Connect with us

Политика

Доналд Тръмп е новият президент на САЩ

Публикувано преди

на

Републиканската партия ще има пълен контрол в Камарата на представителите и Сената на САЩ, което означава поне две години пълна власт за Тръмп. Той събира необходимите 270 електорални гласа на президентските избори, които се проведоха на 5 ноември, срещу 213 за Харис. Републиканецът ще управлява за втори път след първия му мандат в периода 2017-2021 г.

Тръмп печели изборите във Флорида, Пенсилвания, Уисконсин, Тексас, Джорджия, Охайо, Индиана, Уайоминг, Монтана, Юта, Луизиана, Кентъки, Небраска, Западна Вирджиния, Мисури, Оклахома, Тенеси, Алабама, Арканзас, Канзас, Южна Дакота, Северна Дакота, Айдахо, Северна Каролина и Южна Каролина. Бившият президент за първи път печели и народния вот.

Камала Харис взе превес във Вермонт, Колорадо, Калифорния, Мериленд, Делауеър, Ню Йорк, Окръг Колумбия, Кънектикът, Масачузетс, Роуд Айлънд, Илинойс, Вашингтон, Делауер, Ню Джърси, Вирджиния, Ню Мексико, Орегон, прогнозират американските медии, сред които Пи Би Ес, предаде БГНЕС.

Триумфът на милиардера означава, че това ще бъде едва вторият път, в който някой се е завръщал в Белия дом, след като преди това е загубил надпревара за втори мандат. Големият победител ще встъпи в длъжност през януари 2025 г. за 4-годишен мандат.

Републиканците имат също мнозинство в Сената с 51 места и до момента водят с 192 на 165 в Камарата на представителете, където са нужни 218 за мнозинство.

През 2016 г. бизнесменът и риалити звезда изненада света с победа срещу Хилари Клинтън, 4 години по-късно загуби от Байдън, а днес надви Харис.

Доналд Тръмп е роден в Куинс, Ню Йорк, на 14 юни 1946 г. Баща му, Фред Тръмп, е успешен предприемач в областта на недвижимите имоти. Тръмп получава образование във Военната академия в Ню Йорк и Училището по финанси и търговия „Уортън“ към Университета на Пенсилвания.

През 1971 г. поема компанията за недвижими имоти на баща си, като я преименува на Trump Organization. Скоро бизнесът се включва в разнообразни проекти, включително хотели, курорти, жилищни и търговски сгради, казина и голф игрища. Първата от многото му книги е „ Изкуството на сделката“, публикувана през 1987 г. През 2004 г. той стартира телевизионното риалити шоу „ Стажантът“ .

През 2005 г. Доналд Тръмп се жени за Мелания Кнаус. Те имат един син, Барън. Тръмп има и четири пълнолетни деца от предишни бракове: Доналд младши, Иванка, Ерик и Тифани.

По време на първичните избори през 2016 г. Тръмп побеждава мнозина съперници, за да спечели републиканската номинация. Въпреки че губи народния вот, Тръмп побеждава бившия държавен секретар Хилари Клинтън на общите избори, като печели мнозинството от гласовете на Избирателната колегия. Мотото на кампанията му беше „Да направим Америка отново велика“.

Без предишен опит в политиката президентът Тръмп използва нетрадиционни методи, за да обяви приоритетите си. Най-вече той използваше социалната медийна платформа Twitter като основен механизъм за пряка комуникация с американската общественост и други политици.

В качеството си на президент той подписа важен закон за данъчната реформа и следеше за намаляване на федералните регулации. Протекционистката му търговска политика включваше мита върху чуждестранни продукти от алуминий, стомана и други. Администрацията на Тръмп също така предоговори търговските споразумения с Мексико, Канада, Китай, Япония и Южна Корея. Други вътрешни приоритети включваха назначения във Върховния съд и федералните съдилища, увеличаване на военните бюджети, агресивен граничен и имиграционен контрол, реформа на наказателното правосъдие и намаляване на цените на лекарствата, отпускани с рецепта.

Що се отнася до външната политика, администрацията на Тръмп премести посолството на САЩ в Израел от Тел Авив в Йерусалим и посредничи за сключване на споразумения за нормализиране на отношенията между Израел и редица държави. През 2018 г. президентът Тръмп присъства на среща на върха с Ким Чен Ун, като това е първата среща на действащ президент със севернокорейски лидер.

