Connect with us

България

На тази дата

Публикувано преди

на

На 12 септември 1916 г., започва Битката при Каймакчалан. Участниците в битката са Кралство Сърбия и Царство България по време на ПСВ. Битката ще остане в историята с огромните жертви, които дава сръбската армия и с необичайната надморска височина, на която е водена битката.
На 30 август на Каймакчалан с цел укрепяване на позицията и изграждане на път от кота 1881 към село Петалино са изпратени 5 дружини – 11-и пехотен сливенски полк (командван от полковник Никола Христов) и 1-ва дружина от 46-и пехотен полк. Дейността се извършва под непрестанния огън от сръбската артилерия, вследствие на което до началото на самата битка на 12 септември 11-и пехотен полк дава 147 убити и 708 ранени. До започването на битката поради липса на тел и колове съоръженията не са завършени, но въпреки това на южния склон са изградени три реда отбранителни линии. Сръбската войска разполага с 50 тежки оръдия и множество минохвъргачки с които систематично обстрелва българските позиции при Каймакчалан, на които са разположените 5-те дружини с 4 батареи, които се бият срещу усилената Дринска дивизия.
Отбраната на Каймакчалан е възложена на командира на 1-ва бригада от 3-та пехотна балканска дивизия полковник Алекси Попов.
Сърбите започват обстрел по цялата позиция на 12 септември, като след масовия огън атакуват върха, като извършват три нощни атаки и успяват да преминат телените мрежи, но биват контраатакувани и отблъснати с големи загуби. На 15 септември се води силен пушечен и артилерийски огън и сърбите не успяват да напреднат. Частите им достигат подножието на връх Сокол, който е лявото прикритие на позицията на Каймакчалан, но са отблъснати. На 16 и 17 септември сърбите отново атакуват, като преминават през телените мрежи, но отново биват контраатакувани и отблъснати. На 16 септември сърбите достигат канарите на първия ред окопи, като носят със себе си минохвъргачки и планински оръдия. От българска страна има множество оглушали, онемели и полудели войници, а убитите са значителен брой. От 14 до 17 септември численият състав на 13-а рота от полка намалява от 204 на 54 войници.
На 18 и 19 септември Каймакчалан е подложен на непрестанен обстрел, от който излизат от строя всички ротни командири и почти половината от личния състав на 11-и пехотен полк.
На 19 септември сърбите успяват да превземат първата линия окопи, но понасят големи загуби, при опитите си да превземат и втората. С цел да облекчи българските войски отбраняващи се на Каймакчалан, които вече са загубили половината си състав, 8-а пехотна тунджанска дивизия предприема контраатака и хвърля в паника сърбите при Петорак. Това обаче не оказва влияние на военните действия при Каймакчалан. Към 20 ч. на 19 септември на позицията пристига новоназначеният началник на участъка полковник Стефан Богданов.
На 20 септември след артилерийска подготовка е извършена нова атака на върха, но е отбита от българските войски. На същия ден поради значително намаления числен състав на войските на помощ е изпратена още една дружина. Обстрелът на Каймакчалан продължава денонощно, а сръбските части не пестят снаряди, тъй като получават камиони от английския контингент и имат редовен превоз до фронтовата линия. Българската войска се снабдява със снаряди от село Градско, което е на 100 км. от фронта, по пътища в лошо състояние, след което до Каймакчалан са доставяни по кози пътеки, често носени на ръце, поради което снарядите се пестят. Същия ден 1-ва и 2-ра дружина (9 роти) от 43-ти пехотен полк получават заповед да заминат за укрепване на Каймакчаланската позиция.
На 23 септември сърбите отново атакуват върха и стигат до 50 крачки от позицията, но след контраатака са отхвърлени с големи загуби от тяхна страна. Нападението се подновява в 16 часа същия ден, но са ударени флангово от резервните войски и след големи загуби отново се оттеглят. След непрекъснат марш на 23 и 24 септември дружините на 43-ти полк пристигат на позицията.
На 24 септември цялата позиция е подложена на непрекъснат обстрел, като сърбите привличат допълнителни тежки батареи и започват да обстрелват фланга на 8-а пехотна тунджанска дивизия. На 25 септември под прикритието на артилерийски огън сръбските войски отново доближават българските позиции на 100 – 150 крачки.
На 27 септември българските войски разположени на Каймакчалан контраатакуват и изтласкват сърбите, които понасят големи загуби. В продължение на 3 дни сръбските батареи подлагат на непрестанен барабанен огън българската позиция на върха, от който обстрел оцеляват малцина. Към 30 септември, в една от дружините на 46-и пехотен полк остават едва 1 офицер и 86 войници, при численост около 13 офицера и 800 подофицера и войника. Положението в другите български части, отбраняващи върха е подобно.
На 30 септември в 13:30 часа сръбските части превземат Каймакчалан. Върхът заема ключово място в отбраната на българската войска и падането му, както и настъплението на сръбските части към Сталков гроб и френският натиск северно от Лерин принуждават 8-а пехотна тунджанска дивизия да се оттегли на линията с. Кенали – с. Брод – с. Петали – к. 1881. Превземането на върха повдига духа на сръбската армия, като съюзниците получават отличен наблюдателен пост от който се вижда цялото Битолско поле, до завоя на р. Черна, където тепърва предстоят да се водят боеве.
В края на август и в началото на септември 1916 г. на Каймакчалан се качват малко над 6000 български войници и офицери. В началото на октомври 1916 г. от Каймакчалан слизат по-малко от 800 от тях. Всички останали са убити, осакатени, ранени или премръзнали. Повече от 8500 български и сръбски офицери и войници оставят костите си по скалистите зъбери и по заледените склонове на планината. Сръбските описания на битката разказват, че когато техните полкове стигнали на върха, намерили окопите и процепите между скалите, пълни с трупове, и ги нарекли „Дупките на ужасите“.
Върху картите от края на ХІХ и началото на ХХ век височината на първенеца на Нидже планина варира в обозначенията от 2525 до 2532 m. На съвременните карти височината на Каймакчалан е само 2521 m. Много години след края на войната сръбските картографи констатирали, че разликата във височината на върха е пряк резултат от продължителния обстрел на разнокалибрената сръбска и френска артилерия. В продължение на повече от месец върху „Господаря на върховете“ всеки ден се взривявали от 10 до 50 000 оръдейни гранати. Така по техните изчисления той изгубил между 4 и 11 m от височината си.
На 20 септември 2016 г., за първи път от 100 години насам, българска делегация, водена от началника на отбраната генерал Константин Попов, адмирал Пламен Манушев и Красимир Узунов, отдава военни почести и отслужва заупокойна молитва за душите на българските офицери и войници, загинали в боевете на върха през септември и октомври 1916 г.
БИТКАТА ПРИ КАЙМАКЧАЛАН
маслени бои, платно
Васил Горанов
Поклон, герои!

