Connect with us

Анализ

Радев и Борисов залагат на руски газ и …. губят

Публикувано преди

на

Шикалкаването на служебното правителство около Газпром е следствие на невъзможността да гарантират успех в игра с огромни геополитически залози. Вече за всички е ясно, че преговорите не са търговски, а политически.

Не подценявайте способността на Русия да действа геополитически, и пусне някакви количества руски природен газа, за да окуражи петата си колона, оклюмала след спирането на комисионните през месец април и от тенденциите в отношенията между Русия и ЕС–НАТО. Без руски газ руското влияние у нас няма материална база и ще катастрофира буквално за няколко години. Само с идеята за славянско братство, историческа близост, нищо не се получава. Особено при Путин, който не дава и петак за подобни идейно-възвисени, но без материална и приложна тежест мотиви в отношенията със страните от Източна Европа.

И все пак, Кремъл инвестира много в свалянето на правителството на Петков и принуди Радев да откаже седемте танкера от САЩ. Логично е да очакваме, че Кремъл има дългосрочен интерес да инвестира в своята пета колона на най-високо място именно през възобновяване на финансовите потоци около руските енергийни доставки. Но Путин няма да инвестира от „своите“ пари, а от достатъчно високите цени, които българите ще платят.

ГЕРБ не биха подкрепили доставките на Газпром във време на избори, както го направиха, без да са получили уверения, че има шанс руския газ да потече отново. Тяхната реакция е лакмус – никога не пропускат да са на трапезата на комисионните.

Тук големият въпрос е, ще реши ли Кремъл да инвестира в свое правителство на изборите през възобновяване на доставките?

Ето моят отговор. Тази опция не може да се изключи, но не биха го направили без да получат своето в политически преговори. Путин е брутален прагматик и трудно се впечатлява от идейни призиви.

Какво може да се очаква?

На първо място, Кремъл иска гаранции  за устойчива Газпром коалиция след 2 октомври. Ако не успеят да спечелят изборите, поне да могат да блокират евроатлантическа доминанта за сметка на руската. Това го могат.

На второ място, поне видимо, трябва да плащаме в рубли. Въпросът е, дали ще се съгласят да плащаме по „фейк схемата с рубли“ /където де факто няма плащане с рубли, а превалутирането се осъществува от Газпромбанк/ или ще настояват наистина на оригиналната си позиция, с която спряха природния газ. С други думи, зависи от оценката им колко дългосрочна и с шанс на успех може да бъде геополитическата им инвестиция в България. Трудна работа.

Трето, гаранции, че няма да предявяваме никакви искове срещу Газпром. Това също е неотменимо условие. Радев иска да го отиграе, като изкуствено раздуха опасността от 1 милиард долара претенции за Газпром по „вземи или плати“ /пълна бутафория/. Тоест спасили са ни от голяма беда, но ние няма да предявяваме никакви искове. Нулев вариант.

Четвърто, цената трябва да бъде пропагандно полезна, тоест под цената на отказания американски газ, а това никак не е лесно. Тук има проблем, защото няма как да се запази сегашната ценова формула в договора с Газпром и руския газ да бъде конкуретен. Тези 70 процента към ТиТиЕф при отвързана от котва цена на борсите, при очертаващата се висока конюктура през зимата, винаги ще произвежда по-скъп руски газ както спрямо американския с репер Хенри Хъб, така и азерския с нефтената индексация. Путин води война и евентуалните му геополитически печалби в България ще са нищожни спрямо битките които води в Украйна и спрямо ЕС.

Това което служебният премиер говори, че цените след ноември на руския газ щели да бъдат по-ниски от тези на отказания природен газ от САЩ и от Гърция, издава отчаяние. Няма как да знае какви ще бъдат.

Специална оферта от Газпром за Радев е малко вероятна, защото веднага на опашката ще се наредят и унгарците, сърбите, чехи, словаци и т.н. За да го направят от Москва, значи трябва българския президент да обещае и даде нещо голямо, като игра на София против ЕС и НАТО, тоест да изпревари по пистата на „приятелството“ с Путин и Вучич и Орбан. И тъй като Радев няма сравними политически позиции, обещанията му трябва да се препотвърдят и от коалиция Газпром.

