Connect with us

Позиция

Кой предаде своите принципи и избирателите си?

Публикувано преди

на

През последните дни държавата влезе рязко в политическа криза и всички ние станахме свидетели на обвинения в предателство и зависимости. С днешното освобождаване на председателя на парламента стана ясно, че в парламента вече има нова коалиция и са настъпили размествания на политическата сцена. За да се случи това- някоя от политическите партии е променила своята политика. Дали настъпването на тази промяна е заради променени очаквания на нейните избиратели или някоя партия е предала приципите си? Нека да разгледаме съвсем безпристрастно

кой предаде своите приципи и избирателите си?

Да разгледаме първо Продължаваме промяната. Още в предизборната си кампания те обещаха, че ще се борят да разградят превзетата държава, да спрат корупцията, да водят принципна политика и да не нарушават тези принципи дори това да им коства оставането на власт. Какво успяха да направят през месеците, които минаха? Още с влизането си във властта те започнаха да осветяват злоупотребите на управлението на ГЕРБ. Опитаха се да спрат потоците от държавни пари към близките до Борисов фирми и направиха редица промени, с които нарушиха далавери, съществуващи от десетилетия. Отказаха да дадат пари на министъра на ИТН, въпреки, че знаеха, че това ще им коства управлението. В много неща не успяха да постигнат успехи, в голяма част заради саботажите на администрацията или на коалиционните партньори. Да, направиха и грешки, но беше ясно, че те бяха заради неопитност, а не заради користни цели. Въпреки, че правителството им най-вероятно няма да оцелее може да се каже, че те на 100% не предадоха нито принципите си, нито своите избиратели.

Какво направиха ГЕРБ? Още в самото начало Борисов заяви, че от ГЕРБ ще се борят за връщането си на власт. След изборите гласуваха против ПП и през цялото време бяха яростна опозиция. Защитаваха своите хора в администрацията и своите фирми и по всякакъв начин саботираха всички промени, които новото правителство се опитваше да направи. Борисов не спря да атакува управлението по всеки повод и не спря да обикаля страната. На практика ГЕРБ си спазиха обещанията да си защитават кадрите и икономическите си интереси, а да се говори за някакви принципи при тях е нелепо.

ДБ влязоха с предизборната кампания с обещанието да се борят с модела Борисов, да махнат Гешев и да работят за съдебна реформа. Те обещаха и да не се коалират с БСП. Резултатите от изборите обаче ги принудиха да избират – или да влязат в коалиция или да останат твърдо в опозиция, за да не влизат в общо управление с БСП. Решението да влезят в управлението в голяма част от избирателите им бе прието с много резерви. С действията си в управлението обаче ДБ показаха, че искат да постигнат резултати по съдебната реформа. За съжаление поради много причини засега реалните резултати са незадоволителни, но е факт, че въпреки трудностите те не са прекрачили принципите си и не са предали очакванията на избирателите си.

Социалистите от БСП обещаха социална политика и въпреки катастрофалните резултати от изборите влязоха в управлението. В интерес на истината по време на управлението се вдигнаха и пенсиите и редица компенсации. Това не е заслуга само на БСП, но като цяло БСП си следва политиката и интересите на избирателите си.

ДПС традиционно разчита на своите избиратели от смесените райони, като им обещаваха да работят за техните интереси. Както и преди обаче партията на Доган продължи да се грижи само и единствено за икономическите интереси на Делян Пеевски и на Доган, а поведението на ДПС в парламента бе доказателство за това. За принципи в тази партия също трудно може да се говори. Факт е обаче, че за пореден път предадоха своите избиратели.

