Connect with us

Свят

2022-ра: Най-сухата в историята на света?

Публикувано преди

на

Европа и части от Китай преживяха екстремните температури това лято, сухите условия в Африка излагат милиони хора на риск от гладна смърт, а американският Запад продължава да наблюдава постоянна липса на валежи, пише специализираният сайт ESGnews.bg.

Учените казват, че по-топлите и по-сухи сезони вероятно ще се превърнат в норма, но последните няколко месеца ли са били най-сухите в историята?

Колко суха е земята?

Една мярка за суша, използвана от учените, се основава на нивото на влага в почвата, измерено чрез сателитни изображения. BBC e сравнила сухите условия през последните три месеца със средните условия от началото на този век, за да изгради картина на това колко екстремни са били последните метеорологични модели.

Тези данни се основават както на почвените условия, така и на температурните данни, за да се създаде това, което е известно като карта на аномалиите на почвената влага.

Можем да видим, че по-голямата част от Европа е преживяла много по-сухо време това лято от средното за периода 2001 до 2016 г.

На други места в западната част на Китай е много сухо, като много райони изпитват екстремна суша. Части от Субсахарска Африка и САЩ също изпитват критично сухи условия. В Европа сушата това лято може би е най-лошата, преживявана на континента от 500 години, според екологичната програма на ЕС Коперник. В пика на сухия период в края на август почти половин Европа страдаше от „дефицит на влага в почвата“.

Учените казват, че изменението на климата означава, че Европа ще продължи да се сблъсква с по-чести и продължителни суши, а сухите условия тази година са засегнали селското стопанство, транспорта и производството на енергия.

Рейн, основна река и товарен маршрут, спадна до критично ниски нива това лято, причинявайки смущения в корабоплаването и енергетиката.

Периодът между юни и август беше най-горещият в историята, а доклад на ЕС през август прогнозира поне още три месеца на „по-топли и по-сухи“ дни.

Европа е преживявала суши в миналото, но през последните години се наблюдават все по-горещи лета с много високи температурни рекорди.

Имаме последователни суши през последните пет години и тази година е най-лошата суша в цяла Европа от стотици години“, казва д-р Фред Хатерман от Потсдамския институт за изследване на въздействието върху климата.

„Не става въпрос просто за по-малко дъжд, станало е много по-топло, така че общата влажност на почвата е намаляла.“

Суши и наводнения в Китай

Това лято Китай преживя продължителен период на високи температури, който продължи повече от два месеца – най-дългият от началото на записите през 60-те години, според Китайската метеорологична администрация.

Екстремните горещини и сериозната липса на валежи пресушиха най-голямата река в Китай, Яндзъ. През август е имало 60% по-малко валежи в дренажната зона на реката от нормалното, според официални китайски данни.

Въпреки че големи райони в Южен Китай се борят със сушата, проливните дъждове в северните райони доведоха до наводнения. Река Ляо в северен Китай регистрира второто си най-високо ниво на водата от 1961 г.

И в национален мащаб валежите постоянно се увеличават от 2012 г. насам, се казва в годишното проучване на изменението на климата в Китай.

През юли китайското правителство издаде осем предупреждения за суша и повече от 13 000 предупреждения за силни дъждове. През 2019 г. имаше повече от 28 предупреждения за суша и 10 000 предупреждения за силен дъжд за същия период.

Екстремните влажни и сухите условия е характеристика на изменението на климата по целия свят.

Екстремно време: Как е свързано с изменението на климата

Когато зоните със засушаване се разрастват – като в Сибир и западната част на САЩ – тази вода пада другаде, на по-малка площ, влошавайки наводненията“, казва Питър Глейк, специалист по водите от Националната академия на науките на САЩ.

Предупреждения за глад в Африка

Условията на засушаване в Източна Етиопия, Северна Кения и Сомалия накараха ООН да предупреди, че около 22 милиона души може да са изложени на риск от гладна смърт.

Сега сме в третата година на много ниски валежи, съчетани с високи температури в тази част на континента“, според Oxfam.

В Сомалия валежите през сезона от март до май са били най-ниските за последните шест десетилетия. И големи части от Демократична република Конго и Уганда също са имали много сухи условия в сравнение със средните.

Но измерванията на влажността на почвата показват как в някои страни, като Южен Судан, Мавритания и Сенегал, е имало сериозни наводнения.

Много части от Южна Африка също са имали много по-високи от нормалните нива на валежи.

Доклад на Световната банка от 2021 г. отбелязва, че като цяло „спрямо 1970 – 1979 г. броят на сушите и наводненията е бил почти три пъти и съответно десетократно повече до 2010 – 2019 г.“.

Суша в САЩ

Условията на засушаване в западната част на САЩ се превърнаха в норма, като регионът преживя години на по-сухо и горещо време.

В доклад, публикуван през февруари, учените казаха, че през последните две десетилетия са наблюдавани най-екстремните условия на суша от 1200 години в Западна Америка.

А това лято горещото и сухо време доведе до горски пожари в няколко щата и спадане на нивата на съхранение на вода.

Езерото Пауъл, вторият по големина резервоар в САЩ, който обхваща Аризона и Юта, е на най-ниското си ниво, откакто е напълнено през 60-те години, според НАСА.

Климатичните модели прогнозират, че регионът ще продължи да има много по-малко валежи от средното през следващите десетилетия.

economic.bg

Продължи с четенето

Политика

Сърбия предлага да плати за придобиване на дял в унгарската атомна електроцентрала „Пакш“

Published

on

Снимка: БТА

Сърбия предложи да плати на Унгария за придобиване на до 10% от собствеността в унгарската атомна електроцентрала „Пакш“, тъй като се стреми да разнообрази енергийните си доставки, каза днес в Будапеща президентът Александър Вучич, цитиран от Ройтерс, предаде БТА.

