Connect with us

България

22-И СЕПТЕМВРИ – ДЕН НА БЪЛГАРСКАТА НЕЗАВИСИМОСТ

Публикувано преди

на

На 22-и септември България чества едно от най-значимите събития от новата си история. На тази дата през 1908 г. българската държава, една от най-старите в Европа, обявява своята независимост. Това става 30 години след Руско-турска война от 1877-78 г., която приключва с подписания на 3 март 1878 г. Санстефански мирен договор. Така България отново се появява на картата на Европа след петвековно османско владичество.

Събитието

На 22-и септември 1908 г. във гр. Велико Търново, с манифест, българският княз Фердинанд обявява независимостта на България. С този акт на практика се отхвърлят последните васални връзки с Османската империя. Княжество България става независима държава начело с коронования цар Фердинанд. Високата порта (Турция), а след това и Великите сили признават официално българската независимост. Денят е обявен за официален празник с решение на Българското народно събрание от 10 септември 1998 г.

Условията да обявяването на Независимостта на младата българска държава в началото на ХХ век били много благоприятни: през лятото на 1908 г. младотурска революция в Османската империя завършва с успех за реформистите. Австро-Унгария – една от Великите сили наложили Берлинският договор, се готвела да анексира двете от провинциите на империята – Босна и Херцеговина – т. е. да го наруши. Затова и българският княз Фердинанд се обърнал директно към император Франц-Йосиф (срещат се във Виена) да съгласуват действията си.

Същевременно българските власти завземат източните железници в Южна България и това води до икономически противоречия между България и Австро-Унгария. Българското правителство решава да обяви Независимостта на България да стане на 22 септември 1908 г. в черквата “Св. 40 мъченици” в старата българска столица Велико Търново – символичен акт на продължение на Второто българско царство. Австро-Унгария обявява анексията на Босна и Херцеговина на 20 септември. Два дни по-късно в търновската църква “Св. 40 мъченици” княз Фердинанд прочита манифеста за обявяването на независимостта и се отслужва молебен за благоденствието на българската държава. След това министър-председателят Александър Малинов прочита отново манифеста на историческия хълм Царевец пред събралото се хилядно множество. Провъзгласяването на независимостта не само е голям успех за българската дипломация, но и след него васалното княжество започва да се нарича царство България, а българският владетел вече се титулувал – цар.

Международно признаване

Трудната ситуация, която настъпва след нарушаването на Берлинския договор, e успешно разрешена. Първо била спечелена Британската империя, която поставя условието – да започнат преговори между българското правителство и Високата порта (Турция). Преговорите започват веднага и българската делегация е водена от Андрей Ляпчев. По време на тях, Високата порта иска България да плаща голям данък. В качеството си на министър-председател Малинов заявява, че независимост не се откупува, дори се стига до частична мобилизация на българската армия.

Руската империя не желае военен конфликт на Балканите и се заема да посредничи в преговорите. Тя се съгласява да опрости дълга на Османската империя, останал още от Руско-турската война от 1877-78 г., в замяна на което Високата порта се отказва да иска обезщетение от България и признава независимостта й. Oфициално това става на 6 април 1909 г., след което в продължение на 10 дни европейските сили признават България за царство и за независима държава.

Продължи с четенето

България

Забраняват телефоните в училище

Published

on

Снимка: БНР

Дебатът за промените, които се обсъждат в образованието, е положителен. Има относителен консенсус за някои предложения и сред тях е това, свързано със забраната за използване на мобилни телефони в училище. И в момента има такава забрана за използването на мобилни телефони, но тя забранява използването им в учебните часове. Ще предложим да има изключения – за строго образователни цели, при медицински нужди или при извънредни обстоятелства, каза министърът на образованието и науката по „Нова телевизия“.

На въпрос кога се очаква да влезе в сила мярката за забрана на мобилните телефони в училище, министър Вълчев, обясни, че „ще бъде предложена за обществено обсъждане през следващия месец и вероятно през юни законопроектът ще бъде в Народното събрание“.

БТА припомня, че от Министерството на образованието и науката подготвят промени в Закона за предучилищното и училищното образование (ЗПУО).

„Направили сме дълъг списък с мерки за насърчаване на ученето по математика, като матурата по математика е на последно място – и като време“, каза образователният министър. Той обясни, че преди това трябва да се променят учебните програми, да се увеличат часовете по математика, да се разшири приемът – както в прогимназиален етап, но не само в математическите гимназии, а и в останалите училища. Трябва да имаме повече учители по математика, да стимулираме повече ученици да полагат матура по предмета и да кандидатстват във висше икономическо и техническо образование, най-вече с математика, отбеляза министър Красимир Вълчев.

По думите му базовите умения по математика ще бъдат важни в ерата на изкуствения интелект и те ще бъдат необходими за бъдещите професии. Една от най-бързо развиващите се професии е за обработването на данни. Има и много професии, които ще се появят в бъдеще и ще са свързани с по-задълбочени познания по математика.

Имаме огромен проблем с математиката и природните науки, разговорът по учебните предмети е различен и сме публикували концепция за промяна в учебните програми. Това беше първото нещо, което направихме, още в третата седмица след встъпването ми в длъжност, припомни образователният министър. „Сега започваме разговор по отделните учебни дисциплини. Ще направим и бърза промяна в учебните планове в гимназиален етап, защото там имаме възможност да увеличим часовете по математика и по природни науки, по български език и литература, малко по история и малко по география“, каза за пореден път образователният министър.