Партията на Слави Трифонов ИТН дойде на политическата сцена с гръмките обещания за изчегъртване на ГЕРБ и порочната система на управление в страната, за въвеждане на мажоритарност в изборите и нов морал в политиката. Избирателите на ИТН дадоха доверието си на ИТН, защото вярваха, че така ще изпратят Борисов и ГЕРБ в историята. Само за няколко месеца стана ясно, че ИТН не искат да въведат мажоритарна система, партията се управлява еднолично, а изчегъртването на ГЕРБ се забрави. Днес депутатите на ИТН влязоха в коалиция именно с ГЕРБ и ДПС – партиите, с които уж щяха да се борят. С обръщането си срещу всички свои принципи и обещания ИТН предадоха хората, които им се довериха. Каквото и да напише Слави Трифонов вече в социалните мрежи на всички е ясно, че партията му предаде очкванията на хората.

Най-малката партия в парламента е Възраждане. Още в предизборната си кампания те заявиха, че ще се борят за самостоятелно управление, няма да влизат в никаква коалиция и ще гласуват против всяко предложено правителство. С влизането в парламента те продължиха с обявената политика и гласуваха твърдо против всяко решение на управлението. От тази гледна точка те следват твърдо обявената си политика и с това отговарят на очакванията на избирателите си.

В заключение можем да кажем, че почти всички партии следват политиките, които са декларирали пред избирателите си. Изключението е партията Има Такъв Народ, която без конкуренция взима приза за най-безпринципна партия, която се е обърнала срещу обещанията си и е предала хората, които са и се доверили. Най-жалкото обаче е това, че ИТН го правят за трети път и все още има хора, които са толкова наивни да им се доверят.

Продължи с четенето

Позиция

Горивата продължават да поскъпват! Ще стигнат ли 3 лева?

Published

on

След дълъг период на относителна стабилност пред последния месец цените на горивата тръгнаха стремително нагоре. Дизелът и бензина поскъпнаха с около 15 ст, а газта с повече от 20 ст. Тъй като темата с цените на горивата е особено чувствителна както за хората, така и за бизнеса, то AutoZona.bg  потърси отговори по темата от експерта инж. Пламен Дочев .

Каква е причината цените на горивата отново да тръгнат нагоре?

– Пред последните седмици натиска на държавата над Лукойл сериозно се засили. Първо бе прекратена концесията на пристанище Росенец, а преди седмица бе обявен конкурс за нов представител на държавата в Надзорния съвет на Лукойл. Поскъпването на горивата съвпадна с тези действия на държавата и съвсем очаквано много хора правят връзка между тях. На практика обаче тези събития нямат никакво касателство с цените на горивата. Традиционно през лятото потреблението на горива се увеличава значително, тъй като това е сезона на почивките и на активната земеделска работа. Всяка година се наблюдава сезонно поскъпване по бензиностанциите, но то рядко е преминавало 10 ст на литър. Явно в случая сезонното поскъпване не е единствената причина за рязкото повишение на цените. Основната причина не е изненадваща – цената на петрола. Само за месец цената на петрол сорт Брент се повиши от 70 на 85$ за барел. Причините за това рязко поскъпване на петрола са няколко. В опит да не допуснат ниски цени страните от ОПЕК и Русия съкратиха добивите си в около 1 млн. барела дневно, като така създадоха недостиг на пазара. Това съвпадна с изненадващо по-бързото възстановяване на икономиката на Китай и в резултат на всичко това цените тръгнаха нагоре. Какво е положението в България? Бургаската рафинерия все още работи с по-евтиния руски петрол, но както призна и държавата преди дни това по никакъв начин не се е отразило на горивата. какви са причините за това ще разгледаме в друга статия.

Колко може да стигне цената на петрола?

– Тенденцията на ръст на горивата може да изглежда стабилна, но пазара не е толкова предвидлив. Не е ясно до каква степен задаващата се рецесия в Европа ще засегне потреблението на гориваи дали някой страни производителки на петрол няма да се изкушат да увеличат добива на петрол заради по-високите цени. Поведението на Русия също е крайно непредвидимо и какви действия ще предприеме заради намалените приходи от ембаргото. Засега се запазва синхрона между Москва и ОПЕК за ограничени добиви, но в средносрочен план Русия може да увеличи износа за Индия и Китай. Всичко това  прави ситуацията трудно предвидима, но е малка вероятността да видим цени от 100$ за барел.

