Connect with us

България

Депутатите ще обсъждат вота на недоверие към правителството

Публикувано преди

на

В сряда в Народното събрание започват дебатите по внесения вот на недоверие към кабинета „Желязков“, предаде БГНЕС.

На 26 март три партии – „Възраждане“, „Величие“ и МЕЧ, внесоха в деловодството на парламента вот на недоверие към кабинета „Желязков“. Подписите към него са 54 при необходими минимум 48.

Вотът е за „провал в областта на външната политика“ и беше иницииран от „Възраждане“.

Съдбата на вота е почти предопределена, след като той получи подкрепата на трите партии, която, обаче, е крайно недостатъчна за това правителството на бъде свалено.

Според лидера на ГЕРБ вота на недоверие е опит да бъде спряна България по пътя за еврозоната. От ПП-ДБ обявиха, че няма как да го подкрепят поради идеологически различия като проевропейска партия, но намекнаха, че подготвят свой, ако след излизането на доклада за еврозоната не са приети всички закони по второ плащане на ПВУ. Пеевски както винаги бе уверен, че правителството не може да падне, а самият Костадин Костадинов призна, че вотът е обречен чисто математически.

Според лидера на ГЕРБ исканията за вот на недоверие към кабинета имат една цел – да се спре България по пътя към заветната цел – еврозоната.

„А и как биха управлявали, ако приемем, че това е опозицията и правителството падне? Управление на „Величие“, „Възраждане“, МЕЧ, които имат и се борят за един и същи електорат, и те затова го правят. Тези, които гласуват за ГЕРБ са работещи хора. Това е средната класа. Те затова на нас протестите ни изглеждат странни, че в работно време може да излезеш да правиш протест в 9:00 ч. когато работещите хора работят. Изключително сме твърди по пътя за еврозоната“, заяви Борисов. „Толкова трудно се направи тоя кабинет, толкова трудно работим, защото едновременно с това да върви правителството, ние сме много различни партии, по 90% от програмите ни не съвпадат. Но това е единственото, което възможно може към днешна дата да работи. Затова винаги съм благодарил и на АПС, и на други партии, които ни подкрепят, за да може това да съществува, наречено правителство“, каза още Борисов.

От ДБ заявиха, че няма да подкрепят вота на недоверие. „Не, няма да подкрепим такъв вот на недоверие за външната политика, защото е ясно „Възраждане“ къде стоят в международен аспект. Ние сме заявили нашата политическа позиция, че трябва да работим с всички възможни сили за това България да стане член на еврозоната. Това е последното усилие за пълноправното ни членство в ЕС, така че  – да, добре е да има редовна власт, за да може този външнополитически приоритет да бъде реализиран. Имаме такава нагласа, да не дестабилизираме страната“, каза Атанас Атанасов от ДБ.

Коалиционните им партньори от ПП бяха на същата позиция около вота на недоверие, иницииран от „Възраждане“, но намекнаха, че могат да внесат свой.  „След излизането на доклада за еврозоната, ако не са приети всичките закони по второ плащане на ПВУ, ние ще инициираме вот на недоверие. С мотив, че България ще загуби 10 млрд. заради бездействието на това правителство, коментира Асен Василев.

„ПП-ДБ са петото колело на каруцата на ГЕРБ, БСП, ДПС и ИТН. Това са едно голямо евроатлантическо мнозинство, което когато стане въпрос за разграбване и отчуждаване на българската държава няма никакъв проблем да гласува заедно. Ние не сме и очаквали от ПП-ДБ да подкрепят вота, даже не сме ги и търсили, за да ни се подпишат, щото в крайна сметка вотът се внася от опозицията. А ППДБ не са опозиция“, не им остана длъжен председателят на „Възраждане“ Костадин Костадинов.

„Няма да има скоро избори както виждате, не може да падне това правителство. С всичко смислено, което се направи с този бюджет аз ще го подкрепям. Ако осъществим нещата в този бюджет, те ще имат моята подкрепа“, коментира лидерът на ДПС-Ново начало Делян Пеевски.

И самите вносители от „Възраждане“ признаваха, че не очакват вотът им да мине, тъй като чисто математически не са събрали достатъчно подкрепа.

България

България на крачка от еврото: Еврогрупата обсъжда препоръката за присъединяване

Published

on

Снимка: БНР

Днес следобед в Люксембург се провежда ключово заседание на Еврогрупата, на което се очаква да бъде изготвена препоръка за присъединяването на България към еврозоната. Това съобщава Българското национално радио (БНР), позовавайки се на свои източници.

В заседанието участват българският министър на финансите Теменужка Петкова и управителят на Българската народна банка Димитър Радев. Според източници от Брюксел, настроенията сред страните членки на еврозоната са позитивни, а очакванията са България да получи пълна подкрепа за следващата стъпка по пътя към еврото.

