Спорт

Марин Петков и Илия Груев излизат титуляри за България срещу Гибралтар

Публикувано преди

на

Новият старши треньор на националния отбор на България по футбол Младен Кърстаич предвижда множество промени в титулярния състав за утрешното домакинство на Гибралтар от 21:45 часа в срещата от петия кръг от група С4 на турнира Лига на нациите на УЕФА. Това е нормално предвид състава, който е избран да представлява страната в мачовете с Гибралтар и Република Северна Македония.
Селекционерът ще даде възможност за изява на Илия Груев и Марин Петков срещу аутсайдера в групата. Двамата младежи се представиха отлично в клубните си отбори Вердер Бремен и Левски в последните месеци.
В състава може да има доста други ротации предвид предстоящото значително по-тежко гостуване на Република Северна Македония на 26 септември. Двете срещи са изключително важни за родния футбол, тъй като при две победи България ще запази мястото си в групата. Също така ще си гарантира позицията в четвърта урна при жребия за квалификациите за Евро 2024.
Така „Лудогорец Арена“ очакванията са Младен Кръстаич да заложи на схема 3-5-2 или 3-4-3. Като на  вратата на българите ще пази Даниел Наумов, който ще замени титуляря от първите срещи в тазгодишното издание на турнира Николай Михайлов и Светослав Вуцов. В защитата се очаква да стартират Валентин Антов, Петко Христов и Антон Недялков. В средата на терена ще правят Илия Груев, Филип Кръстев и Илиян Стефанов. По крилата ще стартират Марин Петков и Иван Турциов, а в предни позиции ще се разчита на Радослав Кирилов и Кирил Десподов.

БТА

Продължи с четенето

Спорт

Испания победи Германия след продължения

Published

on

Трикратният европейски шампион Испания постигна епична победа с 2:1 след продължения над  домакините от Германия и се класира за полуфиналите на Евро 2024.  Това бе последният мач в историята на легендата на Бундестима Тони Кроос.

Още в първата минута на срещата „ла фурия“ стигна до голово положение, след като Педри получи топката около границата на наказателното поле, стреля силно, но опитният Мануел Нойер спаси. В осмата минута Педри трябваше да бъде сменен заради от контузия в коляното, което създаде смут в редиците на тима.

След близо четвърт час игра Ламин Ямал изпълни техничен пряк свободен удар, но не успя да порази вратата на Бундестима. Малко по-късно Кимих проби по фланга и центрира остро, Хаверц засече с глава, но Унай Симон внимаваше и успя да хване топката.

Половин час след началото на сблъсъка Гюндоган пусна дълъг пас зад гърба на противниковата отбрана към Хаверц, звездата на Арсенал овладя топката и нанесе изстрел от воле, но опитният испански страж отрази удара.

Второто полувреме започна с натиск на иберийците. В 51-а минута Ламин Ямал овладя топката в наказателното поле на Германия, подаде остро по земя, а Дани Олмо засече, като вкара с технично изпълнение от точката за дузпа.

В 70-а минута домакините стигнаха до прекрасна голова възможност за попадение, след като футболистът на Байер Леверкузен – Роберт Андрих стреля от дистанция, но испанският вратар направи плонж и отрази,  а секунди по-късно топката стигна до Хаверц, който беше на чиста позиция, но Дани Карвахал направи шпагат и изби.

Четвърт час преди края на редовното време Вирц направи силна солова акция и преодоля няколко противникови защитници, подаде по земя на Фюлкруг, той шутира, но уцели страничната греда.

В 80-а минута Унай Симон беше се позиционирал прекалено напред и Хаверц се опита да го прехвърли с красиво изпълнение от дистанция, но не беше точен.

Във финалните минути Бундестима се впусна напред. В една от германските атаки се стигна до хаос в испанската отбрана. При едно от центиранията Кимих свали топката за Вирц, който беше оставен непокрит и изравни резултата, за да вкара сблъсъка в продължения.