Какви цени да очакваме по бензиностанциите?

– През последния месец цените на едро скочиха с около 250 лв за 1000л. като бензиностанциите вдигат цените по-бавно и в момента в опит да запазят клиентите си работят на по-малки маржове. Повишението обаче в рамките на още 10 – 15 ст на литър е неизбежно. При най-песимистичния вариант до седмици бихме били свидетели на цени от 2,80  – 2,85 лв на литър.  Цени от 3 лева са малко вероятни, но правя тази прогноза с условието, че факторите определящи цените са много и повечето от тях са трудно предсказуеми.

AutoZona.bg

 

Продължи с четенето

Позиция

Явор Божанков: Борисов е като луд с картечница

Published

on

През последния месец бях на специализация в САЩ. Тя беше планирана отдавна, но поради пандемията беше отложена с повече от година. Казах си мнението и гласувах против хартиената бюлетина преди да замина. Решението да бъда оттеглен от правната комисия беше съгласувано с колегите. Върху моята свобода не е упражняван контрол. Това каза в предаването „Лице в лице“ по БТВ депутатът от БСП Явор Божанков.

Смятам, че който е правил промени в Изборния кодекс, накрая никога не е спечелил. Партиите имат по-сериозни проблеми – политическата система е делегитимирана, няма да върнем доверието с връщането на хартиената бюлетина. Правейки радикална промяна в Изборния кодекс, създаваме недоверие, че следващите избори ще са легитимни. Това внася още по-голямо недоверие в обществото. А и едно гласуване с ГЕРБ и ДПС връща БСП в онзи етикет на статуквото, което в последните 5 г. успяхме да променим с много усилия, заяви Божанков.

Той коментира и вариантите за съставяне на редовно правителство.

Каквито и да са имената в изпълнителната власт, зад тях стои политическа подкрепа. В ситуацията, в която изпадаме за четвърти път за година, изпадаме, защото всички политически субекти се държат сякаш представляват целия народ, а те не го представляват – дори ГЕРБ, които са първа политическа сила. Борисов е като луд с картечница – във всички студия от сутрин до вечер. Не си дава сметка, че дразни хората, посочи социалистът.

Изходът не е нито в президентска република, нито в служебно правителство – изходът е в намиране на съгласие в Народното събрание. В момента проблемът е, че нямаме национални цели, които да ни обединят. Трябва да формулираме поне базовия път, по който трябва да вървим. Докато не формулираме тези цели, няма как и да има съгласие. Нови избори няма да дадат друга картина. Нещо повече, оставят страната в безконтролната власт на служебното правителство. Тя ми прилича на ранния Борисов – безконтролна и безотчетна власт. Служебният кабинет акумулира власт, която никой не е предполагал, че ще има, подчерта Божанков.

Той каза, че заради критиките му към служебния кабинет, в момента всичките му роднини са подложени на проверки по всички линии.

novini.bg

Продължи с четенето

Позиция

А беше време…

Published

on

А беше време…
Когато депутатите от ГЕРБ искаха импийчмънт на Радев. Когато телевизиите излъчваха всеки ден изказвания на Борисов против Радев. Когато Гешев раздаваше на медиите записи от телефонни разговори на Радев и телевизиите на драго сърце ги излъчваха, без да има нещо скандално в тях. Когато в новините на Венелин Петков в бТВ пускаха челен репортаж, снимки с дрон, в коя затворена улица влязла колата на НСО с президентшата…
Сега за тях Радев е добър и справедлив. Телевизиите го обичат, гербаджиите са благодарни, Борисов благо мълчи, Гешев също. Времената се менят, вече са в един отбор.

Продължи с четенето

ПОПУЛЯРНО

You cannot copy content of this page