Connect with us

Варна

10 неща, които не трябва да правиш във Варна

Публикувано преди

на

Варна е столица, защото, както Хемингуей е казал, „Всичко, което не е на морето, е провинция!“ Също така, докато днешна Варна е била древен Одесос, повечето градове в България са били село с една плитка локва. Така че като си на гости в най-големия черноморски град, дръж се с уважение и никога не прави нищо от този списък:

1. Недей да приличаш на турист

По улиците на Варна виреят два животински вида: хора и туристи. Едните се хранят от другите, поради тази причина ги опъват за щяло и нещяло. Ситуацията е чист секс, без любов. След като им вземат парите, местните, естествено, одумват туристите подигравателно.

2. Недей да ходиш на плаж в града

Варналии се познават по липсата на тен. Малкото, които се излагат под лъчите на слънцето, по-скоро биха легнали със Сатаната, отколкото да се изпънат на Градския плаж. Има хубави места за плажуване и те са от „Журналист“ нататък – това го знае всяко дете.

3. Недей да твърдиш, че дънка има множествено число

Също така не наричай варненци варналии – това е някаква шопска глупост. Варненският език леко се различава от българския, основно по мекото си произношение и специфичния темпоритъм. Той обаче е по-богат език, защото има думи като „лешпер“ и „смарангясвам са“. Също така къде иначе можеш да чуеш разцъкването: „Кош праичи? – Жглеями фюм“.

4. Недей да нямаш кола

Както гласи варненската мъдрост – „Кат нямаш кола, къде се натискаш да правиш секс?“. Във Варна колата не е просто средство за придвижване от точка А до точка Б – тя е баща и майка на успеха в живота. Също така истинската кола блести, дими и бръмчи – всичко друго е бошлаф работа.

5. Недей да говориш против делфинариума

Делфинариумът се нарежда сред чудесата на света и никой не може да говори срещу него. Да си протестират някакви там колкото искат – делфинариумът е вечен. Плюс това, ако го затворят него, утре какво следва – да спрат Етнографския музей и Евксиноград ли?

6. Недей да казваш нещо хубаво за Шумен

Напук на твърденията и песните на Тодор Колев, Шумен е пристанище на Варна, не обратното. Не може град, който едва се нанася върху Морската градина, да има претенции за нещо повече.

7. Недей да казваш нещо хубаво за Бургас

Бургас, чуек, няма нищо общо с Варна, мой. Колкото и да се напъват батките, не могат да стигнат варналии. Не догодина, не даже и след век. Много нацепен хляб имат да изядат още.

8. Недей да казваш нещо хубаво за София

Град, в който не могат да оценят шега тип „такова-маковам“ и не правят разлика между „хюмне“ и „манаф“, хич недей ми говори. Ша им се не знае и столицата – пълно е с боклуци навсякъде.

9. Недей като цяло много да знаеш

На твърдението, че хората от Варна на всеки въпрос отговарят с въпрос, истинският варналия казва: „Кой ти я каза таз глупост?“. Във варненската библия има един смъртен грях – философстване, и една божа заповед: „Само недей много за знаеш“. С други думи: мълчи и ще живееш дълго и безболезнено.

10. Недей да даваш зор

Във Варна напрежението е несвойствено, а усещането е, че шефовете са далече. С други думи, тейк ит споко и ако имаш бърза работа – ходи се шибай. Това може да е огромен град, но нивото му на релакс е на семеен курорт.

 

goguide.bg

Продължи с четенето

Варна

Варна има нов заместник-кмет с ресор „Инженерна инфраструктура и благоустрояване“

Published

on

Варна има нов заместник-кмет с ресор „Инженерна инфраструктура и благоустрояване“. Това е Димитър Кирчев, който поема един от най-големите ресори в Община Варна – „Инженерна инфраструктура и благоустрояване“. Досега тази дейност се ръководеше от инж. Пламен Китипов, който продължава да отговаря за ресор „Архитектура, градоустройство и устройствено планиране“ .

