Connect with us

Политика

Радев ще връчи днес на БСП третия мандат за съставяне на правителство

Публикувано преди

на

Президентът Румен Радев ще връчи мандат за посочване на кандидат за министър-председател на парламентарната група на „БСП за България“ днес от 17:00 ч., съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

До започването на конституционната процедура в опит за ново правителство в рамките на 47-ото Народно събрание се стигна след гласуването на вот на недоверие и оставката на правителството на премиера Кирил Петков. На 8 юли номинираният за премиер от най-голямата парламентарна сила „Продължаваме Промяната“ Асен Василев върна на президента неизпълнен първия проучвателен мандат за правителство, след като не успяха да съберат подкрепа за техен нов кабинет.

В четвъртък, 14 юли, от ГЕРБ-СДС потвърдиха позицията си пред президента, че няма да упражнят даденото от конституцията право за реализиране на проучвателен мандат за правителство в този парламент, както и че няма да посочват кандидат за министър-председател. Ден по-късно, на 15 юли, за да реши на кого да връчи третия мандат, държавният глава проведе, както беше обявил, консултации с всички парламентарно представени партии, за да чуе каква формула предлагат за изход от кризата, какви са техните нагласи за коалиране, за търсене на парламентарна подкрепа за съставяне на правителство, и около какви приоритети и програми биха търсили обединение.

На консултациите четирите формации от досегашната управляваща коалиция – „Продължаваме Промяната“, БСП, „Демократична България“, „Има такъв народ“, макар и с нюанси в позициите си, декларираха готовност за диалог и да положат усилия за създаване на ново правителство в рамките на този парламент.

Необходима ни е не просто сделка за ново правителство, а ефективно управление със стратегически хоризонт, което да предприеме и да изпълни необходимите реформи, заяви президентът Румен Радев на първата от поредицата срещи – с представителите на „Продължаваме Промяната“ (ПП). Той отбеляза, че явно след прокараните нови червени линии това не е лека задача, но политиците в парламента и в правителството са там по волята на българските граждани, които очакват диалог, компромиси, разбирателство, усилена работа, така че да се решават техните проблеми, които в условията на една глобална политическа и икономическа криза растат с всеки изминал ден.

Премиерът в оставка Кирил Петков заяви, че „Продължаваме Промяната“ ще бъдат максимално диалогични и ще направят всичко възможно България да има работещи парламент и правителство. По думите му, политическата криза трябва да бъде избегната на всяка цена. „Единствената цена, която не сме готови да платим, е да дадем обществените средства на шепа хора, които реално да ограбят населението“, заяви Петков. Той декларира, че ако третият мандат отиде при досегашни техни коалиционни партньори, от ПП са готови на диалогичност. Петков заяви готовността на формацията да води диалог с всички народни представители в настоящето Народно събрание, които, по думите му, не са зависими от задкулисни сили, намиращи се извън законодателния орган. Единствената „червена линия“ за нас е шепа хора да продължават да ограбват българския народ, каза Кирил Петков.

От „БСП за България“ заявиха, че предпочитат политически пред експертен кабинет, защото това означава ясно носене на политическа отговорност. Лидерът на партията Корнелия Нинова заяви, че премиерът трябва да бъде излъчен от „Продължаваме Промяната“, тъй като те са първата политическа сила и в една демокрация е редно първият да излъчи премиер. От БСП декларираха готовност, че ако президентът им връчи третия мандат, ще положат усилия да проведат разговори, които да гарантират работещ парламент и правителство. Нинова отново потвърди, че не биха преговаряли с ГЕРБ и ДПС. Бихме разговаряли с партньорите ни от досегашната четворна коалиция. Основата на тези разговори трябва да бъде програмата, която изработихме преди седмица – „Продължаваме Промяната“, „БСП за България“ и „Демократична България“, посочи Нинова.

