Connect with us

България

Димитър Главчев: Не виждам причина да се иска оставката на министъра на вътрешните работи

Публикувано преди

на

Снимка: БНТ

Не виждам причина да се иска оставката на министъра на вътрешните работи, аз лично не бих му я поискал. Това заяви пред журналисти служебният министър-председател Димитър Главчев, коментирайки провелите се избори на 27 октомври и сигналите за изборни нарушения, предаде БТА.

Главчев припомни, че Министерството на вътрешните работи (МВР) и Държавната агенция „Национална сигурност“ са представили доклади, които са публични на страницата на Министерския съвет.

Попитан за коментар на думите на държавния глава Румен Радев, според когото МВР не се е справило с гарантирането на честността на вота, Главчев заяви: „Промените, в сравнение с предишното служебно правителство, бяха направени в диалог с президента. Ако той има някакви забележки към министъра на вътрешните работи, би могъл да поиска неговата смяна“.

„Задължително трябва да бъдат изчистени съмненията. Съмненията от друга страна произтичат от това, което се вижда от видеонаблюдението в секциите, а секциите отново са в полето на политиците“, каза още Главчев.

България

България на крачка от еврото: Еврогрупата обсъжда препоръката за присъединяване

Published

on

Снимка: БНР

Днес следобед в Люксембург се провежда ключово заседание на Еврогрупата, на което се очаква да бъде изготвена препоръка за присъединяването на България към еврозоната. Това съобщава Българското национално радио (БНР), позовавайки се на свои източници.

В заседанието участват българският министър на финансите Теменужка Петкова и управителят на Българската народна банка Димитър Радев. Според източници от Брюксел, настроенията сред страните членки на еврозоната са позитивни, а очакванията са България да получи пълна подкрепа за следващата стъпка по пътя към еврото.

Двата ключови конвергентни доклада – на Европейската комисия и на Европейската централна банка – вече са публикувани и са категорично положителни. И двете институции препоръчват България да приеме еврото от 1 януари.

Финансови експерти отбелязват, че страната ни, макар и формално извън еврозоната, фактически функционира в рамките на валутния борд и е обвързала националната си валута с еврото още от края на 90-те години. Това значително улеснява процеса по техническото и институционално приобщаване.

След като Еврогрупата формулира препоръка, тя ще бъде представена на утрешния Съвет по икономически и финансови въпроси (ECOFIN), където се очаква нейното официално одобрение. В края на следващата седмица темата ще бъде разгледана и от европейските лидери. Последната дума ще има Европейският парламент, който ще гласува окончателното решение по време на юлската си сесия. Ако всички стъпки бъдат преминати успешно, процесът ще приключи на 8 юли на заседание на ECOFIN.

България е по-близо от всякога до влизане в еврозоната, като датата 1 януари вече се очертава като реалистичен хоризонт за приемане на общата европейска валута.

 

Продължи с четенето

България

България е готова да приеме еврото от 1 януари 2026 г.

Published

on

Очаквано в огласения днес конвергентен доклад от Еврокомисията за България се казва, че страната ни е готова да приеме еврото от 1 януари 2026 г., тъй като вече изпълнява всички критерии, в т.ч. и за инфлацията.  Усреднената инфлация у нас е била 2,7 на сто, което е под референтната стойност от 2,8 на сто. Така България ще стане 21-ата държава членка на ЕС, присъединила се към еврозоната, припомня БНР.

Според заключенията на документа България изпълнява всички номинални критерии, които да гарантират, че страната ни е готова да приеме еврото и че икономиката ни е достатъчно подготвена за това – инфлация, бюджетен дефицит, публичен дълг, дългосрочни лихвени проценти, стабилен обменен курс. Оценката взема предвид и допълнителни фактори, свързани с икономическата интеграция и конвергенция, сред които развитието на платежния баланс и интегрирането на пазарите на производството и труда и на финансовите пазари.

От Комисията обясниха, че у нас е наблюдавана средната стойност на ценовата стабилност от последните 12 месеца, като тя е сравнявана със средната стойност на 3-те с най-добри показатели от еврозоната – Ирландия, Финландия и Италия.

Оттам също така предупреждават, че инфлацията ще се увеличи през следващите месеци, но ще спадне след това, като изрично акцентират, че повишението ще е краткосрочно.

„Благодарение на еврото българската икономика ще стане по-силна, с повече търговия с партньорите от еврозоната, преки чужди инвестиции, достъп до финансиране, качествени работни места и реални доходи. И България ще заеме полагащото ѝ се място в оформянето на решенията в сърцето на еврозоната. Поздрави, България!“, заяви председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен.

Следващата стъпка е на 19 юни, когато Еврогрупата ще обсъди тези доклади на заседание в Люксембург и ще приеме проект на препоръка до Съвета. Процесът трябва да завърши на 8 юли, когато страните от Еврогрупата окончателно ще трябва да приемат законодателните решения за присъединяването на България към еврозоната.

БНР

Продължи с четенето

България

Красимир Вълчев: Не предлагаме задължителен час по религия, ще бъде час по добро

Published

on

Българското образование е светско и ще остане такова, както е във всички други европейски страни. Това заяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, предаде БГНЕС.

Просветният министър, заедно с патриарх Даниил и представители на другите вероизповедания, взе участие в открита дискусия за въвеждането на предмета „Религия и добродетели“ в българските училища.

“Същевременно ние трябва да дадем на децата си знания и умения, с които да опознаят собственото си минало и идентичност и да развият критериите си за добро и зло. Ние не предлагаме задължителен час по религия. Това ще бъде много повече час по етично възпитание, час по възпитание в добро”, подчерта министър Вълчев.

Той заяви, че, ако предложението се приеме от парламента, трябва да се разработи програма с фокус върху формирането на ценности и добродетели. Тази програма трябва да съчетае философското, хуманистичното, културното, етичното възпитание със знанията за религиите.

„Недогматична програма, базираща се на плуралистичен подход. Подобно на програмите в Норвегия, Дания, Словакия, Германия и редица други европейски страни”, обясни образователният министър.

Той посочи, че в тази програма ще има и религия, но ние и сега имаме елементи на религия в програмата, защото европейската култура и цивилизация са продукт на християнското наследство.

“Децата ни извличат поуки от Зевс и старогръцките митове, защо да не могат да го направят за Иисус и чрез библейските разкази? Всеки родител ще има право да избере дали детето му да учи по програма с или без конфесионално образование”, подчерта министър Вълчев.

Той отчете като грешка, че не е представена подробна концепция за предмета.

До 8 май ще бъде публикувана концепцията на алтернативната програма, което ще даде повече яснота, обеща министърът.

Продължи с четенето

ПОПУЛЯРНО

You cannot copy content of this page