Над 2 милиона лева ще получат училищата, които работят по Националната програма „Иновации в действие, съобщи пресцентърът на Министерството на образованието и науката (МОН).
За популяризиране и мултиплициране на добри иновации се отпускат 1 875 000 лeва. Предвижда се с тях да се осъществят партньорства с посещения в училищата за представяне на добри образователни иновации. По този модул се финансират 300 иновативни училища, други 300, които нямат този статут, и двете български държавни училища в Прага и Братислава.
С 29 995 лева ще се финансира организирането на седем регионални форума (конференции, методически срещи, дискусии, работни семинари за иновации в образованието). Те ще бъдат организирани от Регионалните управления на образованието (РУО) в Благоевград, Враца, Велико Търново, Сливен, София-град, Търговище и Хасково, съвместно с училищата домакини от съответната област, които ще получат финансиране.
За купуване на материали, учебни средства и пособия за прилагане на иновативни методи на преподаване се отпускат 150 000 лева. С тях се осигурява подкрепа за 123 творчески работещи училища, които създават иновативна учебна среда и нови методи на преподаване. Част от тях получават средства и по модула за партньорства.
Целта на Националната програма „Иновации в действие“ е да се популяризират и разпространяват успешните иновации, да се подпомогне въвеждането на нови образователни продукти и да се създаде мрежа от иновативни училища за споделяне на опит.
Успешните модели се мултиплицират чрез организиране на местни, регионални и национални форуми, и събития за обмен на иновативни практики, както и чрез партньорставата между иновативните и неиновативните училища. Така по-бързо се трансформира съществуващата класно-урочна организация на учебния процес. Променя се също организационната култура в училищата – развива се култура за иновации, насочена към знанието като ценност и професионалното учене. Освен това се стимулира създаването на специфични екипи – професионалните учебни общности от педагогически и непедагогически специалисти от различни области на знанието и практиката, работещи в училището, но и извън него.
На 21 октомври тази година Министерството на образованието и науката организира Националния форум „Училищата с иновации за бъдещето“, който се състоя в зала 3 на Националния дворец на културата. На форума, на официална церемония, служебният министър на образованието и науката проф. Сашо Пенов награди 36 иновативни учители от цялата страна. Тогава от МОН съобщиха, че иновативните училища в България са 542. Те се намират в 192 населени места в 28-те области в страната. В България работят над 20 000 иновативни учители. По време на форума някои от тях представиха своите постижения в образователната сфера в областта на иновативното обучение.
БТА