Connect with us

България

Празнуваме Ивановден!

Публикувано преди

на

Българската православна църква почита днес паметта на Свети Йоан Кръстител, който кръщава Исус Христос в река Йордан и проповядва идването на Спасителя сред хората.

Йоан Кръстител се ражда половин година преди Исус Христос и е назован още Предтеча, защото предрича идването на Христос на земята и подготвя пътя на месията с проповедите си. Според Евангелието той се прочул като проповедник в Юдея и Галилея. Свети Йоан е започнал да проповядва, когато навършил 30 години. Проповядвал е, че е изпратен от Бога да подготви пътя за идването на Христос и затова увещавал хората да се покаят за греховете си и да отворят душите си за Бога. Като символ на пречистване Йоан кръщавал покаялите се с вода.

Едва 34-годишен, Йоан Кръстител е заловен и обезглавен по нареждане на цар Ирод Антипа. Животът и духовната чистота, която постига Йоан Кръстител, както и мъченическата му смърт, са причина житията и библейските разкази да говорят за него по-скоро като за ангел, отколкото като за човек. Иконите го изобразяват с пустинно облекло от камилска вълна, с кожен ремък и с криле като ангел, символизиращи моралната му чистота и достойнството на предтеча. В лявата си ръка държи разгънат ръкопис, на който се чете: „Покайте се, защото се приближава царството небесно“.

В България Иван е титла, а не име! Така казват всички българи с името Иван, защото то означава „Божия благодат“, символ е на вярата, националния дух, патриотизма и българщината. Това е името и на покровителя на българския род – Свети Иван Рилски, и на много български царе, носили славата му – Иван Асен, Иван Шишман, Иван Срацимир, Иван Александър…

Иван е славянската форма на името Йоан. Всъщност Йоан е и най-популярното мъжко име в християнския свят. Носили са го 23 папи, кралете на Унгария, Полша, Португалия, Франция, Русия, български владетели… Много преди да измислим думата глобализация, славата му вече се е разпространила сред редица народи. Наред с английския John (Джон) и френския Jean (Жан), застава неговият албански съименник Gjon (Гйон), турският Yahya (Яхия), арабският يحيى (Яхия). И не само. Това име носят и далеч на изток – на китайски мандарин YueHa (Юехан), на тайвански Iok-hān (Йок-хан), та дори на японски… (Йохане).

Обичаи на Ивановден

В народния календар Ивановден е много почитан от българите и е наричан Ивановден. Изпълняват се обичаи и обредни практики, свързани с представата за чудотворната сила на кръстената на Йордановден вода. В македонските земи наричат празника Женски водици (предният ден е Мъжки водици) и тогава обредно къпят младоженките и момиченцата, които са се родили през годината. Кумът или деверът къпе младоженците, оженили се до Ивановден, обредно се къпят именниците, сгодените ергени и моми. Обредът завършва с богато угощение в дома на окъпания и с размяна на подаръци.

Свети Иван се приема традиционно от българите като покровител на кумството и побратимството. В Тракия на Ивановден се извършва обичай хващане на аратлици – обредно побратимяване на ергени и мъже. Трима приятели, които искат да станат побратими, се събират последователно в къщата на всеки от тях. Започват от дома на най-възрастния, като майка му ги закичва с китка бръшлян или чемшир, на която с червен вълнен конец е вързана златна паричка. Това се повтаря в дома на всеки от другарите и се придружава с богата трапеза.

По традиция на този ден младоженците гостуват у своите кумове и девери, като им носят краваи, вино, ракия и млин. От своя страна кумовете ги гощават богато.

На Ивановден в Родопите годениците-ергени тържествено гостуват с родителите си в дома на избраниците си. Бъдещата свекърва умива лицето на момата-годеница и я закичва с китка и златна пара. Накрая всички сядат около богата софра. На този ден черпят имениците. На Ивановден по къщите на роднини обикалят момичета, наричани водичарки. Едната е облечена като невеста и целува ръка на стопаните на дома, които я даряват с дребни подаръци, най-често монети, които слага в бакърено котле. Останалите водичарки благославят с песни всеки член от домочадието.

Най-празнуваният имен ден!

