Connect with us

Варна

Нов проект във Варна въвлича хората в градското планиране

Публикувано преди

на

Това лято град Варна приветства “опешеходяването” на голяма част от крайбрежната си алея и извървя първите стъпки към превръщането ѝ в ключова градска зона. Спонтанни инициативи на сдружение VarnaSpaces и партньори активираха пространствата по алеята и дадоха тласък за нейния нов живот. В продължение на темата с градските пространства в морската столица започва нова инициатива – “Където Охрид среща Буров”. Тя цели чрез нови методи да изследва как можем да създадем една по-добра градска среда, благоприятна за всички нейни обитатели.

Идеята е участък от улица “Охрид”, ситуирана в район с голяма концентрация на културно наследство, да стане пешеходен, като част от бъдеща мрежа от пешеходно достъпни пространства. Организаторите на инициативата вярват, че по този начин кварталът ще се превърне в атрактивна градска зона в историческото ядро на града. 

Концепция за мрежа от пешеходно достъпни пространства на път към морето и предложение за “опешеходяване” на участък от ул. “Охрид”.

Това, което прави тази инициатива различна и предизвикателна обаче, е иновативният подход, който архитектите от VarnaSpaces ще използват, за да превърнат идеята в реалност. В основата му е включването на всички бъдещи ползватели на пространството в облагородителните процеси – от предпроектното проучване до реализацията.

ПРОЕКТЪТ “КЪДЕТО ОХРИД СРЕЩА БУРОВ” ЩЕ СЛЕДВА ИНОВАТИВНА МЕТОДОЛОГИЯ ЗА ВЪВЛИЧАНЕ НА ГРАЖДАНИ В ГРАДОУСТРОЙСТВЕНИТЕ ПРОЦЕСИ.

Малко повече за историческото ядро на Варна

Историческото ядро на Варна, се намира в една от най-живописните части на морската столица – с малки улички обсипани със старинни сгради от различни периоди, които създават атрактивни улични фронтове. Те често завършват в открити пространства, които някога са се развивали като площади, но днес за загубили първоначалния си замисъл.

Въпреки това те успяват да създадат динамика в градската среда и внасят колорит в разходката на всеки посетител. Още през 80-те години се появяват проекти и инициативи, които искат да възродят тази градска зона, като някои от тях са успешни, но не са достатъчни да реализират напълно нейния потенциал.

В района през последните години се усеща ново пробуждане – появяват се все повече магазинчета, галерии, заведения, занаятчийски работилници, хотели и тн. Често се организират изложби и други културни прояви на открито, които обживяват квартала и го правят привлекателен за активен градски живот.

Там се развива и актуалната инициатива на VarnaSpaces, която по иновативен начин подпомага възраждането на историческото ядро, чрез обособяване на пешеходни пространства, които да привличат повече посетители, детски игри и културни събития. Идеята е продължение на проект “Активирай пространство”, изготвен през 2021, заедно със студенти от ВСУ “Черноризец Храбър”.

Студентски идеен проект на Йонна Георгиева, участник в “Активирай пространство”, 2021

Опитът зад новата идея за градско планиране

За методологията, която стои в основата на проекта “Където Охрид среща Буров” и нейното прилагане говорим с архитектите Венцислава Недялкова и Максим Недков, които са част от сдружение VarnaSpaces. И двамата са възпитаници на Технически университет Мюнхен, а арх. Недялкова има административен опит в координирането на проекти за обновяване на градски райони.

Тя разказва как в Германия съществува закон за специфичното градоустройство от 70-те години на миналия век, който описва подробно регламента за реализиране на подобни идеи за облагородяване на градски пространства.

Историческият квартал на Варна. Снимка: сдружение “Таляна”

Проект “Където Охрид среща Буров” предлага да адаптира познатата вече методология към местните условия във Варна и да провери, дали е възможно тя да бъде успешна и при нас. Ако “експериментът” се окаже успешен, подходът може да бъде приложен и в други български градове. Както казва арх. Недялкова:

“ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВАТА ПРЕД ГРАДОВЕТЕ В БЪЛГАРИЯ СА СХОДНИ”.

Какво представлява тази иновативна методология?

Методологията, по която VarnaSpaces работят, е базирана върху дизайн мисленето и се състои от четири основни стъпки – анализ, концепция, планиране и реализация. Различното е, че тези стъпки се извършват чрез така наречените итерации – въвличане на обществото на всеки етап от процеса. Търси се обратна връзка от всички заинтересовани страни – живущи и работещи в района, местни бизнеси и администрация, културни оператори и експерти.

За бъде цялостен процесът на градско планиране е важно да се включат и първите две стъпки – анализ и концепция. Впоследствие чрез итерации на всеки етап от процеса се търси обратна връзка до намиране на възможно най-добрите решения.

След базисно градоустройствено проучване ще се проведат разговори с местната администрация, за да се обсъди законовата рамка и стратегическите цели на местно ниво. Когато основната информация е фиксирана, ще се изследват обществените нагласи по темата, чрез интервюта и анкети с бъдещите ползватели. Получената обратна връзка ще послужи за адаптиране на данните от градоустройствения анализ.

