Connect with us

Политика

След срещата за бюджета: Депутатите викат финансовия министър още в петък

Публикувано преди

на

Депутатите от 48-ото Народно събрание викат финансовия министър Росица Велкова още в третия си работен ден, решиха партиите след третата поредна извънредна среща преди откриването на новия парламент.

Тя е по инициатива на БСП и се проведе в сградата на Народното събрание.

Според левицата ключовите теми за българските граждани са високите цени, ниските доходи, инфлацията и липсата на предвидимост.

На срещата присъстваха само представители на три от седемте партии в новия парламент – ГЕРБ-СДС, ДПС и „Продължаваме промяната“. „Демократична България“, „Възраждане“ и „Български възход“ не дойдоха на разговорите.

Миналата седмица имаше две такива срещи – по инициатива на ДБ за вземане на решение да не се кани руската посланичка Елеонора Митрофанова на церемонията по откриване на парламента, и по искане на ГЕРБ-СДС за изпращане на покана на украинския президент Володимир Зеленски за същата церемония.

От „Демократична България“ по-рано обявиха, че диалог за бюджета е ненужен и че тези разговори трябва да се водят от служебния финансов министър и парламентарно представените партии.

Лидерът на „Български възход“ Стефан Янев коментира днес, че разговорите сега няма да са ефективни. По-думите му бюджетът следва да бъде приет от този, който ще го изпълнява.

Още миналата седмица лидерът на „Възраждане“ Костадин Костадинов обяви, че партията му няма да присъства на тези разговори, защото БСП нямала правомощията да провежда такива срещи.

Преди началото на срещата по инициатива на левицата лидерът на БСП Корнелия Нинова коментира, че отсъствието на трите политическите сили показва, че тези теми не са важни за тях. Тя посочи, че независимо дали ще има или не правителство, бюджетът трябва бъде приет. Нинова добави, че с днешната среща искат да дадат някаква предсказуемост за хората и бизнеса.

По-рано през деня от пресцентъра на „Продължаваме промяната“ съобщиха, че на срещата с БСП ще представят своите 16 политики: увеличаване на минималната работна заплата на 50% от средната – на 860 лв.; увеличаване на пенсиите с 20%, за да изпреварват инфлацията; нова дефиниция за енергийна бедност и две тарифи за ток, газ, вода и парно на база на консумация; вдигане на данъчния кредит за младите семейства с деца с 50%; продължаване на програмата за следучилищни занятия за спорт и изкуства; таван на цената на тока от 250 лв./МвЧ; таван на цената на газа от 300 лв./МвЧ, независимо от пазарните флуктуации; без увеличение на данъците; ограничаване на бюджетния дефицит до 3% с максимално прозрачно изразходване на публичните средства; допълнително увеличение на прага за регистрация по ДДС до 160 хиляди лева; запазване на данъчните ставки на настоящите нива.

След срещата Йордан Цонев от ДПС обяви, че всички кризи изискват мерки, които се обезпечават с дефицит. Той добави, че в момента лихвите не са изгодни и прогнозира, че икономическата ситуация ще се влошава. Цонев изтъкна, че заради това е много важно да има стабилно мнозинство. По думите му трите партии не са стигнали до общо решение, но са се съгласили, че компенсациите трябва да продължат.

Калина Константинова от „Продължаваме промяната“ съобщи, че са обсъдени основните приоритетни мерки и най-важните законопроекти. Тя обаче заяви, че четирите партии са намерили пресечни точки – законопроектите по Плана за възстановяване и устойчивост, компенсации за бизнеса и домакинствата. Партиите са се разбрали да поискат изслушване на финансовия министър възможно най-скоро.

Бившият финансов министър и избран депутат от ГЕРБ-СДС Кирил Ананиев добави, че изслушването на финансовия министър трябва да бъде в петък, а компенсациите да продължат. Съпартиецът му Делян Добрев прогнозира рецесия следващата година.

