Connect with us

Свят

Сътресенията на енергийния пазар заплашват „зеления“ план на Европа

Публикувано преди

на

Планът на Европа да удвои производството на енергия от възобновяеми източници до края на десетилетието, за да намали своите емисии и зависимостта си от внос на руско гориво, е застрашен от пазарните сътресения, които разтърсиха икономиката на преминаването към нисковъглеродна енергия, пише в свой анализ Reuters.

Войната на Русия срещу Украйна и прекъсването на доставките на газ, на които Европа разчиташе, придадоха спешност на движението на ЕС към безвъглеродна енергия. Блокът преговаря за правно обвързваща цел за генериране на 45% от енергията от възобновяеми източници до 2030 г. спрямо съществуващата цел от 32% и възобновяем капацитет от приблизително 22% през 2021 г.

Но дори ако 27-те страни членки на блока постигнат споразумение по плана, за да го наложат, те трябва да преодолеят нарастващите разходи и несигурността, които са свързани с реформите на пазара на електроенергия, предизвикани от скока на цените заради войната в Украйна.

Тъй като цените на енергията са увеличили всички разходи, включително на материалите, необходими за възобновяема инфраструктура, инвестиционните модели, изградени върху ниски цени за електроенергия, произведена от възобновяеми източници, са под съмнение.

Това напълно променя динамиката, тъй като трябва да продавате електроенергията си на много по-високи цени, което може да има дерайлиращо въздействие върху целия енергиен преход“, каза Дейвид Суиндин, главен изпълнителен директор на Cubico Sustainable Investments, инвеститор и разработчик на възобновяеми енергийни източници.

„Тази ера на евтина електроенергия, с която хората са свикнали, се променя, особено след войната в Украйна“, допълни той.

Базираната в Париж Международна агенция по енергетика (МАЕ) каза миналата седмица, че очаква намаленият руски износ на изкопаеми горива да стимулира зелените инвестиции, но също така и че увеличенията на разходите за технологии за чиста енергия „бележат отличителен разрив със стабилните, а понякога и драматични намаления, наблюдавани напоследък“.

Разработчиците твърдят, че разходите за изграждане на вятърни паркове са се повишили с до 15% в някои части на света през последната година.

EDP изчислява, че разходите за разработване на проекти за възобновяеми енергийни източници са се увеличили между 5% и 15%, отразявайки по-високите цени на стоки като стомана и алуминий”, каза главният изпълнителен директор на португалската компания за комунални услуги EDP Мигел Стилуел д’Андраде.

Производителите на турбини, които гледат на перспективата за силно глобално търсене, вдигнаха цените, за да увеличат маржовете си.

Датската Vestas заяви във финансови отчети, че е продала наземни турбини през третото тримесечие с повече от 30% по-скъпо, отколкото през същия период на миналата година.

Предизвикателството пред европейските проекти също се увеличи, след като Законът за намаляване на инфлацията в САЩ за 430 млрд. долара беше подписан през август, предоставяйки държавна помощ за фабрики, които изграждат компоненти за възобновяема енергия, което служители на ЕС се опасяват, че може да попречи на опитите за разширяване на местната индустрия в Европа.

Рекордни цени, изключителна несигурност

Разрастващата се инфлация, предизвикана от скъпата енергия, накара правителствата да се стремят да ограничат разходите за енергия на едро и да обмислят реформиране на пазарите след години на стабилност.

Референтната базова цена на електроенергията в Германия за първата година на едро достигна рекорд над 1000 евро за мегаватчас (MWh) на 29 август. Оттогава цените се понижиха до около 370 евро, но остават повече от два пъти спрямо същото време преди година.

По думите на Рикардо Пинейро – ръководител на инфраструктурата в компанията за устойчиви инвестиции Foresight – движенията на цените на суровините могат да бъдат управлявани чрез използване на сценарии и моделиране.

Когато всяка една променлива е обект на промяна, това създава по-големи предизвикателства“, каза той.

Мозъчният тръст Bruegel изчислява, че правителствата са похарчили над половин трилион евро, за да се опитат да намалят сметките за домакинствата и бизнеса. За да подпомогнат финансирането на тези мерки, страните от ЕС се съгласиха миналия месец временно да премахнат излишните приходи, които генераторите правят над 180 евро на мегаватчас (MWh) от продажбата на енергията си на пазара.

ЕК каза, че стъпката е предназначена да гарантира, че генераторите все още ще бъдат печеливши и ще имат пари за инвестиране в нови проекти – като се има предвид, че текущите разходи за вятърни и слънчеви паркове са далеч под тавана от 180 евро/MWh.

Дори и с тавана, Комисията заяви, че бизнес аргументите за инвестиране във възобновяеми източници са силни. Но разпоредбата също така позволява на страните да определят свои собствени нива на таван, които индустрията очаква да бъдат много по-ниски, което вероятно застрашава нови проекти.

Инвеститорите ще трябва да изчакат и да видят на кое ниво правителствата определят своите национални ограничения, а ние не знаем колко време ще отнеме това“, каза Кристоф Зипф, мениджър „Преса и комуникации“ в индустриалната група WindEurope.

По думите на Игнасио Галан – изпълнителен директор на Iberdrola, един от най-големите разработчици на възобновяема енергия в Европа с инвестиционен план от 75 млрд. евро за 2020-2025 г. – компанията ще продължи да инвестира в Европа, но жадува за по-голяма сигурност.