Ивановден е най-празнуваният имен ден, тъй като над 350 000 души носят името Иван и производните му. То е второто най-разпространено име у нас. Празнуват: Иван, Иво, Йоан, Ивайло, Йоанна, Иванка, Ивана, Йоана, Ива, Иванина, Ивон, Калоян, Калояна, Ивиана, Ивияна, Ванина, Ваньо, Ванеса,Ваня, Йово, Йовко, Йовчо, Йовка, Йовелина, Йото, Йонко, Йонка, Жана, Жанет, Ивайла, Ивена,Ивет, Ивета, Ивелина, Ивелин, Ина, Инна, Инка, Ивона, Яни, Янислав, Янислава, Янимира, Яне, Яна, Янка, Янко, Янета, Яниса, Янин, Янина, Янита, Янимир, Яник, Янек, Янико, Яника, Янаки, Яно, Яньо, Янчо, Яна, Янак.

Честит имен ден, бъдете здрави и щастливи!

България

Военен самолет се разби в авиобаза „Граф Игнатиево“, двамата пилоти са загинали

Published

on

Станала е катастрофа с учебно-боен самолет L-39ZA, съобщи Министерството на отбраната (МО).

Служебният министърът на отбраната Атанас Запрянов отменя авиошоуто в Трета авиационна база-Граф Игнатиево заради катастрофа с учебно-боен самолет L-39ZA, посочват от МО, предаде БТА.

Инцидентът е станал при подготовката на утрешните демонстрации. В момента се провежда разследване.

Взети са мерки за локализиране на пожарите, вследствие на инцидента, и установяване на причините за него, добавят от МО.

За утре бяха предвидени авиационни демонстрации по случай 20 години от приемането на Република България в НАТО и 35 години самолет МиГ-29 на въоръжение в българските Военновъздушни сили (ВВС).

L-39ZA „Албатрос“ е учебно-тренировъчен самолет с един турбовентилаторен двигател, минимални експлоатационни разходи, притежаващ отлични летателно-тактически характеристики, показва информация на интернет страницата на Военновъздушните сили.

Предназначен е за първоначално летателно обучение и за усъвършенстване и поддържане на летателно-тактическата и бойната подготовка на летци-пилоти. Максималната му скорост е 760 км/ч. Максималната височина на полета му е 11 500 м., а минималната далечина на полета – 980 км. Бойният радиус е 200 км.

Самолетът е на въоръжение от 38 години

На 10 септември 2016 година на летище „Долна Митрополия“ край Плевен, открит летателен ден е посветен на 30-годишнината от приемането на въоръжение в Българските Военновъздушни сили на самолета L-39ZA в България.

Продължи с четенето

България

Обявяват състава на новото служебно правителство

Published

on

Снимка: БНР

Имената на новите служебни министри ще бъдат обявени до броени часове.

Горица Грънчарова-Кожарева ще върне днес на президента Румен Радев папката с предложените от нея 19 кандидати за постовете в изпълнителната власт. Срещата на определената за служебен премиер ще бъде днес от 11 часа, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

След това държавният глава трябва да издаде указ за назначаването на служебното правителство и да насрочи предсрочния парламентарен вот за 20 октомври, предаде БНР.

Това ще са седмите избори от 2021 година насам, а Кожарева ще е начело на шестото служебно правителство за този период.

Продължи с четенето

България

Национални чествания на 147-годишнината от Шипченската епопея

Published

on

Снимка: БНР

Националните чествания на 147-годишнината от Шипченската епопея и 90-годишнината от освещаването на Паметника на свободата на връх Шипка започват днес и ще продължат до 27-ми август . В програмата са предвидени разнообразни събития- конкурс за рисунка на тема „Паметникът на свободата“, национално състезание за ученици, изложби, представяне на книги и празничен концерт. Националното честване „Шипченска епопея“ се провежда под патронажа на президента на Република България и се организира от Областна администрация – Габрово със съдействието на Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“, Община Габрово, Ротари клуб – Габрово, Регионален исторически музей – Габрово, Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“ – Габрово, ХГ „Христо Цокев“, Държавен архив – Габрово, предаде БНР.

Продължи с четенето

ПОПУЛЯРНО

You cannot copy content of this page