Connect with us

Интересно

Ще отиде ли SIM картата в историята заради новия iPhone?

Публикувано преди

на

Някак прежалиха липсата на жака за слушалки. Никога са и очаквали сменяема батерия или слот за външна карта памет. Сега обаче почитателите на Apple iPhone ще трябва да се готвят за нов културен шок – смартфон без физическа SIM карта. Според публикация на „Уолстрийт Джърнъл“ американският производител подготвя вариант на iPhone 14, който ще бъде базиран изцяло на eSIM технологията.

Какво беше това eSIM?

eSIM технологията дебютира през 2015 г. Най-общо казано, при нея няма физически чип, който да закупите от оператора, за да сложите в смартфона или таблета си. Той е директно вграден в устройството и може да се препрограмира многократно за работа с различни телекоми.

Потребителят активира тарифния си план най-често чрез сканиране на предоставен му от оператора QR код. Устройствата могат да пазят голям брой eSIM профили (гледайте на тях като на виртуални SIM карти) и така, например, при пътуване можете бързо и лесно да сменяте операторите. Допълнителен бонус на eSIM в момента е, че почти всички устройства, които го поддържат, имат и конвенционален слот. Това означава, че спокойно могат да работят едновременно към два оператора – нещо, което европейските потребители на iPhone и Google Pixel няма как да постигнат със стандартни SIM карти.

Ще отиде ли SIM картата в историята заради iPhone 14?

Apple поддържа eSIM от iPhone XS насам, като в САЩ iPhone 13 се предлага от операторите без физически чип, а с възможност за настройка на eSIM профил. Освен това, актуалният към момента смартфон на компанията може да работи с две „виртуални“ карти едновременно – физическият слот се използва само по желание.

Следващата стъпка
Според WSJ доброто представяне на eSIM в Европа и Азия е станало причина Apple сериозно да обмислят премахването на физическата SIM карта. Големите мобилни оператори в САЩ се подготвят за подобно развитие, като виждат ползи както за себе си, така и за абонатите. За Apple бонусът от премахване на поредния физически слот е допълнително свободно място вътре в устройството.

9to5 Mac цитира анализатора от GlobalData Ема Мор-Макклън, според която все пак компанията няма да поставя на преден план eSIM решението си: „Вярваме, че телекомите ще имат избор дали да продават новия iPhone, който е само с eSIM, заедно с по-традиционните за бизнеса на операторите модели с физическа SIM”.

Така вероятно с iPhone 14 Apple ще направи проба за реакцията на пазара. Премахването на 3,5-милиметровия жак за слушалки в iPhone 7 беше много дискусионно решение, но 6 години по-късно голямата част от пазара прави същото в името на повече свободно място за други компоненти (а и заради лансирането на безжичните слушалки). Премахването на физическата SIM карта вероятно ще се случи още по-бързо, като Apple даже изостават – новият Motorola razr е първият смартфон, който работи само и единствено с eSIM.

По-дългата игра на Apple

Както вече отбелязахме в началото, историята на iPhone е демонстрация на принципа, че във (все по-) малкото е многото. Стремежът на Apple да направи смартфон преживяването възможно най-директно, плавно и лишено от затруднения никога не е стихвал. Скорошен сблъсък с европейските регулации даже може да го ускори.

ЕС задължи всички смартфон производители да стандартизират технологията за зареждане около стандарта USB-C – решение, което Apple не прие радушно. Макар да има данни, че iPhone с универсалния порт ще се появи догодина, също толкова надеждна е и информацията, че американският производител директно готви устройство, което да разчита само и единствено на MagSafe зареждане и което няма да има никакви физически връзки.

Премахването на SIM картата изглежда логична стъпка по този път.

blog.a1.bg

Продължи с четенето

Интересно

На 14 юли стартира „Диви и щастливи“ – първото по рода си романтично онлайн риалити предаване

Published

on

“Диви и Красиви” е първо по рода си романтично онлайн риалити предаване в България, в което 14 напълно непознати мъже и жени ще преминат през буря от емоции и куп вълнуващи предизвикателства, за да открият цената на истинската любов.

За разлика от стандартните предавания в българския ефир, зрителите на “Диви и Красиви” могат да очакват изключителна динамика, професионална кинематография, интригуващо съдържание. Първото излъчване ще бъде на 14ти юли 2024 от 18ч, като седмично ще се излъчват по два епизода.
“Диви и Красиви” е изцяло авторска концепция, създадена от Михаил Недков и Неделчо Богданов.

