Connect with us

Интересно

6 срещани грешки при тренировка, които трябва да избягваш

Публикувано преди

на

Много хора искат да изглеждат и да се чувстват добре. Един от основните начини да постигнат това е чрез физически тренировки. Въпреки, че тренировката може да бъде забавна и приятна сама по себе си, особено ако се прави с приятели, има определени рискове, за които всеки трябва да знае.

От възпалени мускули до счупени кости, много неприятни неща могат да се случат във фитнес залата или където и да правиш упражненията си. В тази статия ще видиш шест често срещани грешки при тренировка, но също така много лесни за забелязване и избягване.

НЕЗАГРЯВАНЕ

Една от най-големите грешки, които можеш да направиш, е да не загрееш преди тренировка. Загряването помага за увеличаване на сърдечната честота и притока на кръв, като подготвя тялото ти за предстоящите по-интензивни упражнения. Важно е да загрееш всичките си мускули, включително шията и раменете. Това се прави най-добре с няколко кардио упражнения и малко разтягане.

Когато загряваш за конкретна тренировка, да речем група мускули, може да използваш някакво оборудване, което е предназначено за това. Не забравяй обаче, че загрявката не трябва да е изтощителна и не трябва да продължава повече от 10 минути.

Без подходяща загрявка тялото не е подготвено за предстоящите упражнения и лесно се постига лоша форма, което може да доведе до нараняване. Трябва да се помни, че разтягането преди тренировка не трябва да замества пълното загряване, тъй като никога не трябва да разтягаш студени мускули и стави.

НЕ СЕ РАЗТЯГАШ СЛЕД ТРЕНИРОВКА

Друга често срещана грешка, допускана от много хора, е не разтягането след тренировка. Това е особено важно, ако току-що си привършил с кардиото, тъй като мускулите ти ще са топли и по-гъвкави. Разтягането помага за подобряване на гъвкавостта, което може да ти помогне да постигнеш по-добра форма по време на тренировките и също така да помогне за предотвратяване на наранявания.

Най-добре всяко разтягане да е 20-30 секунди и да се повтори 2-3 пъти. Не забравяй да загрееш врата и раменете си!

НЕ ЗАРЕЖДАШ ТЯЛОТО СИ С ДОСТАТЪЧНО ПРОТЕИН И ЕНЕРГИЯ

Ако не зареждаш тялото си с достатъчно протеини и енергия, бързо ще откриеш, че се чувстваш уморен и изцеден. Важно е да имаш балансирана диета, която включва много протеини, въглехидрати и здравословни мазнини. Това ще ти даде енергията, необходима за захранване по време на тренировки.

Увери се, че закуската ти е с високо съдържание на протеини, като например сирене или кофичка кисело мляко. Не забравяй да пиеш много вода през целия ден!

Протеините са важни, защото помагат за възстановяването на мускулите след тренировка. Важно е за сърдечно-съдовото здраве, което означава, че помага и на сърцето ти! Някои от аминокиселините в протеините също са от съществено значение за човешкия организъм и без тях може да започнеш да се разболяваш сериозно! За щастие на вегетарианците, месото не е единственият източник на протеини (въпреки, че все още е най-популярният), а такива могат да се набавят и на растителна основа.

 

НЕРЕАЛИСТИЧНИ ЦЕЛИ

Когато започваш нова тренировъчна програма е важно да си поставиш реалистични цели. Ако целите ти са твърде трудни или нереалистични, вероятно ще се разочароваш и ще се откажеш. Започни с поставянето на малки цели, които можеш лесно да постигнеш, а след това постепенно увеличавай трудността, докато станеш по-силен. Поддържането на бележник, в който да записваш напредъка си, като например максимално вдигнато тегло или прекосено разстояние, ще ти даде реалистичен поглед за възможностите ти.

Не забравяй, че всеки е различен и някои хора може да се нуждаят от повече време, за да постигнат целите си, отколкото други. Слушай тялото си и прави почивки, когато е необходимо. Не прави грешката да вярваш на всичко, което виждаш в интернет – много тела или тренировки, които са публикувани, са фотошопирани или просто инсценирани за този случай.

НАУЧИ СЕ ДА СЛУШАШ ТЯЛОТО СИ

Едно от най-важните неща, които можеш да правиш по време на тренировка, е да се научиш да слушаш тялото си. Това означава да обърнеш внимание на това как се чувстваш и да не се насилваш твърде много. Ако чувстваш умора или болка, направи почивка, за да не се нараниш. Най-честите наранявания са изкълчвания, разтягания и разкъсвания, като всички те могат лесно да бъдат избегнати, като се разбере какво има да ни каже тялото. Тъпата болка е лоша и това вече трябва да е предупредителен знак за спиране, но остра болка обикновено означава, че щетите вече са нанесени.

Не забравяй, че тялото на всеки човек е различно и това, което работи за един човек, може да не работи за друг. Бъди търпелив и експериментирай, докато намериш правилната рутина, която работи най-добре за теб.

КРАТКИ ТРЕНИРОВКИ

Друга често срещана грешка, която хората правят, е да тренират кратко време. Въпреки, че е важно да правиш почивки, когато е необходимо, също трябва да си сигурен, че тренировките са достатъчно дълги, за да бъдат ефективни.

Американският колеж по спортна медицина препоръчва поне 30 минути упражнения, 5 дни в седмицата. Това може да бъде разделено на по-кратки тренировки, ако е необходимо, но трябва да си сигурен, че тренираш общо поне 30 минути всеки път.

