Connect with us

Варна

Цените на селските имоти край Варна вървят нагоре, търсенето също

Публикувано преди

на

Пандемията накара много хора да предпочетат да променят коренно начина си на живот и от големия град да заживеят на село.

Най-честитят отговор, който получаваме когато попитаме някой защо е предпочел селото е, че там е по-хубаво, по-тихо и далеч по-спокойно от града.

Готовите къщи в селата са най-търсени предимно от млади семейства. Това каза за Радио Варна брокерът Юлия Хвърчилкова.

Едно от доказателствата за засиления интерес към имотите в по-малките населени места е село Левски в Община Суворово.

Търсенето надвишава в пъти предлагането в последно време. На седмица идват поне двама-трима човека, които търсят да закупят имот, който не се предлага в сайтовете за обяви и от агенции“, коментира кмета на селото Кирил Иванов. Негова основна цел е да подобри живота в село Левски за да привлече повече млади хора.

Много млади варненски семейства щурмуват авренското село Царевци след настъпването на пандемията.

„Имахме свободни близо 18 къщи в селото, но те се изкупиха за отрицателно време от млади семейства от Варна“, каза кметът Младен Манолов.

Засиленият интерес се наблюдава и на фона на поскъпването на селските имоти и най-вече на къщите, поясни брокерът Юлия Хвърчилкова.

„Цените на имотите в близките до Варна села се увеличиха осезателно напоследък. С доста по-ниски темпове растат цените на по-отдалечените от града селски имоти“, каза Хвърчилкова.

Ако допреди 2020 година човек имаше възможност да купи хубава къща за четиричленно семейство в рамките на около 50 000 еврото сега това е невъзможно. Цените достигат до около 60-70 000 евро, че и повече“, поясни още брокера.

Най-често се търсят къщи с ток и канализация, които почти не се нуждаят от ремонт. Те са и по-скъпи, според Хвърчилкова.

Въпреки повишения интерес към селските имоти в последните години, много често очакванията се разминават с реалността, смята Юлия Хвърчилкова.

„Повечето хора тръгват да си купуват имот на село с мисълта за постоянно живеене. Но много често докато пребивават в имота, някои неудобства ги карат да балансират с градския имот“, поясни експерта.

Оттук се откроява и тенденцията, хората да си купуват селска къща, в която да живеят само през топлите месеци или да посещават през почивните дни. Като „спирачка“ за целогодишното живеене на село при някои е лошата понякога инфраструктура, липсата на добре уреден транспорт, на училища и детски градини, на водоснабдяване и канализация и не на последно място интернет.

„Повечето хора, които се изнасят към селата, работят дистанционно и отличната интернет връзка им е изключително важна“, коментира Хвърчилкова.

Едно от селата, които имат проблем с телекомуникациите е вълчидолското село Калоян. Хората там често се сблъскват с липсата на обхват на телефоните и на добра интернет връзка. Въпреки това, Калоян остава привлекателно село за желаещите да избягат от големия град.

„За последната една година тук се закупиха около 6-7 къщи. Когато идват да търсят къща, често хората питат дали имаме ромско население“, коментира кметът Николай Николов.

Според Юлия Хвърчилкова сигурността също е сред водещите критерии за нейните клиенти, които искат да си купят селска къща, защото често тези къщи остават необитаеми през зимните месеци и тогава са чест обект на недоброжелатели.

От чужденците, най-висок интерес към селата във Варненско проявяват германците.

„Много германски студенти, които учат в университетите във Варна остават очаровани от града, но най-вече от красивата природа в селата и съветват свои приятели да се преместят тук“, сподели още Юлия Хвърчилкова.

с. Приселци /снимка Павел Банков/

БНР

Продължи с четенето

Варна

Община Варна отново ще бъде домакин на Международен морски форум „Глобален компас“

Published

on

В началото на месец септември Община Варна отново ще бъде домакин на Международния морски форум „Глобален компас“. Интерес вече са заявили представители на водещи морски компании и организации от близо 15 държави. Това стана ясно по време на среща на кмета Благомир Коцев с  к.д.п. Станислав Стоянов – председател на Българската асоциация на морските капитани, която е организатор на събитието.

Това ще бъде четвъртото издание на форума в България, като през 2024 г. той се проведе за първи път във Варна под мотото „Да плаваме към устойчиво бъдеще“. Събитието беше открито от кмета Благомир Коцев и даде възможност за създаване на ползотворни контакти между участниците и лидерите в морската индустрия.

Тази година форумът „Глобален компас“ отново ще срещне международните морски специалисти, мениджърите в морския бизнес с представители на академичната общност и изследователските институти в България. Тя ще последва годишната среща на всички морски асоциации в Европа през месец май в Лисабон, Португалия и има за цел да продължи да утвърждава България и частност Варна като лидер в сферата на морското дело, сподели кап. Стоянов.

На срещата в Община Варна присъства и к.д.п. Ивайло Пасков  – председател на УС на Фондация „Морски съдби“. Той потърси подкрепата на Община Варна и лично на кмета Коцев за издигането на Паметника на моряка в  атракционната зона на „Пристанище Варна-Изток“ (района на Морска гара).

Проектът е на повече от 15 години, като идеята на авторите е била 10-метровият монумент да се издигне в близост до Фестивалния и конгресен център и входа на Морската градина. Досега това не е реализирано именно заради липсата на консенсус относно мястото.