В 105-а минута Вирц се озова на добра позиция, но не успя да отбележи.

Второто продължение започна с крайно дискусионна ситуация, удар на Мусиала срещна лявата ръка на намиращия се в наказателното поле Кукурея. Главният съдия Тейлър обаче прецени, че това не е дузпа, тъй като секунди по-рано нападател на домакините е бил в засада.

В 116-а минута централният нападател Фюлкруг бе изведен с дълго подаване от Кимих, но футболистът на Борсуия Дортмунд не успя да отбележи, след като Унай Симон плонжира ефектно и изби топката.

Всички се подготвяха за дузпи, но „Ла Фурия“ имаше други планове. Резервата Микел Мерино засече центрирарен на Дани Олмо и отбеляза с глава в близкия ъгъл, като  така изпрати иберийците във финалната четворка.

В последните секунди отново Фюлкруг беше замесен. Той нанесе мощен удар с глава, но милиметри не му достигнаха да намери целта и да изравни.

Дълбоко в допълнителното време Даниел Карвахал задържа Джамал Мусиала и получи втори жълт картон от рефера Антъни Тейлър, предаде БТА.

Европейско първенство по футбол, четвъртфинал:

Испания – Германия 2:1 след продължения, 1:1 в редовното време (0:0)
голмайстори: 1:0 Дани Олмо 51, 1:1 Флориан Вирц 89, 2:1 Микел Мерино 119
червен картон: Даниел Карвахал (Испания) 120+5
главен съдия: Антъни Тейлър (Англия)
стадион: „МНП Арена“, Щутгарт: 54 000 зрители
жълти картони: Даниел Карвахал, Феран Торес, Унай Симон, Алваро Мората, Родри (Испания), Антонио Рюдигер, Давид Раум, Тони Кроос, Максимилиан Мителщедт, Роберт Андрих (Германия)

състави:
Испания: Унай Симон, Дани Карвахал, Робин Льо Норман (46-Начо Фернандес), Аймерик Лапорт, Марк Кукурея, Родри, Фабиан Руис (102-Хоселу), Ямал (63-Феран Торес), Педри (8-Дани Олмо), Нико Уилямс (80-Микел Мерино), Алваро Мората (80-Микел Оярсабал)
Германия: Мануел Нойер, Йозуа Кимих, Антонио Рюдигер, Йонатан Та (80-Томас Мюлер), Давид Раум (57-Максимилиан Мителщедт), Емре Джан (46-Роберт Андрих), Тони Кроос, Джамал Мусиала, Илкай Гюндоган (57-Никлас Фюлкруг), Лерой Сане (46-Флориан Вирц), Кай Хаверц (91-Валдемар Антон)

Спорт

Испания победи Грузия и ще срещне домакина Германия на четвъртфиналите на Евро 2024

Published

on

Снимка: БТА

Испания направи пълен обрат и спечели с 4:1 срещу Грузия след почти пълна доминация, преодолявайки осминафиналите на Европейското първенство по футбол, предаде БТА. В следващия кръг на континенталния турнир шампионите от 2012 ще срещнат домакините от Германия, като мачът е насрочен за 5 юли, петък, от 19:00 българско време в Щутгарт.

По-рано днес Англия надви с 2:1 Словакия след продължение и ще играе срещу Швейцария на 6 юли от 19:00.

След като направи десет промени за последния мач от груповата фаза, испанският селекционер Луис де ла Фуенте пусна обичайните си титуляри в игра на стадиона в Кьолн. Единствената въпросителна бе относно двойката централни бранители, като треньорът в крайна сметка се спря на Робин Льо Норман и Емерик Лапорт.

В стартовите 11 на испанците се завърна и Ламин Ямал, с което играчът на Барселона се превърна в най-младия футболист в историята на европейски първенства, започнал в елиминации. Той го прави на 16 години и 353 дни, а доскорошният рекорд се държеше от англичанина Джуд Белингам с 18-те му години и четири дни на четвъртфиналите на Евро 2020.