Това не означава, че трябва да прекараш 30 минути на бягащата пътека – има много други упражнения, които можеш да направиш за това време. Опитай се да редуваш кардио и силова тренировка или добави няколко минути разтягане в края.

В тази публикация ти представихме шест начина, по които хората обикновено смятат, че постъпват правилно, но всъщност правят тренировките си по-трудни от необходимото поради тези често срещани грешки. Тази статия ще ти помогне да влезеш в правилния път с по-лесно изживяване при тренировка!

BradanBG.com

Продължи с четенето

Интересно

На 14 юли стартира „Диви и щастливи“ – първото по рода си романтично онлайн риалити предаване

Published

on

“Диви и Красиви” е първо по рода си романтично онлайн риалити предаване в България, в което 14 напълно непознати мъже и жени ще преминат през буря от емоции и куп вълнуващи предизвикателства, за да открият цената на истинската любов.

За разлика от стандартните предавания в българския ефир, зрителите на “Диви и Красиви” могат да очакват изключителна динамика, професионална кинематография, интригуващо съдържание. Първото излъчване ще бъде на 14ти юли 2024 от 18ч, като седмично ще се излъчват по два епизода.
“Диви и Красиви” е изцяло авторска концепция, създадена от Михаил Недков и Неделчо Богданов.

Вижте трейлъра и се абонирайте за Ютуб канала на “Диви и Красиви”, за да не пропускате нито един епизод.

 

 

Продължи с четенето

Интересно

Ватикана ще изгражда соларен парк за своите енергийни нужди

Published

on

Папа Франциск разпореди изграждането на фотоволтаична централна, която да покрива енергийните нужди на Ватикана, предаде Ройтерс. Ватиканът е най-малката държава в света с площ от едва 0,44 кв. км.

87-годишният понтифик нареди чрез личен папски указ централата да бъде изградена извън стените на Ватикана, в северозападните покрайнини на Рим.

Районът принадлежи на Ватикана и в него вече се помещава радиопредавателен център на Радио Ватикана, който също ще се захранва от новия соларен парк. В папския указ не се уточнява колко голяма ще бъде този парк и кога ще бъде готов.

„Трябва да преминем към устойчив модел на развитие, който намалява парниковите емисии в атмосферата, като се стреми към климатична неутралност“, казва Франциск в указа.

Франциск отправи предупреждение за опасностите и предизвикателствата, свързани с изменението на климата, както и за необходимостта от намаляване на използването на изкопаеми горива в своята забележителна енциклика „Laudato Si“ от 2015 г. В нея той предупреди, че планетата „започва все повече да прилича на огромна купчина боклук“.

Папата възложи задачата за изграждането на соларния парк на кардинала, който изпълнява функциите на управител на Ватикана, и на ръководителя на Администрацията за управление на имуществото на Светия престол. Това е службата, която управлява имуществото на Ватикана и обикновено се описва като нейната централна банка.

БТА

Продължи с четенето

Интересно

Ето за какво да внимавате при почивката на плажа

Published

on

Търговците да бъдат коректни, а почиващите да четат внимателно условията за ползването на туристическите услуги. За това призова Габриела Руменова от онлайн платформата „Ние, потребителите“ пред радио „Фокус“.

„В началото на новия летен сезон станах свидетел на ситуация, в която туристи се възмущаваха, че са им таксували шалтета и масичка към наетите от тях два шезлонга и чадър, като твърдяха, че не е имало предварителна информация за това. Нашата проверка на информационната табела за платената зона показа, че цени за наем на масичка и шалтета все пак има, но те са със значително по-дребен шрифт и в далеч по-невзрачен цвят в сравнение с тези за основните атрибути – шезлонг и чадър. Това е некоректно от страна на търговеца и може да въведе в заблуждение потребителя, както и се е случило с тези хора“, разказа Руменова. Тя добави, че това е нелоялна търговска практика и за нея трябва да сезират контролния орган – Комисия за защита на потребителите, както и Министерството на туризма.

Във връзка със случая експертът припомни, че ценоразписите за предоставяните на плажа и където и да било другаде услуги, менютата в заведенията и т.н., трябва задължително да са и на български език и в български лева. Те трябва да са ясно и четливо изписани и да не въвеждат в заблуждение чрез игра с шрифтове, цветове и пр. Освен това, ако търговецът не е посочил цена за дадена услуга, то потребителят не следва да дължи нищо.

Габриела Руменова препоръча още преди да резервираме място за настаняване, след като вече сме прегледали няколко оферти, да се върнем и да прочетем отново в детайли тази, на която сме се спрели, преди да я капарираме. Така ще се уверим, че не сме се заблудили за нещо. Добре е също така преди това да се свържем с обекта и да се поинтересуваме на рецепция за важните за нас неща, тъй като от наша гледна точка те може да се решаващи да се спрем на именно тази оферта, а за хотелиера да са второстепенни или съвсем незначителни.

Тя даде пример с чадъри към all inclusive-a на хотел, които се оказват на последна линия. А също и с история на майка с малки деца с резервация на стая, за която се е знаело, че няма изглед към морето, но не е било известно, че прозорците гледат към гробищата. Руменова обърна внимание и на това да се внимава с амбулантните търговци на храна и плажни принадлежности, както и задължително да се изисква касов бон.

expert.bg

Продължи с четенето

ПОПУЛЯРНО

You cannot copy content of this page