Connect with us

Икономика

„ТоталЕнержи“ ще плати 1 милиард евро европейска вноска за солидарност върху печалбата на енергийните компании

Публикувано преди

на

„ТоталЕнержи“ (TotalEnergies) оценява на 1 милиард евро размера на новата европейска вноска за солидарност върху печалбата на енергийните компании, която ще трябва да плати в шест страни от ЕС през 2022 година, ако тя бъде въведена в целия блок, предаде Франс прес.

„Очакваме влиянието на европейската такса солидарност през 2022 година да е 1 милиард евро“, заяви финансовият директор на групата Жан-Пиер Сбрер на среща с анализтори след публикуването на резултатите на групата за третото тримесечие.

„Този европейски налог солидарност ще ни се отрази в шест страни в Европа: Франция, Германия, Белгия, Люксембург, най-вече що се отнася до дейностите по преработка, както и в Нидерландия и Дания за дейностите по проучване и производство“, отбеляза той.

Докато дебатът за „свръхпечалбите“ на петролните и газови компании в Европа е в разгара си, ЕК обяви в края на септември, че иска да наложи „временна вноска солидарност“ на производителите и дистрибуторите на газ, въглища и петрол, които са реализирали огромни печалби благодарение на скока в цените заради войната в Украйна.

Тя трябва да е 33 на сто от свръхпечалбата за 2022 година, тоест печалба, надвишаваща с над 20 на сто средната за годините от 2019 до 2021 година, вземайки предвид вече приетите от страните мерки за облагане на тази печалба.

Според икономиста Максим Комб от „Обсерватоар де мултинасионал“ (онлайн медия, занимаваща се основно с френските мултинационални компании – бел. ред.) от 1 милиард евро, които „ТоталЕнержи“ трябва да плати, само 40 до 65 милиона евро ще се върнат във Франция или „едва 0,2 на сто от оповестената печалба на енергийната компания“. „Във Франция се извършват над 20 на сто от дейността на групата, там са 30 на сто от служителите й и 40 на сто от социалния капитал на всички юридически единици на групата“, подчерта той.

Според същия източник Белгия и Германия ще са „основните бенефициенти“ на европейската такса, която „ТоталЕнержи“ ще плати (между 256 и 409 милиона долара за Белгия и между 135 и 216 милиона долара за Германия). На европейско равнище Франция е осигурила 6,3 на сто от европейската печалба за 2019 година, но и 85,6 на сто от европейските загуби на групата през 2020 година.

„ТоталЕнержи“ отчете днес нетна печалба от 6,6 милиарда долара за третото тримесечие, което е с 43 на сто повече в сравнение със същия период на 2021 г., благодарение по-специално на рекордните резултати от дейността, свързана с газ и ВПГ, чиито цени хвръкнаха.

БТА

Продължи с четенето

Икономика

Петролът пое надолу в началото на седмицата

Published

on

Цените на петрола се понижиха в азиатската търговия днес, тъй като опасенията за по-слабо търсене в най-големия световен вносител на петрол Китай оказаха натиск върху пазарните нагласи. Инвеститорите същевременно насочват вниманието си върху напредъка в преговорите за прекратяване на огъня в Близкия изток, които биха могли да намалят рисковете за доставките, информира Ройтерс, предаде БТА.

Фючърсите на суровия петрол сорт Брент поевтиняха с 13 цента или 0,2 на сто до 79,55 долара за барел. Котировките на американския лек суров петрол загубиха 13 цента или 0,2 на сто до 76,52 долара за барел.

Контрактите и на двата сорта отстъпиха близо 2 на сто в петък, след като инвеститорите смекчиха очакванията си за ръст на търсенето от страна на Китай, но приключиха седмицата до голяма степен без промяна спрямо предходната седмица, след като поредицата икономически данни от САЩ миналата седмица показа, че инфлацията е умерена, а разходите в търговията на дребно са стабилни.

Продължи с четенето

България

Еврозоната се отлага за 2026 г., а кабинетът се разбърза със Закона за еврото

Published

on

Продължи с четенето

България

Европейската комисия представи четири препоръки за българската икономика

Published

on

Европейската комисия представи днес препоръки за икономическото развитие на страните от ЕС, предаде БТА. За България Комисията издаде четири препоръки.

За следващата година ЕК очаква нашата страна да ограничи общия бюджетен дефицит под три процента от БВП и да запази равнището на държавния дълг в разумни граници в средносрочен план. Препоръчва се значително ускоряване на изпълнението на програмите на политиката на сближаване и по плана за възстановяване и устойчивост и за енергиен преход, включително с подобряване работата на администрацията и повишаване качеството на процедурите за обществените поръчки, както и укрепване на дейността на регулаторите.

Комисията очаква България да подобри образователния процес и уменията на работниците, както и да намали зависимостта от изкопаемите горива. Според ЕК е необходимо внедряването на възобновяеми енергийни източници при осигуряването на централно отопление, включително от ветрогенератори. Препоръчва се нашата страна да подобри възможностите за съхранение на енергия и на електропреносната мрежа, както и да подпомогне енергийно бедните граждани. Според ЕК е необходимо България да развие допълнително градския транспрот и железниците, включително с изграждането на необходимата инфраструктура.

Продължи с четенето

ПОПУЛЯРНО

You cannot copy content of this page