Корнелия Нинова уточни, че след изслушването на финансовия министър партиите могат да се срещат отново в същия формат. По думите ѝ всички са единодушни за увеличението на минималната заплата, въвеждането на две тарифи за цените на ток и компенсациите за бизнеса.

offnews.bg

Продължи с четенето

Политика

Белгийското разузнаване отчита вълна от руска дезинформация

Published

on

Снимка: БТА

Белгийското военно разузнаване отчита трайно нарастване на случаите, свързани с руска дезинформация, съобщиха местни медии, като се позоваха на официален доклад. Отбелязва се, че тези случаи са свързани с многократните заявки на белгийските власти да подкрепят Украйна срещу нашествието на руските войски, предаде БТА.

В документа се уточнява, че разпространението на дезинформация срещу Белгия започва да се наблюдава особено ярко след съобщенията за готовността на страната да предостави своите изтребители Ф-16 на Киев. Дезинформационните кампании са свързани с въпросите за имиграцията, хората от ЛГБТ+ общността и с проявите на екстремизъм. Белгийското военно разузнаване пояснява, че целта на тези кампании е всяване на страх и убеждение в опасността от оказване на подкрепа за украинската отбрана.

Допълва се, че от руска страна в последните години многократно са били предприети действия срещу сайтове на държавни и общински институции в Белгия, особено около миналогодишните избори за европейски и федерални депутати, и за общински власти. Според доклада целта е била привличане на съмишленици, разширяване на въздействието върху обществото и всяване на тревога.

Медиите днес съобщават, че белгийският министър по въпросите на цифровизацията Ванеса Мац е била поставена под засилена полицейска охрана заради стъпките на правителството да ограничи анонимността в интернет и след получени заплахи от крайната десница. Някои си мислят, че свободата на изразяване позволява всичко, а това не е така, коментира Мац. По нейните думи целта на правителството е да ограничи злоупотребите онлайн.

Продължи с четенето

България

Депутатите ще обсъждат вота на недоверие към правителството

Published

on

В сряда в Народното събрание започват дебатите по внесения вот на недоверие към кабинета „Желязков“, предаде БГНЕС.

На 26 март три партии – „Възраждане“, „Величие“ и МЕЧ, внесоха в деловодството на парламента вот на недоверие към кабинета „Желязков“. Подписите към него са 54 при необходими минимум 48.

Вотът е за „провал в областта на външната политика“ и беше иницииран от „Възраждане“.

Съдбата на вота е почти предопределена, след като той получи подкрепата на трите партии, която, обаче, е крайно недостатъчна за това правителството на бъде свалено.

Според лидера на ГЕРБ вота на недоверие е опит да бъде спряна България по пътя за еврозоната. От ПП-ДБ обявиха, че няма как да го подкрепят поради идеологически различия като проевропейска партия, но намекнаха, че подготвят свой, ако след излизането на доклада за еврозоната не са приети всички закони по второ плащане на ПВУ. Пеевски както винаги бе уверен, че правителството не може да падне, а самият Костадин Костадинов призна, че вотът е обречен чисто математически.

Според лидера на ГЕРБ исканията за вот на недоверие към кабинета имат една цел – да се спре България по пътя към заветната цел – еврозоната.

„А и как биха управлявали, ако приемем, че това е опозицията и правителството падне? Управление на „Величие“, „Възраждане“, МЕЧ, които имат и се борят за един и същи електорат, и те затова го правят. Тези, които гласуват за ГЕРБ са работещи хора. Това е средната класа. Те затова на нас протестите ни изглеждат странни, че в работно време може да излезеш да правиш протест в 9:00 ч. когато работещите хора работят. Изключително сме твърди по пътя за еврозоната“, заяви Борисов. „Толкова трудно се направи тоя кабинет, толкова трудно работим, защото едновременно с това да върви правителството, ние сме много различни партии, по 90% от програмите ни не съвпадат. Но това е единственото, което възможно може към днешна дата да работи. Затова винаги съм благодарил и на АПС, и на други партии, които ни подкрепят, за да може това да съществува, наречено правителство“, каза още Борисов.

От ДБ заявиха, че няма да подкрепят вота на недоверие. „Не, няма да подкрепим такъв вот на недоверие за външната политика, защото е ясно „Възраждане“ къде стоят в международен аспект. Ние сме заявили нашата политическа позиция, че трябва да работим с всички възможни сили за това България да стане член на еврозоната. Това е последното усилие за пълноправното ни членство в ЕС, така че  – да, добре е да има редовна власт, за да може този външнополитически приоритет да бъде реализиран. Имаме такава нагласа, да не дестабилизираме страната“, каза Атанас Атанасов от ДБ.

