Connect with us

Политика

Стъпка към вдигането на ветото: Партиите си стиснаха ръцете за Македония

Публикувано преди

на

Парламентарната комисия по външна политика прие проекторешението на ДБ  във връзка с разширяването на Европейския съюз и процеса на преговори на Република Северна Македония или т.нар. френско предложение за вдигане на ветото на Северна Македония. 

След петчасово заседание и три проекторешения външната комисия най-сетне излезе със становище и се очаква утре сутрин депутатите да гласуват проекторешенията за декларация на НС, а – това е първата стъпка по вдигнето на ветото за присъединяването на Скопие към ЕС. След това топката отива в Министерски съвет.

От вчера до днес в НС бяха внесени три проекторешения със същия предмет – на ДПС, ГЕРБ-СДС и на Христо Иванов от „Демократична България“. Проекторешението на ДПС предлага на НС да приеме предложението на френското председателство на ЕС и задължава МС на изпълни решението на парламента. Във версията на ГЕРБ е заложено изискването към Скопие българите да се впишат не само в преамбюла на Конституцията, но и във всички разпоредби, в които са споменати други народи. Заложено е още, че България няма да признае съществуването на „македонски език“ В предложението на Христо Иванов са заложени всички тези искания, нуждата от прецизиране на текстовете, както и включването на двустранните протоколи от Договора в Преговорната рамка.

След представянето на проекторешенията бившият външен министър и настоящ депутат от ГЕРБ-СДС Екатерина Захариева настоя за 30-минутна почивка за обединяване на версиите. Станислав Анастасов от ДПС добави, че по тази теза е нужен консенсус и се съгласи със Захариева.

Тошко Йорданов отново заговори за коалиция между ГЕРБ-СДС, ДПС и ДБ, а Цончо Ганев от „Възраждане“ допълни: „Нема такава коалиция“. От БСП заявиха, че няма да подкрепят текстовете. След това членовете на комисията излязоха в почивка, за да обединят текстовете.

След почивката обаче така и не се стигна до обединение на текстовете. От ДПС предложиха редакция, според която НС възлага на МС да приеме френското предложение. Христо Иванов пък заяви, че ще подкрепи и трите версии. Кристиан Вигенин от БСП заяви, че левицата ще гласува с „въздържал се“ за проекторешението на ДБ и с „против“ по текстовете на ДПС и ГЕРБ-СДС. Вигенин добави, че такова решение трябва да се взима при редовно правителство и от работещ парламент. Ангел Георгиев от „Възраждане“ потвърди, че групата му няма да подкрепи и трите предложения. По същия начин ще гласуват и ИТН. От ПП пък казаха, че ще подкрепят варианта на ДБ.

В крайна сметка проекторешението на ДПС бе отхвърлено със 7 гласа „за“ и 10 „против“. Отхвърлен бе и текстът на ГЕРБ-СДС със 7 гласа „за“, 8 „против“ и 2 „въздържал се“. Прието бе само проекторешението на ДБ – то мина с 11 гласа „за“, 3 „против“ и 2 „въздържал се“.

30-минутен спор по дневния ред

Председателят на групата на ИТН Тошко Йорданов предложи отпадане на изслушването на министъра на външните работи в оставка Теодора Генчовска. Тя трябваше да информира народните представители за Протокола за съвместно заседание по чл. 12 от Договора от 2017 г. с Република Северна Македония и пакета документи на Председателството на Съвета на ЕС във връзка с процеса на разширяване. ПП и БСП направиха контрапредложения и настояха Генчовска да бъде изслушана. Станислав Анастасов от ДПС пък заяви, че няма смисъл Генчовска да бъде изслушвана по въпроси, различни от внесените проекторешения. Ангел Георгиев от „Възраждане“ поиска отлагане на заседанието, защото този парламент не бил легитимен, за да взима такова важно решение.

Паралелно се чуха призиви за бързо взимане на решение по казуса с вдигането на ветото. Георги Михайлов от БСП заяви, че е важно да се бърза с решението. След това Тошко Йорданов определи като „коалиция национални предатели“ групите на ГЕРБ-СДС, ДПС, ПП и ДБ.

Целият спор беше още по приемането на дневния ред на комисията. Така процедурите, предложенията и размяната на обвинения продължиха повече от 30 минути, а едва след това започна обсъждането по същество.

Генчовска: Разполагаме с много малко време, за да вземем едно изключително важно решение

Теодора Генчовска започна изказването си с критика към председателката на комисията Венцислава Любенова, че не е свикала спешно заседание на комисията след като МВнР внесе в НС проекта за двустранен протокол, който да се подпише със Северна Македония.

След това външният министър в оставка заяви, че не е запозната с трите внесени проекторешения и заради това може да даде само „експертно“ становище. Във връзка с т.нар. френско предложение тя заяви, че може да прочете доклада на ведомството ѝ и започна да чете документа от 15 страници. Това отне още 40 минути.