Вижте трейлъра и се абонирайте за Ютуб канала на “Диви и Красиви”, за да не пропускате нито един епизод.

 

 

Продължи с четенето

Интересно

Ватикана ще изгражда соларен парк за своите енергийни нужди

Published

on

Папа Франциск разпореди изграждането на фотоволтаична централна, която да покрива енергийните нужди на Ватикана, предаде Ройтерс. Ватиканът е най-малката държава в света с площ от едва 0,44 кв. км.

87-годишният понтифик нареди чрез личен папски указ централата да бъде изградена извън стените на Ватикана, в северозападните покрайнини на Рим.

Районът принадлежи на Ватикана и в него вече се помещава радиопредавателен център на Радио Ватикана, който също ще се захранва от новия соларен парк. В папския указ не се уточнява колко голяма ще бъде този парк и кога ще бъде готов.

„Трябва да преминем към устойчив модел на развитие, който намалява парниковите емисии в атмосферата, като се стреми към климатична неутралност“, казва Франциск в указа.

Франциск отправи предупреждение за опасностите и предизвикателствата, свързани с изменението на климата, както и за необходимостта от намаляване на използването на изкопаеми горива в своята забележителна енциклика „Laudato Si“ от 2015 г. В нея той предупреди, че планетата „започва все повече да прилича на огромна купчина боклук“.

Папата възложи задачата за изграждането на соларния парк на кардинала, който изпълнява функциите на управител на Ватикана, и на ръководителя на Администрацията за управление на имуществото на Светия престол. Това е службата, която управлява имуществото на Ватикана и обикновено се описва като нейната централна банка.

БТА

Продължи с четенето

Интересно

Ето за какво да внимавате при почивката на плажа

Published

on

Търговците да бъдат коректни, а почиващите да четат внимателно условията за ползването на туристическите услуги. За това призова Габриела Руменова от онлайн платформата „Ние, потребителите“ пред радио „Фокус“.

„В началото на новия летен сезон станах свидетел на ситуация, в която туристи се възмущаваха, че са им таксували шалтета и масичка към наетите от тях два шезлонга и чадър, като твърдяха, че не е имало предварителна информация за това. Нашата проверка на информационната табела за платената зона показа, че цени за наем на масичка и шалтета все пак има, но те са със значително по-дребен шрифт и в далеч по-невзрачен цвят в сравнение с тези за основните атрибути – шезлонг и чадър. Това е некоректно от страна на търговеца и може да въведе в заблуждение потребителя, както и се е случило с тези хора“, разказа Руменова. Тя добави, че това е нелоялна търговска практика и за нея трябва да сезират контролния орган – Комисия за защита на потребителите, както и Министерството на туризма.

Във връзка със случая експертът припомни, че ценоразписите за предоставяните на плажа и където и да било другаде услуги, менютата в заведенията и т.н., трябва задължително да са и на български език и в български лева. Те трябва да са ясно и четливо изписани и да не въвеждат в заблуждение чрез игра с шрифтове, цветове и пр. Освен това, ако търговецът не е посочил цена за дадена услуга, то потребителят не следва да дължи нищо.

Габриела Руменова препоръча още преди да резервираме място за настаняване, след като вече сме прегледали няколко оферти, да се върнем и да прочетем отново в детайли тази, на която сме се спрели, преди да я капарираме. Така ще се уверим, че не сме се заблудили за нещо. Добре е също така преди това да се свържем с обекта и да се поинтересуваме на рецепция за важните за нас неща, тъй като от наша гледна точка те може да се решаващи да се спрем на именно тази оферта, а за хотелиера да са второстепенни или съвсем незначителни.

Тя даде пример с чадъри към all inclusive-a на хотел, които се оказват на последна линия. А също и с история на майка с малки деца с резервация на стая, за която се е знаело, че няма изглед към морето, но не е било известно, че прозорците гледат към гробищата. Руменова обърна внимание и на това да се внимава с амбулантните търговци на храна и плажни принадлежности, както и задължително да се изисква касов бон.

expert.bg

Продължи с четенето

ПОПУЛЯРНО

You cannot copy content of this page