Connect with us

Икономика

Bloomberg: Русия се проваля в опитите да намери нови пазари за нефта си, трябва да пренасочи 1.4 млн барела дневно

Публикувано преди

на

Русия се проваля в опитите си да намери нови пазари за своя нефт, съобщава Bloomberg, отбелязвайки, че Москва трябва да си осигури нефтените пазари до момента, в който на 5 декември ще влязат в сила санкциите на Европейския съюз по отношение на морския експорт на руски нефт.

Както отбелязва американската компания, специализирана в предоставянето на информационни финансови услуги, освен Китай, Индия и Турция, които първоначално бяха заинтересовани, други купувачи не са се материализирали в някаква значима степен.

Продажбите в Шри Ланка са затънали в икономическите проблеми на островната държава. Потоците към Китай, Индия и Турция са достигнали пика си през юни на ниво 2.2 барела за ден. За четирите седмици до 28 октомври цифрата е спаднала на около 380 хиляди барела за ден. Около 740 хиляди барела дневно се доставят за европейския пазар, който ще изчезне до края на ноември.

Към загубите в пласмента на Русия се добавят и около 640 барела на ден, които постъпваха в Полша и Германия по системата „Дружба“. Bloomberg посочва, че при това положение до края на годината Москва трябва да насочи от Европа към други пазари 1.4 милиона барела нефт дневно. По данни към 14 септември т. г. доходите на Русия от експорта на нефт са паднали до минимума си на ниво 15.3 милиарда долара, а на 5 октомври се появи информация, че страната ще съкрати добива си на нефт. Bloomberg съобщава в понеделник, че на деветия месец от руското нахлуване в Украйна фючърсите на нефт от сорта „Брент“ са поевтинели с 1.10 долара, т.е. с 1.2 процента до ниво 94.67 долара за барел към 7.10 сутринта по Гринуич в понеделник.

Въпреки намаленото търсене на руски нефт, „Ню Йорк Таймс“ констатира днес, че въпреки санкциите редица страни, сред които Китай и Турция са увеличили обема на руския внос в сравнение с показателите за последните пет години. Най-голям ръст е отбелязан в Индия 430 процента, Турция -213, Бразилия – 177, Испания – 112, Китай – 98, Нидерландия – 74, Саудитска Арабия – 45 процента, Япония – 40 процента, Германия – 38 и Норвегия, която отбелязва ръст от 21 процента спрямо петгодишното ниво.

offnews.bg

Продължи с четенето

Икономика

Петролът пое надолу в началото на седмицата

Published

on

Цените на петрола се понижиха в азиатската търговия днес, тъй като опасенията за по-слабо търсене в най-големия световен вносител на петрол Китай оказаха натиск върху пазарните нагласи. Инвеститорите същевременно насочват вниманието си върху напредъка в преговорите за прекратяване на огъня в Близкия изток, които биха могли да намалят рисковете за доставките, информира Ройтерс, предаде БТА.

Фючърсите на суровия петрол сорт Брент поевтиняха с 13 цента или 0,2 на сто до 79,55 долара за барел. Котировките на американския лек суров петрол загубиха 13 цента или 0,2 на сто до 76,52 долара за барел.

Контрактите и на двата сорта отстъпиха близо 2 на сто в петък, след като инвеститорите смекчиха очакванията си за ръст на търсенето от страна на Китай, но приключиха седмицата до голяма степен без промяна спрямо предходната седмица, след като поредицата икономически данни от САЩ миналата седмица показа, че инфлацията е умерена, а разходите в търговията на дребно са стабилни.

Продължи с четенето

България

Еврозоната се отлага за 2026 г., а кабинетът се разбърза със Закона за еврото

Published

on

Продължи с четенето

България

Европейската комисия представи четири препоръки за българската икономика

Published

on

Европейската комисия представи днес препоръки за икономическото развитие на страните от ЕС, предаде БТА. За България Комисията издаде четири препоръки.

За следващата година ЕК очаква нашата страна да ограничи общия бюджетен дефицит под три процента от БВП и да запази равнището на държавния дълг в разумни граници в средносрочен план. Препоръчва се значително ускоряване на изпълнението на програмите на политиката на сближаване и по плана за възстановяване и устойчивост и за енергиен преход, включително с подобряване работата на администрацията и повишаване качеството на процедурите за обществените поръчки, както и укрепване на дейността на регулаторите.

Комисията очаква България да подобри образователния процес и уменията на работниците, както и да намали зависимостта от изкопаемите горива. Според ЕК е необходимо внедряването на възобновяеми енергийни източници при осигуряването на централно отопление, включително от ветрогенератори. Препоръчва се нашата страна да подобри възможностите за съхранение на енергия и на електропреносната мрежа, както и да подпомогне енергийно бедните граждани. Според ЕК е необходимо България да развие допълнително градския транспрот и железниците, включително с изграждането на необходимата инфраструктура.

Продължи с четенето

ПОПУЛЯРНО

You cannot copy content of this page