Connect with us

Новини

Предлагат конфискация на автомобила на пияни и дрогирани шофьори

Публикувано преди

на

За да имаме активна борба срещу шофьорите, които управляват под въздействие на наркотици и алкохол, трябва да се даде законова възможност за конфискуване на автомобила на такива водачи, или да им бъде временно отнет, коментира в интервю за БТА Владимир Тодоров, учредител и председател на Българската асоциация на пострадали при катастрофи. Той добави, че от няколко години неговата организация отправя такова предложение към народните представители, но няма резултат. „Въпрос на политическа воля е да се приеме такова законодателство“, добави Тодоров, но посочи, че е скептичен, че това ще се случи.

Българската асоциация на пострадали при катастрофи днес проведе ден на отворени врати, съвместно с фондация „Отворена длан“, в който експерти дават безплатна правна консултация на пострадали при катастрофи или техни близки.

Тодоров разказа, че гражданите са отправили своите запитвания лично, по телефон и електронна поща, като най-често интересът е към това какво се случва след пътен инцидент, какви са процедурите, въпроси около застраховката и други.

„Българинът не е наясно с правата си като потребител, пациент, застраховано лице и никъде не се учи какво се случва след един пътен инцидент“, добави той. Експертът обясни, че след катастрофа възникват най-вече въпроси относно медицинското обслужване – какво покрива спешната помощ, здравната каса. Появяват се обаче и въпроси, свързани с Пътна полиция, като това кога се издава констативен протокол, в какви срокове и какъв е неговият смисъл, както и въпроси за застраховките – какво покриват те, за кого се отнасят и какви са сроковете за предявяване на претенции.

Владимир Тодоров посочи, че цялата тази информация, за това какво се случва след катастрофа, е систематизирана и събрана в няколко брошури от асоциацията. Като добави, че има и безплатен телефон 0700 17 112 , на който всеки може да се обади и да потърси съдействие.

В отговор на въпрос какви могат да са успешните ходове на институциите за намаляване на пътния травматизъм, Тодоров даде пример с Норвегия, където в петък и събота всички медии започват да пускат клипове, в които гражданите се призовават да се приберат с такси или по други начин, но не и да шофират, след като са се забавлявали. Според него може да се засили контролът пред питейните заведения у нас в петък и събота.

Тодоров отбеляза още, че има пропуск в санкционната политика, като даде пример с Георги Семерджиев, обвинен, че при катастрофа в София е причинил смъртта на две млади жени. „Каквото е трябвало да свърши „Пътна полиция“, го е направила. Взета му е книжката, наложени са му глоби за 8000 лева, отнети са му 85 точки, свалени са му регистрационните номера – административно всичко е свършено“, каза той. Отбеляза обаче, че има един законодателен пропуск, който от асоциацията предлагат на народните представители да бъде разрешен вече шест години  – да се конфискува или да бъде временно отнет автомобилът на водачи, шофиращи под въздействието на алкохол или наркотици.

„Няма 100% гаранция, но българинът, като психология, много държи на автомобила си и тази мярка ще бъде много силна“, добави Тодоров.

Той посочи още, че има голям проблем с медицинските и автотехническите експертизи, като отбеляза, че експертите са малко, нископлатени са и експертизите се бавят. „Хората страдат от бавно правосъдие не защото съдът се произнася бавно“, каза Тодоров и отбеляза, че има области в страната с по двама съдебни лекари, като, за да напишат становище, се чака по повече от половин година и това е преди делото да влезе в съда.

„Ако не се повиши заплащането, няма да има интерес да има вещи лица. Това е интелектуален труд и експертизата е разковничето на едно дело“, добави Тодоров.

Експертът акцентира и на остарелите методи, с които се правят огледи при пътни инциденти. По думите му има нови технологии, като 3D-скенери и компютърни симулации, които не могат да се въведат, защото Наказателно-процесуалният кодекс не е променен.

Според него възможна мярка за намаляване на катастрофите е да има масово камери за скорост по пътищата. По думите му не е нормално на АМ „Тракия“ да има на четири места стационарни камери, трябва да има на всеки пет километра, което веднага ще намали средната скорост. Също така Тодоров смята, че трябва да се въведе система за санкции на транзитните водачи, когато направят нарушение да заплатят глобата си на границата. Той отбеляза още, че трябва да се отстранят проблемите и от 70-те критични пътни участъка, където се случват постоянно катастрофи и които са известни на държавните органи, но те не предприемат действия.

Във връзка с подготвения от бившето ръководство на МВР законопроект за промени в Закона за движение по пътищата, който предвижда по-високи санкции за нарушители и намаляване скоростта на движение по магистралите, Тодоров каза, че становището на асоциацията за проекта е положително.

