Connect with us

Интересно

Марсоходът „Пърсивиърънс“ се подготвя да съхрани проби за бъдещо връщане на Земята

Публикувано преди

на

Марсоходът „Пърсивиърънс“ ще се освободи от част от събраните проби през ноември или декември, като подготовка за връщането им на Земята, съобщи сайтът Спейс.

Роувърът досега е събрал 14 проби от седем скали. Той ще остави половината от тях на избрано място на площадка, която е сравнително равна и е подходяща за безопасно кацане и излитане на хеликоптери, както е по плана, каза Джим Бел от екипа на мисията от Държавния университет в Аризона.

Това е предпазна мярка, предназначена да защити цялостния проект за връщане на проби от Марс, който е съвместно начинание на НАСА и Европейската космическа агенция (ЕКА). Основният план предвижда „Пърсивиърънс“ да достави пробите си на спускаем апарат на НАСА, който има вградена ракета. Тя ще изведе материала от Марс в орбита. След това орбитален апарат, осигурен от ЕКА, ще вземе пробите и ще ги транспортира до Земята. Те могат да кацнат тук още през 2033 г.

Планирано е спускаемият апарат, ракетата за Марс и орбиталният апарат на ЕКА да бъдат изстреляни в периода 2027-2028 г. „Пърсивиърънс“ е в добро състояние, но е възможно марсоходът да не се справя толкова добре, когато другият хардуер пристигне на Червената планета. Оттук идва и предстоящото складиране на част от пробите – по една от всяка изследвана скала. Другата проба ще остане на борда на „Пърсивиърънс“.

„Това е нашият резервен склад за проби, в случай че самият марсоход не може да ги достави“, каза Бел, главен изследовател на системата от камери Mastcam-Z на „Пърсивиърънс“ на презентация на конгрес на специалистите по Марс.

Спускаемият апарат на НАСА за връщане на проби ще превози два малки хеликоптера, всеки от които е създаден по модела на „Инджинюъти“ – малкия роторен апарат, който кацна на Марс с „Пърсивиърънс“ миналата година и оттогава е направил повече от 30 полета на Червената планета. Ако се наложи, двата хеликоптера ще пренасят една по една тръби с проби от депото или депата, тъй като може да се окаже, че те са повече от едно, до спускаемия модул. „Депо“ или „склад“ е преувеличен термин за мястото, където тръбите с пробите ще бъдат оставени в реголита.

„Пърсивиърънс“ ще се отправи към мястото за депозиране на пробите след седмица. Дотогава марсоходът ще продължи да събира проби от марсиански пясък и прах.

„Пърсивиърънс“ има общо 43 титанови тръби, 38 от които са предназначени за съхраняване на проби. Другите пет са контролни –  ще помогнат на екипа на мисията да определят кои материали, ако има такива, в събраните марсиански проби може да са замърсени от Земята.

Освен 14-те тръби, напълнени с проби от скали, има и една  с „атмосферна проба“. Тя е от провалено сондиране заради изненадващо трошлива скала.

„Пърсивиърънс“ кацна зрелищно в средата на 45-километровия кратер Джезеро (Йезеро) на Марс на 18 февруари 2021 г.

БТА

Продължи с четенето

Интересно

На 14 юли стартира „Диви и щастливи“ – първото по рода си романтично онлайн риалити предаване

Published

on

“Диви и Красиви” е първо по рода си романтично онлайн риалити предаване в България, в което 14 напълно непознати мъже и жени ще преминат през буря от емоции и куп вълнуващи предизвикателства, за да открият цената на истинската любов.

За разлика от стандартните предавания в българския ефир, зрителите на “Диви и Красиви” могат да очакват изключителна динамика, професионална кинематография, интригуващо съдържание. Първото излъчване ще бъде на 14ти юли 2024 от 18ч, като седмично ще се излъчват по два епизода.
“Диви и Красиви” е изцяло авторска концепция, създадена от Михаил Недков и Неделчо Богданов.

Вижте трейлъра и се абонирайте за Ютуб канала на “Диви и Красиви”, за да не пропускате нито един епизод.