Пето, има един куп чисто политически елементи в преговорите на Радев с Москва през Митрофанова, като се започне от връщането на руските агенти в посолство, гаранции че помощ за Украйна няма да има, че ще осигурим коридор до Сърбия, че няма да се включваме в нови европейски санкции и ще съдействаме за преодоляване на текущите.

Приемането на тези политически условия не е лесна работа и те едва ли могат да бъдат оформени в официален документ, защото ще доведат до импийчмент на Радев. А Москва не вярва на лични политически уверения на президента, защото утре може да бъде никой.

Борисов и Радев инвестираха много в темата руски природен газ като личен политически и изборен актив. Борисов поддържа независима комуникация чрез посредници с Кремъл. Участва в свалянето на правителство, и иска да „балансира“ пак с по-мек подход спрямо Русия.

Служебните и Радев още в самото начало обявиха криза с газа и себе си за спасители, така че, ако не произведат нищо с руския газ, Радев се сгромолясва. Борисов ще се измъкне с резервния си вариант, че е бил винаги за диверсификация. Нищо че подкрепи служебното правителство по темата Газпром.

В момента всичко зависи от това дали Митрофанова ще успее през Лавров да убеди Кремъл и Газпром да направят отстъпки, които да спасят Радев и Борисов и изобщо руските интереси в българската политика. Мисля, че много я надценяват. Защото главната цел на Москва в България не е да подпомогне „своите“ да спечелят властта, защото знае, че разочарованията и ще последват, най-вече поради обективните граници на членството в ЕС и НАТО, а да разполага с достатъчно негативна сила за да дестабилизира развитието ни. Тоест да държат петоколонници достатъчно гладни за власт и пари, за да бъдат зависими. А това не предполага геополитически подаръци.

Ако ще прави геополитически пробив – Радев трябва да отиде на килимчето в Сочи или Кремъл лично. А това е самоубийствена операция.

Илиян Василев, altanalyses.org

Продължи с четенето

Анализ

Консорциумът Oryx Global / DL Hudson или KazMunayGas Казахстан са най-вероятните купувачи на рафинерията в Бургас

Published

on

Руската петролна компания „LUKOIL“ ще продаде своята рафинерия в България до края на годината, съобщава тази сутрин  „Файненшъл таймс“. След близо една година преговори на финала са останали два основни кандидата : Единият кандидат е консорциум, който е съставен от Oryx Global и DL Hudson, а другия кандидат казахстанската KazMunayGas (KMG) .

От кого зависи избора на купувача?

Тъй като руската държава е основен акционер в „Лукойл“ за такава сделка трябва да получи одобрение на избрания купувач от руския президент Владимир Путин. Очаква се до седмица той да реши кой от двамата кандидати да купи рафинерията в Бургас. По неофициална информация това не са били единствените кандидати и от надпреварата за рафинерията в последния момент са отпаднали SOCAR , държавната енергийна компания на Азербайджан, гръцката Helleniq Energy и консорциум от турската петролна група Opet и Mol Group , държавната петролна компания на Унгария.

Който и да бъде избран за купувач за рафинерията, за да се пристъпи към сделка, то тя трябва да получи одобрение и от регулаторните органи на българската държава. Не е изключено и при продажбата да бъдат променени и условията за държавен контрол над рафинерията. Предишното народно събрание промени закона и продажбата на рафинерията трябва да премине и през одобрение на парламента. Така, че макар и малка я има вероятността избрания от Путин купувач да не бъде одобрен от България.

Кои са двамата купувачи и какви са техните предимства и недостатъци?

Консорциумът на Oryx Global и DL Hudson със сигурност разполага със сериозен финансов ресурс.  DL Hudson е един от най-големите търговци на суровини в света и през последните две години натрупа значителни печалби от нестабилните петролни пазари след ковид панденията. Ако консорциума купи рафинерията, то тя може да работи на пълно натоварване и без проблем да бъдат пласирани произведените горива. Евентуални трудности може да възникнат придоставката на петрол, тъй като маршрута през Босфора е предизвикателство за логистиката. Тук притеснителният момент е Oryx Global, чиято собственост е неизяснена и има основателни съмненията, че руската страна може да има контрол над тази компания. От сайта на Oryx Global се разбира, че е компания е с широк спектър на дейности основно свързани с консултантска и охранителна дейност, защита на данни и на инвестиции в рискови зони.

