Connect with us

Варна

10 неща, които не трябва да правиш във Варна

Публикувано преди

на

Варна е столица, защото, както Хемингуей е казал, „Всичко, което не е на морето, е провинция!“ Също така, докато днешна Варна е била древен Одесос, повечето градове в България са били село с една плитка локва. Така че като си на гости в най-големия черноморски град, дръж се с уважение и никога не прави нищо от този списък:

1. Недей да приличаш на турист

По улиците на Варна виреят два животински вида: хора и туристи. Едните се хранят от другите, поради тази причина ги опъват за щяло и нещяло. Ситуацията е чист секс, без любов. След като им вземат парите, местните, естествено, одумват туристите подигравателно.

2. Недей да ходиш на плаж в града

Варналии се познават по липсата на тен. Малкото, които се излагат под лъчите на слънцето, по-скоро биха легнали със Сатаната, отколкото да се изпънат на Градския плаж. Има хубави места за плажуване и те са от „Журналист“ нататък – това го знае всяко дете.

3. Недей да твърдиш, че дънка има множествено число

Също така не наричай варненци варналии – това е някаква шопска глупост. Варненският език леко се различава от българския, основно по мекото си произношение и специфичния темпоритъм. Той обаче е по-богат език, защото има думи като „лешпер“ и „смарангясвам са“. Също така къде иначе можеш да чуеш разцъкването: „Кош праичи? – Жглеями фюм“.

4. Недей да нямаш кола

Както гласи варненската мъдрост – „Кат нямаш кола, къде се натискаш да правиш секс?“. Във Варна колата не е просто средство за придвижване от точка А до точка Б – тя е баща и майка на успеха в живота. Също така истинската кола блести, дими и бръмчи – всичко друго е бошлаф работа.

5. Недей да говориш против делфинариума

Делфинариумът се нарежда сред чудесата на света и никой не може да говори срещу него. Да си протестират някакви там колкото искат – делфинариумът е вечен. Плюс това, ако го затворят него, утре какво следва – да спрат Етнографския музей и Евксиноград ли?

6. Недей да казваш нещо хубаво за Шумен

Напук на твърденията и песните на Тодор Колев, Шумен е пристанище на Варна, не обратното. Не може град, който едва се нанася върху Морската градина, да има претенции за нещо повече.

7. Недей да казваш нещо хубаво за Бургас

Бургас, чуек, няма нищо общо с Варна, мой. Колкото и да се напъват батките, не могат да стигнат варналии. Не догодина, не даже и след век. Много нацепен хляб имат да изядат още.

8. Недей да казваш нещо хубаво за София

Град, в който не могат да оценят шега тип „такова-маковам“ и не правят разлика между „хюмне“ и „манаф“, хич недей ми говори. Ша им се не знае и столицата – пълно е с боклуци навсякъде.

9. Недей като цяло много да знаеш

На твърдението, че хората от Варна на всеки въпрос отговарят с въпрос, истинският варналия казва: „Кой ти я каза таз глупост?“. Във варненската библия има един смъртен грях – философстване, и една божа заповед: „Само недей много за знаеш“. С други думи: мълчи и ще живееш дълго и безболезнено.

10. Недей да даваш зор

Във Варна напрежението е несвойствено, а усещането е, че шефовете са далече. С други думи, тейк ит споко и ако имаш бърза работа – ходи се шибай. Това може да е огромен град, но нивото му на релакс е на семеен курорт.

 

goguide.bg

Продължи с четенето

Варна

Близо 3 милиона лева заем за „Градски транспорт“-Варна

Published

on

Общинският съвет във Варна одобри предоставянето на заем от 2,7 милиона лева на „Градски транспорт“.  От началото на годината общинското дружество не е получавало средства от държавния бюджет. За да се предотврати натрупването на просрочени задължения и свързаните с тях лихви, Община Варна ще предостави временна финансова помощ. Средства ще бъдат възстановени на местната хазна, когато „Градски транспорт“ получи държавните субсидии и компенсации, предвидени за 2025 година. Най-належащи са плащанията за заплати и осигурителни вноски на служителите.

Това е поредната стъпка за финансово подпомагане на „Градски транспорт“ от страна на общината. През март Общинският съвет проведе извънредно заседание, на което беше одобрено финансиране в размер на 3 млн. лева. И тогава причината беше нуждата от осигуряване на средства за трудови възнаграждения и предотвратяване на просрочия.

Съветниците дадоха съгласието си да се увеличи капиталът на ДКЦ IV Варна със средства от бюджета на Община Варна за 2025 г. в размер на 780 хил. лева. Решението се взима заради реализацията на проекта „Енергийно обновяване на сградата на ДКЦ IV – Варна“. Това е единственото лечебно заведение в града, одобрено по процедура „Подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на сгради в сферата на производството, търговията и услугите“ по Националния план за възстановяване и устойчивост.

В дневния ред фигурираше и предложение за сключване на договор за сътрудничество с Фондация „Четири лапи“ за кастриране на безстопанствени котки във Варна, но след дебати съветниците решиха точката да бъде отложена.

