Connect with us

Политика

ПП и ДБ са готови да поемат отговорността за правителство с втория мандат, но при ясни гаранции

Публикувано преди

на

„България има нужда от план, визия и готовност за управление, за да излезе от политическата безизходица, в която се намира.“ С тези думи на Кирил Петков започна съвместният брифинг на „Продължаваме промяната“ и Демократична България, по време който двете политически формации заявиха готовността си да съставят правителство на малцинството с втория мандат.

 

„Ние имаме ясен план, визия и стратегия за управление, за да премахнем трите най-големи недъга в България през последните 30 години – най-голямото неравенство в целия Европейски съюз, непрестанния рекет и административните пречки пред бизнеса, липсата на справедливост.“, допълни Асен Василев.

 

За да започне работата по решаване на реалните проблеми на хората, от ПП подчертаха, че парламентът трябва да предостави гаранции преди получаването на втория мандат, че е способен да работи във формат на кабинет на малцинството. Тези гаранции трябва да обхващат определени приоритети, които ПП и ДБ ще представят в Народното събрание под формата на законопроекти.

 

ПП посочи 9 законодателни приооритета, които могат да бъдат реализирани в най-кратки срокове:

 

  1. Оттегляне или отхвърляне на предложенията за промени в Изборния кодекс;
  2. Внасяне на предложение за изменение на Конституцията на Република България за премахване на неограничената власт на главния прокурор;
  3. Приемане на първо четене на промените в НПК и ЗСВ, свързани с механизма за разследване на главния прокурор и подобряване на досъдебното производство;
  4. Приемане на декларацията за внасяне на закон за бюджета от служебното правителство в Народното събрание при залагане на 3% дефицит;
  5. Приемане на съответните изменения на законите, уреждащи процедурата по избор на председатели на службите за сигурност (ДАНС, ДАР, НСО, Военно разузнаване и главния секретар на МВР), така че изпълнителната власт да може да ги назначава и ръководи ефективно;
  6. Приемане на първо четене на промени в НПК, с които се дава възможност на разследващите органи да образуват досъдебно производство, както и да искат от съда извършване на определени разследващи действия;
  7. Приемане на Законопроекта за КОНПИ с разследващи функции и ръководство, което се предлага от МС и се избира от НС;
  8. Приоритетно насрочване за разглеждане в зала и в ресорните комисии на законопроектите по Плана за възстановяване и устойчивост;
  9. В периода до връчване на втория мандат, а и след това – приоритетно насрочване за разглеждане в зала и в ресорните комисии на законопроектите за приемане на България в Шенген и в Еврозоната.

„Изминаха два месеца от изборите, а единственото, което направиха ГЕРБ, е да изберат господин Рашидов за председател на Народното събрание и да изкарат хората на улицата с предложенията си за изменение на Изборния кодекс. Нито веднъж не чухме някой да представи план за управление“, заяви съпредседателят на ПП Кирил Петков.

 

В тази изключително трудна ситуация „Продължаваме промяната“ и „Демократична България“ ясно осъзнават своя ангажимент към българските граждани и са готови да поемат отговорността за съставяне на правителство с втория мандат.

Продължи с четенето

България

НС възстанови парламентарната група на МЕЧ

Published

on

Снимка: БНР

Народното събрание възстанови парламентарната група на политическа партия „Морал, Единство, Чест“ (МЕЧ), предаде БНР. 

Това се случи след гласуване в пленарната зала на промени в правилника за работата и дейността на НС, а вносителите от ИТН го обосноваха с „неуредени въпроси за периода за обявяване на народен председател за избран и полагането на клетва от същите“.

За решението гласуваха общо 173 народни представители, от тях 170 го подкрепиха, един беше против, а двама се въздържаха.

Припомняме, че групата на Радостин Василев в Народното събрание беше заличена преди дни поради недостатъчен брой депутати.

Продължи с четенето

Европа

Фон дер Лайен представи план за превъоръжаване на Европа

Published

on

Снимка: NOVA

Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен представи днес план за превъоръжаването на ЕС, който може да достигне 800 милиарда евро в следващите пет години. Европа е готова да поеме отговорност за собствената си отбрана, каза тя в кратко изявление, след което не отговори на журналистически въпроси, предаде БТА.

Фон дер Лайен уточни, че е изпратила писмото със своите предложения до държавните и правителствените ръководители на страните от ЕС в навечерието на извънредното заседание на Европейския съвет в Брюксел в четвъртък.

Според предложението държавите от ЕС ще бъдат освободени от изискванията за бюджетните разходи, когато влагат средства в отбрана. Предвижда се държавите да имат свободата да пренасочват средства от фондовете на ЕС за сближаване, така че да ги използват за отбранителни цели. Фон дер Лайен предлага 150 млрд. евро да бъдат осигурени чрез заеми за доставката на боеприпаси, системи за противовъздушна отбрана, ракети и дронове.

ЕС е готов значително да повиши отбранителните разходи, включително в подкрепа на Украйна и заради дългосрочната необходимост да поеме отговорност за собствената си сигурност, каза председателят на ЕК. Живеем в опасно време, няма нужда да описвам пред какви заплахи сме изправени и какви биха били последиците, ако заплахите се сбъднат, добави тя.

Продължи с четенето

Политика

САЩ спират временно военната си помощ за Украйна

Published

on

Снимка: BBC

Президентът на САЩ Доналд Тръмп е спрял временно всякаква военна помощ за Украйна след сблъсъка си с украинския президент Володимир Зеленски, съобщиха Асошиейтед Прес, Ройтерс, „Фокс Нюз“, „Блумбърг“ и редица други големи американски и световни медии, като се позоваха на представител на Белия дом, предаде БТА.

„Президентът ясно заяви, че е съсредоточен върху мира. Необходимо е партньорите ни също да бъдат ангажирани с тази цел. Спираме и преразглеждаме помощта си, за да сме сигурни, че тя допринася за намирането на решение“, заяви източникът, цитиран от Ройтерс. Същото изявление е цитирано от всички други медии, съобщили новината, в това число украинската агенция Укринформ, която се позовава на „Блумбърг“.

Кабинетът на Зеленски не отговори веднага на молбата на Ройтерс за коментар, отправена в извънработно време.

Телевизия „Фокс Нюз“ цитира друг американски представител, който подчерта, че става дума за пауза, а не за спиране на помощта за постоянно.

Този ход бе направен, след като Тръмп промени политиката на САЩ по отношение на Украйна и Русия при встъпването си в длъжност през януари, възприемайки по-примирителна позиция спрямо Москва – и след взривоопасната конфронтация със Зеленски в Белия дом в петък, в която Тръмп го разкритикува, че не е достатъчно благодарен за подкрепата на Вашингтон във войната с Русия, посочва Ройтерс.

Вчера Тръмп отново заяви, че Зеленски трябва да е по-благодарен за американската подкрепа, след като по-рано реагира гневно на материал на Асошиейтед Прес, в който Зеленски е цитиран да казва, че краят на войната е „много, много далеч“.

„Това е най-лошото изявление, което можеше да бъде направено от Зеленски, и Америка няма да го търпи още дълго!“, написа Тръмп в социалната мрежа „Трут Соушъл“

Продължи с четенето

ПОПУЛЯРНО

You cannot copy content of this page