Connect with us

България

След преброяването: 83 общини не отговарят на критерия за население

Публикувано преди

на

В началото на седмицата НСИ постави началото на маратона от публикации, посветени на данните от преброяването на населението, проведено през есента на 2021 г. Заедно с националната статистика, през следващите седмици ИПИ ще се спре на най-важните числа от преброяването, с обяснения и анализ на промените, които идват с тях – и разбира се карти за тяхното онагледяване.

Публикуваните тази седмица данни са на пръв поглед най-малко интересните – изчерпателен брой на населението в страната, възрастови групи и степен на урбанизация. На възрастовото разпределение и изводите за структурата на пазара на труда ще се спрем следващата седмица, а тази се фокусираме върху самото население в общините.

Интерактивна версия на картата

Според преброяването от 2021 г. броят на общините с население над 100 хиляди души е 8 – за десетилетие от тази група е изпаднал Пазарджик, а Перник, Хасково и Шумен, които през 2011 г. са се приближавали до стоте хиляди жители вече остават далеч назад. С над 250 хиляди души остават само трите най-големи общини – Столична, Пловдив и Варна, като сред любопитните наблюдения е, че разликите между втората и третата община разликата е само един жител в полза на Варна (въпреки че сравнението не е съвсем коректно, тъй като в състава на Варна влизат и 5 села, а ако сравняваме само градовете Пловдив е отчетливо по-голям, с почти 10 хиляди души). С под 1000 души отново са две общини – Трекляно и Бойница.

По-интересен обаче е броят на „малките“ общини. Законът за административно-териториалното устройство определя праг от минимален брой жители, над който има смисъл да се създава и поддържа отделна община – 6 хиляди души. Очаквано, преброяването сочи, че броят на общините, които не отговарят на този критерий, е достигнал 83, а в „граничната зона“ до 7 хиляди вече са още 10. От значение е и обстоятелството, че без изключение тези общини губят население между двете преброявания. Това от своя страна за пореден път повдига въпроса  за нуждата от административно-териториална реформа, която да сведе броя на общините до тези, които могат да се самоуправляват и имат функционираща местна икономика – разбира се, отчитайки особеностите на географията, свързаността на населените места и границите на естествените икономически центрове.

Интерактивна версия на картата 

Спадът на населението между двете преброявания е почти повсеместен. Въпреки това има няколко положителни примери – пет общини увеличават населението си между двете преброявания. Две от тях са най-развитите общини в периферията на София – Божурище и Елин Пелин, които от една страна имат силна собствена икономика в преработващата промишленост и логистиката, а от друга предоставят алтернатива с по-добри жилищни условия и повече пространство на замогнали се бивши жители на столицата. Сходен пример е пловдивската община Родопи, а значителен ръст се наблюдава и в Несебър, където е съсредоточена значителна част от туристическата индустрия на Бургаска област.

Останалите 259 общини обаче (Сърница не съществува през 2011 г., затова не можем да сравняваме) отбелязват спад на населението между преброяванията, като най-малките свивания са отново в перифериите на София и Пловдив. Обратно, най-видимото струпване на общини с чувствителен спад на населението от над 30% в рамките на десетилетието е по границата със Сърбия във Видинска област. Повечето общини край Дунав също се характеризират със значителен спад, далеч над средния за страната. В общия случай остава валидно наблюдението, че регионите на страната, където има развита местна икономика регистрират най-малките спадове, въпреки че единици могат да се похвалят с ръст на населението.

Интерактивна версия на картата

На последно място се спираме на едно по-скоро техническо наблюдение върху данните за населението, което обаче е от значение за анализа им в бъдеще, а именно – разликата между оценките на НСИ за населението въз основа на миграцията и естественото движение на населението и резултатите от преброяването за 2021 г. На картата се оформят ясно разграничим райони и групи общини, където оценките на НСИ подценяват и надценяват населението в сравнение с преброяването (тук, за да е точно сравнението, ползваме населението към 31.12.2021 г., а не средногодишното).

Частите на страната, в които националната статистика най-видимо е надценявала броя на населението са тези с компактно турско население – най-вече общините в кърджалийско, но видими струпвания има и около Търговище, Шумен и Добрич. Обяснението тук най-вероятно е по линия на регистриране на миграция към тези части на страната на граждани, които не са били в България по време на преброяването, и съответно не са отчетени от него, а и не са се преброили онлайн. От другата страна пък са редица общини в периферията на София и Пловдив, където преброяването отчита по-голямо население от очакваното от НСИ. Това е вярно за всички общини в Средногорието освен Челопеч и Чавдар, както и за цялата непосредствена периферия на Пловдив, както и за много общини в Рила и Пирин.