„Трябва да получим финансиране от пазарите на акции и в сложни моменти като този, инвеститорите се нуждаят от яснота и стабилност“, допълни той.

Декарбонизирано бъдеще?

Освен краткосрочните корекции, ЕС планира “основен ремонт” на своя пазар на електроенергия, за да отдели цената на електроенергията от цената на газа.

При сегашната система разходите за производство на електроенергия от газови електроцентрали обикновено определят цената на електроенергията на едро, което означава, че възобновяемите генератори с по-ниски експлоатационни разходи, са успели да се възползват от продажбата на електроенергия на високи цени, въпреки че не се налага да купуват скъпи горива.

Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен каза в писмо до лидерите на страните от ЕС през октомври, че до края на годината Комисията ще представи своите идеи, за да направи

пазара на електроенергия годен за по-декарбонизирано бъдеще“.

Твърде рано е да се каже дали цялата несигурност е довела до провал на конкретни проекти.

Европейската организация за електроенергийната индустрия Eurelectric обаче каза, че комбинацията от пазарна реформа, инфлация и нарастващи искания за маржин – паричните депозити, които компаниите трябва да правят, за да гарантират своите продажби на електроенергия – ще възпре така необходимите инвестиции.

Това плаши инвеститорите и им поставя този труден въпрос: Да инвестирам ли, или да чакам?“, заключи енералният секретар Кристиан Руби.

economic.bg

Продължи с четенето

Свят

Израелските военни твърдят, че са убили командир на „Хамас“ на Западния бряг

Published

on

Снимката е илюстративна.

Израелската гранична полиция днес е убила високопоставен командир на ислямисткото движение „Хамас“ на Западния бряг, съобщиха военните, предаде Ройтерс.

Уасем Хазем, идентифициран като командир на „Хамас“ в размирния град Дженин, е бил убит в автомобил, в който се твърди, че е имало оръжия, боеприпаси и голямо количество пари в брой. Две други въоръжени лица от „Хамас“ са били убити от дрон, докато се опитвали да избягат от автомобила, съобщиха от израелската гранична полиция, предаде БТА.

Междувременно палестинското министерство на здравеопазването съобщава, че от началото на войната на Западния бряг са убити над 650 палестинци, предаде Асошиейтед прес.

Генералният секретар на ООН Антонио Гутериш призовава за незабавно спиране на операцията на Израел на Западния бряг и снощи направи изявление, в което призова правителството да защити цивилното население на тази територия.

Британското правителство днес заяви, че е „дълбоко обезпокоено“ от провежданата в момента израелска операция в окупирания Западен бряг, като предупреди, че рискът от нестабилност е сериозен и че има спешна нужда от деескалация, предаде Ройтерс.

„Продължаваме да призоваваме израелските власти да упражняват сдържаност, да се придържат към международното право и да ограничат действията на онези, които се опитват да нагнетяват напрежението“, заяви говорител на британското външно министерство.

Израелската армия съобщи в четвъртък, че при мащабна операция в окупирания Западен бряг са убити още петима бойци, включително известен местен командир, предаде Асошиейтед прес.

Според израелската страна убитият Мохамед Джабер, известен като Абу Шуджаа, е командир на групировката „Ислямски джихад“ в бежанския лагер Нур Шамс в покрайнините на град Тулкарем. Той се превърна в герой за много палестинци по-рано тази година, когато бе съобщено, че е убит при израелска операция, само за да се появи изненадващо на погребението на други бойци, където бе вдигнат на ръце от ликуващото множество, припомня АП.

Продължи с четенето

Икономика

Петролът пое надолу в началото на седмицата

Published

on

Цените на петрола се понижиха в азиатската търговия днес, тъй като опасенията за по-слабо търсене в най-големия световен вносител на петрол Китай оказаха натиск върху пазарните нагласи. Инвеститорите същевременно насочват вниманието си върху напредъка в преговорите за прекратяване на огъня в Близкия изток, които биха могли да намалят рисковете за доставките, информира Ройтерс, предаде БТА.

Фючърсите на суровия петрол сорт Брент поевтиняха с 13 цента или 0,2 на сто до 79,55 долара за барел. Котировките на американския лек суров петрол загубиха 13 цента или 0,2 на сто до 76,52 долара за барел.

Контрактите и на двата сорта отстъпиха близо 2 на сто в петък, след като инвеститорите смекчиха очакванията си за ръст на търсенето от страна на Китай, но приключиха седмицата до голяма степен без промяна спрямо предходната седмица, след като поредицата икономически данни от САЩ миналата седмица показа, че инфлацията е умерена, а разходите в търговията на дребно са стабилни.

Продължи с четенето

Политика

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън пристигна в Израел

Published

on

Снимка: БНР

Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън пристигна днес в Тел Авив, като целта на визитата му е да се засили дипломатическият натиск да постигане на споразумение за спиръне на огъня в ивицата Газа следващата седмица, предаде Ройтерс.

Западът има желанието да се сложи край на продължаващия от месеци кръвопролитен конфликт между израелските сили и радикалното палестинско движение „Хамас“.

Първият дипломат на САЩ утре ще се срещне с висши представители на Израел, сред които премиерът Бенямин Нетаняху, президентът Ицхак Херцог и министърът на отбраната Йоав Галант. На следващият ден Блинкън ще отпътува за Египет, предаде БТА.

Продължи с четенето

ПОПУЛЯРНО

You cannot copy content of this page