Connect with us

България

1,5 млрд. лв. са надписани за пътни ремонти

Публикувано преди

на

1,5 млрд. лв. надписани за пътни ремонти в периода 2019-2021 г., написа в профила си във Фейсбук бившият зам.-финансов министър Андрей Цеков.

За да асфалтираш път, ти трябват най-общо 3 неща – асфалт, асфалтополагач и валяк. Разходът на асфалт е ориентировъчно 20 кг за 1 кв. м. Цената на асфалта е около 1 лв. за кг. За ден с по една от въпросните машини могат да се изпълнят около 5000 кв. м. Асфалтополагачът и валякът се наемат заедно с персонала им и се заплащат на дневна машиносмяна – 700 лв. за асфалтополагач и 300 лв. за валяк. Следователно цялостното асфалтиране на 5000 кв. м ще ни излезе: 100 000 кг асфалт х 1 лв. + 700 лв. за асфалтополагач + 300 лв. за валяк = 101 000 лв. Единичната цена за кв. м положен асфалт е 101 000: 5000 = 22 лв.

Сега нека допуснем, че същите 5000 кв. м път не се нуждаят от цялостно преасфалтиране, а само от изкърпване на дупки с обща площ от 25 кв. м. За този частичен ремонт са ни нужни 500 кг асфалт на стойност 500 лв. и асфалтополагач и валяк. Не можем да ги наемем обаче само за 20-30 минути, а за за цял ден (най-малкото защото транспортирането й до обекта и обратно е бавно и скъпо). Така за нашите 25 кв. м кръпки ще платим общата сметка от 500 лв. за асфалт + 700 лв. за асфалтополагач + 300 лв. за валяк = 1500 лв. Единичната цена за кв. м положен асфалт ще е 1500:25 = 60 лв.

Горното е прост пример за ефекта на икономиите от мащаба. Единичната цена за частичен ремонт винаги е по-висока от тази за цялостен ремонт. В случая – около 2,7 пъти по висока. Ако знаем, че трябва да преасфалтираме целия път, по коя единична цена ще договорим – 22 лв. или 60 лв.? Каква обща сметка ще платим – реалната стойност за цялостния ремонт от 101 000 лв. или 300 000 лв. (стойността изчислена по цени за частичен ремонт)? За всеки е ясно.

При управлението на Борисов в периода 2019 – 2021 г. Агенция “Пътна инфраструктура” сключва договори за частични (текущи) ремонти на пътища. Те са по единични цени за частичен ремонт. По тези договори обаче се изпълнява цялостно преасфалтиране на пътища на обща стойност 2,4 млрд. лв. По експертна оценка (както на нашето правителство, така и на служебния кабинет) единичните цени за текущ (частичен) ремонт надвишават стойностите за 1 кв. м цялостен ремонт с около 2,6 пъти.

Само за 2 години при ремонти на пътища е разхитен публичен ресурс от 1,5 млрд. лв. Пари на българския данъкоплатец, отклонени от бюджета към сакове и шкафчета.

1,5 млрд. лв. са равностойни на:

– една нова 100 км. магистрала;

– над 500 км. първокласен път;

– 20 нови модерни болници;

– 150 нови училища;

– целият бюджет за българския спорт за 15 години;

– целият бюджет за културата за 20 години;

– средната работна заплата на 1 млн. българи;

– пенсиите на 2 млн. пенсионери.

Пътищата винаги са били любима дъвка за политиците у нас. Хвалят се с тях, откривайки отсечка от „цели“ 5-6 км или пък нападат опонентите си, когато са в опозиция. Преди немного време лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов обвини последния редовен кабинет, че „една лъжица асфалт не били сложили по пътищата“. За 7 месеца това правителство след много скандали успя да остави след 30 септември държавните шосета без поддръжка. Служебният регионален министър Иван Шишков инициира някакви процедури, но пътните фирми се заканиха да ги бойкотират, защото са недоволни от нередовните плащания от страна на държавата за свършената работа. Не е ясно дали накрая работата няма до опре до схемата на директното възлагане на зимното поддържане, която винаги крие много рискове от корупция.

