Connect with us

Политика

Промени в антикорупционното законодателство влизат в пленарна зала

Публикувано преди

на

Народното събрание ще обсъди на първо гласуване два законопроекта, свързани с антикорупционното законодателство. Това предвижда първа точка от проекта на програма за работа на депутатите тази седмица, публикувана на страницата на Народното събрание.

Първият е Законопроект за противодействие на корупцията с вносители съпредседателят на „Продължаваме Промяната“ Кирил Петков и група народни представители. Вторият е Законопроект за противодействие на корупцията сред лица, заемащи висши публични длъжности, и е внесен от Министерския съвет.

В мотивите към законопроекта, предлаган от „Продължаваме Промяната“, се предлага разделяне на дейността по противодействие на корупцията и установяване на конфликт на интереси от дейността по отнемане на незаконно придобитото имущество. Със законопроекта се създава самостоятелна Комисия за противодействие на корупцията като колективен орган, състоящ се от председател и четирима членове, избирани от Народното събрание, а действащата КПКОНПИ се трансформира в Комисия за отнемане на незаконно придобитото имущество.

Според мотивите на предложения от Министерския съвет законопроект основна цел на промените е създаването на ефективен орган за борба с корупцията, който да съсредоточи в себе си само онези правомощия, които пряко засягат превенцията и противодействието на корупционните престъпления. В него трябва да се концентрират анализаторски, оперативен и разследващ потенциал.  Със  законопроекта се предлага тези функции да се слеят в една нова Комисия за противодействие на корупцията.

Предвижда се народните представители да разгледат на първо четене промени в Закона за местните данъци и такси, в Закона за кадастъра и имотния регистър, както и законопроекти за изменения в Закона за предучилищното и училищното образование. На първо четене се очаква да бъдат разгледани изменения в Закона за местното самоуправление и местната администрация, в Закона за обществените поръчки и в Закона за водите. Депутатите ще продължат с първо гласуване на Законопроект за енергията от възобновяеми източници в морските пространства.

БТА

Продължи с четенето

България

Бойко Борисов: Бъдещето е във военнопромишления комплекс

Published

on

Снимка: БГНЕС

Доста рехав протест на МЕЧ ми се видя, полицаи и журналисти бяха повече. Жалко за гражданите на София, всеки ден затварят пътя по 50-60 души, заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, предаде БГНЕС.

Винаги съм зачитал волята на избирателите, никога не сме си служили с трикове или служебни победи, те едва минаха бариерата, ние имаме 26-27%. Правилното беше те да се извинят, че са допуснали юридическа грешка и да се постави на председателски съвет спокойно и нормално, каза Борисов и добави, че трябва да бъде възстановена ПГ на МЕЧ.

Според Борисов хората трябва да преценят дали са нормални изказванията на Радостин Василев, че ще запали дома на лидера на ГЕРБ и даде примера, че едва ли на някой журналист ще му бъде приятно, ако му запалят къщата само защото е взел интервю.

„Трябва да се реагира и строгостта на закона трябва да я има“, каза още Борисов.

Коментирайки евентуалния вот на недоверие, който се готвят да внесат от „Възраждане“ заради външната политика, Борисов подчерта, че в тази ситуация неговата единствена цел би била да спре България по пътя за еврозоната.

„Еврозоната дисциплинира страните. Не могат да фалират банки и застрахователни компании. В Европа на първа скорост сме. Равноправни членки на Шенген и еврозоната. Това ще направя за вас, всичко останало са препятствия, които трябва да преодолеем“, заяви Борисов. Според него опозицията в лицето на МЕЧ, „Величие“ и „Възраждане“ се борят за един и същи електорат и по тази причина инициират вота.

„Тези, които гласуват за ГЕРБ са работещите хора и средната класа. Затова на нас протестите ни изглеждат странни. В 9.00 часа, когато трябва да си на работа, ти протестираш. Работещите хора работят. Всяка партия има своя тактика, да я прилагат както намерят за добре. Изключително сме твърди за еврозоната“, подчерта лидерът на ГЕРБ.

България се справя много добре по отношение на външната политика.

