Connect with us

Икономика

Магистрала „Черно море“ получава достъп до еврофинансиране

Публикувано преди

на

Коридор номер 8 ще стане част от приоритетната трансевропейска транспортна (TEN-T) мрежа. Направлението София – Скопие – Дуръс – Бари ще влезе в обхвата на новия коридор „Западни Балкани – Източно Средиземноморие“, съобщават от пресцентъра на транспортното министерство след проведен Съвет на ресорните министри на ЕС.

Това на практика означава, че жп, пътни и интермодални проекти, които минават през територията на държавите и са част от коридора, ще имат по-лесен достъп до евросредства. На територията на България това са нереализираните проекти за автомагистрала „Черно море“ и трасето между Гюешево и Дупница от автомагистрала „Рила“, които от години наред тъпчат на едно място.

През последните няколко месеца България, заедно със Северна Македония и Албания многократно защитаваха включването на коридора. Различните проекти по протежението на коридора трябва да бъдат завършени в периода 2030 – 2035 г., като напредъкът на страните по тях е различен. Наскоро Северна Македония започва строителството на Източната част на Коридор номер 8.

Показахме, че полагаме всички усилия за приобщаване на Западните Балкани в Европейския съюз, а транспортната свързаност е един от най-важните елементи на интеграцията. С днешното решение, проектите по трасето ще имат лесен достъп до финансиране“, коментира ресорният министър Христо Алексиев.

По този начин европейският транспортен коридор „Западни Балкани – Източно Средиземноморие“ придобива завършен характер и ще е в състояние да осигури значителна добавена стойност за ЕС в региона на Западните Балкани, особено в сложната геополитическа ситуация, в която се намираме, подчерта той.

По отношение на пристанищата, България е предложила на ЕС проекти за допълнителна инфраструктура на тези в Русе и Варна, за да може да се увеличат възможностите за оказване на логистична помощ за Украйна. По думите на Алексиев се разработва вариант за ползване на фериботния комплекс във Варна.

Свързаността с Украйна по жп транспорт е трудна. Работим по схеми да помогнем на Украйна. България и досега активно помага за износа на зърнени продукти“, коментира Алексиев.

Параходство „Българско речно плаване“ от април досега е оказал помощ с износа на 200 хил. тона зърно, поясни той. Освен това България осигурява дизелово гориво за нуждите на земеделците в Южна Украйна.

Припомняме, че преди седмици стана ясно, че ЕС финансира с 1 млрд. евро модернизацията на пристанище Констанца, а DP World ще го превърне в Ро-Ро център на Черно море.

Друг приоритетен коридор

Ведомството напомня за постигнато съгласие за активизиране на дейностите по реализирането на другия приоритетен коридор „Sea2Sea“ с Гърция. Това се случи през октомври след проведена среща на Алексиев и колегата му Костас Караманлис.

Договорена бе подготовка на съвместно проектно предложение за проучвателни дейности за изграждане на мултимодален коридор „Sea2Sea“ по Механизма за свързване на Европа, сектор „Транспорт“ 2021-2027 г., като предстои доуточняване на обхвата с гръцката страна.

Българска страна има предложения и за последващи стъпки с цел структуриране и осигуряване на жизнеспособност на проекта. Част от тях са свързани с възстановяване на железопътния товарен трафик между България и Гърция през граничните пунктове Свиленград-Дикея и Кулата-Промахон, както и евентуално стартиране на разговори с Румъния за включване на пристанище Констанца.

economic.bg

Продължи с четенето

Икономика

Петролът пое надолу в началото на седмицата

Published

on

Цените на петрола се понижиха в азиатската търговия днес, тъй като опасенията за по-слабо търсене в най-големия световен вносител на петрол Китай оказаха натиск върху пазарните нагласи. Инвеститорите същевременно насочват вниманието си върху напредъка в преговорите за прекратяване на огъня в Близкия изток, които биха могли да намалят рисковете за доставките, информира Ройтерс, предаде БТА.

Фючърсите на суровия петрол сорт Брент поевтиняха с 13 цента или 0,2 на сто до 79,55 долара за барел. Котировките на американския лек суров петрол загубиха 13 цента или 0,2 на сто до 76,52 долара за барел.

Контрактите и на двата сорта отстъпиха близо 2 на сто в петък, след като инвеститорите смекчиха очакванията си за ръст на търсенето от страна на Китай, но приключиха седмицата до голяма степен без промяна спрямо предходната седмица, след като поредицата икономически данни от САЩ миналата седмица показа, че инфлацията е умерена, а разходите в търговията на дребно са стабилни.

Продължи с четенето

България

Еврозоната се отлага за 2026 г., а кабинетът се разбърза със Закона за еврото

Published

on

Продължи с четенето

България

Европейската комисия представи четири препоръки за българската икономика

Published

on

Европейската комисия представи днес препоръки за икономическото развитие на страните от ЕС, предаде БТА. За България Комисията издаде четири препоръки.

За следващата година ЕК очаква нашата страна да ограничи общия бюджетен дефицит под три процента от БВП и да запази равнището на държавния дълг в разумни граници в средносрочен план. Препоръчва се значително ускоряване на изпълнението на програмите на политиката на сближаване и по плана за възстановяване и устойчивост и за енергиен преход, включително с подобряване работата на администрацията и повишаване качеството на процедурите за обществените поръчки, както и укрепване на дейността на регулаторите.

Комисията очаква България да подобри образователния процес и уменията на работниците, както и да намали зависимостта от изкопаемите горива. Според ЕК е необходимо внедряването на възобновяеми енергийни източници при осигуряването на централно отопление, включително от ветрогенератори. Препоръчва се нашата страна да подобри възможностите за съхранение на енергия и на електропреносната мрежа, както и да подпомогне енергийно бедните граждани. Според ЕК е необходимо България да развие допълнително градския транспрот и железниците, включително с изграждането на необходимата инфраструктура.

Продължи с четенето

ПОПУЛЯРНО

You cannot copy content of this page