segabg.com

*Колажът е на varnalive.bg

Продължи с четенето

България

Забраняват телефоните в училище

Published

on

Снимка: БНР

Дебатът за промените, които се обсъждат в образованието, е положителен. Има относителен консенсус за някои предложения и сред тях е това, свързано със забраната за използване на мобилни телефони в училище. И в момента има такава забрана за използването на мобилни телефони, но тя забранява използването им в учебните часове. Ще предложим да има изключения – за строго образователни цели, при медицински нужди или при извънредни обстоятелства, каза министърът на образованието и науката по „Нова телевизия“.

На въпрос кога се очаква да влезе в сила мярката за забрана на мобилните телефони в училище, министър Вълчев, обясни, че „ще бъде предложена за обществено обсъждане през следващия месец и вероятно през юни законопроектът ще бъде в Народното събрание“.

БТА припомня, че от Министерството на образованието и науката подготвят промени в Закона за предучилищното и училищното образование (ЗПУО).

„Направили сме дълъг списък с мерки за насърчаване на ученето по математика, като матурата по математика е на последно място – и като време“, каза образователният министър. Той обясни, че преди това трябва да се променят учебните програми, да се увеличат часовете по математика, да се разшири приемът – както в прогимназиален етап, но не само в математическите гимназии, а и в останалите училища. Трябва да имаме повече учители по математика, да стимулираме повече ученици да полагат матура по предмета и да кандидатстват във висше икономическо и техническо образование, най-вече с математика, отбеляза министър Красимир Вълчев.

По думите му базовите умения по математика ще бъдат важни в ерата на изкуствения интелект и те ще бъдат необходими за бъдещите професии. Една от най-бързо развиващите се професии е за обработването на данни. Има и много професии, които ще се появят в бъдеще и ще са свързани с по-задълбочени познания по математика.

Имаме огромен проблем с математиката и природните науки, разговорът по учебните предмети е различен и сме публикували концепция за промяна в учебните програми. Това беше първото нещо, което направихме, още в третата седмица след встъпването ми в длъжност, припомни образователният министър. „Сега започваме разговор по отделните учебни дисциплини. Ще направим и бърза промяна в учебните планове в гимназиален етап, защото там имаме възможност да увеличим часовете по математика и по природни науки, по български език и литература, малко по история и малко по география“, каза за пореден път образователният министър.

Министър Красимир Вълчев отговори и на въпроси, свързани с предложението за изучаването на предмета „Добродетели и религии“. Той отново отбеляза, че и сега се изучава „Религия“, но като факултативно избираем предмет. „Няма да се пишат оценки, но ще има възможност за избор на програми и вероятно много повече от учениците ще изберат програма, която ще е много повече за добродетели, етика, ценностно формиране, отколкото религия“, обясни министърът. Той добави, че такъв е моделът в много европейски страни. „Това вероятно няма да може да се случи от новата учебна година, защото предстои приемането на закона, след това – на учебните програми и учебниците“, каза министър Вълчев.

Продължи с четенето

България

Първият български изтребител F-16 Block 70 кацна на авиобаза Граф Игнатиево

Published

on

Снимка: БТА

Първият български многоцелеви изтребител F-16 Block 70 на българските Военновъздушни сили (ВВС) кацна на авиобаза Граф Игнатиево, предаде БТА.

На място са премиерът Росен Желязков, министърът на отбраната Атанас Запрянов и други официални лица.

Още в края на януари министърът на отбраната Атанас Запрянов каза, че в началото на април в България ще пристигнат първите самолети, а преди дни каза, че това трябва да се случи на 2 април. Самото пристигането на самолета не го прави веднага български. Има процедура, която изисква време. Необходимо е да се изпълни документалното му предаване. Официалната церемония е планирана за 12 април, обясни военният министър.

Продължи с четенето

България

Депутатите ще обсъждат вота на недоверие към правителството

Published

on

В сряда в Народното събрание започват дебатите по внесения вот на недоверие към кабинета „Желязков“, предаде БГНЕС.

