продукти, които могат да бъдат преработени от него и от реализирането на огромни печалби от продажбата му. От петрола се произведжат не само бензин и дизелово гориво за захранване на нашия транспорт, но и пластмаса, газ, битум, восъци, мазут, смазочни масла и много други, които в крайна сметка стават част от почти всеки продукт, който произвеждаме и консумираме.

Но откъде идва суровия петрол?

Суровият петрол е естествено срещащо се изкопаемо гориво – което означава, че идва от останките на мъртви организми. Суровият петрол се състои от смес от въглеводороди – водородни и въглеродни атоми. Съществува в течна форма в подземни резервоари в малките пространства в седиментните скали. Или може да се намери близо до повърхността в нефтени пясъци. Често се среща заедно с природен газ и солена вода.

Суровият нефт се образува от останките на мъртви организми (диатомеи) като водорасли и зоопланктон, които са съществували преди милиони години в морска среда. Тези организми са били доминиращите форми на живот на земята по това време. ( Динозаврите не са съществували по това време, така че ако сте чували, че изкопаемите горива са от динозаври, то това не е вярно.) Докато са живели, тези организми са абсорбирали енергия от слънцето и са я съхранявали като въглеродни молекули в телата си. След като умрели, останките им потънали на дъното на океаните или речните корита и били погребани в слоеве пясък, кал и скали. В продължение на милиони години останките са били погребани все по-дълбоко и по-дълбоко под повече утайки и органични материали. Огромният натиск, високите температури и липсата на кислород трансформираха органичната материя във восъчно вещество, наречено кероген. С още повече топлина, налягане и време керогенът преминава през процес, наречен катагенеза, който трансформира керогена във въглеводороди.

Различни комбинации от налягане, топлина и оригиналния състав на органичния материал ще определят вида на образувания въглеводород. В този случай въглеводородите образуват суров нефт. Други примери са асфалт, ако температурата е по-ниска, и природен газ, ако температурата е по-висока. След като маслото се образува, то се движи през малки пори в околната скала от зона с високо налягане до ниско налягане, което често е нагоре. Част от петрола може да стигне чак до повърхността, където се събира, в други случаи той ще попадне в капан под непропускливи слоеве скала или глина, където ще образува подземни резервоари.

Популярно е мнението, че петрола трябва да се добива от все по-дълбок и по-дълбок слой в земната повърхност. Но това не е пълната истина. В действителност петрола във времето се е движел само нагоре. Само сондажите за петрол продължават да се нуждаят от по-дълбоко и по-далеч, тъй като по-високите и по-лесно достъпни нефтени резервоари се изразходват. Най-ранната година, за която има налични данни, 1949 г., показва, че средната дълбочина на пробитите нефтени кладенци е била 1000 метра.

До 2008 г. средната височина на добив на петрол се повиши до 1800 метра. А най-дълбокият кладенец, който съществува в момента, е с огромна дълбочина 12 000 метра. Това е 3 200 метра повече от височината на връх Еверест. Интересен е факта, че не всяко сондиране е право надолу, когато казват дълбочина, това означава колко далеч е трябвало да пробият, понякога това означава покриване на огромни хоризонтални разстояния.

Crude Oil

Как може да се разбере къде има находища на суров петрол?

По време на по-ранните години на добив на петрол геолозите са изучавали почвата, повърхностните скали и други повърхностни характеристики, за да определят дали нефт може да лежи отдолу. По-късно се появиха сателитни изображения, заедно с повече технологични постижения като гравитометри, средства за тестване на магнитното поле на Земята и „снифери“, които откриват миризмата на въглеводороди.

Най-разпространеният начин, използван днес, е да се генерират ударни вълни, които преминават през скалните слоеве и се отразяват обратно към повърхността, където могат да бъдат интерпретирани за признаци на нефтени капани. Това се прави с устройства за източник на сеизмични вълни, cлед това те маркират местоположението с помощта на GPS координати на сушата или с маркерни буйове на вода.

OG-001 Environmental Benefits of Advanced Oil & Gas Exploration and Production Technology – PHOTO

Колко петрол е останал в света?
Тъй като производството все още нараства, както е било от десетилетия, експертите се опитват да изчислят кога, ако изобщо, петролът ще свърши. Това не е проста наука – защото добре, все още не е известно точно колко петрол е уловен в земята на неизследвани места.

Интересна оценка са направили от BP. Оценката идва от количеството петрол, което всяка страна смята, че може да произведе от „доказаните запаси“ (запасите, до които имат достъп в момента), използвайки съществуващата си технология, като същевременно все още реализира печалба, при текущия темп на добив. И годината, която дават за край на производството на петрол, ако нещата останат точно както са днес – 2067 година. Не бързайте да се запасявате, защото тази оценка не включва откритите находища, които все още не се разработват или тези, чиито капацитети все още не са проучени. Все още има данни за значителни находища на територията на Русия, Северна Америка, Африка, Северно море и Каспийско море, които тепърва ще бъдат разработвани. Така, че прогнозирания от BP апокалипсис най-вероятно ще се отложи с още няколко десетилетия.

Ще оцелее ли човечеството без петрол?