Генчовска заяви, че не може да гарантира дали предложението ще е валидно след края на френското председателство на Съвета на ЕС. Тя обаче упорито отказваше да отговори на въпросите на ПП и ДБ дали смята, че предложението е добро. Вместо това тя предлагаше да прочете отново и отново доклада. Тя се аргументира с постановлението на МС, според което всяко решение, което отклонява от позицията ни, трябва да минава през парламентарната комисия по външна комисия, вместо през МВнР. Генчовска заяви, че заради това тя не можела да води външната политика на страната и не могла да дава становища.

Как започна всичко?

Докато ИТН беше във властта непрестанно се чуваха критики, че премиерът Кирил Петков води двойна външна политика по казуса Северна Македония. След това ИТН напусна коалицията именно с тези мотиви.

Миналата седмица премиерът Петков предложи постановление, според което всяко предложение за Северна Македония, което се отклонява от позицията ни, трябва да минава през парламентарната комисия по външна комисия, вместо през МВнР.

В същия ден Тошко Йорданов поиска закрито пленарно заседание на Народното събрание по темата „Северна Македония“ с мотива, че външният министър в оставка има да представи „секретна информация“ на депутатите. Впоследствие заседанието бе проведено в присъствието на журналисти, а след това открито. „Тайните“ документи дадоха повод на представители на ИТН да заговорят за „предателство“, извършено от премиера Петков. На същото заседание обаче Генчовска призна, че френското предложение покрива всички български искания.

Вчера лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заяви, че партията му ще подкрепи падането на ветото ако предложението бъде внесено веднага. Това обаче не се случи – правителството отхвърли искането на Борисов за извънредно заседание на НС преди вота на недоверие, и ДПС, ГЕРБ, ИТН и Възраждане провалиха последвалото заседание на външната комисия  за Скопие. Минути след вота на недоверие, който мина успешно, ДПС и ГЕРБ внесоха проекторешения за одобряване на френското предложение за Северна Македония. По-рано днес такова внесе и председателят на групата на ДБ Христо Иванов.

Политическите реакции

Докато днес депутатите се чудеха как и кое проекторешение да приемат, премиерът в оставка Кирил Петков е в Брюксел на  среща на лидерите на ЕС и Западните Балкани. Еврокомисарят по добросъседството и разширяването Оливер Вархеи призова българските власти да приемат предложението на Бойко Борисов и Народното събрание незабавно да гласува френското предложение за отпадане на ветото за присъединяване на Северна Македония към ЕС. Петков пък още вчера декларира, че няма да промени българската позиция преди да има решение на НС.

В родния парламент парламентарните групи най-общо се разделиха на две групи – ПП, ГЕРБ-СДС, ДПС и ДБ подкрепят френското предложение, а ИТН, „Възраждане“ и БСП са против – според тях ветото следва да се вдига след като Скопие изпълни поетите ангажименти по Договора за добросъседство от 2017 г.

В Северна Македония предложението на френското председателство на Съвета ЕС за решаване на спора разтърси правителство – левият Демократически съюз, зелената формация ДОМ („Демократично обновление за Македония“) и Либералдемократическата партия обявиха, че ще излязат от властта заради „неприемливия“ документ.

Лидерът на ВМРО-ДПМНЕ Християн Мицкоски отхвърли френското предложение и поиска „спасение на Македония от българизацията“. Бяха организирани и многохилядни протести.

Преди няколко часа и премиерът Димитър Ковачевски заяви, че предложението на френското председателство е неприемливо в този си вариант.

 

offnews.bg

 

Продължи с четенето

България

Румен Радев: Дано депутатите осъзнават каква щета нанасят на парламентаризма

Published

on

Снимка: БГНЕС

Попитан готов ли е да сезира Конституционния съд за промените в Конституцията, свързани с избора на служебен премиер, Радев отговори: „Те дори бащите на промените се отрекоха от своята рожба, така че този казус неминуемо ще бъде разгледан и всички ние виждаме какво означава да имаме правителство без ясна политическа отговорност.“

Наистина дадох достатъчно време между изборите и свикването на първото заседание на Народното събрание (НС) именно с надеждата партиите да имат време за повече разговори и да не стигаме до този блокаж, който виждаме в момента, но, за съжаление, те явно не използваха това време по най-добрия начин.

Това заяви президентът Румен Радев, предаде БГНЕС.

„Надявам се нашите народни представители да си дават сметка каква щета се нанася върху парламентаризма, когато отстрани се вижда неговата поредна неефективност“, каза държавният глава и призова по-бързо да се реши въпросът с избора на председател на парламента, защото той отпушва целия процес по съставяне на правителство.

Във връзка с решението на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) Георги Чолаков да остане временно изпълняващ функциите председател на Върховния административен съд (ВАС), Радев коментира, че зачестява тази тревожна практика на подобни решения, които са в противоречие с конституционната целесъобразност и изобщо се вписват в една негативна рамка на конституционна нетърпимост, защото чрез назначаването на временно изпълняващия се заобикалят изискванията, които идват с издаването на указ. „Нещо повече – по този начин се заобикалят принципите на мандатността и дори се отменят гаранции за независимост на някои органи, заобикалят се и моите правомощия на държавен глава и такива случаи вече има немалко“, обърна внимание президентът и посочи, че такъв е случаят и с изпълняващият функциите главен прокурор, с временно управляващия Посолството на България в Украйна и др.

