Connect with us

Икономика

САЩ освобождават още петрол от Стратегическия си резерв

Публикувано преди

на

Администрацията на Джо Байдън възнамерява да продаде още петрол от Стратегическия резерв на САЩ, за да намали цените на горивата преди изборите за Конгрес през ноември. Това твърдят запознати с въпроса източници на Reuters. Според един от тях официалното съобщение на президента се очаква тази седмица като част от отговора на войната в Украйна. Продажбата ще пусне на пазара останалите 14 млн. барела от предварително обявеното и най-голямо досега освобождаване от резерва, започнало през май.

Според друг източник администрацията е разговаряла и с петролните компании за продажба на още 26 млн. барела от резерва, разрешена от Конгреса през фискалната 2023 г., която започна на 1 октомври.

Нарастващите цени на бензина на дребно ускориха инфлацията до най-високото ниво от десетилетия, което представлява риск за Байдън и колегите му демократи преди междинните избори на 8 ноември, на които целят да запазят контрола над Конгреса. Според източниците администрацията е говорила с енергийни компании за обратно изкупуване на петрол до 2025 г., за да запълни резерва, след като през март Байдън обяви най-голямата продажба изобщо – 180 млн. барела от май до октомври.

Министерството на енергетиката още разполага с 14 млн. барела петрол, останали за продажба от одобреното за миналата фискална година количество, тъй като продажбите бяха забавени през юли и август заради празниците и горещото време.

„Администрацията има малък прозорец преди междинните избори, за да се опита да намали цените на горивата или поне да демонстрира, че се опитва. Белият дом не одобри бензинът да е 4 долара за галон и даде сигнал, че ще предприеме действия, за да предотврати достигането отново на тази цена“, посочи източник, запознат с разискванията в Белия дом.

 

Продължи с четенето

Икономика

Петролът пое надолу в началото на седмицата

Published

on

Цените на петрола се понижиха в азиатската търговия днес, тъй като опасенията за по-слабо търсене в най-големия световен вносител на петрол Китай оказаха натиск върху пазарните нагласи. Инвеститорите същевременно насочват вниманието си върху напредъка в преговорите за прекратяване на огъня в Близкия изток, които биха могли да намалят рисковете за доставките, информира Ройтерс, предаде БТА.

Фючърсите на суровия петрол сорт Брент поевтиняха с 13 цента или 0,2 на сто до 79,55 долара за барел. Котировките на американския лек суров петрол загубиха 13 цента или 0,2 на сто до 76,52 долара за барел.

Контрактите и на двата сорта отстъпиха близо 2 на сто в петък, след като инвеститорите смекчиха очакванията си за ръст на търсенето от страна на Китай, но приключиха седмицата до голяма степен без промяна спрямо предходната седмица, след като поредицата икономически данни от САЩ миналата седмица показа, че инфлацията е умерена, а разходите в търговията на дребно са стабилни.

Продължи с четенето

България

Еврозоната се отлага за 2026 г., а кабинетът се разбърза със Закона за еврото

Published

on

Продължи с четенето

България

Европейската комисия представи четири препоръки за българската икономика

Published

on

Европейската комисия представи днес препоръки за икономическото развитие на страните от ЕС, предаде БТА. За България Комисията издаде четири препоръки.

За следващата година ЕК очаква нашата страна да ограничи общия бюджетен дефицит под три процента от БВП и да запази равнището на държавния дълг в разумни граници в средносрочен план. Препоръчва се значително ускоряване на изпълнението на програмите на политиката на сближаване и по плана за възстановяване и устойчивост и за енергиен преход, включително с подобряване работата на администрацията и повишаване качеството на процедурите за обществените поръчки, както и укрепване на дейността на регулаторите.

Комисията очаква България да подобри образователния процес и уменията на работниците, както и да намали зависимостта от изкопаемите горива. Според ЕК е необходимо внедряването на възобновяеми енергийни източници при осигуряването на централно отопление, включително от ветрогенератори. Препоръчва се нашата страна да подобри възможностите за съхранение на енергия и на електропреносната мрежа, както и да подпомогне енергийно бедните граждани. Според ЕК е необходимо България да развие допълнително градския транспрот и железниците, включително с изграждането на необходимата инфраструктура.

Продължи с четенето

ПОПУЛЯРНО

You cannot copy content of this page