Както казва Чарлз Дарвин, за да оцелеем, трябва да можем да се адаптираме към промените. Да не казваме, че не можем да оцелеем без петрол, но последствията от края на производството на петрол може да принудят съвременното общество, каквото го познаваме, да се промени драстично. Ние зависим от петрола за много повече, отколкото можете дори да осъзнаете. Петролът присъства в почти всяка една част от нашия живот от транспортирането и производството на храна, дрехи, материали, фармацевтични продукти и пластмасите, използвани за производството на цял набор от продукти. Въздействието на това колко драстична може да бъде тази промяна ще зависи в голяма степен от скоростта на спад и разработването и приемането на алтернативи на петрола. Електрификацията, която набира сили през последните години може да реши част от проблема, но далеч не е универсалното решение за заместване на петрола. Добрата новина е, че през човечеството има още достатъчно време, за да се намери алтернатива на всяко едно приложение на петрола.

инж. Пламен Дочев е експерт в сферата на петролната индустрия и икономиката. Завършил е Технически университет в град Варна. Работи в петролна компания и има богат опит в изготвянето на професионални анализи по национални и международни енергийни въпроси.

Интересно

На 14 юли стартира „Диви и щастливи“ – първото по рода си романтично онлайн риалити предаване

Published

on

“Диви и Красиви” е първо по рода си романтично онлайн риалити предаване в България, в което 14 напълно непознати мъже и жени ще преминат през буря от емоции и куп вълнуващи предизвикателства, за да открият цената на истинската любов.

За разлика от стандартните предавания в българския ефир, зрителите на “Диви и Красиви” могат да очакват изключителна динамика, професионална кинематография, интригуващо съдържание. Първото излъчване ще бъде на 14ти юли 2024 от 18ч, като седмично ще се излъчват по два епизода.
“Диви и Красиви” е изцяло авторска концепция, създадена от Михаил Недков и Неделчо Богданов.

Вижте трейлъра и се абонирайте за Ютуб канала на “Диви и Красиви”, за да не пропускате нито един епизод.

 

 

Продължи с четенето

Интересно

Ватикана ще изгражда соларен парк за своите енергийни нужди

Published

on

Папа Франциск разпореди изграждането на фотоволтаична централна, която да покрива енергийните нужди на Ватикана, предаде Ройтерс. Ватиканът е най-малката държава в света с площ от едва 0,44 кв. км.

87-годишният понтифик нареди чрез личен папски указ централата да бъде изградена извън стените на Ватикана, в северозападните покрайнини на Рим.

Районът принадлежи на Ватикана и в него вече се помещава радиопредавателен център на Радио Ватикана, който също ще се захранва от новия соларен парк. В папския указ не се уточнява колко голяма ще бъде този парк и кога ще бъде готов.

„Трябва да преминем към устойчив модел на развитие, който намалява парниковите емисии в атмосферата, като се стреми към климатична неутралност“, казва Франциск в указа.

Франциск отправи предупреждение за опасностите и предизвикателствата, свързани с изменението на климата, както и за необходимостта от намаляване на използването на изкопаеми горива в своята забележителна енциклика „Laudato Si“ от 2015 г. В нея той предупреди, че планетата „започва все повече да прилича на огромна купчина боклук“.

Папата възложи задачата за изграждането на соларния парк на кардинала, който изпълнява функциите на управител на Ватикана, и на ръководителя на Администрацията за управление на имуществото на Светия престол. Това е службата, която управлява имуществото на Ватикана и обикновено се описва като нейната централна банка.

БТА

Продължи с четенето

Интересно

Ето за какво да внимавате при почивката на плажа

Published

on

Търговците да бъдат коректни, а почиващите да четат внимателно условията за ползването на туристическите услуги. За това призова Габриела Руменова от онлайн платформата „Ние, потребителите“ пред радио „Фокус“.

„В началото на новия летен сезон станах свидетел на ситуация, в която туристи се възмущаваха, че са им таксували шалтета и масичка към наетите от тях два шезлонга и чадър, като твърдяха, че не е имало предварителна информация за това. Нашата проверка на информационната табела за платената зона показа, че цени за наем на масичка и шалтета все пак има, но те са със значително по-дребен шрифт и в далеч по-невзрачен цвят в сравнение с тези за основните атрибути – шезлонг и чадър. Това е некоректно от страна на търговеца и може да въведе в заблуждение потребителя, както и се е случило с тези хора“, разказа Руменова. Тя добави, че това е нелоялна търговска практика и за нея трябва да сезират контролния орган – Комисия за защита на потребителите, както и Министерството на туризма.

Във връзка със случая експертът припомни, че ценоразписите за предоставяните на плажа и където и да било другаде услуги, менютата в заведенията и т.н., трябва задължително да са и на български език и в български лева. Те трябва да са ясно и четливо изписани и да не въвеждат в заблуждение чрез игра с шрифтове, цветове и пр. Освен това, ако търговецът не е посочил цена за дадена услуга, то потребителят не следва да дължи нищо.

Габриела Руменова препоръча още преди да резервираме място за настаняване, след като вече сме прегледали няколко оферти, да се върнем и да прочетем отново в детайли тази, на която сме се спрели, преди да я капарираме. Така ще се уверим, че не сме се заблудили за нещо. Добре е също така преди това да се свържем с обекта и да се поинтересуваме на рецепция за важните за нас неща, тъй като от наша гледна точка те може да се решаващи да се спрем на именно тази оферта, а за хотелиера да са второстепенни или съвсем незначителни.

Тя даде пример с чадъри към all inclusive-a на хотел, които се оказват на последна линия. А също и с история на майка с малки деца с резервация на стая, за която се е знаело, че няма изглед към морето, но не е било известно, че прозорците гледат към гробищата. Руменова обърна внимание и на това да се внимава с амбулантните търговци на храна и плажни принадлежности, както и задължително да се изисква касов бон.

expert.bg

Продължи с четенето

ПОПУЛЯРНО

You cannot copy content of this page