KazMunayGas е може би в по-добра позиция, тъй-като компанията вече дълги години си партнира с „Лукойл“, а в момента е най-големия доставчик на петрол за рафинерията в Бургас. Казахстанците нямат проблем със снабдяването с петрол, тъй-като имат и необходимия капацитет на добив, имат и добре работеща логистика през каспийския тръбопровод. KazMunayGas има и опит в региона и в България, където чрез дъщерната си компания Rompetrol Group притежава две рафинерии в Румъния и веригата бензиностанции Rompetrol.

Какво може да направи държавата?

Държавата може да използва тази сделка както да преформатира своето участие в рафинерията, така и да се справи с монополното положение на Лукойл или на новия купувач. В момента освен символичното участие чрез „златна акция“ в надзорния съвет държавата няма никакви лостове за влияние и за противодействие при злоупотреба с монополното положение. Регулаторите може да одобрят избрания купувач, но да изискат разделение на активите на компанията, така, че рафинерията да е отделна собственост от тръбопровода и акцизните бази. Не е изключено държавата да поиска и да влезе в съсобственост на тръбопровода. Дали обаче в тази нестабилна политическа ситуация държавата ще съумее да защити своя интерес е рано да се каже.

  инж.Пламен Дочев

* полезни връзки:

Продължи с четенето

Анализ

Нова тенденция: Гигантите в търговията с петрол използват свръхпечалбите си за придобиване на петролни рафинерии

Published

on

През последните две години заради войната в Украйна и постоянно увеличаващите се цени гигантите в търговията с петрол генерираха огромни печалби. Акумулирането на такъв огромен паричен ресурс нямаше как да не доведе до размествания във веригата на петролната индустрия и увеличаване на влиянието на големите търговци на петрол.

От няколко месеца се забелязва една нова тенденция – гигантите в търговията с петрол да използват натрупаните ресурси за закупуване на петролни рафинерии.

По този начин търговците на суровини получават директен достъп до рафинерия, в която могат да изпратят част от суровия петрол, който продават, и да станат още по-големи играчи на пазара на опции за суров петрол и фючърси, за да хеджират излагането си на физически суров петрол. Тази нова тенденция наминуемо ще доведе до още по-голямо окрупняване на търговията с петрол и все по-голяма тежест на търговците в определянето на цените на дериватите.

От друга страна петролните компании се подготвят за електрическото бъдеще и насочват своите инвестиции към възоновяемата енергия и за да финансират това са все по-склонни да се разделят в притежаваните от тях рафинерии. Това са причините само за няколко месеца да се осъществят няколко големи сделки.

Най-големият независим търговец на петрол, Vitol Group подписа сделка за закупуване на 35% от рафинерията Saras в Италия, след като постигна сделка с членове на семейство Морати. Vitol също е наддава за компанията-майка на рафинериите Citgo Petroleum в текущия назначен от съда търг през юни, според информация на Блумбърг.

Друг голям търговец, Trafigura, обяви през април, че Rhône Energies, неговият консорциум с Entara LLC, е влязъл в ексклузивни преговори за закупуване на рафинерията Fos-sur-Mer и терминалите в Тулуза и Вилет дьо Виен от местното подразделение на ExxonMobil Esso.

Glencore също влезе в списъка на най-големите петролни търговци, които купуват рафинерии като през месец май постигна споразумение със Shell за придобиване на рафиниращи и химически активи в Сингапур на CAPGC Pte. Ltd., съвместно дружество между Chandra Asri Capital Pte. Ltd. и Glencore Asian Holdings Pte. ООД

Всички тези сделки показват, че гигантите в търговията с петрол имат амбициите не само да влияят на цените на петрола, но и да определят самостоятелно цените на крайните деривати. Това преразпределение на ключови ресурси в петролната индустрия няма как да не доведе до промяна в петролния пазар. Резултатът ще е още по-намаляващо влияние над цените на страните от ОПЕК, които вече губят контрол над петролния пазар заради САЩ, Канада и другите независими производители.

При такава тенденция каква е вероятността рафинерията в Бургас да бъда продадена от Лукойл?

Още преди година Лукойл обяви, че възнамерява да се раздели с активите си в България, включително и рафинерията в Бургас. В петролния бранш има слухове за проявен интерес от страна на няколко големи търговци на петрол, но няма информация да се водят сериозни разговори с нито един от тях. Липсата на активност от страна на Лукойл в момент, когато е голямо търсенето на такива активи ясно показва, че каквото и да говори руската компания, тя няма никакво намерение да се раздели с рафинерията си в Бургас.

