Connect with us

Икономика

Рафинериите отчитат големи печалби, докато цените на горивата се покачват

Публикувано преди

на

Петролните рафинерии печелят близо пет пъти повече от рафинирането на бензин, в сравнение с преди година, показват данни.

Липсата на капацитет за рафинирането на бензин и дизел от суров петрол помогна за повишението на цените на горивата до рекордни нива и увеличи печалбите на притежателите на рафинерии. Цените на бензина са на рекордни нива, въпреки че цената на петрола е доста под рекордните си стойности.

Загубата на предлагането от Русия напрегна допълнително индустрията, която вече работеше на пълен капацитет. В сряда цените на бензина във Великобритания отчетоха най-големия си ръст от 17 години, а вчера разходите за зареждането на обикновен семеен автомобил за първи път надхвърлиха 100 паунда (125 долара). Част от това увеличение се дължи на високата цена на суровия петрол, която в момента е над 120 долара за барел, предизвикана от опасенията, че войната в Украйна ще ограничи достъпа до предлагането от страна на Русия.

Това доведе до милиарди допълнителни печалби за производителите на петрол и накара британското правителство да наложи допълнителен данък за добиващите го в Северно море. Рафинериите обаче, които превръщат суровия петрол в дизел, бензин и други продукти, също отчитат значително увеличение на печалбите.

“Рафинериите печатат пари в момента,” казва пред BBC Нийл Кросби, старши анализатор в OilX. “Повече, отколкото някога са виждали.”

Има недостиг на капацитет за рафиниране на суров петрол, което доведе до значително увеличение на „маржа за рафиниране“ или разликата между това, което те плащат за суровия петрол и това, което печелят от продажбата на рафинираните продукти.

“Това е истинска криза по отношение на способността на индустрията да произвежда тези горива. Това до голяма степен повишава цените на едро на дизела и бензина,” казва Кросби. Това също така допринесе за факта, че въпреки че цените на петрола не са достигнали рекордно високите си нива, тези на бензина и дизела поставят нови рекорди ден след ден. Данни на Refinitiv показват как бизнесът с рафинирането е станал толкова печеливш през последната година.

На 8 юни 2021 г. рафинериите са печелили по 9.26 долара на барел от рафинирането на бензин и по 6.84 долара от рафинирането на дизел. Тази седмица в сряда те са печелили по 43.11 долара от бензина, което е с 366% повече, и 51.13 долара от дизела, което представлява скок от 648%. Данни на BP, която притежава рафинерии в Европа и САЩ, показват, че собственият й индикатор за печалба от рафиниране на суров петрол нараства от 7.7 долара за барел до 35.7 долара през последната година.

 

profit.bg

Продължи с четенето

Икономика

Петролът пое надолу в началото на седмицата

Published

on

Цените на петрола се понижиха в азиатската търговия днес, тъй като опасенията за по-слабо търсене в най-големия световен вносител на петрол Китай оказаха натиск върху пазарните нагласи. Инвеститорите същевременно насочват вниманието си върху напредъка в преговорите за прекратяване на огъня в Близкия изток, които биха могли да намалят рисковете за доставките, информира Ройтерс, предаде БТА.

Фючърсите на суровия петрол сорт Брент поевтиняха с 13 цента или 0,2 на сто до 79,55 долара за барел. Котировките на американския лек суров петрол загубиха 13 цента или 0,2 на сто до 76,52 долара за барел.

Контрактите и на двата сорта отстъпиха близо 2 на сто в петък, след като инвеститорите смекчиха очакванията си за ръст на търсенето от страна на Китай, но приключиха седмицата до голяма степен без промяна спрямо предходната седмица, след като поредицата икономически данни от САЩ миналата седмица показа, че инфлацията е умерена, а разходите в търговията на дребно са стабилни.

Продължи с четенето

България

Еврозоната се отлага за 2026 г., а кабинетът се разбърза със Закона за еврото

Published

on

Продължи с четенето

България

Европейската комисия представи четири препоръки за българската икономика

Published

on

Европейската комисия представи днес препоръки за икономическото развитие на страните от ЕС, предаде БТА. За България Комисията издаде четири препоръки.

За следващата година ЕК очаква нашата страна да ограничи общия бюджетен дефицит под три процента от БВП и да запази равнището на държавния дълг в разумни граници в средносрочен план. Препоръчва се значително ускоряване на изпълнението на програмите на политиката на сближаване и по плана за възстановяване и устойчивост и за енергиен преход, включително с подобряване работата на администрацията и повишаване качеството на процедурите за обществените поръчки, както и укрепване на дейността на регулаторите.

Комисията очаква България да подобри образователния процес и уменията на работниците, както и да намали зависимостта от изкопаемите горива. Според ЕК е необходимо внедряването на възобновяеми енергийни източници при осигуряването на централно отопление, включително от ветрогенератори. Препоръчва се нашата страна да подобри възможностите за съхранение на енергия и на електропреносната мрежа, както и да подпомогне енергийно бедните граждани. Според ЕК е необходимо България да развие допълнително градския транспрот и железниците, включително с изграждането на необходимата инфраструктура.

Продължи с четенето

ПОПУЛЯРНО

You cannot copy content of this page