Продължи с четенето

Варна

Община Варна ще кастрира хиляда животни през годината

Published

on

Снимка: БНР

Над един милион и 300 хиляди лева са предвидени за издръжка на приюта за кучета в Каменар, в сравнение с миналата година увеличението е с около половин милион лева. Това съобщи на днешното заседание на Общинския съвет на Варна заместник-кметът Христо Рафаилов, предаде БНР. Увеличението на средствата са във връзка с предстоящата кастрация на животните:

„През последните три години от мандата на предходната администрация са били кастрирани между 60 и 100 животни на година. През миналата година ние сме кастрирали 360 животни, а за тази година сме предвидили 1 000 животни. Ако успеем да реализираме това, ще покрием цялата преброена популация на територията на община Варна. В момента сме в процедура на обществена поръчка за външна клиника, която е задължителна по закон, за да съществува приютът. Взехме приюта от предходната администрация без такъв сключен договор, в момента го правим.“

В дневния ред на днешното заседание фигурираше предложение за сключване на договор за сътрудничество с Фондация „Четири лапи“ за кастриране на безстопанствени котки във Варна, но след дебати съветниците решиха точката да бъде отложена.

Продължи с четенето

Варна

Общински съвет почете с едноминутно мълчание паметта на жертвите на арменския геноцид

Published

on

Снимка: БНР

С едноминутно мълчание в памет на жертвите на арменския геноцид започна заседанието на Общинския съвет във Варна.

От името на арменската общност в България в зала „Пленарна“ беше представена декларация, в която се припомня, че преди 110 г. е извършено зверско престъпление срещу арменците и са избити 1,5 млн. невинни хора.

„Изминаха 110 години от времето, когато срещу арменското мирно население в Османската империя беше извършено нечувано престъпление. 110 години, без да бъде поета вината за това. 110 години светът не забрави, но и ние, потомците на избитите арменци, помним стореното над нашите деди. Таим мъката от това и винаги ще помним и ще изискваме“, изтъкват от СНЦ „Асоциация Арменска общност – България“.

Те настояват Турция да признае геноцида над арменците. „Защото, ако извършените в миналото престъпления бъдат забравени, те неминуемо ще намерят своето отражение в настоящето и бъдещето“, изтъкват от арменската общност.

По повод годишнината от Арменския геноцид с декларация излезе и групата на „Възраждане“ в Общинския съвет.

„ 24 април 1915 г. е мрачна дата за нашите братя арменци и за християнството като цяло. Това е начало на заличаването на християнството в Османската империя преди повече от 100 години. Геноцидът започва през 1915 г. с арестите на 235 арменски интелектуалци в Цариград и за една година достига до 1,5 млн. избити и депортирани арменци. Една част от тях са приети като бежанци в България“, пише в документа.

В текста на декларацията се отбелязва, че арменците са неразделна част от българското общество. Те имат своите културни организации, църкви, училища, паметници и културни мероприятия, чрез които пазят своята идентичност. Историята и съдбата на двата народа са дълбоко свързани, поради което е важно да си оказваме взаимна подкрепа, се посочва още в документа.

Към дневния ред на 23-тото заседание на ОбС-Варна бяха добавени допълнителни точки – даване на съгласие за сътрудничество на Община Варна с фондация „Четири лапи“, одобряване на разходи за функция „Образование“ до приемането на бюджета на Община Варна, създаване на работна група за ДКЦ-Аспарухово и Тубдиспансера във връзка с финансовото им оздравяване. Продължават дебатите по дневния ред на заседанието, което по традиция завършва с дискусия с гражданите.

В проекта за дневен ред на сесията са включени 14 точки.

Съветниците ще обсъдят номинациите за награда „Варна“. В областта на науката и образованието за престижното отличие са предложени общо 19 изявени личности и колективи. За ярки постижения в областта на културата номинациите са 11.

В дневния ред фигурира и предложение за отпускане на 2,7 млн. лева под формата на заем на „Градски транспорт“ за покриване на задължения и текущи плащания към НАП и доставчици. Средствата ще бъдат възстановени на местната хазна, когато общинското дружество получи субсидии и компенсации от централния бюджет за 2025 г.

Местният парламент ще гласува също нова Наредба за условията и реда за прием в общинските детски градини.

Съветниците ще решат също дали да дадат съгласието си Община Варна да кандидатства с проект за подобряване на инфраструктурата и модернизация на лодкостоянка под Аспарухов мост. Процедурата се финансира по Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури 2021-2027 г.

На заседанието предстои да бъде взето решение за преобразуване на СУ „Св. Климент Охридски“ от средно в основно училище от следващата учебна година.

Предвижда се също така прекратяване на конкурсите за възлагане управлението на „Стадион Спартак“  и на „Специализираната болница за активно лечение по пневмо-фтизиатрични заболявания – Варна“.

Продължи с четенето

ПОПУЛЯРНО

You cannot copy content of this page