Продължи с четенето

Анализ

Идва ли края на монопола на ОПЕК при cвeтoвнитe цeни нa пeтpoлa?

Published

on

Създадена през 1960 г., Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) обединява няколко от най-големите производители на петрол в света, които заедно контролират значителна част от глобалното предлагане на петрол. Още от създаването си ОПЕК играе ключова роля в определянето на световните цени на петрола, но през последните години на хоризонта се появиха различни фактори, които поставят под въпрос способността на ОПЕК да продължи да доминира на пазара.

Идва ли края на монопола на ОПЕК при cвeтoвнитe цeни нa пeтpoлa?

През последните години световния петролен пазар започна да се променя, в резултат на което е заплашено доминиращото положение на ОПЕК. За това може да се съди по неуспешните усилия на страните от ОПЕК за подкрепа на цената на петрола чрез намаление на производството. Цената на петрола не се увеличи въпреки наложените строги ограничения на производството на петрол през последните две години и стриктното им спазване на всички страни от ОПЕК. Защо обаче ограничителни мерки, които десетилетие наред са давали резултат вече са неефективни?

Един от основните фактори за намаляване на влиянието на ОПЕК са увеличаващите се доставки на петрол от Съединените щати и други страни от Америка.  Това доведе до много голямо увеличение на свободния нефтен капацитет в света, което на практика изцяло компенсира съкратените обеми на предлаган петрол от страните на ОПЕК.

Как се стигна до това положение?

Не е изненадващо, че основната причина за намаляването на влиянието на ОПЕК са Съединените американски щати. Правителствената подкрепа за американските нефтени компании пред последното десетилетие доведоха до значителното увеличаване на добива на петрол в Съединените американски щати и от нетен вносител на петрол САЩ се превърнаха в най-големия производител на петрол в света. Това е резултат не само на субсидиране, а и на технологичния напредък в добива на шистов петрол. Технологии като хидравличния фракинг и хоризонталното сондиране позволиха на американските производители да увеличат значително добива и да намалят разходите, което доведе до значително нарастване на доставките на петрол на световния пазар.

Други страни, като Канада и Бразилия, през последните години също инвестираха в разширяване на своите петролни индустрии и постоянно увеличават износа си. Русия също имаше влияние върху настъпващите процеси, тъй като през последните две години заради войната в Украйна имаше нужда от много приходи и трудно спазваше договорените с ОПЕК ограничения за добив на петрол.

Какви са переспективите за световния петролен пазар?

Според анализите на Международната агенция по енергетика (МАЕ) до 2030 г. глoбaлнoтo пpeдлaгaнe нa пeтpoл щe нaдxвъpли тъpceнeтo c 8 милиoнa бapeлa нa дeн. Ако това се случи, то ще сме свидетели на най-големия излишък на петрол в историята и това неминуемо ще срине цената му. Тази тенденция напълно обезмисля продължаването в дългосрочен план на досегашната стратегия на ОПЕК за намаляване на обемите на производство.

Друга дългосрочна тенденция, която допринася за отслабването на влиянието на ОПЕК, е намаляването на търсенето на петрол в глобален мащаб. Светът постепенно се насочва към възобновяеми енергийни източници и по-ефективни енергийни технологии, което води до намаляване на зависимостта от петрола. Тази тенденция е подкрепена от правителствени политики и международни договори за намаляване на въглеродните емисии. Много страни, които са основни потребители на петрол, предприемат мерки за диверсификация на източниците на енергия. Китай, Индия и Европейският съюз, например, значително увеличават своите инвестиции в алтернативни енергийни източници и разработват стратегии за намаляване на зависимостта си от петрола.

Всичко това води до извода, че ерата на ниски цени на петрола ще настъпи още в края на това десетилетие и е неибежна. Страните от ОПЕК явно не са подготвани за нея и по всичко изглежда, че нямат ясна стратегия как да я посрещнат. От ОПЕК все още не могат да свикнат с новата ситуация, в която вече сме свидетели на по-голяма конкуренция и пренареждане на световния пазар на петрол. Дали това ще доведе до по-голяма стабилност е рано да се каже. Едно обаче е сигурно – доминацията на ОПЕК вече никога няма да е същата.

инж.Пламен Дочев

Продължи с четенето

ПОПУЛЯРНО

You cannot copy content of this page