Продължи с четенето

България

Красимир Вълчев: Не предлагаме задължителен час по религия, ще бъде час по добро

Published

on

Българското образование е светско и ще остане такова, както е във всички други европейски страни. Това заяви министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, предаде БГНЕС.

Просветният министър, заедно с патриарх Даниил и представители на другите вероизповедания, взе участие в открита дискусия за въвеждането на предмета „Религия и добродетели“ в българските училища.

“Същевременно ние трябва да дадем на децата си знания и умения, с които да опознаят собственото си минало и идентичност и да развият критериите си за добро и зло. Ние не предлагаме задължителен час по религия. Това ще бъде много повече час по етично възпитание, час по възпитание в добро”, подчерта министър Вълчев.

Той заяви, че, ако предложението се приеме от парламента, трябва да се разработи програма с фокус върху формирането на ценности и добродетели. Тази програма трябва да съчетае философското, хуманистичното, културното, етичното възпитание със знанията за религиите.

„Недогматична програма, базираща се на плуралистичен подход. Подобно на програмите в Норвегия, Дания, Словакия, Германия и редица други европейски страни”, обясни образователният министър.

Той посочи, че в тази програма ще има и религия, но ние и сега имаме елементи на религия в програмата, защото европейската култура и цивилизация са продукт на християнското наследство.

“Децата ни извличат поуки от Зевс и старогръцките митове, защо да не могат да го направят за Иисус и чрез библейските разкази? Всеки родител ще има право да избере дали детето му да учи по програма с или без конфесионално образование”, подчерта министър Вълчев.

Той отчете като грешка, че не е представена подробна концепция за предмета.

До 8 май ще бъде публикувана концепцията на алтернативната програма, което ще даде повече яснота, обеща министърът.

Продължи с четенето

България

Станка Златева: Почваме от нулата, насила няма да караме никого

Published

on

Снимка: БГНЕС

„Насила няма да караме никого да се бори за България – който иска, той. Почваме от нулата“, заяви новият президент на федерацията по борба Станка Златева на пресконференция, на която бяха представени новите треньори на националните отбори, предаде БГНЕС.

„Голям сериал направихте, вие, журналистите. Нямам думи просто. Али Реза ряпа да яде. Информацията не дойде от наш сайт, а от сайт, който пише само за ЦСКА и нарочно съобщават неверни неща за федерацията. Никого не съм уволнявала, нищо не съм казала. Само споменах, че някои хора трябва да благодарят на български език на Министерството на спорта. Много оплюване имаше, много коментари от хора, които не са играли физическо. Никой не е уволнен, никой не е гонен, камо ли с тези истории…“, продължи многократната световна и европейска шампионка

„Треньорите след Европейското си подадоха оставките. Аз казах на спортистите просто да спазват етични норми и да пазят репутацията на България, а някои не го правят. Представяме новите треньори – Радослав Великов ще води мъжете, където нямаме нито един човек наш. Симеон Щерев има две птички – Юлиана Янева и Биляна Дудева. За осем години имаме само две момичета, това сме наследили. Стоян Добрев знаете колко медали е извоювал за България, те имат пълната власт да работят, с когото решат. Те си определят треньори, лагери, спортисти…“, каза още тя.