Държавният глава съобщи, че ще разгледа всички необходими обстоятелства.

Попитан готов ли е да сезира Конституционния съд за промените в Конституцията, свързани с избора на служебен премиер, Радев отговори: „Те дори бащите на промените се отрекоха от своята рожба, така че този казус неминуемо ще бъде разгледан и всички ние виждаме какво означава да имаме правителство без ясна политическа отговорност.“

По повод протеста на привържениците на Делян Пеевски и „ДПС-Ново начало“, който се проведе в първия ден на 51-ото НС, под надслов „Не сме фантоми“, президентът каза: „Не трябва да сме наивни, че тази наглост на стероиди ще се осъзнае, ще изчезне от само себе си или поради сблъсък с някакъв друг себеподобен, или под давление на някакъв нов санкционен списък. Развитието на България като демократична държава е изцяло наша отговорност.“

Продължи с четенето

Политика

Сърбия предлага да плати за придобиване на дял в унгарската атомна електроцентрала „Пакш“

Published

on

Снимка: БТА

Сърбия предложи да плати на Унгария за придобиване на до 10% от собствеността в унгарската атомна електроцентрала „Пакш“, тъй като се стреми да разнообрази енергийните си доставки, каза днес в Будапеща президентът Александър Вучич, цитиран от Ройтерс, предаде БТА.

„Говорих с премиера Орбан и ние сме готови да платим пълната цена за 5% или 10% от собствеността в атомната електроцентрала „Пакш“, каза Вучич пред сръбски репортери в Будапеща, където е на посещение по повод националния съвет за стратегическо сътрудничество на Сърбия и Унгария.

Вучич поясни, че унгарската страна не е отговорила веднага на предложението му.

Сръбският президент не уточни дали Сърбия иска дял в съществуващата унгарска атомна електроцентрала „Пакш“, която разполага с четири реактора, или в „Пакш 2“, която се строи от руската фирма „Росатом“.

Сърбия няма собствени атомни електроцентрали и има забрана за изграждането на такива, въведена през 1989 г. (по времето на бивша Югославия-бел.ред.) след аварията в Чернобил, напомня агенцията.

Балканската страна, която генерира 70% от нуждите си от електроенергия чрез въглищни електроцентрали и зависи от доставки на газ от Русия, иска да диверсифицира енергийните си източници. Миналата година Белград завърши интерконектора към тръбопровод в България, позволяващ на Сърбия достъп до газ от Азербайджан и от терминал за втечнен природен газ в гръцкото пристанище Александруполис.

По време на срещата между Вучич и Орбан в Будапеща беше дискутирана и възможността за пускане на директна високоскоростна влакова линия от Белград до Будапеща, което по думите на Вучич, цитиран от агенция ТАНЮГ, трябва се случи най-късно до март 2026 г.

Продължи с четенето

Варна

Иван Портних: Чешмата на Дом „Младост“ е единственият резултат от управлението на Коцев

Published

on

Снимка: БНР

Единственият резултат от управлението на кмета Благомир Коцев е чешмата на Дом „Младост“, която не е общинска инвестиция, а частна. Това заяви областният координатор на ПП ГЕРБ  Иван Портних на пресконференция днес, предаде БНР.

Твърденията на Коцев, че не са заварили проектна готовност доведе до загубата на минимум 70 милиона лева.

Поради некадърност, немощ и не можене, каза бившият кмет.

Пиар бе вчерашният отчет на кмета Коцев без фактологична истина. Прави се манипулация в общественото пространство и сме свидетели на безпрецедентна загуба на финансови средства. 70 проекта с готовност сме оставили ние в общината, заяви Иван Портних.

Нека покажат поне един проект, който са направили. Готов проект. Нали твърдят, че са свършили огромна работа. Защо тогава не можеш на никого да покажеш нито един готов проект, дори във Фейсбук. Това буди тежко недоумение. Годината минава и изтича. Дори проектите с осигурено финансиране не са започнати. Една година няма процедура по отношение на санирането. За 80 милиона имаме спечелени проекти от миналата година. Това са проекти с осигурено финансиране, които не са започнати, допълни Портних.

Проектите за училищата също чакат, трябваше само да се проведат процедури, за да тръгнат към реализация. Десетки милиони са загубите.

В община Варна има финансови нарушения. Ще настоявам за одит, заяви Балабанов. Опит да се прокара проектът за небостъргача направиха вчера. В знак, че обслужват определени бизнес кръгове.

Или поети предизборни политически поръчки, които сега трябва да изпълнят следизборно.

Над 2 хиляди варненци, участвали в изборите за районни кметове, все още не са си взели парите. Това каза Балабанов. Необходими са още 370 хиляди от заложените по бюджета милион и четиристотин хиляди. Не са били предвидени средства за балотажа, уточни Балабанов. Въпреки, че по време на сесия, когато е гласувана сумата, той изрично е попитал заложени ли са средства за балотаж.

5 милиона лева са загубите от Синята зона, добави Балабанов.

Продължи с четенето

ПОПУЛЯРНО

You cannot copy content of this page