Connect with us

Икономика

Франция изцяло национализира доставчика на електроенергия EDF

Публикувано преди

на

Франция започна процедура за цялостна национализация на електроенергийната компания Electricite de France (EDF), съобщи органът за финансовите пазари AMF, цитиран от телевизионния канал Europe 1. Държавата е подала опростена оферта за публично придобиване, първата стъпка към свалянето на EDF от фондовата борса. Към момента 84% от EDF са в държавни ръце. Мярката, оценена на 9,7 млрд. евро, цели да изкупи останалите 16%, а стъпката – да гарантира разширяване на ядрената енергетика във Франция.

През март френският президент Еманюел Макрон заяви, че планира отново да национализира напълно EDF. През лятото премиерът Елизабет Борн подчерта, че основната цел е да се гарантира френският енергиен суверенитет предвид последиците от войната в Украйна. Енергийният преход щял да бъде успешен с помощта на ядрената енергия. За да се превърне в първата голяма държава, напълно отказала се от изкопаемите енергийни източници, Франция ще разшири използването на възобновяема енергия и ядрена енергия. Ще бъдат построени най-малко 6 атомни електроцентрали, припомня Reuters.

В момента обаче EDF е в трудно положение. Застаряващият парк от електроцентрали е все по-слаб. Половината от 56-те атомни електроцентрали са изключени от мрежата за поддръжка и ремонт. Това натоварва финансово компанията и предвид енергийната криза EDF доставя много по-малко електроенергия от планираното. Заради това Париж разчита на доставки на електроенергия от Германия през зимата, като в замяна иска да помогне с газ.

Вчера (4 октомври) стана ясно, че реакторът на електроцентралата във Фламанвил на Ламанша, спрян за профилактика, няма да може да бъде пуснат отново в експлоатация през следващите дни, а чак на 26 ноември. Това съобщи BFMTV, като се позова на говорител на EDF.

Германският министър на икономиката Роберт Хабек пък обясни продължаването на експлоатацията на две германски атомни електроцентрали и със ситуацията във Франция. „Вече се намираме в ситуация, в която стрес тестът показва, че може да се наложи използването на атомни електроцентрали за сигурността на мрежата“, заяви представителят на Зелените. По думите му ситуацията там не се развива добре и там вече има недостиг на ядрена енергия.

Междувременно стана ясно, че Франция си е осигурила рекордни за последните години запаси от природен газ. Националният енергиен регулатор CRE обяви, че газохранилищата са пълни на 99% преди началото на зимата. Въпреки това препоръката към фирми и домакинства за пестене на всички видове енергия остава в сила – заради непредвидимите действия на Русия като доставчик. Това се отнася и за останалите страни от ЕС.

Въпреки всички опити на Кремъл да „накаже“ европейците за подкрепата им за Украйна с високи цени, измислени ремонти, смяна на правилата в движение и затваряне на газопроводи, страните от ЕС успешно парират енергийните саботажи. ЕС напълни предсрочно своите газови резервоари до и над планираните 80%. И дори мистериозните експлозии и опасните течове по „Северен поток“ и другия едноименен газопровод, замразен още преди да получи разрешение за работа, не предизвикаха реципрочен скок в цените. Напротив, на европейските газови борси котировките вървят надолу.

expert.bg

Продължи с четенето

Икономика

Петролът пое надолу в началото на седмицата

Published

on

Цените на петрола се понижиха в азиатската търговия днес, тъй като опасенията за по-слабо търсене в най-големия световен вносител на петрол Китай оказаха натиск върху пазарните нагласи. Инвеститорите същевременно насочват вниманието си върху напредъка в преговорите за прекратяване на огъня в Близкия изток, които биха могли да намалят рисковете за доставките, информира Ройтерс, предаде БТА.

Фючърсите на суровия петрол сорт Брент поевтиняха с 13 цента или 0,2 на сто до 79,55 долара за барел. Котировките на американския лек суров петрол загубиха 13 цента или 0,2 на сто до 76,52 долара за барел.

Контрактите и на двата сорта отстъпиха близо 2 на сто в петък, след като инвеститорите смекчиха очакванията си за ръст на търсенето от страна на Китай, но приключиха седмицата до голяма степен без промяна спрямо предходната седмица, след като поредицата икономически данни от САЩ миналата седмица показа, че инфлацията е умерена, а разходите в търговията на дребно са стабилни.

Продължи с четенето

България

Еврозоната се отлага за 2026 г., а кабинетът се разбърза със Закона за еврото

Published

on

Продължи с четенето

България

Европейската комисия представи четири препоръки за българската икономика

Published

on

Европейската комисия представи днес препоръки за икономическото развитие на страните от ЕС, предаде БТА. За България Комисията издаде четири препоръки.

За следващата година ЕК очаква нашата страна да ограничи общия бюджетен дефицит под три процента от БВП и да запази равнището на държавния дълг в разумни граници в средносрочен план. Препоръчва се значително ускоряване на изпълнението на програмите на политиката на сближаване и по плана за възстановяване и устойчивост и за енергиен преход, включително с подобряване работата на администрацията и повишаване качеството на процедурите за обществените поръчки, както и укрепване на дейността на регулаторите.

Комисията очаква България да подобри образователния процес и уменията на работниците, както и да намали зависимостта от изкопаемите горива. Според ЕК е необходимо внедряването на възобновяеми енергийни източници при осигуряването на централно отопление, включително от ветрогенератори. Препоръчва се нашата страна да подобри възможностите за съхранение на енергия и на електропреносната мрежа, както и да подпомогне енергийно бедните граждани. Според ЕК е необходимо България да развие допълнително градския транспрот и железниците, включително с изграждането на необходимата инфраструктура.

Продължи с четенето

ПОПУЛЯРНО

You cannot copy content of this page