Следващите стъпки – създаването на концепция, планирането и реализацията на проекта се случват на същия принцип. В основата стои това, идеите да се “валидират” заедно от всички заинтересовани страни, като по този начин се гарантира качество и бъдещо припознаване на облагородените пространства. Ако мненията и желанията са твърде разнопосочни, процесът се повтаря до постигане на всеобщ консенсус. 

За момента обществото не е активна част от градоустройствените процеси у нас. Сдружението планира да въвлече допълнителни участници, превръщайки се в медиатор между различните заинтересовани страни.

Архитектите споделиха, че в ядрото на процеса стои именно интеракцията и създаването на нещо заедно, с активното участие на всички заинтересовани страни.

“В КРАЙНА СМЕТКА, ДОРИ ДА РЕШИМ ДА ПОСТАВИМ ПРОСТО ЕДНА ПЕЙКА, ВАЖНОТО Е, ЧЕ ЩЕ СМЕ ДОСТИГНАЛИ ДО ТАЗИ ИДЕЯ ЗАЕДНО”.

Те не пропуснаха да споменат, че в момента в България първите две стъпки от процеса – изготвяне на анализ и концепция, често липсват. Повечето проекти за  улични ремонти се изготвят от  пътни инженери, без участието на архитекти или урбанисти. По този начин градоустройственият контекст често остава пренебрегван. Именно най-важните стъпки се пропускат, а те са ключови за намиране на правилното решение.

Прилагането на тази методология е опит за въвличане на повече специалисти, които да работят съвместно с ползвателите на средата, с цел гарантиране на нейното качество в бъдеще. При подобни инициативи важна роля играе създаването на чувство за идентичност и усещане за принадлежност към градската среда. В дългосрочен план това е своеобразна гаранция за създаване на ценностна система сред гражданите, които да приемат пространствата като свои и да полагат грижи за тях.

Какво предстои?

В морската столица през последните години се наблюдава все по-силно желание за обживяване на градски пространства, останали на заден план във времето. Повечето от тях носят своя автентичен градски дух и притежават голям потенциал за развитие. Тук е важно да се отбележи, че архитектите и други експерти по темата все повече се интересуват от създаването на качествена градска среда.

Предстои да проследим реализацията на проект “Където Охрид среща Буров”. Нямаме търпение да видим резултатите от този “експеримент”, който със сигурност ще даде своята добавена стойност в активирането на историческото ядро на Варна. Това от своя страна е и следваща стъпка към отварянето на града към морето.

Откриване на хотел “Роял” на площад “Атанас Буров”, снимка Яков Шустов

 

На 22.09.22 в центъра на Варна ще се проведат серия от събития в рамките на Европейския ден без автомобили. Фокусът е върху популяризирането на потенциала на пешеходните пространства, като подходящи за активен градски живот.  Редица улици в района ще бъдат затворени за автомобилно движение и ще приютят различни културни и образователни изяви. Инициативата се осъществява в партньорство със сдружение “Таляна”. Разгледайте повече за събитието тук.  

stroiinfo.com

Продължи с четенето

Варна

Варна ще види бъдещето на предприемачеството – финал на Aspire Sprint 2025

Published

on

На 11 юни, хотел „Черно море“ ще събере млади предприемачи, ментори и иноватори от цяла България за грандиозния финал на едно от най-значимите събития за бизнес и социално развитие в региона

Варна се превръща в сцена на идеи, вдъхновение и решителност. Утре, 11 юни, от 18:00 ч. в зала „Черно море“ на едноименния хотел, ще се проведе финалната вечер на Aspire Impact Sprint 2025 – интензивна 5-дневна програма, която обединява 35 млади и амбициозни участници с едно общо намерение: да променят света чрез своите идеи.

След дни, изпълнени с усърдна работа, практически обучения и менторски сесии, настъпва моментът, в който участниците ще представят своите иновативни бизнес проекти пред публика, експерти и представители на бизнеса. Събитието е отворено за всички с интерес към предприемачество, иновации и социално въздействие, като достъпът е свободен след предварителна регистрация.

Регистрацията е напълно безплатна и може да бъде направена тук: https://aspirebulgaria.com/events

Какво да очакват гостите на финалната вечер?

Събитието ще се разгърне в пет ключови етапа, които съчетават практически резултати, вдъхновяващи разкази и ценни бизнес контакти:

🕕 18:00 ч. – Настаняване и нови срещи
🕖 19:00 ч. – Официално откриване на събитието
🕢 19:20 ч. – Презентации на участниците в програмата
🕗 20:15 ч. – Истории от успели предприемачи и ментори
🕘 21:00 ч. – Церемония по награждаване на участниците
🕤 21:30 ч. – Коктейл и неформално нетуъркинг парти

Сцената ще бъде отворена за представяне на идеи, които обхващат реални проблеми, иновативни решения и бизнес модели, изградени с помощта на професионалисти в областта на маркетинга, финансите и стартиращите компании. Финалът не е просто съревнование – той е възможност за участниците да направят първата си крачка към реалния бизнес свят.

