Connect with us

Политика

Доналд Тръмп е новият президент на САЩ

Публикувано преди

на

Републиканската партия ще има пълен контрол в Камарата на представителите и Сената на САЩ, което означава поне две години пълна власт за Тръмп. Той събира необходимите 270 електорални гласа на президентските избори, които се проведоха на 5 ноември, срещу 213 за Харис. Републиканецът ще управлява за втори път след първия му мандат в периода 2017-2021 г.

Тръмп печели изборите във Флорида, Пенсилвания, Уисконсин, Тексас, Джорджия, Охайо, Индиана, Уайоминг, Монтана, Юта, Луизиана, Кентъки, Небраска, Западна Вирджиния, Мисури, Оклахома, Тенеси, Алабама, Арканзас, Канзас, Южна Дакота, Северна Дакота, Айдахо, Северна Каролина и Южна Каролина. Бившият президент за първи път печели и народния вот.

Камала Харис взе превес във Вермонт, Колорадо, Калифорния, Мериленд, Делауеър, Ню Йорк, Окръг Колумбия, Кънектикът, Масачузетс, Роуд Айлънд, Илинойс, Вашингтон, Делауер, Ню Джърси, Вирджиния, Ню Мексико, Орегон, прогнозират американските медии, сред които Пи Би Ес, предаде БГНЕС.

Триумфът на милиардера означава, че това ще бъде едва вторият път, в който някой се е завръщал в Белия дом, след като преди това е загубил надпревара за втори мандат. Големият победител ще встъпи в длъжност през януари 2025 г. за 4-годишен мандат.

Републиканците имат също мнозинство в Сената с 51 места и до момента водят с 192 на 165 в Камарата на представителете, където са нужни 218 за мнозинство.

През 2016 г. бизнесменът и риалити звезда изненада света с победа срещу Хилари Клинтън, 4 години по-късно загуби от Байдън, а днес надви Харис.

Доналд Тръмп е роден в Куинс, Ню Йорк, на 14 юни 1946 г. Баща му, Фред Тръмп, е успешен предприемач в областта на недвижимите имоти. Тръмп получава образование във Военната академия в Ню Йорк и Училището по финанси и търговия „Уортън“ към Университета на Пенсилвания.

През 1971 г. поема компанията за недвижими имоти на баща си, като я преименува на Trump Organization. Скоро бизнесът се включва в разнообразни проекти, включително хотели, курорти, жилищни и търговски сгради, казина и голф игрища. Първата от многото му книги е „ Изкуството на сделката“, публикувана през 1987 г. През 2004 г. той стартира телевизионното риалити шоу „ Стажантът“ .

През 2005 г. Доналд Тръмп се жени за Мелания Кнаус. Те имат един син, Барън. Тръмп има и четири пълнолетни деца от предишни бракове: Доналд младши, Иванка, Ерик и Тифани.

По време на първичните избори през 2016 г. Тръмп побеждава мнозина съперници, за да спечели републиканската номинация. Въпреки че губи народния вот, Тръмп побеждава бившия държавен секретар Хилари Клинтън на общите избори, като печели мнозинството от гласовете на Избирателната колегия. Мотото на кампанията му беше „Да направим Америка отново велика“.

Без предишен опит в политиката президентът Тръмп използва нетрадиционни методи, за да обяви приоритетите си. Най-вече той използваше социалната медийна платформа Twitter като основен механизъм за пряка комуникация с американската общественост и други политици.

В качеството си на президент той подписа важен закон за данъчната реформа и следеше за намаляване на федералните регулации. Протекционистката му търговска политика включваше мита върху чуждестранни продукти от алуминий, стомана и други. Администрацията на Тръмп също така предоговори търговските споразумения с Мексико, Канада, Китай, Япония и Южна Корея. Други вътрешни приоритети включваха назначения във Върховния съд и федералните съдилища, увеличаване на военните бюджети, агресивен граничен и имиграционен контрол, реформа на наказателното правосъдие и намаляване на цените на лекарствата, отпускани с рецепта.

Що се отнася до външната политика, администрацията на Тръмп премести посолството на САЩ в Израел от Тел Авив в Йерусалим и посредничи за сключване на споразумения за нормализиране на отношенията между Израел и редица държави. През 2018 г. президентът Тръмп присъства на среща на върха с Ким Чен Ун, като това е първата среща на действащ президент със севернокорейски лидер.

През 2018 г. имаше частично спиране на работата на правителството, тъй като Тръмп не постигна съгласие с Конгреса относно финансирането на граничната стена между САЩ и Мексико. Прекъсването на финансирането продължи тридесет и пет дни, преди да бъде разрешено.