Грузинците, водени от Вили Саньол, излязоха с титулярите от знаменитата победа с 2:0 срещу Португалия в груповата фаза, с което дебютантите продължиха към директните елиминации.

Мачът започна с вихрен натиск на испанците, които имаха огромна част от притежанието на топката. Педри беше автор на първия удар, отразен от Гиорги Мамардашвили, а щурмът на иберийците не доведе до гол. Вместо това, Грузия успя да стигне до своето на контра в 18-ата минута. Отар Какабадзе получи пас по дясното крило и изпрати центриране в наказателното поле, а Льо Норман имаше злата участ да изпрати топката в собствената си врата за 1:0.

Любопитното е, че бранителят на Испания се разписа срещу грузинците по време на квалификациите, но този път вкара за тях. Попадението окрили водачите в резултата и те продължаваха да контраатакуват с огромна скорост, но испанците не се огънаха и дори изравниха още през първото полувреме. В 39-та минута Нико Уилямс намери Родри на границата на наказателното поле и халфът преодоля Мамардашвили с прецизен удар.

Втората част започна с неточен удар на голямата звезда на грузинците Хвича Кварацхелия, а в 51-та минута Испания взе аванс. Рекордьорът Ламин Ямал подаде прецизен пас пред варатата за Фабиан Руис, който остана непокрит и стреля с глава в мрежата на съперника за 2:1. Това бе трето попадение за Руис в последните му четири мача за испанците.

В тези минути европейските шампиони от 2012 доминираха тотално и почти всяка атака срещу тръгналите масово в атака грузинци бе голова. В 72-та минута те сами си вкараха във вратата след центриране на Ямал и попадението бе отменено заради засада, но друго крило на Испания – Нико Уилямс, покачи на 3:1 в следващата атака. Иберийците отнеха в собствената си половина и Фабиан направи красив финт, след който изпрати дълъг пас по конец за Нико Уилямс. Той използва скоростта си и се откъсна от защитник на Грузия, след което преодоля вратаря с мощен шут за третия гол.

Последният гол на Уилямс с националната фланелка бе именно срещу Грузия и това се случи при победата с разгромното 7:1 в квалификациите през септември. Шест минути по-късно и Ламин Ямал имаше възможност да се разпише, но грузинският страж отрази удара му от много малък ъгъл. Това нямаше голямо значение за испанците, тъй като Дани Олмо вкара в 84-та минута. Той получи подаване от Микел Оярсабал и бе точен, с което двете резерви изработиха четвъртото попадение.

Двубоят завърши при резултат 4:1 в полза на испанците, които до момента изглеждат като основен претендент за титлата на европейското първенство. Следващото предизвикателство е и може би най-голямото, тъй като Германия разчита на фанатична подкрепа от страна на привържениците в Щутгарт.

България

Стилияна Николова завоюва 4 златни медала в Египет

Published

on

Снимка: Българска федерация художествена гимнастика - Официална страница във Фейсбук

Абсолютната европейска шампионка по художествена гимнастика от Будапеща 2024 Стилияна Николова спечели златните медали на финалите на всичките четири уреда на международния турнир Pharaohs Cup 2024 в Кайро, предаде Btv.

Снимка: Българска федерация художествена гимнастика – Официална страница във Фейсбук

Възпитаничката на Валентина Иванова е №1 на обръч с резултат от 36.350 точки, на топка с 34.800, на бухалки с 34.700 и на лента с 32.100 точки.

Грацията се класира за финалите с най-високи резултати в квалификациите на четирите уреда.

Следващото състезание за Николова ще бъде Световната чалъндж купа в Клуж-Напока от 12 до 14 юли, след което й предстоят олимпийските игри в Париж. На килима във френската столица ще видим и Боряна Калейн, а Елвира Краснобаева е резерва.