Общината трябва да започне да управлява, санкционира и дава информация на гражданите по отношение на ремонтите в града. Това заяви за Радио Варна председателят на Варненския общински съвет Христо Димитров. Редица граждани сигнализират за липсата на информация за текущи строителни дейности в различни райони на морската столица. Един от пресните примери е от улица „Невен“ в квартал „Изгрев“, откъдето коментираха, че с изненада са разбрали, че на улицата им започват ремонти. „В един хубав ден видяхме багера и така разбрахме, че ще има ремонт“, заявиха в сряда, 20 март, семейство Русеви за предаването „Новият ден“:
Цветният квартал във Варна е един от най-невралгичните участъци, а живеещи и работещи там нямат информация какво предстои и докога ще продължат дейностите в района. Бул. „Христо Смирненски“ и темпото на работа там също предизвиква както въпросите, така и възмущението на варненци.
„В момента каруцата е поставена пред коня и управлението на процесите става от изпълнителите, а не от възложителите. По този начин няма никакъв контрол – щом изпълнителят управлява процесите, контролът не струва нищо“, посочи Христо Димитров. По думите му, проблемът е във времетраенето на ремонтните дейности. „Нито началото е ясно, още по-малко краят“, каза още той. Най-важни са сроковете и перспективата, категоричен е Димитров. „В момента тези взаимоотношения са в процес на изясняване. Със заместник-кмета Пламен Китипов се опитваме да подредим взаимоотношенията с изпълнителите и с надзорните фирми“, допълни той.
Сред задължителните изисквания за строителните фирми, ангажирани с ремонтите в града, е да поставят табели със сроковете за изпълнение, каза още Христо Димитров.
В близката седмица задължително трябва да се организира среща между представители на Община Варна и фирмите изпълнители на ремонтите. Всеки трябва да бъде поставен на мястото си и ясно да се откроят отговорностите, посочи Димитров.
Председателят на Варненския общински съвет Христо Димитров се запозна с част от проблемите на варненци, които се включиха в приемната му днес. Един от въпросите, с които се запозна той, идва от живеещи на ул. „Отец Паисий“ във Варна, които чакат да бъдат отчуждени имотите им или да бъде изработено изменение на Подробния устройствен план, за да решат какво да правят със собствеността си. ПУП-ът от 1984 година предвижда разширяване на улицата, а част от собствениците са с вързани ръце да реализират инвестиционно намерение.
Снимка: Facebook