Connect with us

България

На тази дата

Публикувано преди

на

На 31 октомври 1869 г., е основан Българският революционен централен комитет(БРЦК).
Това е Българска организация която е ръководен орган на българското национално-революционно движение през 70-те г. на XIX в. През 1870 г., в БРЦК се оформят Външен център – със седалище в Букурещ и ръководител Л. Каравелов, и Вътрешен център – със седалище в Ловеч и ръководител В. Левски. На I общо събрание (29 апр. – 4 май 1872) в Букурещ се приемат устав и нова програма на БРЦК. На 1 август 1870 г. е отпечатана Програмата на Българския революционен комитет(БРК), в която са изложени възгледите на неговия идеолог Л. Каравелов.
Васил Левски е избран за главен Апостол на цяла България, Тракия и Македония. Печатен орган на БРЦК е вестник „Свобода“ (от февр. 1873 преименуван „Независимост“). След разкритията на Димитър Общи, за да спаси организацията, ЦК в Букурещ взема решение за незабавно вдигане на въстание, осуетено поради залавянето на В. Левски и удара върху Вътрешната революционна организация през есента на 1872 година.
През втория период в дейността на БРЦК (1873-74) комитетът изпада в криза. Правят се неуспешни опити за възстановяване на Вътрешната революционна организация. След II общо събрание проведено на11-12 май 1873 г., настъпва известно раздвижване под влияние на П. Хитов. Връх взема отново четническата тактика. През 1874 г., е свикано III общо събрание, което сменя ЦК. Русенският комитет е признат за централен, а в България е избран С. Стамболов за главен апостол. От 8 декември 1874 г., печатен орган на БРЦК става вестник „Знаме“ на Х. Ботев.
Целият трети период от дейността на комитета се развива под влияние на неговите радикални възгледи. На ново общо събрание в Букурещ (12 авг. 1875) БРЦК се трансформира в Български революционен комитет 1875. Взето е решение за обявяване на въстание в България. Неуспехът му довежда до криза в комитетското ръководство; след оставката на Х. Ботев комитетът се разпада. Привържениците на революционни действия съставят (ноем. 1875) в Гюргево нов ЦК. Членовете му започват подготовката на въстание останало в историята като Априлското въстание.
Поклон!

Продължи с четенето

България

Военен самолет се разби в авиобаза „Граф Игнатиево“, двамата пилоти са загинали

Published

on

Станала е катастрофа с учебно-боен самолет L-39ZA, съобщи Министерството на отбраната (МО).

Служебният министърът на отбраната Атанас Запрянов отменя авиошоуто в Трета авиационна база-Граф Игнатиево заради катастрофа с учебно-боен самолет L-39ZA, посочват от МО, предаде БТА.

Инцидентът е станал при подготовката на утрешните демонстрации. В момента се провежда разследване.

Взети са мерки за локализиране на пожарите, вследствие на инцидента, и установяване на причините за него, добавят от МО.

За утре бяха предвидени авиационни демонстрации по случай 20 години от приемането на Република България в НАТО и 35 години самолет МиГ-29 на въоръжение в българските Военновъздушни сили (ВВС).

L-39ZA „Албатрос“ е учебно-тренировъчен самолет с един турбовентилаторен двигател, минимални експлоатационни разходи, притежаващ отлични летателно-тактически характеристики, показва информация на интернет страницата на Военновъздушните сили.

Предназначен е за първоначално летателно обучение и за усъвършенстване и поддържане на летателно-тактическата и бойната подготовка на летци-пилоти. Максималната му скорост е 760 км/ч. Максималната височина на полета му е 11 500 м., а минималната далечина на полета – 980 км. Бойният радиус е 200 км.

Самолетът е на въоръжение от 38 години

На 10 септември 2016 година на летище „Долна Митрополия“ край Плевен, открит летателен ден е посветен на 30-годишнината от приемането на въоръжение в Българските Военновъздушни сили на самолета L-39ZA в България.

Продължи с четенето

България

Обявяват състава на новото служебно правителство

Published

on

Снимка: БНР

Имената на новите служебни министри ще бъдат обявени до броени часове.

Горица Грънчарова-Кожарева ще върне днес на президента Румен Радев папката с предложените от нея 19 кандидати за постовете в изпълнителната власт. Срещата на определената за служебен премиер ще бъде днес от 11 часа, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

След това държавният глава трябва да издаде указ за назначаването на служебното правителство и да насрочи предсрочния парламентарен вот за 20 октомври, предаде БНР.

Това ще са седмите избори от 2021 година насам, а Кожарева ще е начело на шестото служебно правителство за този период.

Продължи с четенето

България

Национални чествания на 147-годишнината от Шипченската епопея

Published

on

Снимка: БНР

Националните чествания на 147-годишнината от Шипченската епопея и 90-годишнината от освещаването на Паметника на свободата на връх Шипка започват днес и ще продължат до 27-ми август . В програмата са предвидени разнообразни събития- конкурс за рисунка на тема „Паметникът на свободата“, национално състезание за ученици, изложби, представяне на книги и празничен концерт. Националното честване „Шипченска епопея“ се провежда под патронажа на президента на Република България и се организира от Областна администрация – Габрово със съдействието на Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“, Община Габрово, Ротари клуб – Габрово, Регионален исторически музей – Габрово, Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“ – Габрово, ХГ „Христо Цокев“, Държавен архив – Габрово, предаде БНР.

Продължи с четенето

ПОПУЛЯРНО

You cannot copy content of this page