Коалиционните им партньори от ПП бяха на същата позиция около вота на недоверие, иницииран от „Възраждане“, но намекнаха, че могат да внесат свой.  „След излизането на доклада за еврозоната, ако не са приети всичките закони по второ плащане на ПВУ, ние ще инициираме вот на недоверие. С мотив, че България ще загуби 10 млрд. заради бездействието на това правителство, коментира Асен Василев.

„ПП-ДБ са петото колело на каруцата на ГЕРБ, БСП, ДПС и ИТН. Това са едно голямо евроатлантическо мнозинство, което когато стане въпрос за разграбване и отчуждаване на българската държава няма никакъв проблем да гласува заедно. Ние не сме и очаквали от ПП-ДБ да подкрепят вота, даже не сме ги и търсили, за да ни се подпишат, щото в крайна сметка вотът се внася от опозицията. А ППДБ не са опозиция“, не им остана длъжен председателят на „Възраждане“ Костадин Костадинов.

„Няма да има скоро избори както виждате, не може да падне това правителство. С всичко смислено, което се направи с този бюджет аз ще го подкрепям. Ако осъществим нещата в този бюджет, те ще имат моята подкрепа“, коментира лидерът на ДПС-Ново начало Делян Пеевски.

И самите вносители от „Възраждане“ признаваха, че не очакват вотът им да мине, тъй като чисто математически не са събрали достатъчно подкрепа.

Продължи с четенето

Политика

CNN: Европа най-накрая се събужда от дълбокия сън по отношение на отбраната

Published

on

Снимката е илюстративна.

Скандалът, който Доналд Тръмп вдигна на украинския президент Володимир Зеленски в Белия дом, беше мълниеносен удар за трансатлантическия съюз, който разсея продължителните илюзии в Европа дали американският им братовчед ще застане на тяхна страна, за да се противопостави на руската агресия, предаде БГНЕС.

Разколебана, може би дори уплашена, Европа може би най-накрая се опомни относно нуждите си от самозащита в ерата на Тръмп.

„Това е все едно Рузвелт да посрещне Чърчил (в Белия дом) и да започне да го тормози“, заяви евродепутатът Рафаел Глюксман.

В месеца, в който министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет нарече Европа „ЖАЛКА“, защото разчита „безплатно“ на САЩ за своята отбрана, в групов чат с други представители на администрацията, континентът разбива десетилетни табута по отношение на отбраната. На дневен ред са политики, които само преди седмици бяха немислими.

Най-голямата промяна настъпи в Германия, най-голямата икономика в Европа. След федералните избори бъдещият канцлер Фридрих Мерц спечели гласуване в парламента за премахване на конституционната „дългова спирачка“ – механизъм за ограничаване на държавните заеми.

По принцип промяната в закона позволява неограничени разходи за отбрана и сигурност. Експертите очакват, че този ход ще отключи до 600 млрд. евро (652 млрд. долара) в Германия през следващото десетилетие.

„Това е промяна на правилата на играта в Европа, тъй като Германия беше изоставаща – особено сред големите държави – когато става въпрос за отбрана“, заяви Пьотр Бурас, старши сътрудник в Европейския съвет за външни отношения, международен мозъчен тръст.

Бурас уточни, че преодолявайки фобията си от дългове, Германия най-накрая е постъпила така, сякаш Европа наистина е преминала през „повратна точка“ – както беше описано от напускащия канцлер Олаф Шолц през февруари 2022 г., само три дни след пълномащабната инвазия на Русия в Украйна.

Въпреки че инвазията разтърси Германия, „само шокът от Тръмп ги накара да вземат това наистина фундаментално решение за спиране на дълговата спирачка“, каза още Бурас.

В съседна Франция президентът Еманюел Макрон – който отдавна призовава за европейска „стратегическа автономия“ от САЩ – заяви, че обмисля да разшири защитата на ядрения си арсенал до своите съюзници, вече привидно защитени от американските бомби.