„Говорих с премиера Орбан и ние сме готови да платим пълната цена за 5% или 10% от собствеността в атомната електроцентрала „Пакш“, каза Вучич пред сръбски репортери в Будапеща, където е на посещение по повод националния съвет за стратегическо сътрудничество на Сърбия и Унгария.

Вучич поясни, че унгарската страна не е отговорила веднага на предложението му.

Сръбският президент не уточни дали Сърбия иска дял в съществуващата унгарска атомна електроцентрала „Пакш“, която разполага с четири реактора, или в „Пакш 2“, която се строи от руската фирма „Росатом“.

Сърбия няма собствени атомни електроцентрали и има забрана за изграждането на такива, въведена през 1989 г. (по времето на бивша Югославия-бел.ред.) след аварията в Чернобил, напомня агенцията.

Балканската страна, която генерира 70% от нуждите си от електроенергия чрез въглищни електроцентрали и зависи от доставки на газ от Русия, иска да диверсифицира енергийните си източници. Миналата година Белград завърши интерконектора към тръбопровод в България, позволяващ на Сърбия достъп до газ от Азербайджан и от терминал за втечнен природен газ в гръцкото пристанище Александруполис.

По време на срещата между Вучич и Орбан в Будапеща беше дискутирана и възможността за пускане на директна високоскоростна влакова линия от Белград до Будапеща, което по думите на Вучич, цитиран от агенция ТАНЮГ, трябва се случи най-късно до март 2026 г.

Продължи с четенето

България

Бойко Борисов: Поздравления за Тръмп, готов съм да работим заедно отново

Published

on

Снимка: Официална страница на Бойко Борисов във Фейсбук

Поздравления за Доналд Тръмп, написа в профила си във фейсбук лидерът на ПП ГЕРБ Бойко Борисов, той публикува и негова снимка с Тръмп. Готов съм да работим заедно, отново, подчерта още Борисов.

Ето какво написа Бойко Борисов в официалната си страница във Фейсбук:

Припомняме, че кандидатът на Републиканската партия Доналд Тръмп се завръща в Белия дом като 47-и президент на САЩ, след като победи съперничката си от Демократическата партия Камала Харис. С това Републиканската партия си осигурява пълен контрол над Камарата на представителите и Сената, предоставяйки на Тръмп възможността за поне две години безпрепятствено управление.

Тръмп печели необходимите 270 електорални гласа на изборите, проведени на 5 ноември, докато Харис събира 213 гласа. За републиканеца това ще бъде втори мандат в Белия дом, след като вече заемаше поста президент в периода 2017-2021 г.

Ключовите щати, които осигуряват победата на Тръмп, включват Флорида, Пенсилвания, Уисконсин, Тексас, Джорджия, Охайо, Индиана, Уайоминг, Монтана, Юта, Луизиана, Кентъки, Небраска, Западна Вирджиния, Мисури, Оклахома, Тенеси, Алабама, Арканзас, Канзас, Северна и Южна Дакота, Айдахо, както и Северна и Южна Каролина. За първи път Тръмп печели и народния вот, което допълнително укрепва неговия мандат.

Продължи с четенето

Политика

Тръмп в първите си думи след победата: Това е началото на златната ера на Америка

Published

on

Снимка: БГНЕС

„Благодаря от сърце на всички ви! Имаме хиляди приятели с нас – това е най-великото политическо движение на всички времена. Ще помогнем на страната ни да оздравее, ще поправим нещата по границите. Направихме история тази вечер!“

С тези думи 47-ият президент на САЩ Доналд Тръмп започна първата си реч след президентските избори в Щатите.

„И за това има конкретни причини – преодоляхме пречките – никой не вярваше, че за по-малко от година ще постигнем такива невероятни политически успехи! Това е политическа победа, каквато досега не е виждана в страната ни.“

Тръмп отново благодари на американците и на Бог.

„Благодаря на американците за тази победа, за това, че ме избраха за 47-ия американски президент. Бог пощади живота ми по някаква причина. И тази причина беше да спася страната ни и да възстановя величието на Америка. Ще се боря за Вас всеки Божи ден, с всяка своя клетка. Искам да направим по-добра Америка, това е началото на златната ера на Америка“, каза още Тръмп.

Тръмп допълни, че е спечелил и народния вот, предаде БГНЕС.

„Благодаря Ви, прекрасно е да усещам толкова много любов. Невероятни са и хората до мен, заедно с мен те участваха в това приключение“, заяви президентът.

Тръмп отпразнува и спечелването на контрола над Сената от републиканците.

„Америка ни даде безпрецедентен и мощен мандат. Ние си върнахме контрола над Сената – уау, това е добре“, каза той на своите поддръжници.

„И сенатските надпревари в Монтана, Невада, Тексас, Охайо, Мичиган, Уисконсин, великата Общност Пенсилвания бяха спечелени от движението MAGA“, каза Тръмп.

„Броят на победите в Сената беше абсолютно невероятен“, добави той.

Кандидатът за вицепрезидент на Републиканската партия Джей Ди Ванс благодари на Доналд Тръмп, че му е позволил да се присъедини към кампанията му.

„Мисля, че току-що станахме свидетели на най-голямото политическо завръщане в историята на Съединените американски щати“, каза Ванс.

Той обеща, че сега двамата с Тръмп ще „поведат най-голямото икономическо завръщане в историята на Америка“.

Продължи с четенето

ПОПУЛЯРНО

You cannot copy content of this page