„България няма ясно изразена позиция, както и всички правови държави. От месеци върви една война между ООН и Израел. Доколкото знам дори Гутериш е персона нон грата в Израел. Израел даде възможност на експертите да проверят инцидента с българския гражданин, за когото ние скърбим. В момента върви проверката на инцидента, а двете страни побързаха да дадат резултати. Нашето външно министерство не може да бъде категорично за нещо, което още не е доказано. Защото след като ООН обяви своята позиция, веднага след това Израел заяви, че проверката току-що е дошла и още няма резултати. Не мога да знам какво е истина и когато тази проверка излезе ще имаме твърда позиция“, каза Борисов.

На въпрос дали е спокоен за правителството, той отговори: „Важното е то да е спокойно. Ако е спокойно, значи е добре“.

Помолен да коментира какви са перспективите за бъдещето на правителството и колко време ще оцелее след евентуалното ни приемане в еврозоната, Борисов посочи: „Ако този кабинет не оцелее, тогава поне още три-четири години няма да се създаде кабинет. Толкова трудно се направи този кабинет, толкова трудно работим, Едновременно с това да върви правителството, ние сме много различни партии. 90% от програмите ни не съвпадат, но това е единственото възможно, което към днешна дата може да работи“, категоричен е лидерът на ГЕРБ.

Борисов заяви, че бъдещето е във военнопромишления комплекс през следващите 4-5 години. Той добави, че днес ще има разговори с представителите на германския отбранителен гигант „Райнметал“.

„Възможност за огромни инвестиции и разкриване на много работни места. Там където затваряме заводи за автомобилни части, това е рядък шанс да ги пренасочим в именно тази индустрия. Това е изключително важно, което се случва днес – президентът на най-мощната отбранителна компания в Европа да дойде у нас и да се запознае за съвместни инвестиции и работа. А ние се говорим какво е казал човек с 4-5%…“

Продължи с четенето

България

НС възстанови парламентарната група на МЕЧ

Published

on

Снимка: БНР

Народното събрание възстанови парламентарната група на политическа партия „Морал, Единство, Чест“ (МЕЧ), предаде БНР. 

Това се случи след гласуване в пленарната зала на промени в правилника за работата и дейността на НС, а вносителите от ИТН го обосноваха с „неуредени въпроси за периода за обявяване на народен председател за избран и полагането на клетва от същите“.

За решението гласуваха общо 173 народни представители, от тях 170 го подкрепиха, един беше против, а двама се въздържаха.

Припомняме, че групата на Радостин Василев в Народното събрание беше заличена преди дни поради недостатъчен брой депутати.

Продължи с четенето

Европа

Фон дер Лайен представи план за превъоръжаване на Европа

Published

on

Снимка: NOVA

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен представи днес план за превъоръжаването на ЕС, който може да достигне 800 милиарда евро в следващите пет години. Европа е готова да поеме отговорност за собствената си отбрана, каза тя в кратко изявление, след което не отговори на журналистически въпроси, предаде БТА.

Фон дер Лайен уточни, че е изпратила писмото със своите предложения до държавните и правителствените ръководители на страните от ЕС в навечерието на извънредното заседание на Европейския съвет в Брюксел в четвъртък.

Според предложението държавите от ЕС ще бъдат освободени от изискванията за бюджетните разходи, когато влагат средства в отбрана. Предвижда се държавите да имат свободата да пренасочват средства от фондовете на ЕС за сближаване, така че да ги използват за отбранителни цели. Фон дер Лайен предлага 150 млрд. евро да бъдат осигурени чрез заеми за доставката на боеприпаси, системи за противовъздушна отбрана, ракети и дронове.

ЕС е готов значително да повиши отбранителните разходи, включително в подкрепа на Украйна и заради дългосрочната необходимост да поеме отговорност за собствената си сигурност, каза председателят на ЕК. Живеем в опасно време, няма нужда да описвам пред какви заплахи сме изправени и какви биха били последиците, ако заплахите се сбъднат, добави тя.

Продължи с четенето

ПОПУЛЯРНО

You cannot copy content of this page