Коментарите на Макрон по-рано този месец дойдоха, след като Мерц се застъпи за преговори с Франция и Обединеното кралство – двете ядрени сили в Европа – за разширяване на тяхната ядрена защита към останалата част на континента. Полският министър-председател Доналд Туск приветства идеята и дори призова Полша сама да обмисли възможността да се сдобие с ядрено оръжие.

Междувременно Полша и балтийските държави Естония, Литва и Латвия – всички съседи на Русия – се оттеглиха от Отавския договор от 1997 г. за ограничаване в употребата на противопехотните мини. Литва вече обяви закупуването на 85 000 противопехотни мини, а Полша възнамерява да произведе 1 милион в страната. Този месец Литва се оттегли и от международния договор срещу касетъчните боеприпаси.

Военната повинност се завръща на континента. Дания въведе задължителна наборна военна служба за жените от 2026 г. и намали здравните изисквания за някои длъжности, като част от укрепването на въоръжените сили на страната. Полша също обяви планове всеки пълнолетен мъж да премине през военно обучение.

Дори доскоро неутрални държави преразглеждат позициите си. На фона на дискусиите за това как да се запази мирът в Украйна в случай на уреждане на конфликта, правителството на Ирландия – страна, която често участва в мироопазващи операции – представи законодателство, което позволява изпращането на войски без одобрението на ООН, заобикаляйки евентуално руско (или американско) вето.

Отдавна е неудобна – и често неизказана – истина в Европа, че защитата ѝ от инвазия в крайна сметка зависи от американската „кавалерия“, която язди зад хоризонта. Тази подкрепа вече не изглежда толкова сигурна.

Обратът отива отвъд това кой ще воюва, към това кой ще осигури оръжията. Някои започнаха да поставят под въпрос бъдещите покупки на астрономически скъпите американски изтребители F-35, които няколко европейски военновъздушни сили планираха да придобият.

Португалският министър на отбраната Нуно Мело заяви, че страната му преоценява очакваните покупки на самолети, като предпочита европейски алтернативи, поради опасения от контролираните от САЩ доставки на резервни части.

За първи път подобни опасения се изразяват публично на толкова високо равнище, особено в полза на самолети, които на хартия не предлагат същите възможности.

Но въпреки че Европа изглежда е разбрала посланието, разговорите за единен подход са в твърде начален етап.

Когато председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен представи план за изразходване на милиарди повече за отбрана, наречен „ Превъоръжаване на Европа“, Испания и Италия се възпротивиха. Оттогава планът е преименуван на „Готовност 2030“.

Италианският министър-председател Джорджа Мелони изключи възможността за изпращане на италиански войски като част от европейския контингент за поддържане на мира в Украйна, ако бъде постигнато споразумение чрез преговори – друг ключов въпрос, по който континентът е разделен.

Преименуването на плана показва разделителната линия в Европа: Колкото по-далеч от Русия е една държава, толкова по-малко вероятно е тя да се заеме с превъоръжаване.

Испанският министър-председател Педро Санчес каза този месец: „нашата заплаха не е Русия, която вкарва войските си през Пиренеите“. Той призова Брюксел „да вземе предвид, че предизвикателствата, пред които сме изправени в южната ни съседка, са малко по-различни от тези, пред които е изправен източният фланг“.

Габриелиус Ландсбергис, бивш министър на външните работи на Литва, посочи, че е „разстроен“ от испанската позиция и че неотдавнашното му пътуване до Киев, където през повечето нощи звучат сирени за въздушно нападение, го е накарало да си представи подобни сцени във Вилнюс в бъдеще.

„Колкото по на запад отиваш, толкова по-трудно е да си представиш подобно нещо. Всички проблеми, всички решения са относителни“, каза Ландсбергис.

Географското разделение може да задълбочи разделението, а Бурас смята, че пълното европейско единство винаги ще бъде „илюзия“.

„Това, което наистина има значение, е какво правят ключовите държави“, подчерта той, посочвайки Германия, Франция, Обединеното кралство и Полша. „Искам да бъда предпазлив оптимист, но мисля, че сега сме на прав път.“

Запитан дали март ще бъде запомнен като месецът, в който Европа се е събудила, Бурас отговори: „Да, събудихме се, но сега трябва да се облечем.“

Продължи с четенето

ПОПУЛЯРНО

You cannot copy content of this page