Правителството на Румъния официално подписа договор за придобиването на 32 изтребителя F-16 ‚втора ръка“ от Норвегия за 388 млн. евро. Съгласно него първият самолет ще бъде доставен към края на 2023 г. Изтребителите ще бъдат доставени с резервни двигатели и логистична поддръжка. Те ще бъдат доставени в Румъния в изправно състояние и се очаква да бъдат използвани от страната поне 10 години, съответно през преходния период към бойни самолети пето поколение.
Припомняме, че България също обмисляше закупуването на използваните самолети на Португалия – още преди поръчката на първата партида F-16 от САЩ през 2019 г. Въпреки че тяхната доставка закъснява, в момента по инициатива на служебното правителство на Румен Радев България е напът да закупи и втора партида нови F-16. Прогнозната цена за новите изтребители е около 2.5 млрд. лв., т.е. общо 16-те нови машини струват на България около 4.6 млрд. лв.
Покупката ще повиши отбранителната способност на Румъния и ще гарантира нейния принос към колективната отбрана в рамките на НАТО.
Румънското правителството одобри сделката през юни, а парламентът даде зелена светлина за придобиването в края на 2021 г. Министерството на отбраната каза, че покупката ще позволи на Румъния да изтегли от употреба своите съветски изтребители МиГ-21.
През май министерството на отбраната заяви, че е получило необходимите одобрения за летене на своите изтребители МиГ-21 от съветската ера за още една година, след като ги спря за два месеца след катастрофа.
Президентът Клаус Йоханис каза през февруари, че Румъния планира да купи и самолет F-35 на Lockheed Martin като част от програмата си за модернизация на военновъздушните сили. През март Йоханис обяви, че Румъния трябва да увеличи разходите за отбрана до 2.5% от брутния вътрешен продукт от 2% след руското нахлуване в Украйна.
Румъния в момента разполага с флот от 17 бойни самолета F-16, всички закупени от Португалия. Румъния, която се присъедини към НАТО през 2004 г., заяви, че планира да похарчи общо 9.8 млрд. евро до 2026 г., за да засили отбранителните си способности.
economic.bg