Според лидера на ПП „Възраждане“ Костадин Костадинов по-добрият вариант е 49-тото НС да спре да работи и то още от понеделник следващата седмица, съобщи БНР. По думите му един от основните мотиви за поправките в Конституцията, дали възможност на парламента да продължи да работи до избора на ново Народно събрание, са още два месеца, през които депутатите ще получават заплати. В обзорното предаване на Радио Варна „Позиция“ Костадинов заяви, че ПП/ДБ са паднали жертва на собствения си капан, който са залагали с промените в Конституцията:
По време на обсъжданията на поправките в Конституцията ние ги предупредихме многократно, че така предават властта на ГЕРБ и ДПС. Отговориха ни, че това не е вярно, че тепърва ще се сменят регулаторите и че са се разбрали. Видяхме колко са се разбрали. Когато дойде време да се посочи министър- председател от посочените в Конституцията, се оказа, че може да се избира между 90% хора на ГЕРБ и 10% хора на ДПС. Това са възможностите посочени от Христо Иванов, автор на тези конституционни промени. И който на въпрос кой е авторът, каза че не си спомня.
По повод опасенията, че данните за инфлацията са подправени от финансовото министерство, оглавявано от Асен Василев, Костадинов заяви, че са получили писмо от служители на НСИ, че данните за инфлацията наистина се коригират. Той допълни, че писмо в този дух са получили и от директора на Евростат Мариана Коцева, която ги е уведомила, че имат съмнения за това, че НСИ подправя финансовите данни.
Методологията да се заложи инфлацията ниска, така че да изпълним критериите за еврозоната, е като се ограничат публичните разходи, каза Костадинов. По думите му, в момента магистралите не се строят, има забавяне на средства за извършена работа от страна на фирмите. Според него щом сега не се плащат тези разходи, това се отразява и на дефицита, който вместо да е 5, 6 или 7%, изкуствено се държи на три.
Това залага много сериозна бомба, защото, когато дойде на власт следващото правителство, то ще завари не само редовните разходи, но и тези, които са направени и не са изплатени. По различни информации, които не може да потвърдим, забавените плащания са между 3-4 милиарда лева. При положение че бюджетът ни е 67 милиарда, имаме отложени плащания за, грубо казано, 5%. Като ги прибавим към 3 на сто дефицит, стават 8%. При евентуални десет процента дефицит, както сме се запътили, говорим за сериозен риск от дефолт. Т.е. няма да може да се разплащаме. Освен през заеми, което явно е и целта на приемането ни в еврозоната.
Лидерът на „Възраждане“ няма илюзия, че дори да направи ревизия на финансите, служебният министър-председател или новия финансов министър ще изнесат реалните данни за състоянието на публичните средства. В понеделник партията ще получи от НСИ методологията, по която се изчислява инфлацията.
Костадинов се надява изборите 2 в 1 да увеличат избирателната активност, защото ако не излязат да гласуват българските граждани, ще гласуват купените, уплашените, манипулираните и корпоративно зависимите хора.