 

 

Продължи с четенето

Интересно

Ватикана ще изгражда соларен парк за своите енергийни нужди

Published

on

Папа Франциск разпореди изграждането на фотоволтаична централна, която да покрива енергийните нужди на Ватикана, предаде Ройтерс. Ватиканът е най-малката държава в света с площ от едва 0,44 кв. км.

87-годишният понтифик нареди чрез личен папски указ централата да бъде изградена извън стените на Ватикана, в северозападните покрайнини на Рим.

Районът принадлежи на Ватикана и в него вече се помещава радиопредавателен център на Радио Ватикана, който също ще се захранва от новия соларен парк. В папския указ не се уточнява колко голяма ще бъде този парк и кога ще бъде готов.

„Трябва да преминем към устойчив модел на развитие, който намалява парниковите емисии в атмосферата, като се стреми към климатична неутралност“, казва Франциск в указа.

Франциск отправи предупреждение за опасностите и предизвикателствата, свързани с изменението на климата, както и за необходимостта от намаляване на използването на изкопаеми горива в своята забележителна енциклика „Laudato Si“ от 2015 г. В нея той предупреди, че планетата „започва все повече да прилича на огромна купчина боклук“.

Папата възложи задачата за изграждането на соларния парк на кардинала, който изпълнява функциите на управител на Ватикана, и на ръководителя на Администрацията за управление на имуществото на Светия престол. Това е службата, която управлява имуществото на Ватикана и обикновено се описва като нейната централна банка.

БТА

Продължи с четенето

Интересно

Ето за какво да внимавате при почивката на плажа

Published

on

Търговците да бъдат коректни, а почиващите да четат внимателно условията за ползването на туристическите услуги. За това призова Габриела Руменова от онлайн платформата „Ние, потребителите“ пред радио „Фокус“.

„В началото на новия летен сезон станах свидетел на ситуация, в която туристи се възмущаваха, че са им таксували шалтета и масичка към наетите от тях два шезлонга и чадър, като твърдяха, че не е имало предварителна информация за това. Нашата проверка на информационната табела за платената зона показа, че цени за наем на масичка и шалтета все пак има, но те са със значително по-дребен шрифт и в далеч по-невзрачен цвят в сравнение с тези за основните атрибути – шезлонг и чадър. Това е некоректно от страна на търговеца и може да въведе в заблуждение потребителя, както и се е случило с тези хора“, разказа Руменова. Тя добави, че това е нелоялна търговска практика и за нея трябва да сезират контролния орган – Комисия за защита на потребителите, както и Министерството на туризма.

Във връзка със случая експертът припомни, че ценоразписите за предоставяните на плажа и където и да било другаде услуги, менютата в заведенията и т.н., трябва задължително да са и на български език и в български лева. Те трябва да са ясно и четливо изписани и да не въвеждат в заблуждение чрез игра с шрифтове, цветове и пр. Освен това, ако търговецът не е посочил цена за дадена услуга, то потребителят не следва да дължи нищо.

Габриела Руменова препоръча още преди да резервираме място за настаняване, след като вече сме прегледали няколко оферти, да се върнем и да прочетем отново в детайли тази, на която сме се спрели, преди да я капарираме. Така ще се уверим, че не сме се заблудили за нещо. Добре е също така преди това да се свържем с обекта и да се поинтересуваме на рецепция за важните за нас неща, тъй като от наша гледна точка те може да се решаващи да се спрем на именно тази оферта, а за хотелиера да са второстепенни или съвсем незначителни.

Тя даде пример с чадъри към all inclusive-a на хотел, които се оказват на последна линия. А също и с история на майка с малки деца с резервация на стая, за която се е знаело, че няма изглед към морето, но не е било известно, че прозорците гледат към гробищата. Руменова обърна внимание и на това да се внимава с амбулантните търговци на храна и плажни принадлежности, както и задължително да се изисква касов бон.

expert.bg

Продължи с четенето

ПОПУЛЯРНО

You cannot copy content of this page