Двата ключови конвергентни доклада – на Европейската комисия и на Европейската централна банка – вече са публикувани и са категорично положителни. И двете институции препоръчват България да приеме еврото от 1 януари.

Финансови експерти отбелязват, че страната ни, макар и формално извън еврозоната, фактически функционира в рамките на валутния борд и е обвързала националната си валута с еврото още от края на 90-те години. Това значително улеснява процеса по техническото и институционално приобщаване.

След като Еврогрупата формулира препоръка, тя ще бъде представена на утрешния Съвет по икономически и финансови въпроси (ECOFIN), където се очаква нейното официално одобрение. В края на следващата седмица темата ще бъде разгледана и от европейските лидери. Последната дума ще има Европейският парламент, който ще гласува окончателното решение по време на юлската си сесия. Ако всички стъпки бъдат преминати успешно, процесът ще приключи на 8 юли на заседание на ECOFIN.

България е по-близо от всякога до влизане в еврозоната, като датата 1 януари вече се очертава като реалистичен хоризонт за приемане на общата европейска валута.

 

Продължи с четенето

България

България е готова да приеме еврото от 1 януари 2026 г.

Published

on

Очаквано в огласения днес конвергентен доклад от Еврокомисията за България се казва, че страната ни е готова да приеме еврото от 1 януари 2026 г., тъй като вече изпълнява всички критерии, в т.ч. и за инфлацията.  Усреднената инфлация у нас е била 2,7 на сто, което е под референтната стойност от 2,8 на сто. Така България ще стане 21-ата държава членка на ЕС, присъединила се към еврозоната, припомня БНР.

Според заключенията на документа България изпълнява всички номинални критерии, които да гарантират, че страната ни е готова да приеме еврото и че икономиката ни е достатъчно подготвена за това – инфлация, бюджетен дефицит, публичен дълг, дългосрочни лихвени проценти, стабилен обменен курс. Оценката взема предвид и допълнителни фактори, свързани с икономическата интеграция и конвергенция, сред които развитието на платежния баланс и интегрирането на пазарите на производството и труда и на финансовите пазари.

От Комисията обясниха, че у нас е наблюдавана средната стойност на ценовата стабилност от последните 12 месеца, като тя е сравнявана със средната стойност на 3-те с най-добри показатели от еврозоната – Ирландия, Финландия и Италия.

Оттам също така предупреждават, че инфлацията ще се увеличи през следващите месеци, но ще спадне след това, като изрично акцентират, че повишението ще е краткосрочно.

„Благодарение на еврото българската икономика ще стане по-силна, с повече търговия с партньорите от еврозоната, преки чужди инвестиции, достъп до финансиране, качествени работни места и реални доходи. И България ще заеме полагащото ѝ се място в оформянето на решенията в сърцето на еврозоната. Поздрави, България!“, заяви председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен.

Следващата стъпка е на 19 юни, когато Еврогрупата ще обсъди тези доклади на заседание в Люксембург и ще приеме проект на препоръка до Съвета. Процесът трябва да завърши на 8 юли, когато страните от Еврогрупата окончателно ще трябва да приемат законодателните решения за присъединяването на България към еврозоната.

БНР

Продължи с четенето

България

Красимир Вълчев: Не предлагаме задължителен час по религия, ще бъде час по добро

Published

on

Българското образование е светско и ще остане такова, както е във всички други европейски страни. Това заяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, предаде БГНЕС.

Просветният министър, заедно с патриарх Даниил и представители на другите вероизповедания, взе участие в открита дискусия за въвеждането на предмета „Религия и добродетели“ в българските училища.

“Същевременно ние трябва да дадем на децата си знания и умения, с които да опознаят собственото си минало и идентичност и да развият критериите си за добро и зло. Ние не предлагаме задължителен час по религия. Това ще бъде много повече час по етично възпитание, час по възпитание в добро”, подчерта министър Вълчев.

Той заяви, че, ако предложението се приеме от парламента, трябва да се разработи програма с фокус върху формирането на ценности и добродетели. Тази програма трябва да съчетае философското, хуманистичното, културното, етичното възпитание със знанията за религиите.

„Недогматична програма, базираща се на плуралистичен подход. Подобно на програмите в Норвегия, Дания, Словакия, Германия и редица други европейски страни”, обясни образователният министър.

Той посочи, че в тази програма ще има и религия, но ние и сега имаме елементи на религия в програмата, защото европейската култура и цивилизация са продукт на християнското наследство.

“Децата ни извличат поуки от Зевс и старогръцките митове, защо да не могат да го направят за Иисус и чрез библейските разкази? Всеки родител ще има право да избере дали детето му да учи по програма с или без конфесионално образование”, подчерта министър Вълчев.

Той отчете като грешка, че не е представена подробна концепция за предмета.

До 8 май ще бъде публикувана концепцията на алтернативната програма, което ще даде повече яснота, обеща министърът.

Продължи с четенето

ПОПУЛЯРНО

You cannot copy content of this page