От  „Има такъв народ“ (ИТН) заявиха, че е по-добре в тази кризисна ситуация отново да има правителство. Председателят на ПГ на ИТН Тошко Йорданов каза, че според тях най-добре е евентуално ново правителство да бъде със същите четири партии, защото, по думите му, като основни положения и цели те са сходни. От ИТН декларираха, че са отворени за разговори. Ние „червени линии“ няма да слагаме за бившите си коалиционни партньори, заяви Йорданов. От ИТН заявиха още, че нямат претенции министър-председателят да бъде от тяхната политическа сила. Според тях би било добре, ако е възможно, политическите лидери да отстъпят малко по-встрани и в евентуално ново правителство, което да бъде в рамките на година, или година и половина, или шест месеца за справяне с кризата, да излязат напред хора, които са по-скоро с експертиза, отколкото политически лица.

От „Демократична България“ заявиха, че трябва да бъде направено възможното отговорно усилие с диалог да бъде излъчено управление в този парламент. Председателят на ПГ на „Демократична България“ Христо Иванов заяви, че са готови да участват в усилията за формиране на правителство с третия мандат – както ако президентът им връчи мандата, така и като участник в процеса и без да им бъде даден мандат. От ДБ казаха, че ако мандатът бъде даден на тях, ще водят диалог в рамките на настоящите четири формации от досегашната коалиция, със сериозни изводи от нейния разпад. По думите на Иванов политическите лидери може би биха могли да направят една крачка назад като знак за готовност за диалог. Той заяви, че програмата, която беше изработена по време на първия мандат трябва да се надгради, както и че има поредица от национални приоритети, по които трябва да се разговаря с целия парламент.

От ГЕРБ-СДС, ДПС и „Възраждане“ потвърдиха позициите си, че трябва да се върви към предсрочни избори.

Продължи с четенето

България

Румен Радев: Дано депутатите осъзнават каква щета нанасят на парламентаризма

Published

on

Снимка: БГНЕС

Попитан готов ли е да сезира Конституционния съд за промените в Конституцията, свързани с избора на служебен премиер, Радев отговори: „Те дори бащите на промените се отрекоха от своята рожба, така че този казус неминуемо ще бъде разгледан и всички ние виждаме какво означава да имаме правителство без ясна политическа отговорност.“

Наистина дадох достатъчно време между изборите и свикването на първото заседание на Народното събрание (НС) именно с надеждата партиите да имат време за повече разговори и да не стигаме до този блокаж, който виждаме в момента, но, за съжаление, те явно не използваха това време по най-добрия начин.

Това заяви президентът Румен Радев, предаде БГНЕС.

„Надявам се нашите народни представители да си дават сметка каква щета се нанася върху парламентаризма, когато отстрани се вижда неговата поредна неефективност“, каза държавният глава и призова по-бързо да се реши въпросът с избора на председател на парламента, защото той отпушва целия процес по съставяне на правителство.

Във връзка с решението на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) Георги Чолаков да остане временно изпълняващ функциите председател на Върховния административен съд (ВАС), Радев коментира, че зачестява тази тревожна практика на подобни решения, които са в противоречие с конституционната целесъобразност и изобщо се вписват в една негативна рамка на конституционна нетърпимост, защото чрез назначаването на временно изпълняващия се заобикалят изискванията, които идват с издаването на указ. „Нещо повече – по този начин се заобикалят принципите на мандатността и дори се отменят гаранции за независимост на някои органи, заобикалят се и моите правомощия на държавен глава и такива случаи вече има немалко“, обърна внимание президентът и посочи, че такъв е случаят и с изпълняващият функциите главен прокурор, с временно управляващия Посолството на България в Украйна и др.

Държавният глава съобщи, че ще разгледа всички необходими обстоятелства.

Попитан готов ли е да сезира Конституционния съд за промените в Конституцията, свързани с избора на служебен премиер, Радев отговори: „Те дори бащите на промените се отрекоха от своята рожба, така че този казус неминуемо ще бъде разгледан и всички ние виждаме какво означава да имаме правителство без ясна политическа отговорност.“

По повод протеста на привържениците на Делян Пеевски и „ДПС-Ново начало“, който се проведе в първия ден на 51-ото НС, под надслов „Не сме фантоми“, президентът каза: „Не трябва да сме наивни, че тази наглост на стероиди ще се осъзнае, ще изчезне от само себе си или поради сблъсък с някакъв друг себеподобен, или под давление на някакъв нов санкционен списък. Развитието на България като демократична държава е изцяло наша отговорност.“

Продължи с четенето

Политика

Сърбия предлага да плати за придобиване на дял в унгарската атомна електроцентрала „Пакш“

Published

on

Снимка: БТА

Сърбия предложи да плати на Унгария за придобиване на до 10% от собствеността в унгарската атомна електроцентрала „Пакш“, тъй като се стреми да разнообрази енергийните си доставки, каза днес в Будапеща президентът Александър Вучич, цитиран от Ройтерс, предаде БТА.