Редно е да напомним, че данните за динамиката и разпределението на населението може да не са важни сами по себе си, но стоят в основата на почти всички относителни икономически индикатори, които ползваме за целите на анализите и правенето на политики. Това е и сред често подценяваните причини, поради които по-прецизната оценка на населението, която преброяването дава, е важна – те подобряват качеството на голяма част от данните.

Източник: Институт за пазарна икономика

Продължи с четенето

България

Боряна Калейн обяви, че прекратява спортната си кариера

Published

on

Олимпийската вицешампионка по художествена гимнастика Боряна Калейн обяви, че прекратява спортната си кариера, предаде БТА. В пост в профила си в Инстаграм тя обяви, че „затваря една основна страница от моя живот – тази на активен спортист“.

„Трудно ми е да намеря думите, с които да опиша какво наистина значи за мен да бъда на терена и да представям България на Европейски и Световни първенства, както и на Олимпийски игри. Това е чувство на гордост, което никога няма да ме напусне. Дойде момента да затворя една основна страница от моя живот – тази на активен спортист“, написа Калейн.

„Благодарна съм за всичко, през което ми се наложи да премина, на целия екип от треньори, на ръководство на федерацията, на нашите съдии, на медицинския екип на националния отбор, на моя клуб Левски-Триадица и най-вече на моето семейство! Обичам ви много всички и ви благодаря от сърце, че вярвахте в мен! Художествената гимнастика беше и ще остане една основна част от моя живот!“, завърши грацията.

По-рано днес Управителния съвет към Българска федерация художествена гимнастика одобри предложения състав на национален отбор жени индивидуално за 2025 година, който включва десет състезателки, но в него отсъства Боряна Калейн.

24-годишната Калейн спечели сребърен медал в многобоя на Олимпийските игри в Париж 2024. Тя абсолютна европейска шампионка от Баку 2023, сребърна медалистка от Световното първенство през 2018-а в отборното класиране заедно с Невяна Владинова и Катрин Тасева. На Европейски първенства има сребро в многобоя от Варна 2021 и Тел Авив 2022, три златни медала от Тел Авив 2022 – отборно, на топка, на лента, бронз на обръч и три бронзови от първенството в Баку 2019 – на топка, лента и в отборното. Три пъти е национален шампион на България. На Летните олимпийски игри в Токио 2021 заема пета позиция в многобоя.

Продължи с четенето

България

Европейската комисия предявява съдебен иск срещу България

Published

on

Снимка: БГНЕС

За енергетиката и климата и финансовата стабилност и капиталовите пазари, ЕК дава срок от два месеца на България да предприеме необходимите мерки.

Европрйската комисия предприема правни действия срещу България заради нарушения на европейското законодателство. Страната не е изпълнила своите задължения, произтичащи от правото на ЕС в три направления – околна среда, енергетика и климат и финансова стабилност, финансови услуги и капиталови пазари, предаде БГНЕС.

В област Околна среда, ЕК предявява иск срещу България пред Съда на Европейския съюз за неизпълнение на задълженията, определени в Директивата за пречистването на градските отпадъчни води.

Градовете (агломерациите) трябва да изградят необходимата инфраструктура за събиране и пречистване на своите градски отпадъчни води. През юли 2017 г. Комисията изпрати официално уведомително писмо на България, последвано от мотивирано становище през май 2020 г. Комисията счита, че досега усилията на българските органи са недостатъчни и поради това предявява съдебен иск. В България 10 големи агломерации с над 10 000 жители не отговарят на изискванията на директивата относно канализационните системи. В 20 големи агломерации градските отпадъчни води, които влизат в канализационните системи, не се пречистват по подходящ начин. А в 30 големи агломерации България не осигурява по-строго пречистване преди пускането на отпадъчни води в чувствителни зони. Всички тези агломерации трябваше да изпълнят изискванията до 31 декември 2010 г. Въпреки че спазването на директивата е отговорност най-вече на националните органи, България и Румъния са се възползвали от значително финансиране от ЕС за пречистване на градските отпадъчни води чрез проекти по линия на политиката на сближаване.