През 2018 г. имаше частично спиране на работата на правителството, тъй като Тръмп не постигна съгласие с Конгреса относно финансирането на граничната стена между САЩ и Мексико. Прекъсването на финансирането продължи тридесет и пет дни, преди да бъде разрешено.

През 2019 г. федерален информатор подаде оплакване, че Тръмп е оказал натиск върху украинския президент Володимир Зеленски да разследва сина на бившия вицепрезидент Джо Байдън – Хънтър, който е бил член на борда на „Бурсима Холдингс“, компания за природен газ в Украйна. По-късно същата година Камарата на представителите импийчмънт на президента Тръмп въз основа на обвинения във възпрепятстване на Конгреса и злоупотреба с власт. През 2020 г. Сенатът оправдава Тръмп и по двата члена на импийчмънта.

Първият потвърден случай на Ковид-19 в Съединените щати бе регистриран на 20 януари 2020 г. Останалата част от президентството на Тръмп бе погълната от пандемията от коронавирус. Критиците твърдяха, че реакцията на Тръмп е закъсняла и не е насърчила в достатъчна степен практиките в областта на общественото здраве за намаляване на разпространението на вируса. Въпреки това програмата на администрацията на Тръмп „Операция Warp Speed“ подпомогна разработването на две одобрени ваксини от частния сектор. Въпреки това до момента, в който Тръмп напусна поста си, повече от 400 000 американци бяха починали от Ковид-19.

Тръмп изгуби битката за втори мандат от кандидата на демократите Джо Байдън, но публично твърди, че „широко разпространените изборни измами“ са повлияли на резултата. Поддръжниците на президента Тръмп се събраха във Вашингтон, окръг Колумбия, за митинг „Спасете Америка“ на 6 януари 2021 г. Тръмп говори пред многобройната тълпа в близост до Белия дом и насърчи присъстващите да протестират срещу преброяването на гласовете от Избирателната колегия в Конгреса. Митингът се изроди в насилие, когато поддръжниците на президента надвиха органите на реда и проникнаха в Капитолия на Съединените щати. В резултат на насилието загинаха петима души, а комплексът на Капитолия претърпя щети за милиони долари.

На 13 януари 2021 г. в резултат на действията на Тръмп Камарата на представителите го обвини по още един член за импийчмънт: подбуждане към бунт. Той е единственият президент в американската история, който два пъти е бил подложен на импийчмънт от Конгреса.

България

Бойко Борисов: Бъдещето е във военнопромишления комплекс

Published

on

Снимка: БГНЕС

Доста рехав протест на МЕЧ ми се видя, полицаи и журналисти бяха повече. Жалко за гражданите на София, всеки ден затварят пътя по 50-60 души, заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, предаде БГНЕС.

Винаги съм зачитал волята на избирателите, никога не сме си служили с трикове или служебни победи, те едва минаха бариерата, ние имаме 26-27%. Правилното беше те да се извинят, че са допуснали юридическа грешка и да се постави на председателски съвет спокойно и нормално, каза Борисов и добави, че трябва да бъде възстановена ПГ на МЕЧ.

Според Борисов хората трябва да преценят дали са нормални изказванията на Радостин Василев, че ще запали дома на лидера на ГЕРБ и даде примера, че едва ли на някой журналист ще му бъде приятно, ако му запалят къщата само защото е взел интервю.

„Трябва да се реагира и строгостта на закона трябва да я има“, каза още Борисов.

Коментирайки евентуалния вот на недоверие, който се готвят да внесат от „Възраждане“ заради външната политика, Борисов подчерта, че в тази ситуация неговата единствена цел би била да спре България по пътя за еврозоната.

„Еврозоната дисциплинира страните. Не могат да фалират банки и застрахователни компании. В Европа на първа скорост сме. Равноправни членки на Шенген и еврозоната. Това ще направя за вас, всичко останало са препятствия, които трябва да преодолеем“, заяви Борисов. Според него опозицията в лицето на МЕЧ, „Величие“ и „Възраждане“ се борят за един и същи електорат и по тази причина инициират вота.

