Connect with us

България

На тази дата

Публикувано преди

на

На 28 октомври 1912 г. започва Люлебургаско-Бунархисарската операция. Тя е най-кръвопролитната битка през Балканската война.
Непосредствено след Лозенградската операция, османските сили понасят тежко поражение от българските войски под командването на генерал-лейтенант Радко Димитриев в Източна Тракия. Османците са принудени да отстъпят към Цариград.
Сраженията продължават 5 дни и завоюват важна българска победа. Загубите на империята са около 30 000 убити и ранени, а българските около 5 500 убити и над 14 000 ранени.
Османската защитна линия е изтласкана чак до Чаталджанската позиция – последната преди столицата, като по този начин българите достигат почти до столицата на Османската империя.
След поражението нанесено им от Първа и Трета българска армия, командвани от генерал-лейтенант Васил Кутинчев и генерал-лейтенант Радко Димитриев, османските сили от Първи, Втори, Трети и Четвърти корпус отстъпват на югоизток. Прегрупират се заедно с Седемнадесети и Осемнадесети корпус край Сарай, като се разполагат на 30 километров фронт по линията Люлебургас-Бунархисар.
На 28 октомври отбранителната линия е достигната от Трета българска армия. До вечерта на същият ден Шеста дивизия успява да превземе град Люлебургас.
На 29 октомври настъплението на българите е подновено, но среща ожесточена съпротива.
На 30 и 31 октомври след значителни загуби Четвърта и Пета дивизия напредват в своя участък от фронта. Следобед на втория ден османците започват да отстъпват, а на 1 ноември настъпление започва и Първа армия по десния фланг.
На 2 ноември, незабелязано от българското командване, остава общото отстъпление на османските войски, които отстъпват към укрепените позиции при Чаталджа.
Поклон пред паметта на загиналите за свободата на България!🇧🇬🇧🇬🇧🇬

Продължи с четенето

България

Обявяват състава на новото служебно правителство

Published

on

Снимка: БНР

Имената на новите служебни министри ще бъдат обявени до броени часове.

Горица Грънчарова-Кожарева ще върне днес на президента Румен Радев папката с предложените от нея 19 кандидати за постовете в изпълнителната власт. Срещата на определената за служебен премиер ще бъде днес от 11 часа, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.

След това държавният глава трябва да издаде указ за назначаването на служебното правителство и да насрочи предсрочния парламентарен вот за 20 октомври, предаде БНР.

Това ще са седмите избори от 2021 година насам, а Кожарева ще е начело на шестото служебно правителство за този период.

Продължи с четенето

България

Национални чествания на 147-годишнината от Шипченската епопея

Published

on

Снимка: БНР

Националните чествания на 147-годишнината от Шипченската епопея и 90-годишнината от освещаването на Паметника на свободата на връх Шипка започват днес и ще продължат до 27-ми август . В програмата са предвидени разнообразни събития- конкурс за рисунка на тема „Паметникът на свободата“, национално състезание за ученици, изложби, представяне на книги и празничен концерт. Националното честване „Шипченска епопея“ се провежда под патронажа на президента на Република България и се организира от Областна администрация – Габрово със съдействието на Национален парк-музей „Шипка-Бузлуджа“, Община Габрово, Ротари клуб – Габрово, Регионален исторически музей – Габрово, Регионална библиотека „Априлов – Палаузов“ – Габрово, ХГ „Христо Цокев“, Държавен архив – Габрово, предаде БНР.

Продължи с четенето

България

По-евтините вносни яйца от Украйна не са по-евтини за крайния потребител

Published

on

Снимка: БНР

Асоциацията на промишленото птицевъдство настоява министърът на земеделието и храните Георги Тахов да забрани вноса на украински яйца в България. Птицевъдите искат мярката да бъде наложена за 120 дена и заплашват с протести, ако това не се случи. Според Даниел Божанков, председател на браншовата организация, украинските яйца, които влизат на българския пазар, са 30 % по-евтини от нашите и това води за бранша до загуби за милиони.

Той обясни по-ниската цена на украинските яйца с факта, че производителите там не са задължени да спазват европейските изисквания. По-евтините вносни яйца от Украйна обаче не са по-евтини и за крайния потребител, отбеляза Божанков.

По-евтината цена от Украйна не дава отражение до крайния потребител, което на нас ни говори, че остават по-големи печалби в една шепа търговци„, коментира Божанков.

От началото на годината до месец май в България са внесени 2388 тона украински яйца, което е 400 % преизпълнение на квотата, а страната ни държи 12 % от вноса на украински яйца в ЕС. За периода от началото на 2023 година до момента, вносът на яйца от Румъния е скочил с 200%, а от Полша с около 50%, поясни още Даниел Божанков. Той беше категоричен, че българското производство е напълно достатъчно да задоволи нуждите на наеселението и не може да си обясни защо вносът се покачва и вече количествата яйца внесени в България надвишават тези на изнесените в чужбина.

Следващата седмица предстои и среща със земеделския министър, поясни още Божанков.

Продължи с четенето

ПОПУЛЯРНО

You cannot copy content of this page