Едно от предложенията беше много сериозно – да не можеш да минеш технически преглед, ако не са ти платени глобите. В момента, ако не си платил данъка, не можеш да минеш преглед, но ако имаш няколко хиляди лева глоби, спокойно минаваш, коментира Тодоров и изрази надежда, ако има устойчив парламент, да стигне времето за тези промени в закона.

novini.bg

Продължи с четенето

Варна

„Гората.бг“ раздава 30 хиляди дръвчета във Варна и Добрич тази събота

Published

on

30 хиляди плодни, медоносни и паркови дръвчета ще бъдат подарени във Варна в рамките на кампанията на Гората.бг.
Раздаването на всеки желаещ ще започне от 10 часа в събота, 1 март, пред Катедралния храм „Успение Богородично“, съобщи за Радио Варна Никола Рахнев от Гората.бг. Дръвчета ще се подаряват и в Добрич, а събитието започва от 15.30 часа на площада.
„Ще подаряваме плодни дръвчета – кайсии, праскови, ароматни дюли, сливи жълта афъзка, лешници, облачински вишни, орехи, ябълки (подложка), череши (махалебки, диви) и паркови и медоносни дръвчета – медоносни липи, медоносни и градски ясени, дъхави люляци, вечнозелени борове, медоносни явори, червен американски дъб, дъб-цер, бряст – от онази легенда и др.“, съобщиха организаторите.
Напред към 5 МИЛИОНА ЗАСАДЕНИ ДЪРВЕТА до пролетта на 2025-та! Тази цел си поставя екипът на Гората.бг.
„Ще имаме мащабна национална кампания за залесяване на изгорелите гори, създаване на нови гори, както и кампания за общини, кметства, училища, детски градини, организации от доброволци и други, които искат да засаждат бъдеще и да правят градската среда по-зелена и чиста!“, добавиха от организацията.
ЗАЕДНО ЩЕ УСПЕЕМ!, убедени са от Гората.бг, които припомнят важността на дърветата в живота на всички ни и в екосистемата:
Заедно ще помогнем на пчелите с медоносни дървета, на хората и животните с плодни. На България и планетата с всяко дърво!
Повечето фиданки (млади дръвчета) са 40-160 см., оптимални за прихващане, подходящи и лесни за засаждане в различна среда. Размерите варират – част от махалебките (дивите череши), дъбовете, орехите, бор, ябълки, дюли – са по-дребни (до 60 см.).
Дюлите, облачинските вишни, сливите жълта афъзка, кайсиите зарзала, прасковите, орехите и лешниците са директно плододаващи, а ябълките и черешите махалебка НЕ са облагородени (подложни са) и следва да се облагородят/ашладисат.
Плодните дървета НЕ са подходящи за засаждане в градска среда. За засаждане в градска среда Ви е нужно разрешение от общината.
Ще получите инструкции за съхранение, засаждане и грижа. Ще бъдат качени и тук в събитието. ПРОЧЕТЕТЕ ГИ, ВАЖНИ СА!
Съхранявайте правилно до засаждане. Засадете максимално скоро и поливайте редовно – това ще гарантира в голяма степен успех.
Да, ще може да получите по колкото искате дръвчета – 10, 20, 50, дори 100 или колкото можете да засадите. Като е възможно, ако има голям интерес от конкретни видове плодни да наложим ограничения – до няколко броя на човек, само от тези видове, за да стигнат за повече желаещи.
БНР

Продължи с четенето

Варна

Варненски бащи излязоха на протест с искане за законодателни промени

Published

on

Бащи излязоха на протест във Варна с искане за равни родителски права при отглеждането на децата си. Те изразиха своето недоволство днес пред офиса на Районния съд във Варна.

Събитието е продължение на проведената днес протестна акция в Пловдив, уточняват организаторите. Според протестиращите исканията им могат да бъдат удовлетворени с промяна в закона и съдебната практика.

„Трябва да има равнопоставеност при отглеждането на децата, защото те имат потребност от внимание и грижа и от двамата родители“, заявиха протестиращите в Пловдив, всеки от тях  със своята лична история. Те настояха за законодателни промени, за да може да има истински споделено родителство.

Продължи с четенето

Новини

Варненски ученици спечелиха първата награда на 25-ото издание на Националния фестивал на училищния театър на испански език

Published

on

Театралната трупа на испанските класове при IV Езикова гимназия „Фредерик Жолио-Кюри“ във Варна спечели първа награда на 25-ото издание на Националния фестивал на училищния театър на испански език. Това се съобщава на интернет страницата на училището. Варненци са завоювали успеха си с постановката „Проклятието на пеперудата“ по Федерико Гарсия Лорка, подготвена от ръководителите на трупата Камелия Савова и Луис Милиан.

Учениците са получили също отличие за най-добро произношение на испански език, а дванадесетокласникът Дамян Попов е удостоен с награда за главна мъжка роля.

Директорката на гимназията Веселина Тотева подчертава, че наградите са признание за прецизността и усърдието в изучаването на испанската култура и език, както и за професионализма, вдъхновението и неуморната работа на трупата.

През месец юни възпитаниците на Театралната трупа на испанските класове при IV Езикова гимназия „Фредерик Жолио-Кюри“ във Варна ще се представят на 26-ия Международен фестивал за училищен театър на испански език в Букурещ.

Националният фестивал за училищен театър на испански език се организира от отдел „Образование“ към Посолството на Испания в България. В него тази година участваха трупи от 25 училища от цялата страна.

БТА

Продължи с четенето

ПОПУЛЯРНО

You cannot copy content of this page