Паметникът включва фигура на моряк, поставена върху стилизиран нос на кораб. Проектът предвижда край него да бъдат поставени 6 гранитни плочи със знаци, символизиращи основните морските професии – корабоплаване, пристанищна дейност, корабостроене, морско инженерство, водолазна дейност и рибарство. Композицията е замислена така, че фигурата на моряка трябва да е разположена нависоко и да се гледа отдолу нагоре, обясни кап. Пасков. По думите му на този етап са проведени множество срещи с архитекти, проектанти, урбанисти, както и с ръководствата на Пристанище Варна. През миналата година проектът е внесен за разглеждане и одобрение от общинската Комисия за естетизация на градската среда, чиито членове също следва да се произнесат относно новото предложение за разполагане на паметника.

Продължи с четенето

Варна

Кампанията „Аз вярвам и помагам“ се завръща: Голямото събиране на капачки ще се проведе на 26 април във Варна

Published

on

Само след месец, на 26 април, площад „Св. Св. Кирил и Методий“ пред катедралния храм „Св. Успение Богородично“ във Варна отново ще се изпълни с доброволци, ученици, семейства и граждани с големи сърца. Благотворителната инициатива „Аз вярвам и помагам“ се завръща с пролетното издание на емблематичната кампания за събиране на пластмасови капачки, стотинки и дарения.

Със събраните средства ще се дарят детски линейки и медицинска апаратура

Събитието е част от дългогодишната национална кауза за закупуване и даряване на детски линейки, мобилни пунктове за кръводаряване, както и жизненоважна медицинска апаратура и техника, предназначена за бебета, деца и възрастни в нужда от цялата страна.

Организаторите от „Аз вярвам и помагам“ отново приканват гражданите да се включат, като подготвят само пластмасови капачки – в чували, торби или кашони, но не и в туби, както и стотинки от всички номинали, които трябва да бъдат поставени в здрави съдове или торби, за да не се разпилеят.

Какво можете да дарите?

  • Пластмасови капачки – всички видове, без туби;
  • Стотинки – от 0,01 лв до 2,00 лв, без нужда от сортиране;
  • Финансови дарения – на място по време на събитието.

Варна отново ще покаже силата на общността

През годините благодарение на хиляди участници от Варна и страната, кампанията „Аз вярвам и помагам“ се превърна в пример за сплотеност и солидарност. Тонове капачки и хиляди левове бяха събрани и инвестирани в каузи, които спасяват човешки животи.

Организаторите споделят, че вече тече координация с училища, детски градини и компании, които се включват в събирането на капачки и стотинки. Освен благотворителен елемент, събитието има и екологичен ефект, като насърчава разделното събиране на отпадъци и ангажира вниманието на младите хора към устойчиви практики.

Къде и кога?

  • Дата: 26 април 2024 г.
  • Място: Площад „Св. Св. Кирил и Методий“ №1, пред катедралата „Св. Успение Богородично“, Варна

Varna Live ще следи събитието.

Линк към събитието – https://www.facebook.com/events/3992850700983475

Продължи с четенето

Варна

Община Варна организира кампания за събиране на опасни отпадъци

Published

on

Община Варна организира първата през 2025 година кампания за разделно събиране на опасни отпадъци от домакинствата. Тя ще се проведе в четири дни – от 27 до 30 март във всички райони на града и предоставя възможност на гражданите да предават опасни отпадъци, образувани от домакинствата в мобилни събирателни пунктове.

Гражданите ще могат да предават безвъзмездно следните видове отпадъци:

  • Лакове и бояджийски материали (бои, лакове, политури, разтворители, лепила, разредители);
  • Домакински препарати и химикали (почистващи препарати, дезинфектанти, белина, препарати за растителна защита и борба с вредители, киселини, основи, реактиви);
  • Мастила и замърсени опаковки;
  • Фармацевтични продукти (лекарства с изтекъл срок на годност);
  • Отпадъци, съдържащи живак (живачни термометри, луминесцентни тръби и др. подобни).

Разделното събиране, транспортиране и последващото оползотворяване/обезвреждане на опасните отпадъци се извършва от „Екосейф“ ООД, съгласно сключен договор с Община Варна.

График на кампанията по райони: 

  • Район „Приморски“ – 27.03.2025 г.  (четвъртък):
    – 09:00-12:45 ч., пазар „Чаталджа“, паркинга на ул. „Цар Асен“;
    – 13:45-17:30 ч., кв. „Виница“, центъра, (срещу магазин „Макао“)
  •  Район „Аспарухово“ – 28.03.2025 г. (петък):
    09:00-12:45 ч., пазара на ул. „Моряшка“;
  • Район „Одесос“  – 28.03.2025 г. (петък):
    13:45-17:30 ч., площад „Лаврентий“ и ул. „Коста Тюлев“;
  • Район „Младост“ – 29.03.2025 г.  (събота):
    09:00-12:54 ч., паркинга до газостанцията на ул. „Вяра“ срещу бл.138;
  • Район „Владислав Варненчик“ – 29.03.2025 г.  (събота):
    13:45-16:30 ч., паркинга до „Супермаркет 5“;
  • Район „Одесос“ – 30.03.2025 г. (неделя):
    09:00-16:30 ч., сградата на Община Варна до бариерата в близост до бул. „Осми приморски полк“.

Продължи с четенето

ПОПУЛЯРНО

You cannot copy content of this page