Франция започна процедура за цялостна национализация на електроенергийната компания Electricite de France (EDF), съобщи органът за финансовите пазари AMF, цитиран от телевизионния канал Europe 1. Държавата е подала опростена оферта за публично придобиване, първата стъпка към свалянето на EDF от фондовата борса. Към момента 84% от EDF са в държавни ръце. Мярката, оценена на 9,7 млрд. евро, цели да изкупи останалите 16%, а стъпката – да гарантира разширяване на ядрената енергетика във Франция.
През март френският президент Еманюел Макрон заяви, че планира отново да национализира напълно EDF. През лятото премиерът Елизабет Борн подчерта, че основната цел е да се гарантира френският енергиен суверенитет предвид последиците от войната в Украйна. Енергийният преход щял да бъде успешен с помощта на ядрената енергия. За да се превърне в първата голяма държава, напълно отказала се от изкопаемите енергийни източници, Франция ще разшири използването на възобновяема енергия и ядрена енергия. Ще бъдат построени най-малко 6 атомни електроцентрали, припомня Reuters.
В момента обаче EDF е в трудно положение. Застаряващият парк от електроцентрали е все по-слаб. Половината от 56-те атомни електроцентрали са изключени от мрежата за поддръжка и ремонт. Това натоварва финансово компанията и предвид енергийната криза EDF доставя много по-малко електроенергия от планираното. Заради това Париж разчита на доставки на електроенергия от Германия през зимата, като в замяна иска да помогне с газ.
Вчера (4 октомври) стана ясно, че реакторът на електроцентралата във Фламанвил на Ламанша, спрян за профилактика, няма да може да бъде пуснат отново в експлоатация през следващите дни, а чак на 26 ноември. Това съобщи BFMTV, като се позова на говорител на EDF.
Германският министър на икономиката Роберт Хабек пък обясни продължаването на експлоатацията на две германски атомни електроцентрали и със ситуацията във Франция. „Вече се намираме в ситуация, в която стрес тестът показва, че може да се наложи използването на атомни електроцентрали за сигурността на мрежата“, заяви представителят на Зелените. По думите му ситуацията там не се развива добре и там вече има недостиг на ядрена енергия.
Междувременно стана ясно, че Франция си е осигурила рекордни за последните години запаси от природен газ. Националният енергиен регулатор CRE обяви, че газохранилищата са пълни на 99% преди началото на зимата. Въпреки това препоръката към фирми и домакинства за пестене на всички видове енергия остава в сила – заради непредвидимите действия на Русия като доставчик. Това се отнася и за останалите страни от ЕС.
Въпреки всички опити на Кремъл да „накаже“ европейците за подкрепата им за Украйна с високи цени, измислени ремонти, смяна на правилата в движение и затваряне на газопроводи, страните от ЕС успешно парират енергийните саботажи. ЕС напълни предсрочно своите газови резервоари до и над планираните 80%. И дори мистериозните експлозии и опасните течове по „Северен поток“ и другия едноименен газопровод, замразен още преди да получи разрешение за работа, не предизвикаха реципрочен скок в цените. Напротив, на европейските газови борси котировките вървят надолу.
expert.bg