„Тези, които гласуват за ГЕРБ са работещите хора и средната класа. Затова на нас протестите ни изглеждат странни. В 9.00 часа, когато трябва да си на работа, ти протестираш. Работещите хора работят. Всяка партия има своя тактика, да я прилагат както намерят за добре. Изключително сме твърди за еврозоната“, подчерта лидерът на ГЕРБ.

България се справя много добре по отношение на външната политика.

„България няма ясно изразена позиция, както и всички правови държави. От месеци върви една война между ООН и Израел. Доколкото знам дори Гутериш е персона нон грата в Израел. Израел даде възможност на експертите да проверят инцидента с българския гражданин, за когото ние скърбим. В момента върви проверката на инцидента, а двете страни побързаха да дадат резултати. Нашето външно министерство не може да бъде категорично за нещо, което още не е доказано. Защото след като ООН обяви своята позиция, веднага след това Израел заяви, че проверката току-що е дошла и още няма резултати. Не мога да знам какво е истина и когато тази проверка излезе ще имаме твърда позиция“, каза Борисов.

На въпрос дали е спокоен за правителството, той отговори: „Важното е то да е спокойно. Ако е спокойно, значи е добре“.

Помолен да коментира какви са перспективите за бъдещето на правителството и колко време ще оцелее след евентуалното ни приемане в еврозоната, Борисов посочи: „Ако този кабинет не оцелее, тогава поне още три-четири години няма да се създаде кабинет. Толкова трудно се направи този кабинет, толкова трудно работим, Едновременно с това да върви правителството, ние сме много различни партии. 90% от програмите ни не съвпадат, но това е единственото възможно, което към днешна дата може да работи“, категоричен е лидерът на ГЕРБ.

Борисов заяви, че бъдещето е във военнопромишления комплекс през следващите 4-5 години. Той добави, че днес ще има разговори с представителите на германския отбранителен гигант „Райнметал“.

„Възможност за огромни инвестиции и разкриване на много работни места. Там където затваряме заводи за автомобилни части, това е рядък шанс да ги пренасочим в именно тази индустрия. Това е изключително важно, което се случва днес – президентът на най-мощната отбранителна компания в Европа да дойде у нас и да се запознае за съвместни инвестиции и работа. А ние се говорим какво е казал човек с 4-5%…“

Продължи с четенето

България

НС възстанови парламентарната група на МЕЧ

Published

on

Снимка: БНР

Народното събрание възстанови парламентарната група на политическа партия „Морал, Единство, Чест“ (МЕЧ), предаде БНР. 

Това се случи след гласуване в пленарната зала на промени в правилника за работата и дейността на НС, а вносителите от ИТН го обосноваха с „неуредени въпроси за периода за обявяване на народен председател за избран и полагането на клетва от същите“.

За решението гласуваха общо 173 народни представители, от тях 170 го подкрепиха, един беше против, а двама се въздържаха.

Припомняме, че групата на Радостин Василев в Народното събрание беше заличена преди дни поради недостатъчен брой депутати.

Продължи с четенето

Европа

Фон дер Лайен представи план за превъоръжаване на Европа

Published

on

Снимка: NOVA

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен представи днес план за превъоръжаването на ЕС, който може да достигне 800 милиарда евро в следващите пет години. Европа е готова да поеме отговорност за собствената си отбрана, каза тя в кратко изявление, след което не отговори на журналистически въпроси, предаде БТА.

Фон дер Лайен уточни, че е изпратила писмото със своите предложения до държавните и правителствените ръководители на страните от ЕС в навечерието на извънредното заседание на Европейския съвет в Брюксел в четвъртък.

Според предложението държавите от ЕС ще бъдат освободени от изискванията за бюджетните разходи, когато влагат средства в отбрана. Предвижда се държавите да имат свободата да пренасочват средства от фондовете на ЕС за сближаване, така че да ги използват за отбранителни цели. Фон дер Лайен предлага 150 млрд. евро да бъдат осигурени чрез заеми за доставката на боеприпаси, системи за противовъздушна отбрана, ракети и дронове.

ЕС е готов значително да повиши отбранителните разходи, включително в подкрепа на Украйна и заради дългосрочната необходимост да поеме отговорност за собствената си сигурност, каза председателят на ЕК. Живеем в опасно време, няма нужда да описвам пред какви заплахи сме изправени и какви биха били последиците, ако заплахите се сбъднат, добави тя.

Продължи с четенето

ПОПУЛЯРНО

You cannot copy content of this page