Connect with us

Варна

Съдът във Варна даде на Русия руснака, запалил паспорта си на протест срещу войната

Публикувано преди

на

Окръжният съд във Варна позволи екстрадицията на руснака Алексей Алчин. Искането е на прокуратурата на РФ, според която Алчин е обвинен за невнесен ДДС на фирмата му през 2015 г. Алчин, който тогава е имал собствен бизнес в Русия, напуска родината си, малко по-късно.

Пристига в България преди пет години. Понастоящем е с редовни документи и собствен бизнес у нас, треньор е по бойни спортове и е активен доброволец в помощ на украинските бежанци. Докато е в България, неколкократно безпроблемно се прибира и в Русия.

Проблемите му у нас започват в началото на войната в Украйна, когато на протест във Варна изгаря личните си документи. И така до средата на юни месец, когато Алчин е арестуван в дома си у нас. Повече от месец прекарва под „домашен арест“, а на 2 август беше задържан за постоянно в ареста.

Руското обвинение, по което е задържан Алексей Алчин е за укриване на данъци за 282 млн. рубли. Според руската прокуратура, той е сключвал договори и е подписвал документи с невярно съдържание, докато е бил директор на дружество пре з 2015 г. Руският НК предвижда за обвинението шест години затвор. Според руските власти, Алчин се е укрил и това е наложило обявяването му за международно издирване чрез Интерпол.

Искането за екстадиция на Алчин продължи около два часа. Преди началото на съдебното заседание пред съда във Варна имаше и протест на граждани, според които зад екстрадицията на Алексей Алчин се крият единствено политически мотиви. Един от основните аргументи за допускането на екстрадиция е наличието на т.нар. двойна наказуемост. Това означава деянието, за което се иска нечия екстрадиция да бъде наказуемо и според българския НК, и според закона на искащата държава, при това за минимум една година затвор, сочи в мотивите си окръжния съд във Варна.

Също според тях, освен че обвинението срещу Алчин е наказуемо у нас и в Русия, но и не е изтекла давността за наказателно преследване. Изследването за двойна наказуемост обаче не означава преценка на доказателствата на обвинението на чуждата държава, а само има ли съответност на наказателните закони на двете държави. Иначе казано, българският съд не преценява годността на доказателствата срещу Алексей Алчин.

Според варненските магистрати няма основания за опасения за политическо преследването на руския гражданин, въпреки действията му срещу войната в Украйна.

В изпратените до българските власти документи, заместник-генералният прокурор на Руската федерация Пьотр Городов, гарантира че искането за предаване на лицето няма за цел преследването му по политически мотиви, във връзка с политически възгледи, расова принадлежност, вероизповедание или националност. Руските власти уверяват, че на Алексей А. ще бъдат предоставени всички възможности за защита, в това чисто помощ от адвокати, както и че той няма да бъде подлаган на мъчения, жестоки, безчовечни и унижаващи достойнството видове третиране или наказания (чл. 7 и 14 от Международния пакт за граждански и политически права от 16.12.1966 г.), посочват от Окръжния съд във Варна.

От писмо на министерството на правосъдието до Върховна касационна прокуратура, с което OFFNews разполага се вижда,

че документите за екстрадацията му са донесени “лично на ръка” от служител на Руското посолство в деловодството на Министерството на правосъдието.

В същото писмо се припомня “отново” на прокуратурата, че на Съвет правосъдие и вътрешни работи на З и 4 март 2022 г. в Брюксел беше изразено общо мнение от държавите членки на ЕС, че действията на Русия представляват толкова сериозно нарушение на международното право и международните споразумения, че оправдават избора на много държави членки да не разглеждат искания от Русия и Беларус за сътрудничество по наказателно правни въпроси, като си запазват правото на преценка за всеки отделен случай”. Без значение от това “напомняне” прокурор Р. Георгиева при Окръжна прокуратура Варна дава начало на процедурата по екстрадация.

Предаването на Алексей Алчин е заради политическата му позиция, категорична е защитата на руснака. Самият Алчин след задържането си през юни е поискал политическо убежище в България, но отговор на искането му няма. Според българската прокуратура няма представени доказателства за политическо преследване на Алексей Алчин в Русия.