Димитър Кирчев е роден във Варна. Висшето си образование завършва в Икономическия университет в града, магистър в специалност „Публични финанси“. Той притежава компетенции в областта на публичните финанси, данъчно-осигурителната практика, счетоводството, както и анализ на финансови рискове и възможности при реализиране на инвестиционни проекти. Притежава опит и във финансовото управление, контрола и мониторинга на проекти в сферата на строителството.

В професионалния си път Кирчев е работил като управител на фирма, която е консултант по данъчно-счетоводна практика и финансови инвестиции. Той има дългогодишен трудов стаж в Националната агенция по приходите във Варна. Бил е и регионален мениджър на счетоводно-консултантско предприятие. Преди да заеме поста заместник-кмет, е бил директор на дирекция „Контрол и санкции“ в Община Варна.

Заради различната натовареност, промяна има и в други ресори на заместник-кметовете в Община Варна. Илия Коев, който отговаря за обществения ред и сигурността, ще поеме и ресор „Екология и опазване на околната среда“. Досега тази дирекция бе под ръководството на Христо Рафаилов, който продължава да отговаря за ресор финанси и бюджет. Без промяна са ресорите на останалите заместници на Благомир Коцев.

Продължи с четенето

Варна

Неработещи светофари край Стадион „Тича“ и наводнение на част от Околовръстното предизвикват задръствания

Published

on

Тапа се е образувала тази сутрин на кръстовището на ул. „Д-р Анастасия Железкова“ и бул. „Осми Приморски полк“, предаде Радио Варна. Задръстването започва още от спирка „Явор“, а причината са неработещи светофари.

Заради дъжда, изливащ се във Варна, бул. „Христо Смирненски“ е затънал с вода, реки са се образували по пътното платно и движението е затруднено.

С повишено внимание трябва да се шофира и край ЖП гара-Варна, където тази сутрин също е натоварено, алармират слушатели на Радио Варна.

Не работят и светофарните уредби в района на КАТ-Варна.

Голямо задръстване се е образувало и на ул. „Студентска“ край Техническия университет, до ул. „Петър Скорчев“.

Продължи с четенето

Варна

Десетият национален конкурс-рецитал по творби на Вапцаров ще се проведе на 30 ноември

Published

on

Десетият национален конкурс-рецитал по творби на Никола Й. Вапцаров, предназначен за любители, ще се проведе на 30 ноември, от 9:00 ч. в зала „Вапцаров“ на Висшето военноморско училище, носещо името на поета.

Наградният фонд е осигурен от Община Варна, а събитието е част от програма „Младежки дейности 2024“, на дирекция „Образование и младежки дейности“.

Галаконцертът на класиралите се на първите три места във всяка възрастова група, обявяването и връчването на наградите е предвидено за същия ден от 15:00 часа.

Съгласно регламента, в конкурса се допускат за участие непрофесионални изпълнители на художествено слово по творби на Вапцаров (поезия или проза) с времетраене на изпълненията до 5 мин.

Те ще бъдат разпределени в следните възрастови групи: участници до 11 години; 11-15 години; 16-24 години и над 25 години. Наградният фонд е за всяка възрастова група и е съответно: І награда – 400 лв., ІІ награда – 300 лв. и ІІІ награда – 200 лв. Голямата награда в конкурса е в размер на 550 лв. и плакет от началника на ВВМУ.

Заявки за участие се приемат до 28.11.2024 г. на следния електронен адрес: vaptsarovi-dni-2024@naval-acad.bg. В заявката да бъдат приложени: трите имена на участника; ввъзраст; заглавие на произведението; времетраене на изпълнението.

Разноските по пребиваването по време на конкурса са за сметка на участниците или на ведомството, което ги изпраща. Справки на тел.: 052/552258.

Продължи с четенето

ПОПУЛЯРНО

You cannot copy content of this page