В област Енергетика и климат комисията изпрати официално уведомително писмо на България за това, че не е представила своя окончателен актуализиран национален план в областта на енергетиката и климата (НПЕК) в съответствие с Регламента относно управлението на Енергийния съюз и на действията в областта на климата. Окончателните актуализирани НПЕК са ключови инструменти, за да се гарантира, че държавите членки определят конкретна пътна карта за постигане на договорените цели на ЕС за намаляване на емисиите на парникови газове, енергия от възобновяеми източници и енергийна ефективност. държавите членки трябваше да представят своите окончателни актуализирани НПЕК до 30 юни 2024 г. До момента Комисията е получила 14 окончателни плана. След интензивен обмен на информация след представянето на проектоплановете и приемането на препоръки на Комисията до държавите членки, 13 страни все още не са представили окончателни актуализирани планове, включително България.

България разполага с два месеца да отговори на ЕК.

В област Финансова стабилност, финансови услуги и Съюз на капиталовите пазари, ЕК изпрати мотивирано становище на България за това, че не е уведомила комисията за пълното транспониране в националното законодателство на изменената Директива за автомобилното застраховане.

Директивата има за цел да засили защитата на жертвите на ПТП и изяснява обхвата на тази защита, улеснява проверките на задължителната автомобилна застраховка и създава механизъм за обезщетяване на пострадалите в случай на неплатежоспособност на отговорния застраховател. Тя също така улеснява смяната на застрахователите за притежателите на полици, като гарантира еднакво и недискриминационно третиране на удостоверенията за предявени претенции. Срокът за транспониране на директивата в националното законодателство беше 23 декември 2023 г. На 25 януари 2024 г. Комисията изпрати официално уведомително писмо. Поради липсата на задоволителен отговор Комисията реши да издаде мотивирано становище.

България разполага със срок от два месеца, за да отговори и да предприеме необходимите мерки.

Продължи с четенето

България

Румен Радев: Дано депутатите осъзнават каква щета нанасят на парламентаризма

Published

on

Снимка: БГНЕС

Попитан готов ли е да сезира Конституционния съд за промените в Конституцията, свързани с избора на служебен премиер, Радев отговори: „Те дори бащите на промените се отрекоха от своята рожба, така че този казус неминуемо ще бъде разгледан и всички ние виждаме какво означава да имаме правителство без ясна политическа отговорност.“

Наистина дадох достатъчно време между изборите и свикването на първото заседание на Народното събрание (НС) именно с надеждата партиите да имат време за повече разговори и да не стигаме до този блокаж, който виждаме в момента, но, за съжаление, те явно не използваха това време по най-добрия начин.

Това заяви президентът Румен Радев, предаде БГНЕС.

„Надявам се нашите народни представители да си дават сметка каква щета се нанася върху парламентаризма, когато отстрани се вижда неговата поредна неефективност“, каза държавният глава и призова по-бързо да се реши въпросът с избора на председател на парламента, защото той отпушва целия процес по съставяне на правителство.

Във връзка с решението на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) Георги Чолаков да остане временно изпълняващ функциите председател на Върховния административен съд (ВАС), Радев коментира, че зачестява тази тревожна практика на подобни решения, които са в противоречие с конституционната целесъобразност и изобщо се вписват в една негативна рамка на конституционна нетърпимост, защото чрез назначаването на временно изпълняващия се заобикалят изискванията, които идват с издаването на указ. „Нещо повече – по този начин се заобикалят принципите на мандатността и дори се отменят гаранции за независимост на някои органи, заобикалят се и моите правомощия на държавен глава и такива случаи вече има немалко“, обърна внимание президентът и посочи, че такъв е случаят и с изпълняващият функциите главен прокурор, с временно управляващия Посолството на България в Украйна и др.

Държавният глава съобщи, че ще разгледа всички необходими обстоятелства.

Попитан готов ли е да сезира Конституционния съд за промените в Конституцията, свързани с избора на служебен премиер, Радев отговори: „Те дори бащите на промените се отрекоха от своята рожба, така че този казус неминуемо ще бъде разгледан и всички ние виждаме какво означава да имаме правителство без ясна политическа отговорност.“

По повод протеста на привържениците на Делян Пеевски и „ДПС-Ново начало“, който се проведе в първия ден на 51-ото НС, под надслов „Не сме фантоми“, президентът каза: „Не трябва да сме наивни, че тази наглост на стероиди ще се осъзнае, ще изчезне от само себе си или поради сблъсък с някакъв друг себеподобен, или под давление на някакъв нов санкционен списък. Развитието на България като демократична държава е изцяло наша отговорност.“

Продължи с четенето

ПОПУЛЯРНО

You cannot copy content of this page