„Говорих с премиера Орбан и ние сме готови да платим пълната цена за 5% или 10% от собствеността в атомната електроцентрала „Пакш“, каза Вучич пред сръбски репортери в Будапеща, където е на посещение по повод националния съвет за стратегическо сътрудничество на Сърбия и Унгария.

Вучич поясни, че унгарската страна не е отговорила веднага на предложението му.

Сръбският президент не уточни дали Сърбия иска дял в съществуващата унгарска атомна електроцентрала „Пакш“, която разполага с четири реактора, или в „Пакш 2“, която се строи от руската фирма „Росатом“.

Сърбия няма собствени атомни електроцентрали и има забрана за изграждането на такива, въведена през 1989 г. (по времето на бивша Югославия-бел.ред.) след аварията в Чернобил, напомня агенцията.

Балканската страна, която генерира 70% от нуждите си от електроенергия чрез въглищни електроцентрали и зависи от доставки на газ от Русия, иска да диверсифицира енергийните си източници. Миналата година Белград завърши интерконектора към тръбопровод в България, позволяващ на Сърбия достъп до газ от Азербайджан и от терминал за втечнен природен газ в гръцкото пристанище Александруполис.

По време на срещата между Вучич и Орбан в Будапеща беше дискутирана и възможността за пускане на директна високоскоростна влакова линия от Белград до Будапеща, което по думите на Вучич, цитиран от агенция ТАНЮГ, трябва се случи най-късно до март 2026 г.

Продължи с четенето

Варна

Иван Портних: Чешмата на Дом „Младост“ е единственият резултат от управлението на Коцев

Published

on

Снимка: БНР

Единственият резултат от управлението на кмета Благомир Коцев е чешмата на Дом „Младост“, която не е общинска инвестиция, а частна. Това заяви областният координатор на ПП ГЕРБ  Иван Портних на пресконференция днес, предаде БНР.

Твърденията на Коцев, че не са заварили проектна готовност доведе до загубата на минимум 70 милиона лева.

Поради некадърност, немощ и не можене, каза бившият кмет.

Пиар бе вчерашният отчет на кмета Коцев без фактологична истина. Прави се манипулация в общественото пространство и сме свидетели на безпрецедентна загуба на финансови средства. 70 проекта с готовност сме оставили ние в общината, заяви Иван Портних.

Нека покажат поне един проект, който са направили. Готов проект. Нали твърдят, че са свършили огромна работа. Защо тогава не можеш на никого да покажеш нито един готов проект, дори във Фейсбук. Това буди тежко недоумение. Годината минава и изтича. Дори проектите с осигурено финансиране не са започнати. Една година няма процедура по отношение на санирането. За 80 милиона имаме спечелени проекти от миналата година. Това са проекти с осигурено финансиране, които не са започнати, допълни Портних.

Проектите за училищата също чакат, трябваше само да се проведат процедури, за да тръгнат към реализация. Десетки милиони са загубите.

В община Варна има финансови нарушения. Ще настоявам за одит, заяви Балабанов. Опит да се прокара проектът за небостъргача направиха вчера. В знак, че обслужват определени бизнес кръгове.

Или поети предизборни политически поръчки, които сега трябва да изпълнят следизборно.

Над 2 хиляди варненци, участвали в изборите за районни кметове, все още не са си взели парите. Това каза Балабанов. Необходими са още 370 хиляди от заложените по бюджета милион и четиристотин хиляди. Не са били предвидени средства за балотажа, уточни Балабанов. Въпреки, че по време на сесия, когато е гласувана сумата, той изрично е попитал заложени ли са средства за балотаж.

5 милиона лева са загубите от Синята зона, добави Балабанов.

Продължи с четенето

ПОПУЛЯРНО

You cannot copy content of this page