Министър Красимир Вълчев отговори и на въпроси, свързани с предложението за изучаването на предмета „Добродетели и религии“. Той отново отбеляза, че и сега се изучава „Религия“, но като факултативно избираем предмет. „Няма да се пишат оценки, но ще има възможност за избор на програми и вероятно много повече от учениците ще изберат програма, която ще е много повече за добродетели, етика, ценностно формиране, отколкото религия“, обясни министърът. Той добави, че такъв е моделът в много европейски страни. „Това вероятно няма да може да се случи от новата учебна година, защото предстои приемането на закона, след това – на учебните програми и учебниците“, каза министър Вълчев.

Продължи с четенето

България

Първият български изтребител F-16 Block 70 кацна на авиобаза Граф Игнатиево

Published

on

Снимка: БТА

Първият български многоцелеви изтребител F-16 Block 70 на българските Военновъздушни сили (ВВС) кацна на авиобаза Граф Игнатиево, предаде БТА.

На място са премиерът Росен Желязков, министърът на отбраната Атанас Запрянов и други официални лица.

Още в края на януари министърът на отбраната Атанас Запрянов каза, че в началото на април в България ще пристигнат първите самолети, а преди дни каза, че това трябва да се случи на 2 април. Самото пристигането на самолета не го прави веднага български. Има процедура, която изисква време. Необходимо е да се изпълни документалното му предаване. Официалната церемония е планирана за 12 април, обясни военният министър.

Продължи с четенето

България

Депутатите ще обсъждат вота на недоверие към правителството

Published

on

В сряда в Народното събрание започват дебатите по внесения вот на недоверие към кабинета „Желязков“, предаде БГНЕС.

На 26 март три партии – „Възраждане“, „Величие“ и МЕЧ, внесоха в деловодството на парламента вот на недоверие към кабинета „Желязков“. Подписите към него са 54 при необходими минимум 48.

Вотът е за „провал в областта на външната политика“ и беше иницииран от „Възраждане“.

Съдбата на вота е почти предопределена, след като той получи подкрепата на трите партии, която, обаче, е крайно недостатъчна за това правителството на бъде свалено.

Според лидера на ГЕРБ вота на недоверие е опит да бъде спряна България по пътя за еврозоната. От ПП-ДБ обявиха, че няма как да го подкрепят поради идеологически различия като проевропейска партия, но намекнаха, че подготвят свой, ако след излизането на доклада за еврозоната не са приети всички закони по второ плащане на ПВУ. Пеевски както винаги бе уверен, че правителството не може да падне, а самият Костадин Костадинов призна, че вотът е обречен чисто математически.

Според лидера на ГЕРБ исканията за вот на недоверие към кабинета имат една цел – да се спре България по пътя към заветната цел – еврозоната.

„А и как биха управлявали, ако приемем, че това е опозицията и правителството падне? Управление на „Величие“, „Възраждане“, МЕЧ, които имат и се борят за един и същи електорат, и те затова го правят. Тези, които гласуват за ГЕРБ са работещи хора. Това е средната класа. Те затова на нас протестите ни изглеждат странни, че в работно време може да излезеш да правиш протест в 9:00 ч. когато работещите хора работят. Изключително сме твърди по пътя за еврозоната“, заяви Борисов. „Толкова трудно се направи тоя кабинет, толкова трудно работим, защото едновременно с това да върви правителството, ние сме много различни партии, по 90% от програмите ни не съвпадат. Но това е единственото, което възможно може към днешна дата да работи. Затова винаги съм благодарил и на АПС, и на други партии, които ни подкрепят, за да може това да съществува, наречено правителство“, каза още Борисов.

От ДБ заявиха, че няма да подкрепят вота на недоверие. „Не, няма да подкрепим такъв вот на недоверие за външната политика, защото е ясно „Възраждане“ къде стоят в международен аспект. Ние сме заявили нашата политическа позиция, че трябва да работим с всички възможни сили за това България да стане член на еврозоната. Това е последното усилие за пълноправното ни членство в ЕС, така че  – да, добре е да има редовна власт, за да може този външнополитически приоритет да бъде реализиран. Имаме такава нагласа, да не дестабилизираме страната“, каза Атанас Атанасов от ДБ.

Коалиционните им партньори от ПП бяха на същата позиция около вота на недоверие, иницииран от „Възраждане“, но намекнаха, че могат да внесат свой.  „След излизането на доклада за еврозоната, ако не са приети всичките закони по второ плащане на ПВУ, ние ще инициираме вот на недоверие. С мотив, че България ще загуби 10 млрд. заради бездействието на това правителство, коментира Асен Василев.

„ПП-ДБ са петото колело на каруцата на ГЕРБ, БСП, ДПС и ИТН. Това са едно голямо евроатлантическо мнозинство, което когато стане въпрос за разграбване и отчуждаване на българската държава няма никакъв проблем да гласува заедно. Ние не сме и очаквали от ПП-ДБ да подкрепят вота, даже не сме ги и търсили, за да ни се подпишат, щото в крайна сметка вотът се внася от опозицията. А ППДБ не са опозиция“, не им остана длъжен председателят на „Възраждане“ Костадин Костадинов.

„Няма да има скоро избори както виждате, не може да падне това правителство. С всичко смислено, което се направи с този бюджет аз ще го подкрепям. Ако осъществим нещата в този бюджет, те ще имат моята подкрепа“, коментира лидерът на ДПС-Ново начало Делян Пеевски.

И самите вносители от „Възраждане“ признаваха, че не очакват вотът им да мине, тъй като чисто математически не са събрали достатъчно подкрепа.

Продължи с четенето

ПОПУЛЯРНО

You cannot copy content of this page