През 2019 г. федерален информатор подаде оплакване, че Тръмп е оказал натиск върху украинския президент Володимир Зеленски да разследва сина на бившия вицепрезидент Джо Байдън – Хънтър, който е бил член на борда на „Бурсима Холдингс“, компания за природен газ в Украйна. По-късно същата година Камарата на представителите импийчмънт на президента Тръмп въз основа на обвинения във възпрепятстване на Конгреса и злоупотреба с власт. През 2020 г. Сенатът оправдава Тръмп и по двата члена на импийчмънта.

Първият потвърден случай на Ковид-19 в Съединените щати бе регистриран на 20 януари 2020 г. Останалата част от президентството на Тръмп бе погълната от пандемията от коронавирус. Критиците твърдяха, че реакцията на Тръмп е закъсняла и не е насърчила в достатъчна степен практиките в областта на общественото здраве за намаляване на разпространението на вируса. Въпреки това програмата на администрацията на Тръмп „Операция Warp Speed“ подпомогна разработването на две одобрени ваксини от частния сектор. Въпреки това до момента, в който Тръмп напусна поста си, повече от 400 000 американци бяха починали от Ковид-19.

Тръмп изгуби битката за втори мандат от кандидата на демократите Джо Байдън, но публично твърди, че „широко разпространените изборни измами“ са повлияли на резултата. Поддръжниците на президента Тръмп се събраха във Вашингтон, окръг Колумбия, за митинг „Спасете Америка“ на 6 януари 2021 г. Тръмп говори пред многобройната тълпа в близост до Белия дом и насърчи присъстващите да протестират срещу преброяването на гласовете от Избирателната колегия в Конгреса. Митингът се изроди в насилие, когато поддръжниците на президента надвиха органите на реда и проникнаха в Капитолия на Съединените щати. В резултат на насилието загинаха петима души, а комплексът на Капитолия претърпя щети за милиони долари.

На 13 януари 2021 г. в резултат на действията на Тръмп Камарата на представителите го обвини по още един член за импийчмънт: подбуждане към бунт. Той е единственият президент в американската история, който два пъти е бил подложен на импийчмънт от Конгреса.

България

Румен Радев: Дано депутатите осъзнават каква щета нанасят на парламентаризма

Published

on

Снимка: БГНЕС

Попитан готов ли е да сезира Конституционния съд за промените в Конституцията, свързани с избора на служебен премиер, Радев отговори: „Те дори бащите на промените се отрекоха от своята рожба, така че този казус неминуемо ще бъде разгледан и всички ние виждаме какво означава да имаме правителство без ясна политическа отговорност.“

Наистина дадох достатъчно време между изборите и свикването на първото заседание на Народното събрание (НС) именно с надеждата партиите да имат време за повече разговори и да не стигаме до този блокаж, който виждаме в момента, но, за съжаление, те явно не използваха това време по най-добрия начин.

Това заяви президентът Румен Радев, предаде БГНЕС.

„Надявам се нашите народни представители да си дават сметка каква щета се нанася върху парламентаризма, когато отстрани се вижда неговата поредна неефективност“, каза държавният глава и призова по-бързо да се реши въпросът с избора на председател на парламента, защото той отпушва целия процес по съставяне на правителство.

Във връзка с решението на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) Георги Чолаков да остане временно изпълняващ функциите председател на Върховния административен съд (ВАС), Радев коментира, че зачестява тази тревожна практика на подобни решения, които са в противоречие с конституционната целесъобразност и изобщо се вписват в една негативна рамка на конституционна нетърпимост, защото чрез назначаването на временно изпълняващия се заобикалят изискванията, които идват с издаването на указ. „Нещо повече – по този начин се заобикалят принципите на мандатността и дори се отменят гаранции за независимост на някои органи, заобикалят се и моите правомощия на държавен глава и такива случаи вече има немалко“, обърна внимание президентът и посочи, че такъв е случаят и с изпълняващият функциите главен прокурор, с временно управляващия Посолството на България в Украйна и др.

Държавният глава съобщи, че ще разгледа всички необходими обстоятелства.

