През последните дни държавата влезе рязко в политическа криза и всички ние станахме свидетели на обвинения в предателство и зависимости. С днешното освобождаване на председателя на парламента стана ясно, че в парламента вече има нова коалиция и са настъпили размествания на политическата сцена. За да се случи това- някоя от политическите партии е променила своята политика. Дали настъпването на тази промяна е заради променени очаквания на нейните избиратели или някоя партия е предала приципите си? Нека да разгледаме съвсем безпристрастно
кой предаде своите приципи и избирателите си?
Да разгледаме първо Продължаваме промяната. Още в предизборната си кампания те обещаха, че ще се борят да разградят превзетата държава, да спрат корупцията, да водят принципна политика и да не нарушават тези принципи дори това да им коства оставането на власт. Какво успяха да направят през месеците, които минаха? Още с влизането си във властта те започнаха да осветяват злоупотребите на управлението на ГЕРБ. Опитаха се да спрат потоците от държавни пари към близките до Борисов фирми и направиха редица промени, с които нарушиха далавери, съществуващи от десетилетия. Отказаха да дадат пари на министъра на ИТН, въпреки, че знаеха, че това ще им коства управлението. В много неща не успяха да постигнат успехи, в голяма част заради саботажите на администрацията или на коалиционните партньори. Да, направиха и грешки, но беше ясно, че те бяха заради неопитност, а не заради користни цели. Въпреки, че правителството им най-вероятно няма да оцелее може да се каже, че те на 100% не предадоха нито принципите си, нито своите избиратели.
Какво направиха ГЕРБ? Още в самото начало Борисов заяви, че от ГЕРБ ще се борят за връщането си на власт. След изборите гласуваха против ПП и през цялото време бяха яростна опозиция. Защитаваха своите хора в администрацията и своите фирми и по всякакъв начин саботираха всички промени, които новото правителство се опитваше да направи. Борисов не спря да атакува управлението по всеки повод и не спря да обикаля страната. На практика ГЕРБ си спазиха обещанията да си защитават кадрите и икономическите си интереси, а да се говори за някакви принципи при тях е нелепо.
ДБ влязоха с предизборната кампания с обещанието да се борят с модела Борисов, да махнат Гешев и да работят за съдебна реформа. Те обещаха и да не се коалират с БСП. Резултатите от изборите обаче ги принудиха да избират – или да влязат в коалиция или да останат твърдо в опозиция, за да не влизат в общо управление с БСП. Решението да влезят в управлението в голяма част от избирателите им бе прието с много резерви. С действията си в управлението обаче ДБ показаха, че искат да постигнат резултати по съдебната реформа. За съжаление поради много причини засега реалните резултати са незадоволителни, но е факт, че въпреки трудностите те не са прекрачили принципите си и не са предали очакванията на избирателите си.
Социалистите от БСП обещаха социална политика и въпреки катастрофалните резултати от изборите влязоха в управлението. В интерес на истината по време на управлението се вдигнаха и пенсиите и редица компенсации. Това не е заслуга само на БСП, но като цяло БСП си следва политиката и интересите на избирателите си.
ДПС традиционно разчита на своите избиратели от смесените райони, като им обещаваха да работят за техните интереси. Както и преди обаче партията на Доган продължи да се грижи само и единствено за икономическите интереси на Делян Пеевски и на Доган, а поведението на ДПС в парламента бе доказателство за това. За принципи в тази партия също трудно може да се говори. Факт е обаче, че за пореден път предадоха своите избиратели.
Партията на Слави Трифонов ИТН дойде на политическата сцена с гръмките обещания за изчегъртване на ГЕРБ и порочната система на управление в страната, за въвеждане на мажоритарност в изборите и нов морал в политиката. Избирателите на ИТН дадоха доверието си на ИТН, защото вярваха, че така ще изпратят Борисов и ГЕРБ в историята. Само за няколко месеца стана ясно, че ИТН не искат да въведат мажоритарна система, партията се управлява еднолично, а изчегъртването на ГЕРБ се забрави. Днес депутатите на ИТН влязоха в коалиция именно с ГЕРБ и ДПС – партиите, с които уж щяха да се борят. С обръщането си срещу всички свои принципи и обещания ИТН предадоха хората, които им се довериха. Каквото и да напише Слави Трифонов вече в социалните мрежи на всички е ясно, че партията му предаде очкванията на хората.
Най-малката партия в парламента е Възраждане. Още в предизборната си кампания те заявиха, че ще се борят за самостоятелно управление, няма да влизат в никаква коалиция и ще гласуват против всяко предложено правителство. С влизането в парламента те продължиха с обявената политика и гласуваха твърдо против всяко решение на управлението. От тази гледна точка те следват твърдо обявената си политика и с това отговарят на очакванията на избирателите си.
В заключение можем да кажем, че почти всички партии следват политиките, които са декларирали пред избирателите си. Изключението е партията Има Такъв Народ, която без конкуренция взима приза за най-безпринципна партия, която се е обърнала срещу обещанията си и е предала хората, които са и се доверили. Най-жалкото обаче е това, че ИТН го правят за трети път и все още има хора, които са толкова наивни да им се доверят.