На 26 март три партии – „Възраждане“, „Величие“ и МЕЧ, внесоха в деловодството на парламента вот на недоверие към кабинета „Желязков“. Подписите към него са 54 при необходими минимум 48.

Вотът е за „провал в областта на външната политика“ и беше иницииран от „Възраждане“.

Съдбата на вота е почти предопределена, след като той получи подкрепата на трите партии, която, обаче, е крайно недостатъчна за това правителството на бъде свалено.

Според лидера на ГЕРБ вота на недоверие е опит да бъде спряна България по пътя за еврозоната. От ПП-ДБ обявиха, че няма как да го подкрепят поради идеологически различия като проевропейска партия, но намекнаха, че подготвят свой, ако след излизането на доклада за еврозоната не са приети всички закони по второ плащане на ПВУ. Пеевски както винаги бе уверен, че правителството не може да падне, а самият Костадин Костадинов призна, че вотът е обречен чисто математически.

Според лидера на ГЕРБ исканията за вот на недоверие към кабинета имат една цел – да се спре България по пътя към заветната цел – еврозоната.

„А и как биха управлявали, ако приемем, че това е опозицията и правителството падне? Управление на „Величие“, „Възраждане“, МЕЧ, които имат и се борят за един и същи електорат, и те затова го правят. Тези, които гласуват за ГЕРБ са работещи хора. Това е средната класа. Те затова на нас протестите ни изглеждат странни, че в работно време може да излезеш да правиш протест в 9:00 ч. когато работещите хора работят. Изключително сме твърди по пътя за еврозоната“, заяви Борисов. „Толкова трудно се направи тоя кабинет, толкова трудно работим, защото едновременно с това да върви правителството, ние сме много различни партии, по 90% от програмите ни не съвпадат. Но това е единственото, което възможно може към днешна дата да работи. Затова винаги съм благодарил и на АПС, и на други партии, които ни подкрепят, за да може това да съществува, наречено правителство“, каза още Борисов.

От ДБ заявиха, че няма да подкрепят вота на недоверие. „Не, няма да подкрепим такъв вот на недоверие за външната политика, защото е ясно „Възраждане“ къде стоят в международен аспект. Ние сме заявили нашата политическа позиция, че трябва да работим с всички възможни сили за това България да стане член на еврозоната. Това е последното усилие за пълноправното ни членство в ЕС, така че  – да, добре е да има редовна власт, за да може този външнополитически приоритет да бъде реализиран. Имаме такава нагласа, да не дестабилизираме страната“, каза Атанас Атанасов от ДБ.

Коалиционните им партньори от ПП бяха на същата позиция около вота на недоверие, иницииран от „Възраждане“, но намекнаха, че могат да внесат свой.  „След излизането на доклада за еврозоната, ако не са приети всичките закони по второ плащане на ПВУ, ние ще инициираме вот на недоверие. С мотив, че България ще загуби 10 млрд. заради бездействието на това правителство, коментира Асен Василев.

„ПП-ДБ са петото колело на каруцата на ГЕРБ, БСП, ДПС и ИТН. Това са едно голямо евроатлантическо мнозинство, което когато стане въпрос за разграбване и отчуждаване на българската държава няма никакъв проблем да гласува заедно. Ние не сме и очаквали от ПП-ДБ да подкрепят вота, даже не сме ги и търсили, за да ни се подпишат, щото в крайна сметка вотът се внася от опозицията. А ППДБ не са опозиция“, не им остана длъжен председателят на „Възраждане“ Костадин Костадинов.

„Няма да има скоро избори както виждате, не може да падне това правителство. С всичко смислено, което се направи с този бюджет аз ще го подкрепям. Ако осъществим нещата в този бюджет, те ще имат моята подкрепа“, коментира лидерът на ДПС-Ново начало Делян Пеевски.

И самите вносители от „Възраждане“ признаваха, че не очакват вотът им да мине, тъй като чисто математически не са събрали достатъчно подкрепа.

Продължи с четенето

ПОПУЛЯРНО

You cannot copy content of this page