Aspire Impact Sprint – къде се срещат идеи, действия и бъдещи успехи

Създаден от Фондация „Устрем – България“ (Aspire Bulgaria Foundation), Aspire Impact Sprint е вторият ключов формат на екипа, който вече има зад гърба си над 100 организирани събития в сферата на предприемачеството и личностното развитие. Sprint форматът е създаден като кратка, но интензивна предприемаческа надпревара, насочена към хора на възраст между 18 и 40 години, които имат желанието и капацитета да изградят устойчиви идеи с реално въздействие.

По време на петте дни, участниците са преминали през 10 практически сесии, включващи:

  • Идентифициране на проблем и целева аудитория
  • Проучване на пазара и валидиране на идеи
  • Изграждане на бизнес модел и пазарна стратегия
  • Основи на финансовото планиране и презентационни умения
  • Обучения по лидерство, работа в екип и вземане на решения

В центъра на програмата стоят менторските сесии, водени от успели предприемачи и професионалисти от различни сфери, които не просто напътстват, а активно създават среда за развитие и смислено учене.

Мисия с посока – Североизточна България

Aspire не е просто организация, а двигател на промяната в Североизточна България. Целта ѝ е да предоставя реални възможности за развитие на млади таланти – ученици, студенти и млади професионалисти. Програмите на фондацията са насочени към изграждане на устойчива предприемаческа екосистема, която да остане в региона и да го развива в дългосрочен план.

С финала на Aspire Impact Sprint 2025, Варна не просто приема събитие – тя приема идеи с бъдеще, лица с потенциал и енергия, която заразява с вдъхновение.

Присъствието Ви има значение

Ако искате да се запознаете с новото поколение предприемачи, да чуете вдъхновяващи истории и да бъдете част от една мрежа от иноватори и лидери – финалната вечер на Aspire Impact Sprint 2025 е мястото, където трябва да бъдете. Регистрацията е напълно безплатна и може да бъде направена тук:
👉 https://aspirebulgaria.com/events

Продължи с четенето

Варна

226 филма от 62 държави на Международния фестивал на червенокръстките и здравни филми във Варна

Published

on

Над 226 филма от 62 държави ще участват в 21-вото издание на Международния фестивал на червенокръстките и здравни филми във Варна. Те са селектирани между 2800 заглавия, подадени за конкурса, съобщиха на пресконференция организаторите от Българския червен кръст (БЧК) и Медицинския университет (МУ) във Варна, на която присъстваха директорът на форума Илия Раев, ректорът на МУ проф. д-р Димитър Райков,  Камен Балкански, член на журито и Биляна Раева от организационния комитет.

Много трудна ще е задачата на нашето 11-членно жури да отсее най-добрите и да раздаде 20 награди, каза Биляна Раева

Фестивалът започва на 12 юни и през тази година отбелязва 60 години от съществуването си. Годишнината ще бъде акцент на специална гала вечер, на която ще присъства  вицепрезидентът Илияна Йотова, под чиято егида се провежда събитието.

В журито на фестивала участват директорите на римския фестивал COLIFFE – Джузепе Кускуза, и на филмовия фестивал в Жирона – Луис Валенти, както и режисьорът Денис Боич, Камен Балкански, Димитър Дерелиев – Дарзи, Мартичка Божилова, Златина Тенева, актрисите Ели Скорчева и Параскева Джукелова.

Сред филмите, които ще види публиката, има заглавия от България, Испания, Иран, Франция, САЩ, но и от държави като Таджикистан и Зимбабве.

На осемдневния форум ще бъдат организирани филмови панорами, дискусии, работилници, срещи с творци.

Част от прожекциите са със свободен вход, а за други ще бъде осигурен свободен достъп за хора от уязвими социални групи, ще се проведе и традиционната акция  „Дари кръв – вземи билет“.

Всички събития са във Фестивалния и конгресен център във Варна между 12 и 20 юни.

Плакатът на фестивала е дело на художника  Димитър Трайчев.

Продължи с четенето

Варна

Прекратиха делото срещу мълчалив отказ на кмета на Варна за премахване на беседките пред „Хоризонт“

Published

on

Прекратиха делото срещу мълчалив отказ на кмета на Варна Благомир Коцев за премахване на беседките пред ресторант „Хоризонт“, съобщават от Административен съд – Варна.

Съдът остави без разглеждане жалбата на областния управител на област Варна проф. Андрияна Андреева, с която е поискано да бъде разпоредено беседките (10 преместваеми обекта) да бъдат махнати.

В мотивите си съдът изтъква, че кметът на общината не е обвързан от искането на трето лице да издаде такава заповед, следователно не може да постанови и твърдения от жалбоподателя мълчалив отказ.

Определението подлежи на обжалване с частна жалба, пред ВАС, в 7-дневен срок от съобщаването му на страните.

БНР

Продължи с четенето

ПОПУЛЯРНО

You cannot copy content of this page