Варненските магистрати приемат, че „няма законови основания да бъде отказана екстрадицията на 46-годишния Алексей Алчин“, защото руското правосъдно министерство декларира, че искането „няма цел преследване на лицето по политически мотиви … или политически възгледи“. Определенето може да бъде обжалвано в 7-дневен срок пред Апелативния съд във Варна, а Алчин остава в ареста, до „предаването му на съответните компетентни власти на молещата държава“.

offnews.bg

Продължи с четенето

Варна

Варна има нов заместник-кмет с ресор „Инженерна инфраструктура и благоустрояване“

Published

on

Варна има нов заместник-кмет с ресор „Инженерна инфраструктура и благоустрояване“. Това е Димитър Кирчев, който поема един от най-големите ресори в Община Варна – „Инженерна инфраструктура и благоустрояване“. Досега тази дейност се ръководеше от инж. Пламен Китипов, който продължава да отговаря за ресор „Архитектура, градоустройство и устройствено планиране“ .

Димитър Кирчев е роден във Варна. Висшето си образование завършва в Икономическия университет в града, магистър в специалност „Публични финанси“. Той притежава компетенции в областта на публичните финанси, данъчно-осигурителната практика, счетоводството, както и анализ на финансови рискове и възможности при реализиране на инвестиционни проекти. Притежава опит и във финансовото управление, контрола и мониторинга на проекти в сферата на строителството.

В професионалния си път Кирчев е работил като управител на фирма, която е консултант по данъчно-счетоводна практика и финансови инвестиции. Той има дългогодишен трудов стаж в Националната агенция по приходите във Варна. Бил е и регионален мениджър на счетоводно-консултантско предприятие. Преди да заеме поста заместник-кмет, е бил директор на дирекция „Контрол и санкции“ в Община Варна.

Заради различната натовареност, промяна има и в други ресори на заместник-кметовете в Община Варна. Илия Коев, който отговаря за обществения ред и сигурността, ще поеме и ресор „Екология и опазване на околната среда“. Досега тази дирекция бе под ръководството на Христо Рафаилов, който продължава да отговаря за ресор финанси и бюджет. Без промяна са ресорите на останалите заместници на Благомир Коцев.

Продължи с четенето

Варна

Неработещи светофари край Стадион „Тича“ и наводнение на част от Околовръстното предизвикват задръствания

Published

on

Тапа се е образувала тази сутрин на кръстовището на ул. „Д-р Анастасия Железкова“ и бул. „Осми Приморски полк“, предаде Радио Варна. Задръстването започва още от спирка „Явор“, а причината са неработещи светофари.

Заради дъжда, изливащ се във Варна, бул. „Христо Смирненски“ е затънал с вода, реки са се образували по пътното платно и движението е затруднено.

С повишено внимание трябва да се шофира и край ЖП гара-Варна, където тази сутрин също е натоварено, алармират слушатели на Радио Варна.

Не работят и светофарните уредби в района на КАТ-Варна.

Голямо задръстване се е образувало и на ул. „Студентска“ край Техническия университет, до ул. „Петър Скорчев“.

Продължи с четенето

Варна

Десетият национален конкурс-рецитал по творби на Вапцаров ще се проведе на 30 ноември

Published

on

Десетият национален конкурс-рецитал по творби на Никола Й. Вапцаров, предназначен за любители, ще се проведе на 30 ноември, от 9:00 ч. в зала „Вапцаров“ на Висшето военноморско училище, носещо името на поета.

Наградният фонд е осигурен от Община Варна, а събитието е част от програма „Младежки дейности 2024“, на дирекция „Образование и младежки дейности“.

Галаконцертът на класиралите се на първите три места във всяка възрастова група, обявяването и връчването на наградите е предвидено за същия ден от 15:00 часа.

Съгласно регламента, в конкурса се допускат за участие непрофесионални изпълнители на художествено слово по творби на Вапцаров (поезия или проза) с времетраене на изпълненията до 5 мин.

Те ще бъдат разпределени в следните възрастови групи: участници до 11 години; 11-15 години; 16-24 години и над 25 години. Наградният фонд е за всяка възрастова група и е съответно: І награда – 400 лв., ІІ награда – 300 лв. и ІІІ награда – 200 лв. Голямата награда в конкурса е в размер на 550 лв. и плакет от началника на ВВМУ.

Заявки за участие се приемат до 28.11.2024 г. на следния електронен адрес: vaptsarovi-dni-2024@naval-acad.bg. В заявката да бъдат приложени: трите имена на участника; ввъзраст; заглавие на произведението; времетраене на изпълнението.

Разноските по пребиваването по време на конкурса са за сметка на участниците или на ведомството, което ги изпраща. Справки на тел.: 052/552258.

Продължи с четенето

ПОПУЛЯРНО

You cannot copy content of this page