Най-ранната дата за присъединяване на България към еврозоната се очертава 1 януари 2026 г. Това стана ясно от думите на министъра на финансите Людмила Петкова, която говори на брифинг за журналисти по повод провала на в преследването на досегашната целева дата за влизане във валутния съюз. Коалиционното правителство „Денков“ беше заложило датата 1 януари 2025 г., но не можа да се справи достатъчно бързо с инфлацията и днес Европейската централна банка (ЕЦБ) потвърди това.
Людмила Петкова на практика обясни, че смяна на валутата по средата на годината, каквато бе идеята на нейния предшественик Асен Василев, би затруднило изключително много бизнеса.
По изчисления на Министерство на финансите България ще отговори на критерия за инфлация до края на годината. Идеята на ведомството е още тогава то да поиска изготвянето на извънредни конвергентни доклади от Европейската централна банка и Европейската комисия, но ще е нужно време, докато те бъдат изготвени. При „зелена светлина“ в тях ще е нужно време и за приемането на решение от Съвета на Европейския съюз.
По таймлайна, начертан от финансовия министър Петкова, на практика подобно решение може да има през „март – април“, което обаче не дава достатъчно време на обществото, бизнеса и банките да се подготвят за влизане от 1 юли догодина.
„По средата на годината би затруднило изключително много бизнеса за изготвянето на декларации, финансови отчети. Бизнесът трябва да изготви два финансови отчета за двете половини в двете валути. Затова по принцип началото на годината е дата, която е най-подходяща“,каза Петкова.
Законът за еврото
В същото време обаче правителството на свое заседание днес одобри проекта за Закон за въвеждане на еврото в България. С това на практика сега той може да бъде задвижен към парламента, където да започне неговото дискутиране. По проекта се работи около две години и от няколко различни правителства. Той бе публикуван за обществено обсъждане в последните дни на кабинета „Денков“ все още без становище от Европейската централна банка.
Въпреки поредното отлагане на целевата дата за влизане в еврозоната, бизнесът в България настоява за по-скорошното приемане на нормативната уредба, за да започне да се подготвя за смяната на валутата. Проучване на Асоциацията на търговците на нехранителни стоки от този месец показа, че голяма част от бизнеса не знае как да започне да се готви за процеса заради липсата на приети правила.
economic.bg