Попитан готов ли е да сезира Конституционния съд за промените в Конституцията, свързани с избора на служебен премиер, Радев отговори: „Те дори бащите на промените се отрекоха от своята рожба, така че този казус неминуемо ще бъде разгледан и всички ние виждаме какво означава да имаме правителство без ясна политическа отговорност.“

По повод протеста на привържениците на Делян Пеевски и „ДПС-Ново начало“, който се проведе в първия ден на 51-ото НС, под надслов „Не сме фантоми“, президентът каза: „Не трябва да сме наивни, че тази наглост на стероиди ще се осъзнае, ще изчезне от само себе си или поради сблъсък с някакъв друг себеподобен, или под давление на някакъв нов санкционен списък. Развитието на България като демократична държава е изцяло наша отговорност.“

Продължи с четенето

Политика

Сърбия предлага да плати за придобиване на дял в унгарската атомна електроцентрала „Пакш“

Published

on

Снимка: БТА

Сърбия предложи да плати на Унгария за придобиване на до 10% от собствеността в унгарската атомна електроцентрала „Пакш“, тъй като се стреми да разнообрази енергийните си доставки, каза днес в Будапеща президентът Александър Вучич, цитиран от Ройтерс, предаде БТА.

„Говорих с премиера Орбан и ние сме готови да платим пълната цена за 5% или 10% от собствеността в атомната електроцентрала „Пакш“, каза Вучич пред сръбски репортери в Будапеща, където е на посещение по повод националния съвет за стратегическо сътрудничество на Сърбия и Унгария.

Вучич поясни, че унгарската страна не е отговорила веднага на предложението му.

Сръбският президент не уточни дали Сърбия иска дял в съществуващата унгарска атомна електроцентрала „Пакш“, която разполага с четири реактора, или в „Пакш 2“, която се строи от руската фирма „Росатом“.

Сърбия няма собствени атомни електроцентрали и има забрана за изграждането на такива, въведена през 1989 г. (по времето на бивша Югославия-бел.ред.) след аварията в Чернобил, напомня агенцията.

Балканската страна, която генерира 70% от нуждите си от електроенергия чрез въглищни електроцентрали и зависи от доставки на газ от Русия, иска да диверсифицира енергийните си източници. Миналата година Белград завърши интерконектора към тръбопровод в България, позволяващ на Сърбия достъп до газ от Азербайджан и от терминал за втечнен природен газ в гръцкото пристанище Александруполис.

По време на срещата между Вучич и Орбан в Будапеща беше дискутирана и възможността за пускане на директна високоскоростна влакова линия от Белград до Будапеща, което по думите на Вучич, цитиран от агенция ТАНЮГ, трябва се случи най-късно до март 2026 г.

Продължи с четенето

Варна

Иван Портних: Чешмата на Дом „Младост“ е единственият резултат от управлението на Коцев

Published

on

Снимка: БНР

Единственият резултат от управлението на кмета Благомир Коцев е чешмата на Дом „Младост“, която не е общинска инвестиция, а частна. Това заяви областният координатор на ПП ГЕРБ  Иван Портних на пресконференция днес, предаде БНР.

Твърденията на Коцев, че не са заварили проектна готовност доведе до загубата на минимум 70 милиона лева.

Поради некадърност, немощ и не можене, каза бившият кмет.

Пиар бе вчерашният отчет на кмета Коцев без фактологична истина. Прави се манипулация в общественото пространство и сме свидетели на безпрецедентна загуба на финансови средства. 70 проекта с готовност сме оставили ние в общината, заяви Иван Портних.

Нека покажат поне един проект, който са направили. Готов проект. Нали твърдят, че са свършили огромна работа. Защо тогава не можеш на никого да покажеш нито един готов проект, дори във Фейсбук. Това буди тежко недоумение. Годината минава и изтича. Дори проектите с осигурено финансиране не са започнати. Една година няма процедура по отношение на санирането. За 80 милиона имаме спечелени проекти от миналата година. Това са проекти с осигурено финансиране, които не са започнати, допълни Портних.

Проектите за училищата също чакат, трябваше само да се проведат процедури, за да тръгнат към реализация. Десетки милиони са загубите.

В община Варна има финансови нарушения. Ще настоявам за одит, заяви Балабанов. Опит да се прокара проектът за небостъргача направиха вчера. В знак, че обслужват определени бизнес кръгове.

Или поети предизборни политически поръчки, които сега трябва да изпълнят следизборно.

Над 2 хиляди варненци, участвали в изборите за районни кметове, все още не са си взели парите. Това каза Балабанов. Необходими са още 370 хиляди от заложените по бюджета милион и четиристотин хиляди. Не са били предвидени средства за балотажа, уточни Балабанов. Въпреки, че по време на сесия, когато е гласувана сумата, той изрично е попитал заложени ли са средства за балотаж.

5 милиона лева са загубите от Синята зона, добави Балабанов.

Продължи с четенето

ПОПУЛЯРНО

You cannot copy content of this page