В залата присъстваха и тримата нови треньори.

„50 000 лева са платени за нов руснак – Алберт Доев, който е класически стил до 77 кг. Хем нямаме пари за шампионат за момчета, а парите са платени да се купи руснак. Ние защо тренираме в България, трябва да прекратим тези неща, защото нашите деца загиват. Пет човека още чакат да вземат паспорт. Христо Маринов е изпратил писмо до федерацията на 19 март за още купени руснаци. Министерството в момента проверява и нас. Ние правим всичко за българската борба. Колко българи участваха на Олимпиадата? Кирил Милов само, и то по стечение на обстоятелствата“, каза Златева.

„Аз лично имам три шампионки, включително и медалистка от Световно, която се контузи и платих 20 000 за операции. Аз имам много момиченца отдолу, подготвям много деца от първи до трети клас. Всички чакат аз да се проваля някъде, но аз – евала, работарка съм“, допълни президентът на федерацията.

Златева каза, че Юлиана Янева не е била заявена за Европейското от предишното ръководство и ще пропусне Световното първенство. Тя добави, че е провела разговор с Кирил Милов и му обяснила, че не е хубаво да се лъже. Според нея било интрига да се шуми около факта, че не посрещнала шампионите на летището, защото и предишни президенти не са го правили.

„Федерацията е орган, а над нея е Министерството на спорта. Откакто съм дошла, плащам фактури за лагери в чужбина и на морето с всички изисквания. Всичко сме им дали преди Европейското, не сме притеснили никого. Не правим драми, тези хора се издържат от федерацията и трябва да ѝ спазват законите – състезатели и треньори. Само аз мога да правя каквото си искам, защото не взимам заплата“, обясни Златева.

Федерацията обяви на сайта си, че има задължения на стойност над 1.4 млн. лв. Те идват от три основни направления – 658 000 лв към фирми свързвани с Гриша Ганчев и Данаил Ганчев, 400 000 лв – от които значителна част са към фирми свързани с Гриша Ганчев и Данаил Ганчев и 420 000 лв – задължения към спортисти, треньори и длъжностни лица.

Продължи с четенето

България

Забраняват телефоните в училище

Published

on

Снимка: БНР

Дебатът за промените, които се обсъждат в образованието, е положителен. Има относителен консенсус за някои предложения и сред тях е това, свързано със забраната за използване на мобилни телефони в училище. И в момента има такава забрана за използването на мобилни телефони, но тя забранява използването им в учебните часове. Ще предложим да има изключения – за строго образователни цели, при медицински нужди или при извънредни обстоятелства, каза министърът на образованието и науката по „Нова телевизия“.

На въпрос кога се очаква да влезе в сила мярката за забрана на мобилните телефони в училище, министър Вълчев, обясни, че „ще бъде предложена за обществено обсъждане през следващия месец и вероятно през юни законопроектът ще бъде в Народното събрание“.

БТА припомня, че от Министерството на образованието и науката подготвят промени в Закона за предучилищното и училищното образование (ЗПУО).

„Направили сме дълъг списък с мерки за насърчаване на ученето по математика, като матурата по математика е на последно място – и като време“, каза образователният министър. Той обясни, че преди това трябва да се променят учебните програми, да се увеличат часовете по математика, да се разшири приемът – както в прогимназиален етап, но не само в математическите гимназии, а и в останалите училища. Трябва да имаме повече учители по математика, да стимулираме повече ученици да полагат матура по предмета и да кандидатстват във висше икономическо и техническо образование, най-вече с математика, отбеляза министър Красимир Вълчев.

По думите му базовите умения по математика ще бъдат важни в ерата на изкуствения интелект и те ще бъдат необходими за бъдещите професии. Една от най-бързо развиващите се професии е за обработването на данни. Има и много професии, които ще се появят в бъдеще и ще са свързани с по-задълбочени познания по математика.

Имаме огромен проблем с математиката и природните науки, разговорът по учебните предмети е различен и сме публикували концепция за промяна в учебните програми. Това беше първото нещо, което направихме, още в третата седмица след встъпването ми в длъжност, припомни образователният министър. „Сега започваме разговор по отделните учебни дисциплини. Ще направим и бърза промяна в учебните планове в гимназиален етап, защото там имаме възможност да увеличим часовете по математика и по природни науки, по български език и литература, малко по история и малко по география“, каза за пореден път образователният министър.

Министър Красимир Вълчев отговори и на въпроси, свързани с предложението за изучаването на предмета „Добродетели и религии“. Той отново отбеляза, че и сега се изучава „Религия“, но като факултативно избираем предмет. „Няма да се пишат оценки, но ще има възможност за избор на програми и вероятно много повече от учениците ще изберат програма, която ще е много повече за добродетели, етика, ценностно формиране, отколкото религия“, обясни министърът. Той добави, че такъв е моделът в много европейски страни. „Това вероятно няма да може да се случи от новата учебна година, защото предстои приемането на закона, след това – на учебните програми и учебниците“, каза министър Вълчев.

Продължи с четенето

ПОПУЛЯРНО

You cannot copy content of this page