Изложба с принтове „Жикле +“, дорисувани на ръка, представя във варненската галерия „A&G Art Meeting“ художникът Милко Божков. Пред БТА той сподели, че са направени специално за пространството.
Репродукциите представят творби от различни негови периоди, като най-старите са от 1990 г., а най-новите от миналогодишната му експозиция „Юг“ в същата галерия. Избирал съм ги според логиката на подреждане, като цвят и форма, обясни авторът. Някои не са показвани във Варна.
В центъра на изложбата е композицията „Един от нас ще…“, чийто оригинал с маслени бои се намира в актуалната колекция „Юго Вутен“ в Белгия. Тя е от 2003 г. и интерпретира традиционния религиозен сюжет на „Тайната вечеря“ по различен начин. Милко Божков изобразява Исус Христос и апостолите чрез символа на нимба. Казва, че това напомня схващанията в протестантството и исляма, където не е прието Господ да бъде изобразяван. В картината на масата е седнал само Учителят, в чието изображение присъстват всички цветове на спектъра. Около него са апостолите, всеки от които е само в един цвят. Различен е предателят Юда, който е отделен от общата композиция и е поставен под масата, около която са събрани всички. В оригиналната творба неговото изображение е излъскан метален диск, в който всеки вижда своето отражение когато се наведе да прочете заглавието, обясни художникът. В произведението той влага схващането си, че няма човек, който да не е направил поне едно предателство в живота си. В изложбата във Варна Юда е изобразен чрез цената на предателството – кесията с тридесетте сребърника. „Всички сме като една колба, само съдържанието е различно“, каза Божков. Той припомни, че най-известната интерпретация на „Тайната вечеря“ е тази на Леонардо да Винчи, но за него много хубава е и българската, която се намира в Ивановските скални манастири.
Срещата на Милко Божков с модерната печатна технология „жикле“ става при работата по съвместния им проект с поета Борис Христов „Салонът на природата“, припомни той. Тогава създават първите принтове по неговите картини от колекцията. Заради една грешка при подписването, се появява и първият дорисуван принт, разказа Божков. Тогава с издателя Методий Петриков започват да правят такива произведения. По думите му технологията дава предимството, че тиражът е по-евтин в пъти от оригинала. Принтове „жикле“ Милко Божков включи и в изложбата си в София през миналата година.
Във Варна са показани уникални дорисувани принтове, подчерта галеристката Анна Халамян. В тях рисувателната намеса на автора е минимална и е направена с акрилни бои, маслен пастел, молив и перфорация, уточни тя. Творбите на Божков са пресъздадени с резолюция 2400 dpi с 12 цвята пигментни масла върху специална памучна хартия. По думите й тази комбинация позволява направата на принтове с музейно качество, гарантирайки оригиналните цветове на печата до двеста години. Халамян припомни, че „жикле“ технологията се използва в изкуството за първи път в САЩ през 1991 г.
Името на Милко Божков предизвиква усещане за магнетизъм, а към изкуството му има невероятен интерес, каза още галеристката. Тя определи художника като „синоним на висок художествен естетизъм и артистизъм“ и добави, че винаги са впечатляващи неговото идейно разнообразие, остроумие и проницателност.
На откриването на изложбата на Милко Божков бе представен и новият албум с негови произведения, който проследява пътя му от студентските години, през периода Варна и „Вулкан“, както и в село Стефан Стамболово, където твори от години. Последната репродукция е на картината Mon cher Theo от изложбата „Юг“. Въведението с цялостен поглед върху творчеството му е на изкуствоведката Елица Терзиева, а коментари на отделни периоди има на Красимир Илиев, Румен Серафимов, Борис Христов и Методий Петриков. Повечето от фотографиите са на Росен Донев.
БТА